Prestari servicii si asigurari

Recuperare taxa prima inmatriculare/poluare/auto

Service-uri auto generale (altele decat ale Dealerilor Ford din Romania), vopsitorii, spalatorii, ateliere de dezmembrari

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

Reguli forum
Regulile sectiunii Comercial s-au schimbat. Va rugam sa consultati regulamentul sau acest topic.

Recuperare taxa prima inmatriculare/poluare/auto

Mesajde radur » 18 Noi 2012, 16:21

Deoarece mai multe persoane ma tot intreaba cum am recuperat taxa de poluare la masina consider ca dupa 3 taxe recuperate doar pentru mine a venit momentul sa ii fac putina reclama avocatului care s-a ocupat de acest lucru. Ce mai lung proces a durat 14 luni si cel mai scurt 8 luni pentru ca ANAF nu a mai facut recurs. Este vorba de instantele din Constanta.

Datele lui de contact sunt
Cabinet individual avocat Costaş Cosmin Flavius
Str. Abrud nr.3, 310317 Arad, jud. Arad
E-mail: cosminfc@yahoo.com si cosminfc@gmail.com
http://www.cosmincostas.ro/cabinet/date-contact

Toate procesele depuse in instanta de el au fost castigate.

Se recupereaza taxa platita, dobanda (pentru 5000 ron 12 luni am primit aproximativ 600 ron), onorariu avocat, cheltuieli de judecata.

In ceea ce priveste taxele pentru proces (39 sau 45 ron si timbrul judiciar) le achitati voi. In ceea ce priveste onorariul exista mai multe variante de obicei avocatul solicita 50 % in avans si 50 % la finalizarea procesului.

Exista si cazuri cand taxa ce trebuie recuperata este mare in functie de masina cand si onorariul este mai mare si atunci se poate agrea o formula de plata onorariului la finalizarea procesului.

Se poate recupera taxa de prima inmatriculare ori poluare pentru taxele platite incepand din 2007 chiar daca intre timp masina a fost vanduta.

Mai nou se poate inainte o actiune fara plata taxei dar eu nu o recomand.

Mentionez ca el este primul avocat din Romania ce a castigat un proces contra ANAF pentru recuperarea taxei de inmatriculare/poluare sau cum s-a numit din 2007 si pina in 2012, pe a carui speta se judeca in prezent aceste procese.

Ce am observat in schimb este ca in functie de cat de aglomerate sunt instantele sunt orase unde procesul dureaza chiar si 6 luni asa cum sunt instante unde astepti 12 luni.

El se ocupa de toata documentatia voi nu trebuie sa mergeti nicaieri indiferent de localitate.
Eu pentru a merge actiunea mai repede am depus personal contestarea taxei la ANAF pentru a nu o trimite el prin Posta la fel si cu depunerea actiunii la Instanta, actele se primesc pe mail.Practic pentru 30 de minte in 2 zile scutiti 10-15 zile de intirzieri.

Se trimit actele solicitate scanete prin mail.

1. Copie dupa cartea de identitate a proprietarului/actele firmei dupa caz
2. Copie cartea de identitate a masinii emisa de RAR
3. Copie certificatul de inmatriculare emis de Politie
4. Copie dupa factura si sau contractul de vanzare/cumparare prin care se demonstreaza provenienta masinii din Uniunea Europeana. Trebuie o traducere legalizate a acestor documente.
5 Copie dupa actele masinii din strainatate (Brief mare, Brief mic) Trebuie o traducere legalizate a acestor documente.
6. Copie dupa decizia de calcul emisa de ANAF.
7. Copie dupa chitanta cu care a fost achitata taxa de prima inmatriculare/poluare.
8. Copie dupa cererea depus la ANAF pentru recuperarea taxei de prima inmatriculare/poluare asta daca o depuneti voi.
9 Copie dupa raspunsul negativ de la ANAF privind cererea de recuperare a taxei (de obicei raspunsul il primeste avocatul pe adresa lui).
Vand Senzor temperatura galeria admisie 3M5A-12A697-AD 30 ron.


Cazare Constanta, Cazare Mamaia, Apartamente in Regim Hotelier

Servicii de Transfer Aeroport Constanta - Bucuresti Otopeni
Vand 12 piulite pentru jante de tabla 60 ron, 0763 22 22 92.
Vand Senzor temperatura aer admisie Focus 30 ron, 0763 22 22 92, cod 3M5A-12A697-AD.
radur
1nsane Member
 
Mesaje: 1562
Membru din: 30 Aug 2007, 15:46
Localitate: Constanta-Mamaia

Înapoi la Prestari servicii si asigurari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Cine este conectat

În total există 1 utilizator conectat :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 1 vizitator (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login