Călătorii

Bulgaria-Grecia

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Fritz » 12 Iul 2008, 11:29

Wolfyman scrie:pai pe la ce ore ai traversat?
Si eu ma duc pana la urma in Grecia, in Zakynthos. Vreau sa plec pe 31 iulie dora 13 din bucuresti, sa traversez bulgaria ziua si sa merg noaptea prin grecia


Vrei sa faci fara escala? De unde iei ferry?
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Wolfyman » 13 Iul 2008, 00:37

da vreau sa merg dintr-o bucata. Iar "vaporul" il iau de la Kilini. Am mai vb cu persoane care au mers dintr-o bucata si nu au zis ca a fost greu.
FORD FOCUS 85KW 2003 DURATORQ TDCI Bucuresti . Smechera masina :)
VIN WF0AXXGCDA3E81998, COD MOTOR F9DA
Avatar utilizator
Wolfyman
Member
 
Mesaje: 406
Membru din: 07 Feb 2006, 13:18
Localitate: Bucharest
Maşina: FOCUS I
VIN: WF0AXXGCDA3E81998

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Fritz » 13 Iul 2008, 10:25

Anul trecut am facut Lefkada dintr-o bucata, care e legata de continent de un pod, deci nu depindeam de ferry. Am facut cam 18h, am prins blocaj pe autostrada.
Anul asta am fost in Kefalonia cu escala (am zis ca nu se merita sa fac dintr-o bucata, am fost si 2 masini, nu am vrut sa ne riscam sa pierdem ferry - care noi stiam ca sunt 3 pe zi). Spre surpriza si norocul nostru am plecat din Ioannina (aici am facut oprire) dimineata de tot ca sa prindem primul ferry de la ora 9:00 din Vasiliki (Lefkada). Cand am ajuns acolo am aflat ca era singurul ferry pe ziua respectiva.

Sfatul meu este sa ajungeti cu cel putin 1-2h inainte de a pleca ferry, pentru ca se face coada si sunt sanse sa nu-l prindeti. Si sa ai cel putin inca 1 ferry back-up pe ziua respectiva. Daca ai GPS si ala iti spune ca faci x ore pana acolo, de fiecare data s-a adeverit ca a avut dreptate, poate chiar am facut putin mai mult.
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Wolfyman » 13 Iul 2008, 11:41

pe site apar 5 ferry pe zi. Iar eu o sa ajung in port pana in ora 8 cand e primul ferry
FORD FOCUS 85KW 2003 DURATORQ TDCI Bucuresti . Smechera masina :)
VIN WF0AXXGCDA3E81998, COD MOTOR F9DA
Avatar utilizator
Wolfyman
Member
 
Mesaje: 406
Membru din: 07 Feb 2006, 13:18
Localitate: Bucharest
Maşina: FOCUS I
VIN: WF0AXXGCDA3E81998

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde altauprieten » 14 Iul 2008, 13:26

:: cristian3000 - 14/07/2008 Bucuresti - Corfu (cu ajungere in 15/07/08) - cu autocarul
:: altauprieten - 01/08/2008 Bucuersti - Halkidiki ( Kassandria-Neia Potideia) - cu FF2 -

:: scor.pio - 31/08/2008 Bucuresti - Corfu (la destinatie in 1/09/2008) - cu Forduletzul -



Mda , cine se mai anunta ... cine face echipa la drum ?
Impresii si recomandarile pentru calatorie - mai mult decat binevenite !!
Ex Ford Focus 2
Avatar utilizator
altauprieten
Ford Freak
 
Mesaje: 166
Membru din: 17 Mai 2007, 13:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus 2 TDCI // B-65-TGZ
VIN: WF05XXGCD55M11110

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde cristian3000 » 14 Iul 2008, 13:28

dap, maine plec. doar eu cu sotia.
se pare ca alti fordisti nu o sa fie prin Corfu in perioada asta.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Rainman » 14 Iul 2008, 13:31

Wolfyman scrie:da vreau sa merg dintr-o bucata. Iar "vaporul" il iau de la Kilini. Am mai vb cu persoane care au mers dintr-o bucata si nu au zis ca a fost greu.


Si eu plec pe 25 aug 10 zile in Zakynthos. Am ales sa fac o oprire intermediara in zona Paralia Katerini. De putut, se poate face drumul dintr-o bucata insa eu m-am gindit totusi ca merg in concediu si nu are rost sa ma grabesc. Cu ocazia opririi asteia mai vad si alte locuri. Parerea mea...
Concediu placut si sa ne auzim cu bine la intoarcere. Sa imi spui si mie cite ferry-uri sunt din Kilini catre Zakynthos.
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Wolfyman » 14 Iul 2008, 13:52

unde te duci in zakynthos? poate bem o bere pe plaja:). Eu cred ca la intoarcere o sa fac o oprire, la dus o sa merg batraneste. uite un program ferry. poti sa suni sa fii sigur. eu o sa sun cu cateva zile inainte sa plec http://www.travelinfo.gr/zakinthos/getto.htm
FORD FOCUS 85KW 2003 DURATORQ TDCI Bucuresti . Smechera masina :)
VIN WF0AXXGCDA3E81998, COD MOTOR F9DA
Avatar utilizator
Wolfyman
Member
 
Mesaje: 406
Membru din: 07 Feb 2006, 13:18
Localitate: Bucharest
Maşina: FOCUS I
VIN: WF0AXXGCDA3E81998

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Rainman » 14 Iul 2008, 14:01

Tsilivi. Mi-ar face plecere sa bem o bere pe plaja. Tu unde mergi ?
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Wolfyman » 14 Iul 2008, 20:57

tot in tisilivi. Ma duc la TSIOLIS STUDIOS. daca ai o sa ai ceva acces la net acolo si o sa ai timp intr-o seara sa imi spui si mie ceva impresii despre drum. Tu te duci ghidat de gps sau cu harta? Eu caut sa imi iau un gps cu soft igo 2008 ca am inteles ca e bun
FORD FOCUS 85KW 2003 DURATORQ TDCI Bucuresti . Smechera masina :)
VIN WF0AXXGCDA3E81998, COD MOTOR F9DA
Avatar utilizator
Wolfyman
Member
 
Mesaje: 406
Membru din: 07 Feb 2006, 13:18
Localitate: Bucharest
Maşina: FOCUS I
VIN: WF0AXXGCDA3E81998

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Fritz » 14 Iul 2008, 21:26

Eu va recomand drumul pe autostrada pana la Lamia, si apoi spre vest pana in Patra -> Kilini. Sa va luati totusi si niste ore de rezerva ;)

Drum bun si concediu placut!
Subaru Forester 2010 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP
Ford Focus Ghia 2007 Hatchback 2.0 TDCi 136CP - parents-in-law's car
Ford Focus Trend 2005 Sedan 1.6 TDCi 90CP - parents' car
Avatar utilizator
Fritz

focused
 
Mesaje: 1405
Membru din: 12 Dec 2005, 02:44
Localitate: Far West
Maşina: 2010 Subaru Forester 2.5X Limited, Symmetrical AWD, 170CP

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Rainman » 14 Iul 2008, 22:03

Wolfyman scrie:tot in tisilivi. Ma duc la TSIOLIS STUDIOS. daca ai o sa ai ceva acces la net acolo si o sa ai timp intr-o seara sa imi spui si mie ceva impresii despre drum. Tu te duci ghidat de gps sau cu harta? Eu caut sa imi iau un gps cu soft igo 2008 ca am inteles ca e bun


Daca tu pleci in Zakynthos pe 31 iulie si eu pe 25 august atunci sigur imi vei spune tu cite ceva despre drum. Eu o sa am si GPS si harta si mi-am facut si traseul cu viamichelin.com . Am Igo 2006 si sper sa ma descurc cu el. Am mai fost de citeva ori buna in Grecia asa ca nu mi-e teama ca ma ratacesc.
Traseul pe care vreau sa il urmez este exact cum a zis Fritz, prin Salonic apoi pe autostrada spre Lamia cotesc spre vest si apoi peste podul Rion-Antirion, Patra si Killini. Tu cite zile stai ?
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde edit » 14 Iul 2008, 22:07

ALS scrie: 1. Nu stiu cam cati Km sunt pe Bulgaria, dar am traversat-o in 7 ore si la dus, si la intors.
.


eu cred ca am bagat un record in ceea ce priveste timpul in care am traversat bulgaria.
la dus am fost cam slabut: 6 ore si 15. jumate de drum am mers aproape regulamentar iar dupa am ridicat ritmul.

la intoarcere am mers cu 140 in afara localitatilor si rareori sub aceasta viteza. in localitati am mers cu 100 km/h peste tot unde s-a putut.
am traversat bulgaria sud nord in 5 ore si 10 min. iar in total de la salonik la ruse am facut 6 ore si 25. azi, luni, masinile erau rare pe asfalt ca ursii la campie.
media salonik -ruse a fost 94km/h si am trecut si pe centura sofiei care este infernala.


am dat doua spagi pt, zic ei, depasiri pe dunga continua 20+10 euro. voi reveni cu detalii. astia m-au furat.
in fine, oamenii au radare putine cu toate ca masini de politie sunt multe. in special politistii stau la panda pt depasiri neregulamentare si stau in locurile cheie.

sfatul meu este sa bagati talpa pt ca e pacat sa pierdeti vremea pe drum. vedeam bietii roman tarandu-se ca melcii de frica politistilor
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Wolfyman » 14 Iul 2008, 22:11

scuze am fost prea ametit! am trait cu impresia ca am citit 25 iulie. Scuze. deci pica partea cu plaja. O sa scriu impresii la intorcere ( 9 august)
FORD FOCUS 85KW 2003 DURATORQ TDCI Bucuresti . Smechera masina :)
VIN WF0AXXGCDA3E81998, COD MOTOR F9DA
Avatar utilizator
Wolfyman
Member
 
Mesaje: 406
Membru din: 07 Feb 2006, 13:18
Localitate: Bucharest
Maşina: FOCUS I
VIN: WF0AXXGCDA3E81998

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Rainman » 20 Iul 2008, 20:57

Wolfyman scrie:scuze am fost prea ametit! am trait cu impresia ca am citit 25 iulie. Scuze. deci pica partea cu plaja. O sa scriu impresii la intorcere ( 9 august)


Drum bun si concediu placut!
Ford Focus '07 1.6 16V hatchback
Ford Fiesta '08 1.4 16V
BMW F650 GS '04

"Tomberoanele goale sunt cele mai zgomotoase"
Avatar utilizator
Rainman
Member
 
Mesaje: 397
Membru din: 04 Iun 2007, 22:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2
VIN: WF05XXGCD57U74924

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde domi_medesanul » 28 Iul 2008, 20:28

din 9 septembrie pleaca cineva la paralia?
Avatar utilizator
domi_medesanul
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Iul 2008, 20:01
Maşina: ford focus turnir 1.8 tddi
VIN: WFONXXGCDNID23741

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde levis » 05 Aug 2008, 17:47

Eu probabil voi merge undeva e la mijlocul lui august pe ruta oredea-timisoara-grecia.Decizia finala inca nu sa luat...asteptam unda verde pentru concediu.
MONDEO 2001 tddi 90cp 4usi,gri metalizat
Avatar utilizator
levis
Gold Member
 
Mesaje: 785
Membru din: 19 Feb 2007, 06:24
Localitate: ORADEA

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde cristian3000 » 05 Aug 2008, 18:55

m-am intors si eu. am fost 7 zile in Corfu, asadar despre Grecia continentala nu prea am ce sa spun pentru ca nu am vazut-o decat din autocar (cu exceptia stancilor si manastirilor de la Meteora la care am facut un popas mai lung la intoarcere).
despre Corfu as putea sa spun urmatoarele:
- ma asteptam la ceva super-extra-mega-giga, dar am ramas umpic dezamagit din urmatorul punct de vedere: foarte foarte mult spatiu neingrijit si nefolosit, ramas prada vegetatiei de toate felurile care a pus stapanire pe sute de hectare. practic sunt ingrijite doar satele (transformate in statiuni) si astea sunt localizate desigur pe litoral, in interiorul insulei e cam prapad. un fel de jungla prin care trec drumurile care fac legatura intre localitati. in schimb, statiunile sunt amenajate, nimic de zis.
- pe toata durata sederii nu am vazut nici o masina a politiei si nici un politzai in uniforma. e drept, nu am vazut niciun cersetor si niciun tzigan, sau pe cineva sa fi spus ca i s-a furat ceva. sper sa nu le dau idei prin aceasta postare si sa ajunga si pe acolo.
- preturi destul de piperate. o bere la halba de la 2,5 euro (la terase ma refer, la alimentare era de la 1 euro Amstelul ala al lor facut in Grecia. Mythos chiar si mai ieftina, cam 0,8-0,9 EUR). o masa pentru doua persoane (cu berile aferente) luata la o terasa in Acharavi (statiune in care am stat noi) te ducea undeva la 25-30 euro. bine, la o prima vedere preturile nu par foarte mari, insa intr-o saptamana se aduna. noroc ca aveam doua mese incluse, asa ca mancam afara doar o data pe zi.
- grecii sunt cam prea relaxati (sa nu zic lenesi). nimeni nu se streseaza, daca mergi la o terasa e foarte normal sa vina peste 10 minute sa te intrebe ce doresti si peste inca 10 sa primesti bautura. din ce am inteles in Turcia e invers: se strofoaca din rasputeri sa iti fie pe plac si fac tot posibilul sa se convinga ca te simti bine.
- foarte multe chestii de vazut, deci chiar daca am spus ca nu m-au lasat cu gura cascata, un sejur in corfu merita din plin. insule, manastiri, palate, stanci care se termina brusc in mare, grote marine, plaje pustii, golfuri cu apa stravezie, etc. bine, noi am luat in fiecare zi cate o excursie sau croaziera optionala organizata de agentia cu care am mers. au fost si unii care au stat in statiune tot sejurul, dar sincer, nu stiu cu ce s-au ales. asa puteam sa stau si la costinesti.

si niste poze:
- de pe feribot, chiar inainte de a debarca in Corfu:
Imagine

- din autocar in drum spre Acharavi (cam asa arata toata insula in interior, stanci si paduri de-astea fara nicio noima)
Imagine

- apa cristalina din portul insulei Paxos
Imagine

- ceva stanci
Imagine


Imagine

Imagine

- o chestie misto: in una din croaziere am avut si un pranz inclus in pret (un gratar), la apropiere de plaja respectiva deja fumul se vedea din departare si gratarele sfaraiau pe plaja la baza stancii.

Imagine

- desigur, inainte si dupa gratar cate o baie in apa aia de-ti era mai mare dragu s-o privesti:

Imagine

- asta e plaja din statiunea in care am fost cazati, dar dupa cum spuneam nu prea am stat pe acolo decat vreo 3-4 ore pt ca in rest am fost tot plecati

Imagine

- ceva bisericutza facuta undeva la capatul unei fashii de pamant care inainteaza in mare

Imagine

- "Ahile invingator" (statuia din gradina palatului printesei Sissi a Austriei)
Imagine

- si ceva poze din Paleokastritsa (cea mai scumpa dar si cea mai spectaculoasa statiune din Corfu)

Imagine

Imagine

- si ceva poze de pe Bella Vista (cel mai inalt punct vizitabil din Corfu, cel putin din spusele ghidului)

Imagine

Imagine

- la intoarcere, traversarea Mutilor Pindului, spre Meteora

Imagine

Imagine

- si ceva poze de pe la Meteora

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

eh, ar mai fi cate ceva de zis/aratat, dar pe bune ca am obosit de cand redimensionez poze si le urc pe www. Αντίο! :D
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Cine pleaca pe 30 .08 pe la Bechet?

Mesajde ex » 22 Aug 2008, 12:39

Salutare. Pe 30.08 o sa plecam cu 2 masini in Grecia . Daca mai pleaca cineva in acceasi zi tot pe la bechet...sa merem impreuna.
georggebarbu@yahoo.com este id de mess.
Ford Mondeo TDCI 130hp,2003, hatchback, GHIA
Avatar utilizator
ex
Incepator
 
Mesaje: 74
Membru din: 19 Mar 2007, 13:49
Localitate: Craiova

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde Chipu » 22 Aug 2008, 13:35

eu atentez in septembrie.
am mai fost, dar numai in Halkidiki.
Poate cineva recomnada un drum bun si o destinatie ok (alta) la o distanta de max 10 ore de bucuresti?
continentala (fara Halkidiki si Paralia)

apreciez...
...standing by
Avatar utilizator
Chipu
Gold Member
 
Mesaje: 770
Membru din: 25 Feb 2008, 10:53
Localitate: Bucharest
Maşina: DSN si Mondeo Mk3 Duratec

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde melcu79 » 28 Aug 2008, 14:50

Thasos, toate autorutele zic 10 ore si fix 800 km.Eu cu autocarul cam asa am facut.
Eu plec pe 1 sept pe la 5 dimineata cu Fusionache.
Sa auzim de bine si sa mergem la fel!
Avatar utilizator
melcu79
Gold Member
 
Mesaje: 949
Membru din: 08 Oct 2007, 22:08
Localitate: D.Taberei, Bucuresti
Maşina: Fusion Comfort,2007, 68 cp

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde popescub » 10 Mai 2009, 21:15

Intentionam sa mergem la inceputul lui iunie (probabil incepand cu 6 iunie) o saptamana prin Grecia. Planul ar fi cam asa:
- prima noapte la Serres, Thessaloniki sau Paralia;
- 2 si 3 - Atena;
- 4 si 5 - Aegina; (ne gandim la posibilitatea de a sta 4 nopti la Aegina si de a nu mai inopta la Atena; avantajele ar fi cazarea mai ieftina si peisajul mai frumos chiar daca ar insemna sa facem "naveta" cu feribotul);
- 6 - Meteora;
- 7 - Paralia sau Thessaloniki.

Vom merge cu masina 2 persoane pe ruta Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Sofia - Serres - Thessaloniki - Atena - Aegina - Kalambaka - Paralia - Serres - Sofia - Ruse - Giurgiu - Bucuresti.

Mentionam ca nu avem nimic rezervat si nu am mai fost in Grecia nici cu masina nici fara. Am citit cam tot ce am gasit despre traseu, am gps cu hartile detaliate ale Bulgariei si Greciei si cam atat.

Apreciez orice fel de informatii pe care le gasiti utile, experiente, zone cu cazare convenabila si peisaj frumos pe ruta noastra (poate chiar recomandari de hoteluri, pensiuni), locuri obligatoriu de vazut de pe traseu, orice ...
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde cristian3000 » 10 Mai 2009, 21:40

eu as putea sa-ti spun din proprie experienta doar ca daca veti fi in cautarea unui concediu odihnitor, well, nu prea o sa fie cazul de asa ceva. o sa fie destul de mult de condus, si in plus de asta o sa fie multe de vizitat, deci ar fi bine ca dupa aceasta vacantza sa aveti la dispozitie 3-4 zile in care pur si simplu sa lenevitzi pentru a va reincarca bateriile.
nu m-am uitat pe harta deci nu stiu exact care sunt distantele pe care o sa le parcurgeti zilnic, dar orienteaza-te cum sa nu ai de condus mai mult de 3-400 km/zi (vorbim de soselele din Bulgaria si Grecia, in Romania nu as recomanda in concediu nici 300 km/zi). astfel iti va ramane timp suficient pt odihna si pt ca sa te simti ca intr-un concediu adevarat, nu ca la un Paris-Dakar.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde sierra2.0i » 12 Mai 2009, 21:13

Cum a spus si cristian3000 se prea poate sa va simtiti ca la Paris-Dakar dar eu spun ca va merita, dar sa fiti doi care conduc, distanta pe care o veti parcurge va fi destul de mare pentru o saptamana de "concediu".
Ca recomandari, pentru liniste, evitati Paralia-Katerini la cazare(am stat doar o noapte dar nu mai imi trebuie) recomand in apropiere Olimpic Beach (la sud ca Jupiterul de Neptun) si e bun si ca popas. Plecati spre Meteore(Meteora) si sa nu cumva sa evitati in drum sa va opriti dupa indicatoare (Olimp,Pantelimonas.....etc) dupa o plimbare indelungata in zona puteti gasi cazare, iar daca ajungeti la manastiri va recomad sa coborati in Kalambaka si sa inoptati. Cam pana acolo am fost cu propria masina, mai departe am fost doar in primul an al meu in Grecia cu autocarul, in Corfu (pe care il recomand cu caldura), si nu prea stiu zona daca nu am batut-o cu "roata".
Dar pot sa recomand zona peninsulelor Halkidiki (Chalkidiki) daca vreti ceva mai scurt, si sunt si cazari decente, si pentru vizita Atos-ul, exceptie la cazari care sunt destul de "indecente" la pret in Ouranopoli dar cautati ca veti gasi si bine (eu am avut noroc) si nu uitati de o "croaziera" pentru a vedea manastirile din Atos ca e singura posibilitate.
Daca va hotarati puteti continua spre Kavala si treceti in Thasos care e super pentru concediu odihnitor, daca nu faceti ca mine 600-650km pe o insula de 100km perimetru in 7 zile!
Si la final de urez concediu placut si drum bun!!!!
Dupa ora la care am scris mesajul va spun: Calispera
Daca e oval si e abastru e MASINA!
!!!EX!!! : Sierra 2.0i/100CP/1988
!!!EX!!! : Mondeo2.0 TDCI/130CP/2002
!!!EX!!! : Fiesta 1,4i/2006
!!!EX!!! : HYUNDAI IX35/2.0i/160CP/4x4/2010
!!!EX!!! : RANGER 2,5TD/109CP/4X4/2008!!!!!!!!
(Fabricat pentru Senegal!!! UNICAT in Europa)
!!!EX!!! : Kuga ST 1,5/180CP/AWD/Iun2019
!!!ACTUAL!!! : KA 1,3/2008
!!!ACTUAL!!! : RANGER 2,2 TDCI/150CP/4X4/2014
!!!ACTUAL!!! : Kuga ST Hybrid 2,5/200 CP/AWD/DEC 2022
Avatar utilizator
sierra2.0i
Ford Freak
 
Mesaje: 158
Membru din: 25 Mai 2007, 12:33
Localitate: Ploiesti
Maşina: Ranger, Ka, Kuga ST 1.5, Kuga ST Hybrid 2,5
VIN: VINNUCANUMERGTREI

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde popescub » 14 Mai 2009, 07:09

Multumesc pentru opinii/sfaturi. :)

Probabil o sa fie un pic de alergatura, dar suntem impacati cu asta. :) Daca n-am fi fost am fi ales un singur loc ca destinatie. Si noi ne gandisem ca Olimpic Beach va fi locul de cazare, prin Paralia vom merge pentru eventuale cumparaturi. Totusi, cu exceptia zilelor de venire si plecare intr-o singura zi am mai merge peste 500km (Olimpic Beach-Atena). Nu suntem 2 soferi, dar nu este asta o problema.

Fiind prima iesire in Grecia am vrea sa ne facem o idee generala pt. a putea apoi aprofunda. Anul asta nu se pune problema de Corfu, Halkidiki, Thasos etc. Ar fi chiar prea mult. Tinta principala e Aegina si in functie de asta am facut traseul. Cea mai mare dilema este daca sa dormim 2 nopti in Atena si 2 in Aegina sau 4 in Aegina. Aici ar mai fi de sapat.

M-ar interesa niste impresii ale cuiva care a stat in Aegina. Mai avem inca lucruri de pus la punct asa ca orice sfat e binevenit.
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde domi_medesanul » 14 Mai 2009, 21:13

sal si eu vreau sa plec anul acesta prin august pe cont propriu in grecia(anul trecut am fost prin paralela 45 la paralia si a fost fain)
nu am prea gasit cazare si nu mai vreaiu sa merg prin agentii rominesti pt ca sint scumpe rau(asta cu toate ca este criza:))
poti sami dai ceva informatii despre cazare?
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 14 Mai 2009, 21:52, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu mai citati mesajul anterior. Multumesc pt intelegere.
Avatar utilizator
domi_medesanul
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Iul 2008, 20:01
Maşina: ford focus turnir 1.8 tddi
VIN: WFONXXGCDNID23741

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde popescub » 15 Mai 2009, 06:55

Deocamdata informatii certe nu am. Pe astea le voi avea dupa ce ma intorc si voi scrie aici unde am stat si cu cat. Din ce am citit si aici si pe diverse alte forumuri in Olimpic Beach si Aegina nu exista posibilitatea de a nu gasi cazare. Ca suma noi ne planificam o medie de 50 de euro/noapte pentru cazare pentru a nu avea surprize (dar sper sa stam cu 30-40). Prefer pensiunile sau hotelurile mici de familie care de obicei ofera conditii mai bune decat cele mai mari si cunoscute de 2 sau 3 stele.
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde domi_medesanul » 15 Mai 2009, 16:12

popescub,455133 scrie:Deocamdata informatii certe nu am. Pe astea le voi avea dupa ce ma intorc si voi scrie aici unde am stat si cu cat. Din ce am citit si aici si pe diverse alte forumuri in Olimpic Beach si Aegina nu exista posibilitatea de a nu gasi cazare. Ca suma noi ne planificam o medie de 50 de euro/noapte pentru cazare pentru a nu avea surprize (dar sper sa stam cu 30-40). Prefer pensiunile sau hotelurile mici de familie care de obicei ofera conditii mai bune decat cele mai mari si cunoscute de 2 sau 3 stele.

asa o sa fac si eu . deja am luat legatura cu 2 proprietari de vile care sint dragute preturi intre 50- 70 euro pentru 4 persoane(an doi copii mari)
speram sa ai si tu ceva date concrete. oricum sper sa mai vb .
Avatar utilizator
domi_medesanul
Incepator
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Iul 2008, 20:01
Maşina: ford focus turnir 1.8 tddi
VIN: WFONXXGCDNID23741

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde ALS » 15 Mai 2009, 20:59

sierra2.0i,452900 scrie:Cum a spus si cristian3000 se prea poate sa va simtiti ca la Paris-Dakar dar eu spun ca va merita, dar sa fiti doi care conduc, distanta pe care o veti parcurge va fi destul de mare pentru o saptamana de "concediu".
Ca recomandari, pentru liniste, evitati Paralia-Katerini la cazare(am stat doar o noapte dar nu mai imi trebuie) recomand in apropiere Olimpic Beach (la sud ca Jupiterul de Neptun) si e bun si ca popas. Plecati spre Meteore(Meteora) si sa nu cumva sa evitati in drum sa va opriti dupa indicatoare (Olimp,Pantelimonas.....etc) dupa o plimbare indelungata in zona puteti gasi cazare, iar daca ajungeti la manastiri va recomad sa coborati in Kalambaka si sa inoptati. Cam pana acolo am fost cu propria masina, mai departe am fost doar in primul an al meu in Grecia cu autocarul, in Corfu (pe care il recomand cu caldura), si nu prea stiu zona daca nu am batut-o cu "roata".
Dar pot sa recomand zona peninsulelor Halkidiki (Chalkidiki) daca vreti ceva mai scurt, si sunt si cazari decente, si pentru vizita Atos-ul, exceptie la cazari care sunt destul de "indecente" la pret in Ouranopoli dar cautati ca veti gasi si bine (eu am avut noroc) si nu uitati de o "croaziera" pentru a vedea manastirile din Atos ca e singura posibilitate.
Daca va hotarati puteti continua spre Kavala si treceti in Thasos care e super pentru concediu odihnitor, daca nu faceti ca mine 600-650km pe o insula de 100km perimetru in 7 zile!
Si la final de urez concediu placut si drum bun!!!!
Dupa ora la care am scris mesajul va spun: Calispera


Recomand si pestera Perama, in Ioanina.
Daca e Ford, e Focus; daca e Focus, e rosu!
Ford Focus Trend Collection, hatchback, Y, 5 usi, 1,6l / 100CP benzina, din 30 mai 2007
Toti iti vor binele, asa ca omoara-i! Nu-i lasa sa ti-l ia!
Avatar utilizator
ALS
Ford Freak
 
Mesaje: 165
Membru din: 08 Mai 2007, 21:26

Re: Bulgaria-Grecia

Mesajde edit » 17 Mai 2009, 10:55

interesant ar fi sa mergeti si pe muntele olimp.
cat despre kilometri multi faxcuti intr-o singura zi, nu ar trebui sa va faceti griji: bulgarii pe ruta care vrei sa o strabati tu au sosele f bune si f putin aglomerate. nimic comparabil cu jafurile de drumuri romanesti , exceptand zona oarasului ruse , centura sofiei ce este dezastru si cei cativa km de autostrada. in rest, se merge super bine.
in grecia se pot merge lejer si 1000 de km intr-o zi daca este necesar insa imi dau seama ca nu este cazul vostru.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login