Legislaţie

intrebare taxa anaf

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

intrebare taxa anaf

Mesajde alecs_1000rr » 28 Iul 2014, 13:05

Stiu ca s-a mai discutat asa ceva pana acum, partea mai nasoala e ca nu am gasit decat un topic de prin 2013...
Problema mea e cam asa... In 07.2010 am cumparat SH de la Colina, Mondeo-ul actual despre care nu stiu absolut nimic legat de taxa aia de la anaf si pana de curand nici nu m-a interesat...Masina are prima inmatriculare in 12.2008 si daca vreau sa vand masina, viitorul cumparator are de platit vreo taxa? Tin sa precizez ca eu in 2010 nu am platit absolut nimic la ea in afara de cele normale, rar/asigurare/politie. Este cumva posibil ca cei de la Ford sa fi platit taxa cand au inmatriculat ei masina si pe urma sa nu mai fi cerut returnarea ei? Cum as putea sa aflu treaba asta, pt ca am vazut ca asta se poate afla doar cand vinzi masina....si ce am mai gasit este asta:

"Adeverinta nu se elibereaza:

in cazul autovehiculelor care la momentul inmatricularii faceau parte din categoria autovehiculelor exceptate sau scutite la plata acestor taxe
in cazul autovehiculelor inmatriculate in perioada 1 ianuarie 2007 - 31 decembrie 2010, pentru care, la momentul inmatricularii, taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule/taxa pe poluare pentru autovehicule era zero"


Daca exista cineva care sa ma poata lamurii si pe mine ar fi perfect.
Multam mult de tot.
Do not go where the path may lead; go instead where there is no path and leave a trail... I'm an Enduro Maniac
Avatar utilizator
alecs_1000rr
Ford Freak
 
Mesaje: 118
Membru din: 01 Iul 2011, 07:25
Maşina: Mondeo 2008 2.5T Titanium X

Re: intrebare taxa anaf

Mesajde adicristea » 28 Iul 2014, 18:56

E destul de simplu: ca să dovedești plata taxei trebuie să ai o chitanță. Cum tu nu știi nimic despre plata ei de către Colina, rezultă că atunci când se va face următorul transfer de proprietar va fi nevoie de plata taxei.

PS. Era un topic fix în secțiunea unde ai deschis acest subiect: viewtopic.php?f=126&t=15033&start=625
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: intrebare taxa anaf

Mesajde Officer » 29 Iul 2014, 15:45

Nu stiu daca e chiar asa. Ca sa fac transfer imi trebuie adeverinta, nu chitanta. Chitanta dovedeste ca am platit, nu si ca nu am recuperat in instanta taxa. Normal, ar trebui sa se faca cerere la anaf in care se indica VINul masinii si sa spuna ei care e treaba. In orice caz, in 2008 se platea taxa. Ramane de vazut daca a fost recuperata sau nu. Si eu sunt in aceeasi situatie. Am luat masina de la o firma si nu am chitanta. Stiu sigur ca s-a platit taxa si ca nu s-a recuperat pentru ca pentru masinile noi era insignifianta.

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo ... 7_2013.pdf
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: intrebare taxa anaf

Mesajde adicristea » 29 Iul 2014, 23:19

Am redeschis topicul datorită intervenției lui Officer. Am greșit eu, nu se vorbește despre recuperare taxă, ci de obținere dovadă dacă s-a plătit sau nu.

În 2008 nu am plătit taxa pentru i30, de asemenea la trecerea de pe leasing pe firmă, în 2012, nu am plătit taxa. Dacă acum vând mașina sau vreau să o trec pe numele meu (persoană fizică) plătesc.

Am găsit un răspuns pe alt site în care se arată că sunt necesare următoarele:

"... în vederea obţinerii adeverinţei, veţi depune la organul fiscal teritorial în a cărui evidenţă sunteţi înregistrat ca plătitor de impozite şi taxe, următoarele documente:
- Cerere de eliberare a adeverinţei prin care se atestă restituirea/nerestituirea taxei pe poluare pentru autovehicule/taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule/ taxei pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule/timbrului de mediu pentru autovehicule sau a valorii reziduale a timbrului, al cărui format îl puteţi obţine accesând următorul link:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/fo ... 7_2013.pdf
- copia cărţii de identitate a vehiculului;
- copia certificatului de înmatriculare;
- copia documentului de plată, după caz.
"



Așa că îmi cer scuze și îi mulțumesc lui Officer pentru intervenție.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login