Legislaţie

Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde bil » 09 Iul 2009, 16:09

fratilor...ne certam aiurea pe subiectul asta .... sunt genul de persoana care se uita destul de bine unde parcheaza (au fost multe zile in care am facut cca 3 ture de cartier pt a gasi un loc de parcare in care sa nu jenez pe nimeni si nici sa nu fie permisa parcarea)....dar ceea ce se intampla la noi cu ridicatul masinilor este "talharie aparata de lege".
Inainte de a te apuca de ridicat masini...trebuie sa faci locuri de parcare (supraetataje se pot face intre foarte multe blocuri din Bucuresti)...si apoi sa ridici masini.
Ceea ce a patit alin1974 este groaznic (aia e chiar furt calificat)...ar cam trebui sa fim mai uniti si sa iesim in strada.
Sa ia taxiurile care jeneaza traficul in intersectii, sa ia masinile care ocupa colturile intersectiilor....dar nu sa iei masina omului dintre blocuri (punand un semn azi....si tot azi sa te apucu de ridicat).
Ar trebui sa pedepsim lipsa locurilor de parcare prin refuzul platii impozitului pe masina...facuta o asociatie ceva....ca nu se mai poate. Nu vedeti ca nimeni nu vrea sa investeasca in parcari de resedinta ???
La noi se investesc bani DOAR in afacerile in care se scoate profit in secunda nr 2 de la deschidere (aici ma refer strict la tot ce inseamna institutii de stat).
Bafta
Ford Sierra
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 09 Iul 2009, 16:22

Sincer, mi se pare puerila scuza ca nu sunt locuri de parcare, sa faca locuri de parcare inainte sa ridice masinile.
Pe acelasi principiu se poate spune inclusiv: intai sa-mi faca salariu de 10.000 euro pe luna si abia pe urma sa-mi ceara sa platesc impozite si taxe... =))
Uita-te ce este pe la Unirea, cu ditamai parcarea pe cateva etaje (6-8?)... In jurul magazinului toate stradutele sunt pline de masini parcate pe toate partile, gratis, e adevarat.

In mod normal (nu discutam de exceptii aici) masinile sunt ridicate din locurile interzise pentru a fluidiza circulatia. De ce nu ti-au ridicat si tie masina, bil? Sau mie? Poate pentru ca ne uitam cu atentie unde o parcam?
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde adicristea » 09 Iul 2009, 16:27

Pai si in cazul de fata cum ar fi putut sa se uite cu atentie unde sa o parcheze daca NU era interzis?
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 09 Iul 2009, 16:40

In general daca o lasi pe strada ar trebui sa fii putin mai atent (se asfalteaza strada, se sparge vreo conducta, cade vreun copac, etc).
La fel, sunt zone unde se specifica explicit ca parcarea este permisa.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde DGAlexandru » 09 Iul 2009, 16:53

E un abuz ...
Pe strada din fata blocului meu au facut sens unic.. de pe Sf. Vineri spre Parcarea Unirea.
In primele 2-3 luni era frecvent masina politiei la capatul strazii dinspre Sf. Vineri si ii opreau pe cei care veneau de acum pe interzis, cei care ieseau din Parcarea Unirea.
Le dadeau doar avertisment in scris sau verbal.. si asta pentru ca nu se uitau la semnele de circulatie.
Nu conteaza de cate ori ai trecut pe acolo, daca s-au efectuat schimbari in circulatie si s-au montat semne de circulatie care sa arate noile regului esti vinovat ca nu le respecti, dar e treaba Politiei Rutiere sa se asigure ca il face atent pe conducatorul auto ca s-au efectuat modificari.
Esti in concediu 3 luni, nicio problema.. cand revii, majoritatea vor fi invatat noile reguli de circulatie si cum le respecta, trebuie sa te prinzi ca e ceva ciudat cu nebunii de pe contrasens (ca in vb. bancului in care unul merge pe contrasens pe autostrada si aude la radio ca e un nebun care merge pe contrasens la care el exclama: Numai unul ? Sunt cu sutele! :D).

alin1974 vb. cu vecinii si asigura-te ca semnele au fost montate cu o zi / doua inainte de ridicarea masinii. Fa o plangere on-line catre politia rutiera. (userul Maxy sau ceva in genul cred ca te poate lamuri mai bine)
---------------Tel: 0722.120.128 / 0741.741.608 - Alexandru - Bucuresti---------------
--- !!! --- MP / PM dezactivat --- !!! ---

Imagine
Avatar utilizator
DGAlexandru
 
Mesaje: 8406
Membru din: 14 Feb 2008, 12:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo 4 HatchBack, TITANIUM X, 2.0 TDCi 143cp, AT6, Thunder Metallic, 05.2008

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde coldone » 09 Iul 2009, 17:06

Mihai L,498231 scrie:Sincer, mi se pare puerila scuza ca nu sunt locuri de parcare, sa faca locuri de parcare inainte sa ridice masinile.
[...]


Nu e deloc puerila.
Te invit intr o seara, in zona militari, sa vezi cum e sa dai ture 30 de min ca sa gasesti un loc de parcare.
Asta pana pe la 9-10, ca dupa e practic imposibil sa mai gasesti.

Ridicarea ar trebui sa fie ultima optiune, doar pentru cazurile in care masina parcata incurca grav circulatia.
In rest, se poate da pur si simplu o amenda. Ati primit vreodata ameda pentru parcarea interzisa?? Eu nu. La noi ori iti ia masina cu totul, ori ai scapat, nu exista cale de mijloc.
Avatar utilizator
coldone
Gold Member
 
Mesaje: 657
Membru din: 22 Oct 2007, 15:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Seat Leon FR 2007 2.0tdi 170cp

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 09 Iul 2009, 17:21

coldone,498282 scrie:Te invit intr o seara, in zona militari, sa vezi cum e sa dai ture 30 de min ca sa gasesti un loc de parcare.


OK, ocupati fratilor strada complet pana fac parcari mirobolante, cu 2.000.000 locuri de parcare si valet care sa preia masina din strada, totul free. =))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde toxicristi » 09 Iul 2009, 17:24

E o situatie absurda, dar s-ar putea sa nu existe cale legala sa o combati, din pacate. Intr-o zi s-a instalat indicatorul, a doua zi cei de la ridicari au trecut pe acolo si au vazut masina parcata in fata indicatorului oprirea interzisa (exact asta va reiesi si din pozele persoanei de la ridicari), asa ca au ridicat-o . Cred ca ambele echipe au procedat conform legii (nu cred ca se stipuleaza undeva ca cei ce instaleaza indicatoare sa lase semne pe masini pentru cei ce le ridica). Cei care le ridica nu cred ca au avut de unde sa stie ca ai lasat masina dinaintea montarii indicatorului, iar cei ce montau indicatorul nu au avut de unde sa stie ca va trece o echipa de la ridicari pana sa vezi tu indicatorul. Din pacate, ai avut un mare ghinion... Dar trebuie sa te intersezi, poate exista speranta pana la urma.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde alin1974 » 09 Iul 2009, 19:41

DGAlexandru,498268 scrie:alin1974 vb. cu vecinii si asigura-te ca semnele au fost montate cu o zi / doua inainte de ridicarea masinii.


Am vorbit cu vanzatorii de la magazinele de sub bloc si nu stiau cand a fost montat. Am sunat la Primarie au zis ca ei nu se ocupa cu ridicatul autoturismelor si sa sun la Politia Comunitara. Am sunat si la astia si mi-au spus ca ei se ocupa doar de masinile abandonate, dar sa incerc si la Politia Rutiera. Aici nu mi-a raspuns nimeni asa ca am sunat la 112 (am epuizat toate numerele de telefon de pe siteuri si din cartea de telefon ~X( ) si le-am spus ca mi-a fost furata masina. Am fost transferat din nou la politie, probabil la furturi auto, si acolo un domn amabil a spus ca se intereseaza el unde e masina si ma suna inapoi. Dupa cateva minute ma suna si-mi da adresa unde e masina, adica intr-o parcare a primariei unde aduna toate masinile anarhiste 8-|. Mi-a mai zis sa ma uit pe semnul aditional al opririi interzise si sa sun la numarul de acolo si-mi va raspunde cel de la dispeceratul firmei de tractari. Am sunat si a raspuns dispecerul care de fapt era si secretara si soferul care a ridicat masina si probabil ca era si director si femeie de servici :-?? . Acesta-mi spune ca masina e in parcarea firmei unde lucreaza ( alta locatie fata de ce mi-a zis cel de la politie) si sa stau linistit ca masina e in stare buna (hmm trebuie sa ma simt norocos? #:-S ,oare in ce stare sunt alte masini ridicate?). L-am intrebat daca nu stie cand a fost montat semnul si mi-a spus ca de vreo 3 saptamani :-O si daca vreau sa ridic masina sa platesc amenda de 226,1 lei la el si gata ,pot sa-mi iau forduletul acasa =D> . Am luat camera si fericit ca amenda e in limitele bunului simt, adica accesibila si bugetarilor, am coborat ,gandindu-ma cu parere de rau la mulineta si undita care tocmai au fost eliminate din cheltuielile din luna asta :(( , am filmat semnul cu oprirea interzisa (acesta se vede cam un sfert din cauza frunzelor unui copacel ) si m-am infatisat la locul unde era masina. Acolo m-a intampinat domnul sofer, director, secretara si ce-o mai fi el si m-a invitat la el in birou, adica cabina masinii de tractari, unde mi-a eliberat chitanta pt amenda si aproape m-a convins ca de fapt el e victima, fiindca patronul nu-l plateste bine (probabil ca majoritatea banilor se duc pe carburantul si intretinerea elicopterului personal :-/ ) si lumea-l injura din cauza meseriei blablabla. M-am urcat in masina, mi-am sters o lacrima si am demarat...
In privinta contestatiei nu cred ca am ce face cu toate ca semnul a fost pus recent si nu se vede decat putin de la nivelul soferului.

P.S.
Astazi au mai ridicat 6 masini din fata blocului, toate a vecinilor mei >:)
Avatar utilizator
alin1974
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Iun 2009, 08:11
Maşina: Ford Mondeo Ghia, AC Break, 2004, 1998cmc, 115cp.
VIN: WFOWXXGBBW4A46466

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde alin1974 » 09 Iul 2009, 20:09

@ Moderator forum Imi pare rau dar nu am mai putut sa editez postul anterior

Mihai L,498231 scrie:De ce nu ti-au ridicat si tie masina, bil? Sau mie? Poate pentru ca ne uitam cu atentie unde o parcam?

Aici ai dreptate. Pe viitor am sa fiu mult mai atent la "surprizele" care ni le fac scumpii nostrii edili :)) , dar pe de alta parte mie frica sa nu iau vreo amenda de la vreun politist, pe motivul ca in loc sa ma asigur regulamentar cand parchez masina , ma uit pe sus dupa cai verzi pe pereti.Prin asta vroiam sa spun ca si semnele de circulatie trebuie montate regulamentar, adica sa fie vizibile blablabla
Avatar utilizator
alin1974
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Iun 2009, 08:11
Maşina: Ford Mondeo Ghia, AC Break, 2004, 1998cmc, 115cp.
VIN: WFOWXXGBBW4A46466

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde coldone » 09 Iul 2009, 22:43

Mihai L,498293 scrie:OK, ocupati fratilor strada complet pana fac parcari mirobolante, cu 2.000.000 locuri de parcare si valet care sa preia masina din strada, totul free. =))

E usor sa vorbesti cand nu esti pus in fata situatiei. Si eu aveam aceeasi parere cand puteam veni la orice ora si gaseam locuri de parcare ladiscretie. Insa, pana nu te confrunti cu problema e greu sa o intelegi.

Ce sa mai, o sa incerc sa o las si eu levitanda, vorba lui Badea (care rezuma foarte bine situatia existenta)
http://www.antena3.ro/stiri/antena3ro/l ... 74519.html
Avatar utilizator
coldone
Gold Member
 
Mesaje: 657
Membru din: 22 Oct 2007, 15:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Seat Leon FR 2007 2.0tdi 170cp

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 09 Iul 2009, 22:51

Zau daca inteleg ce este asa de greu de inteles... :D
Daca ai o strada cu doua sensuri din care sa zicem ca tai jumate pentru parcari, obtii un numar FINIT de masini care pot parca acolo. primul care vine dupa ocuparea celor existente ce sa faca? O parcheaza si el in drum, ca doar sta in blocul de alaturi si trebuie sa lase masina undeva...
Inteleg ca nu sunt peste tot locuri de parcare, dar nu cresc nici din seminte ca sa fie gata in doua saptamani.
Stai sa vezi ca si cand vor fi gata ca nu se duce lumea pentru ca cer bani sau sunt la 500m de casa...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde coldone » 09 Iul 2009, 23:03

Evident, dar cand ai bdul I Maniu, cu 3+1 benzi de circulatie, cu mini intersectii la fiecare cateva sute de metri (care duc doar in spatele blocurilor), e aberant sa pui oprirea interzisa(pe banda 1) inainte si dupa 50m, pierzandu se astfel cam 30-40% din locuri.
Dar probabil le scazuse profitul celor de la ridicari :|
Acum , asteptam sa interzica si parcarea pe trotuar, sa vezi atunci :))
Avatar utilizator
coldone
Gold Member
 
Mesaje: 657
Membru din: 22 Oct 2007, 15:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Seat Leon FR 2007 2.0tdi 170cp

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Cornel001 » 10 Iul 2009, 00:38

Macar 10-20 metri, dar nici aia nu cumva sa ramana liberi. de fapt si pe colt taica, ca n-o fi foc :)
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 10 Iul 2009, 00:43

Si mai vezi dimineata a doua masina parcata in mijlocul intersectiei (ca prima parcata a plecat deja)... :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde steauaboy » 10 Iul 2009, 00:46

coldone,498282 scrie:
Mihai L,498231 scrie:Sincer, mi se pare puerila scuza ca nu sunt locuri de parcare, sa faca locuri de parcare inainte sa ridice masinile.
[...]


Nu e deloc puerila.
Te invit intr o seara, in zona militari, sa vezi cum e sa dai ture 30 de min ca sa gasesti un loc de parcare.
Asta pana pe la 9-10, ca dupa e practic imposibil sa mai gasesti.


te invit si la mine, in zona pasajului basarab,sos titulescu, proaspat inchisa pentru anii de zile, sa incerci sa gasesti un loc de parcare. practic imposibil dupa ora 17...18

eu mai sunt mahnit de o chestie. Lacomia omului care sta la casa, care isi blocheaza (normal) calea de iesire din curte, dar isi mai pune si unul, doua scaune in stanga si in dreapta pentru a mai ocupa inca doua locuri de parcare.
sau sa nu mai vorbim de celebri paznici de la marile institutii care din lipsa de activitate isi dezvolta alt job si anume de parcagii..blocheaza 5 locuri de parcare cu scaune pe care le elibereaza in schimbul a unei hartii colorate in blaga sau caragiale.

in alta ordine ........o alta intamplare petrecuta in cartierul minunat a fost inaugurarea unei parcari de 20 de locuri pe un fost teren de joaca ptr copii.

practic,cei de la primarie, au venit, au dat jos cosurile de baschet puse din bani publici acum 1 an de zile, am betonat partea din stanga a terenului, au facut o intrare pe partea dreapta si au vopsit niste linii.

fiind un cetatean onest, sun la ADP Sector 1 , intreb respectuos daca parcarea este a lor si daca mai sunt locuri.
binenteles ca nu mai erau, s-au dat pe sub mana inainte ca terenul de joaca sa fie distrus. tipic romanesc.

in tara asta frumoasa, pacat ca e locuita.....dupa cum spunea cineva.

chiar sunt mahnit de ceea ce se intampla, si revin la ideea unui protest anti-ridicari atata timp cat nu ni se creaza conditii de a parca regulamentar.

Stima,

Radu
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Cornel001 » 10 Iul 2009, 00:48

Ce pretentii aveti daca pana si in buricu targului la Piata Romana s-au mai civilizat dupa mult scandal , bici si morcov.
Asa mergem in ioropa, 3 pasi inainte, doi juma inapoi.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde coldone » 11 Iul 2009, 00:56

Ma voi lucrati e la primarie? :)) Ca aveti aceleasi texte moralizatoare :D :" trebuie sa ne aliniem standardelor europene domne". Pai cum, daca noi nu avem conditiile alea??
Spuneti ce solutii vedeti voi? Ne luam masinile in apartament? Le legam cu o sfoara si le suspendam de balcon :))
Avatar utilizator
coldone
Gold Member
 
Mesaje: 657
Membru din: 22 Oct 2007, 15:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Seat Leon FR 2007 2.0tdi 170cp

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde alin1974 » 11 Iul 2009, 05:39

Solutii sunt, dar sa stii ca si primaria are "antidot" la solutiile noastre :-? . Parcarea cu sfoara la balcon e riscanta, fiindca s-ar putea sa te trezesti cu o persoana in plus la intretinere :). La cat de bine sunt izolate termic blocurile noastre vor spune ca masina beneficiaza de caldura data de ei...mai bine o lasi sa o ridice aia, e mai ieftin :D
Avatar utilizator
alin1974
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 20 Iun 2009, 08:11
Maşina: Ford Mondeo Ghia, AC Break, 2004, 1998cmc, 115cp.
VIN: WFOWXXGBBW4A46466

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde alexa66 » 02 Aug 2009, 20:27

Auzi tu cu sfoara cand ti-ai cumparat masina te-ai interesat daca ai loc de parcare ?Dupa cum gandesti tu vrei sa intri cu masina in sufragerie sau magazin .Daca acorda la fiecare loc de parcare primaria ar trebui sa iti rezerva loc la Tartasesti sau glina
alexa66
Incepator
 
Mesaje: 46
Membru din: 10 Noi 2008, 18:35
VIN: WFONXXGCDN1M36675

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde adicristea » 03 Aug 2009, 00:29

Daca se poate, putin mai calm. Mai glumesc si baietii. Va rog sa ne scuzati, in general suntem niste porci. Groh! :))
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde jo_2k » 03 Aug 2009, 03:01

Groh, groh...adevarat... :)) insa problema locurilor de parcare nu e doar pentru "acasa"...mai iesi ca omu...te mai duci la un film, mai scoti o pipita la un juice...ne reprofilam doar pe drivein-uri? Macar a aparut si un cinema drive-in, pentru juice mergem la Macdonalds...mai complicat la magazine, singurele cu drivein sunt Hornbach si Brico....de unde atita bricolaj?
97 Escort MkVI-MkVII 1.6 16v
Imagine
__________________________________________________
www.eprotejat.ro - Protejaza-ti copilul!
www.6vineloto.ro - Generator numere loto
Avatar utilizator
jo_2k
1nsane Member
 
Mesaje: 2437
Membru din: 03 Apr 2006, 15:46
Localitate: Bucuresti
Maşina: 97 Escort Mk6 1.6 16v
VIN: WF0AXXGCAAVA24836

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Xilin » 17 Oct 2009, 18:21

parerea mea personala este ca in conditiile in care se stie si se recunoaste de catre autoritati (cu un numar foarte subestimat ce e drept) ca nu sunt parcari, ar trebui ca primaria sa fi impus niste costuri de ridicare mai reduse.
Sa platesti 200 lei amenda si 500 de lei ridicarea masinii mi se pare strigator la cer. Sunt de acord cu 200 lei amenda, foarte bine, sunt de acord cu ridicarea masinilor, insa 500 lei pentru un transport cativa km la un depou, e strigator la cer si sunt sigur ca o parte inseamna comisioane pentru cei ce le-au dat voie sa faca asa ceva.
Adica un exemplu concret, daca vreau imi vine de la Honda cu platforma , imi ia masina, o serviseaza si o aduce inapoi in acelasi loc pentru 150 lei (transportul) si ei imi cer 500 lei pentru luat pe sus si stati linistiti ca nu au grija de vopsea si asa mai departe, ca ei stiu ca trebuie sa te judeci cu ei pentru a obtine daune, trebuie sa te judeci cu ei daca ti-au ridicat masina din loc unde e permis.
Am auzit destule cazuri in care au ridicat masina chiar de pe loc platit si omul pentru ca a fost incapatanat a stat cu masina blocata la ei 6 luni pentru a-si recupera doar amenda, porma inca 2-3 luni pentru a-si recupera masina.
Un 3-4 sute de lei pentru tot procesul (amenda plus ridicat) mi se pare atat corect (cat ca proprietarul sa se invete minte) cat si profitabil pentru firmele de ridicat si deci nici un salariu pentru cetatean dar si venituri frumusele pentru firma de ridicari si pt primarie.


L.E. mi se pare nesimtire si faptul ca ridica masina fara sa dea vreun semn proprietarului. si din cate stiam ai voie sa stationezi 5 minute cu avariile pornite.
Xilin
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 12 Oct 2009, 23:47
Maşina: Honda Accord, 2008, 2000cmc 155cp, executive

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde toxicristi » 17 Oct 2009, 19:10

Ai voie sa opresti maxim 5 minute doar pe raza de actiune a indicatorului stationarea interzisa.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde zaboss » 17 Oct 2009, 19:18

Xilin,562967 scrie: Sa platesti 200 lei amenda si 500 de lei ridicarea masinii mi se pare strigator la cer.

Ştire spărgângă: dacă parchezi corect, nu te costă nimic! Să înţeleg că tu porneşti de la premisa că oricum parchezi ilegal?
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 17 Oct 2009, 21:32

Xilin,562967 scrie:parerea mea personala este ca in conditiile in care se stie si se recunoaste de catre autoritati (cu un numar foarte subestimat ce e drept) ca nu sunt parcari...
Nici locuri in interesectii nu sunt dedicate parcarilor, sau banda a doua, etc.

Adica un exemplu concret, daca vreau imi vine de la Honda cu platforma , imi ia masina, o serviseaza si o aduce inapoi in acelasi loc pentru 150 lei (transportul)
Concret, daca ii chem la o Dacie o fac pe aceiasi bani???? :D Preturile astea sunt pentru clientii Honda.
L.E. mi se pare nesimtire si faptul ca ridica masina fara sa dea vreun semn proprietarului. si din cate stiam ai voie sa stationezi 5 minute cu avariile pornite.

Eu am vazut ca le lasa bilete pe jos... =))

LE: Daca vrei, se poate schimba, astfel incat sa platesti 500 amenda si 200 ridicatul... :))
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde steauaboy » 18 Oct 2009, 01:02

cica o firma de ridicat masini face profit cam 700.000 de euro intr-un an...
si mai citeam ca ridicarea masinilor la noi este mai scumpa ca in barcelona...
HD-85-BIN
Speed Up you life!
Avatar utilizator
steauaboy
Member
 
Mesaje: 365
Membru din: 24 Mai 2008, 21:47
Localitate: Bucuresti/Deva
Maşina: Kuga 3 1.5 Blue

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde zaboss » 18 Oct 2009, 08:18

steauaboy,563214 scrie:si mai citeam ca ridicarea masinilor la noi este mai scumpa ca in barcelona...

Proporţional cu nesimţirea, nu?
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Flaful » 24 Feb 2010, 23:18

Salutari! Sa va spun ce mi s-a intamplat mie, sa vedeti ca nu doar in Bucuresti e scump daca parchezi masina ilegal. Avand numere de DJ si trebuind neaparat sa ma prezint la un curs la spitalul de cardiologie din Timisoara, am parcat neregulamentar pe un trotuar vai de mama lui, pentru circa 2 ore,(asta dupa ce am dat vreo 4 ture de circa 20 de minute in total, si nu a fost chip sa gasesc undeva sa-mi las focusul). M-am intors, si ce sa vezi?! Mirare mare CARACATITAAAA. Ok! sun la un numar lasat intr-o punga sub stergator si ma intreaba duduia daca am 4 milioane sa-mi iau masina proprietate personala. Ii raspund pe acelasi ton sarcastic ca nu am si sa trimita urgent pe cineva la locul cu pricina sa am cu cine sa discut, nu cu o dispecera care imi face contabilitatea. Dupa ce astept 40 de min in frig si ploaie apare echipajul vestit dupa care mi se lungisera urechile. Un comunitar figurant frustrat, un sofer care cred ca doar ce isi luase permisu bagat de taica-so p-acolo si omul care pune caracatita. Le explic frumos ca sunt in tranzit si ca nu am bani sa platesc amenda, care este de 300 de lei in 24 de ore dubla in 48, dar nu aveam cu cine sa ma inteleg. Parca vorbeam cu niste copii la care le strici castelu de nisip. Dupa aprox 2 ore de cearta cu ei, ii intreb unde pot sa ma adresez superiorilor lor. Dupa ce mi-au raspuns, am ajuns la sediu, si ca sa vedeti ca nu toti comunitarii sunt prosti am intrat in audienta cu un sef ceva. Omul a inteles perfect care este situatia si mi-a spus sa platesc amenda acasa in maxim 48 ore. M-am declarat oarecum multumit de prestatia dansului. Iar acum se ridica intrebarile:
1. Unde puteam sa parchez daca nu era nici macar un loc de scuter, dar mai de masina?
2. Daca eram pe patul de moarte si ajungeam in fata spitalului si nu aveam loc de parcare ce faceam?
3. De ce a trebuit sa ajung la sediul lor, pierzand si timp si bani pe taxi?
4. De ce este atat de mare amenda pentru caracatita, 100 de lei prestarea alura de la ADP + 300 de lei de la comunitari, amenda care daca nu faci dovada achitarii ei, propriu-zis nu iti vor debloca rotile?
5. Am rezolvat ceva daca am scris in procesul verbal ca nu exista loc de parcare ?
6. Ce se intampla daca n-o platesc deloc, adica se dubleaza, si intr-un final pe unde apare ?
Avatar utilizator
Flaful
Ford Freak
 
Mesaje: 229
Membru din: 05 Oct 2009, 13:06
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Focus 2, 2006, 1.6Tdci 80KW
VIN: WF05XXGCD56R34323

Re: Mi-au ridicat masina parcata regulamentar!ANTI-RIDICARI AUTO

Mesajde Mihai L » 24 Feb 2010, 23:34

Flaful,656093 scrie:1. Unde puteam sa parchez daca nu era nici macar un loc de scuter, dar mai de masina?
2. Daca eram pe patul de moarte si ajungeam in fata spitalului si nu aveam loc de parcare ce faceam?
3. De ce a trebuit sa ajung la sediul lor, pierzand si timp si bani pe taxi?
4. De ce este atat de mare amenda pentru caracatita, 100 de lei prestarea alura de la ADP + 300 de lei de la comunitari, amenda care daca nu faci dovada achitarii ei, propriu-zis nu iti vor debloca rotile?
5. Am rezolvat ceva daca am scris in procesul verbal ca nu exista loc de parcare ?
6. Ce se intampla daca n-o platesc deloc, adica se dubleaza, si intr-un final pe unde apare ?

In aceeasi ordine:
1. Pe mijlocul strazii. Ce conteaza traficul, cursul era de extrema urgenta. :D
2. Intrai in spital cu masina, nu te pune sa o parchezi in centru daca e vorba de urgente... sic!
3. Pentru ca in loc sa dai ture intr-o zona supraaglomerata, puteai sa te duci intr-o directie ceva mai departe.
4. Pentru ca daca este mica se duce gigel si ii intreaba si la misto daca nu fac abonament, ca mai bine plateste 100 ron/luna decat 20/abatere si sa piarda atata timp.
5. Evident. Cred ca in doua-trei zile ti se va ridica un loc de parcare dedicat... Poate nu ai retinut ca ei pedepsesc abaterile si nu sunt constructori. :D
6. La Circa Financiara. Dupa care orice operatie care necesita atentie din partea lor (orice hartie de care ai nevoie, cu alte cuvinte) o vei obtine dupa plata amenzii si a penalitatilor.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login