Legislaţie

Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde LordMike » 09 Mai 2008, 03:05

Buna ziua! Vreau sa inmatriculez un Sprinter din '99 si intr-o noapte m-am desteptat brusc: mi-am dat seama ca bunica mea are handicap si ca persoanele cu handicap sunt scutite de taxa de prima inmatriculare. O simpla cautare pe google m-a facut sa-mi dau seama ca nu sunt primul caruia i-a trecut prin cap asa ceva. Am studiat, deci, niste forumuri si am observat ca parerile sunt impartite. Unii spun ca nu este vorba despre orice fel de handicap si ca, de asemenea, masina trebuie sa fie adaptata handicapului respectiv. Altii spun ca totusi e posibil sa o inmatriculezi, indiferent de handicap, ca asistent al persoanei cu handicap si asta pentru ca de masina de va folosi tot persoana in cauza. Mentionez ca bunica mea are Parkinson (trebuie sa ma documentez sa vad ce fel de handicap este) si ma intreb daca nu cumva as putea trece masina pe numele ei pentru a ma scuti de plata taxei de prima inmatriculare. Stie cineva daca e posibil? Si unde ar trebui sa ma interesez?
Toate cele bune!

P.S.: In caz ca topic-ul deschis nu este incadrat corect rog un moderator sa-l mute.
LordMike
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Apr 2008, 09:46

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde titocus » 09 Mai 2008, 11:05

Daca masina va fi pe numele persoanei cu handicap trebuie sa fie modificata in functie de handicapul acelei persoane...si apoi mers cu ea din nou la RAR si omologata.
Dupa asta primesti reduceri la RCA, scutire de impozit si Rovigneta.
Daca bunica ta are dreptul legal la insotitor (scrie pe decizia de incadrare in gradul de handicap) atunci tot nu obtii nimic...e tare nasoala legislatia la noi in ceea ce priveste chestia asta.
M-am interesat si eu si pana acum nu am rezolvat nimic. Codul fiscal spune clar ca sunt scutiti de taxe doar cei care au masina adaptata handicapului (acolo scrie de hidramate = de TRABANT...). Cel putin in Cluj mie mi-a zis clar ca numai pe Trabant hidramat dau ei reducei... :-?? Batuti in cap....asta e !
Astept si eu cu incredere noua legislatie..poate poate....desi sansele sunt mici.
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde Tiry213 » 09 Mai 2008, 11:29

Nu stiu sigur, dar cred ca e valabil si pentru cei cu alt fel de handicapuri. Bunica face dializa, are pensie de handicapat, si are dreptul la inmatriculare de masini fara taxa.
Ultima oară modificat de Alen pe 21 Dec 2009, 15:18, modificat 1 dată în total.
Motiv: sters quote
Imagine
Tiry213
1nsane Member
 
Mesaje: 2316
Membru din: 31 Iul 2007, 14:12

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde LordMike » 10 Mai 2008, 20:24

Desi nu voi lamuri pe nimeni pentru ca subiectul inca nu e clar... Unii dau citate din ANPH, altii din codu' fiscal si care, la paragrafele care se refera la scutirea persoanelor cu handicap de plata taxei de prima inmatriculare, culmea, difera. Cert e ca am intrebat pe cineva de la politie (a se citi blat), care mi-a spus ca stie el cum sta treaba si ca nu se poate inmatricula pentru ca e autoutilitara si ca au mai respins dorasu' cuiva cu utilitara. Deci: La munca, nu la intins mana! :D
LordMike
Incepator
 
Mesaje: 7
Membru din: 15 Apr 2008, 09:46

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde titocus » 10 Mai 2008, 22:50

Eu sunt persoana cu handicap grav si nu am primit nici o scutire avand in vedere ca masina nu este adaptata handicapului (din fericire pot conduce cu cutie manuala) si nu este omologata in acest sens...
Nu am beneficiat de absolut nimic pana acum si probabil nici de aici inainte. E o porcarie legea la noi....asta e !
Sunt curios daca voi reusi sa-mi aduc o masina fara taxa (n-ar fi rau)...ii voi stresa pe fratii mei sa se uite in legislatie sa ma lamureasca (unul e avocat si celalalt jurist).
Cand voi sti ceva concret voi posta, poate mai sunt si altii care vor sa beneficieze de acest "avantaj".
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde Smiley » 10 Mai 2008, 23:56

doar anumite tipuri de handicap pot beneficia de scutirea asta. in principiu, handicap locomotor.
in plus, masina trebuie sa fie adaptata pentru respectivul handicap, iar adaptarea sa fie facuta la o firma recunoscuta de rar (cei mai cunoscuti sunt astia : http://www.romhandicap.ro/ )
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde titocus » 17 Mai 2008, 18:29

Am gasit urmatoarea treaba pe un site prin care imi iau gandul si mai bine platesc nenorocita de taxa si cu asta gata (e un raspuns de la MEF)...statul asta face orice numai sa nu te scuteasca de vreo taxa. Ca la noi la nimeni... :(
Nu vad avantajul de a avea o masina pe care sa o pot conduce DOAR eu...daca patesc ceva cu picioarele (de fapt cu ele am probleme in principal) si sunt la naiba in praznic si ma duce cineva cu masina mea si-l opreste un politai il sanctioneaza asa aiurea...ca e masina adaptata si x-ulescu ce cauta la volan...O MARE TAMPENIE !
Si inca ceva...cei care chiar nu pot conduce decat o masina adaptata handicapului (din pacate sunt multi pt. care o masina ar face minuni) cum isi fac scoala de soferi avand in vedere ca beneficiaza de scutire doar daca au deja permis????? Pai daca esti persoana cu handicap...ai nevoie de adaptari speciale sa poti conduce la ce scoala de soferi te duci? Bine...aduci/cumperi masina..o faci cu dubla comanda sa poti sa inveti sa conduci si...nu o poti inmatricula fara taxa fiindca nu ai permis... :| Marea majoritate a persoanelor cu dizabilitati din pacate nu-si pot cumpara nici macar o dacie amarata... :-??

"Probabil unii dintre noi au intampinat dificultati la inmatricularea unei masini adaptate,beneficiind de scutire de la plata taxei de prima inmatriculare.
La inmatriculare mie mi s-a solicitat,(pe langa specificarea adaptarii respective in cartea de identitate a masinii si certificatul de incadrare intr-un grad de handicap) si permis de conducere,(pe care nu il am,inca).
Mergand mai departe,serviciul inmatriculari refuza sa inmatriculeze masini ADAPTATE,fara plata taxei de prima,persoanelor cu handicap ce nu detin permis de conducere,sustinand ca "permisul de conducere face dovada ca masina este "pentru folosinta proprie",potrivit art.26,din legea 448"
Este limpede ca o astfel de masina nu poate fi condusa decat de o persoana cu handicap.Daca o persoana "sanatoasa" este "prinsa" conducand o astfel de masina se va supune rigorilor legii.
In aceasta situatie am solicitat informatii referitoare la normele de aplicare pt. aceasta scutire , la Ministerul Economiei si Finantelor.Iata raspunsul :




Regimul taxei speciale pentru autoturisme şi autovehicule, reglementat la art. 2141 din Legea 571/2003, privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, care a intrat în vigoare începând cu 1.01.2007, se aplică atât autovehiculelor noi indiferent de provenienţa lor (producţie internă sau achiziţii din afara ţării), cât şi celor rulate, achiziţioante dintr-un alt stat membru sau din afara teritoriului comunitar (chiar dacă acel autovehicul a mai fost înmatriculat în ţara de provenienţă), care urmează să se înmatriculeze pentru prima dată în România.

Excepţiile şi scutirile de la plata taxei speciale datorate pentru autoturismele care sunt special echipate pentru persoanele cu handicap, începând cu data de 1.01.2007, sunt prevăzute expres la alin. (1) al art. 2141 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal.

In ceeea ce priveşte noţiunea de "autoturisme care sunt special echipate pentru persoanele cu handicap" precizăm că aceasta este definită la alin. (6) al pct. 311 al normelor metodologice aferente Titlului VII -Accize şi alte taxe speciale, aprobate prin H.G. nr. 44/2004, modificate prin H.G. nr. 1861/2006. Astfel, potrivit alin. (6) al pct. 311 din H.G. nr. 44/2004 «"autoturismele special echipate pentru persoanele cu handicap" reprezintă autoturismele care sunt destinate exclusiv utilizării de către aceste persoane», ceea ce presupune conducerea lor de către persoanele cu handicap.

AVAND IN VEDERE PREVEDERILE LEGALE MAI SUS MENTIONATE,EXCEPTAREA DE LA PLATA TAXEI POATE FI APLICATA NUMAI AUTOTURISMELOR CARE PREZINTA O ADAPTARE SPECIALA IN VEDEREA UTILIZARII EXCLUSIVE DE CATRE PERSOANE CU HANDICAP,FAPT CONFIRMAT PE CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI DE CATRE REGISTRUL AUTO ROMAN.


Precizăm totodată că autoturismele dotate din fabricaţie cu cutie de viteze automată, ca o soluţie pentru sporirea confortului conducătorului auto de care poate beneficia orice conducător auto interesat, nu se încadrează în prevederile art. 2141 din Codul fiscal, privind excepţiile de la plata taxei speciale.







MINISTERUL ECONOMIEI ŞI FINANŢELOR



DIRECŢIA DE COMUNICARE, RELAŢII PUBLICE, MASS – MEDIA ŞI TRANSPARENŢA

Biroul de informare şi relaţii publice

Str. Apolodor 17, sector 5, Bucureşti

Tel/Fax: +40 21 319 97 35

Sper sa va fie de folos informatiile.
Asadar,cei care aveti probleme asemanatoare,nu va lasati intimidati de nestiinta unor functionari.
Unde e lege,nu e loc de interpretari,cum fac "unii"."
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde Smiley » 17 Mai 2008, 20:33

sunt destul de multe scoli auto care au si masini adaptate pentru persoanele cu handicap. in marea majoritate a cazurilor, este vorba de adaptari ale pedalelor a.i. sa poata fi actionate cu mana.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde titocus » 18 Mai 2008, 11:23

Aici te inseli foarte mult din pacate...in Bucuresti este o singura masina (un Cielo) cu cutie automata.
In Cluj caut de aproape 2 luni o masina cu cutie automata pt. fratele meu si nu este nici macar un instructor care sa aiba asa ceva (sau nu am gasit eu in nici un ziar, internet, etc.). In cel mai rau caz va face scoala pe Mondeo fiindca masina mea o poate conduce mult mai usor decat multe alte masini pe care a incercat.
Ultima oară modificat de Alen pe 21 Dec 2009, 15:19, modificat 1 dată în total.
Motiv: sters quote
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
Mondeo 4 EcoBoost
Focus 3 TDCi
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
Avatar utilizator
titocus
1nsane Member
 
Mesaje: 13312
Membru din: 12 Iun 2006, 15:46
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V, Mondeo 4 EcoBoost, Focus 3 TDCi

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde Smiley » 18 Mai 2008, 12:15

vezi daca te ajuta linkurile astea:
http://www.nuampermis.ro/articles.php?ai=10
http://www.ziarul21.ro/modules.php?op=m ... e&sid=1378
http://www.scoalavartaci.tripod.com/id1.html
http://www.agenda.ro/news/news/5948/sco ... abila.html (pe la comentarii spun unii ca masina ar avea cutie automata)

nu sutn toate din bucuresti, poate gasesti mai aproape de tine.

tin minte ca pe vremuri, cand eram eu mai mic, un vecin avea un trabant d'ala cu schimbatorul la volan si a facut scoala pe el. transformarea in masina cu dubla comanda e usoara.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde dennis » 20 Dec 2009, 19:17

1. persoanele cu handicap fizic sunt scutite de txa(surzi schipi etc). nebunii nu sunt scutiti.
2. masina nu tre sa fie adaptata, daca persoana nu are nevoie de mecanisme suplimentare pentru a putea conduce. deci in unele situatii nu e nevoie ca RAR sa scrie ceva in actele masinii despre dispozitive.
3. masina trebuie sa fie in proprietatea pers cu handicap, iar persoana trebuie sa aiba permis si sa poata conduce automobilul.
4. dupa ce vinzi masina scutita de taxe, cumparatorul va trebui sa-i plateasca taxa :) ... aci s-ar putea sa le scape sa mai ceara taxa ;)

5. niste tampiti astia care ma obliga sa ma loghez ca sa raspund aici. ii pup pe creieru ala micu !


bibliografie:
oug 50/2008
legea 448/200?
dennis
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 20 Dec 2009, 19:00

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde dennis » 20 Dec 2009, 19:33

si mai tampiti cu timpul lor scurs

exemplu.: sunt surd. n-am nevoie de adaptari la masina. am nevoie de permis si sa merg sa-mi inmatrticulez masina fara sa platesc taxa de inmatriculare. daca se opune cineva dati-i in judecata pentru abuz in serviciu si cerere de mita ;) (sa nu mai plece k prostii la munca si sa-si bata joc de noi)

situatie neelucidata de mine: daca handicapul meu nu-mi permite sa conduc o masina, in schimb imi permit sa platesc sofer care sa-mi conduca masina la orice ora vreau, nu cumva sunt nedreptatit deoarece eu trebuie sa platesc taxa? nu cumva pot sa dau in judecata pe cineva ?
dennis
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 20 Dec 2009, 19:00

Re: Scutire taxa inmatriculare pentru persoane cu handicap

Mesajde Alen » 21 Dec 2009, 15:22

@dennis: asa bun-rau cum e, regulamentul forumului trebuie respectat si nu era nevoie sa ne faci tampiti
ai de la mine un avertisment deocamdata
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi


Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login