Switch to full style
Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc
Răspunde

Recuperare permis suspendat?

24 Iun 2008, 12:09

Salut! Am o intrebare. Mi-a fost ridicat permisul de conducere ( in Botosani - pentru ca am depasit pe linia de tramvai :) si se pare ca acolo sunt putin altfel legile decat in Bucuresti ) Mi s-a zis ca va fi trimis la Bucuresti si ca in 30 de zile ma pot duce sa-l ridic. Intrebarea este ....de unde ? Stiu ca s-a mutat sectia aia de la UDRISTE dar nu prea am gasit pe net nimik concludent care sa zica UNDE anume s-a mutat, un program, un ceva.
Teoretic ar trebui sa merg sambata sa-l ridic. Dar daca nu au deschis ?

Intrebarea numarul 2 ar fi: Oare daca nu ma duc samabata sa-l ridic...si plec cu masina fara sa am carnetul fizic la mine...si sa zicem ma opreste politia...iau amenda doar pentru ca nu am permisul la mine? sau pot avea si alte probleme? Cum voi figura in baza de date a politiei de sambata inainte daca nu-mi ridic permisul? Tot suspendat?
Sunt curios :D

Re: Recuperare permis suspendat?

24 Iun 2008, 12:21

Pai depinde cate zile au trecut de la data din procesul verbal.

Re: Recuperare permis suspendat?

24 Iun 2008, 12:28

Din cate stiu, daca au trecut cele 30 de zile, iti iei amenda ca nu ai actul la tine. Sectia de unde poti ridica carnete e tot la udriste, numai ca nu e incladirea din care se iau numerele de inmatriculare ci putin mai in fata la sectia de politie.

Re: Recuperare permis suspendat?

24 Iun 2008, 12:31

Hai să-ţi explic. Eu sunt expert la permise suspendate.

Permisul suspendat se ridică de la Udrişte în continuare corpul C.
Programul e mai convenabil luni când ai de la 8 dim la 8 seară. În rest este până la ora 16. Nu ştiu sâmbăta când au program dacă au program.

Întrebare : nu ţi-a dat nici o dovadă să poţi circula 15 zile sau ceva în genul ăsta ?
Dacă ai dovada poţi să circuli liniştit, dacă n-ai nu.

Sfatul meu este să stai liniştit în we.

Re: Recuperare permis suspendat?

24 Iun 2008, 13:16

Zilele de suspendare incep din momentul in care iti expira dovada.

Re: Recuperare permis suspendat?

24 Iun 2008, 13:49

Atentie....lunea e foarte aglomerat (pt ca nu se lucreaza in we' si se aduna foarte multe persoane). Chiar ieri am fost cu un coleg sa isi ridice permisul, a stat la coada cca 3 ore (l-am lasat acolo la 11:45 si l-am luat la 14:30.
Legile nu sunt altfel in alte orase..... depasirea pe liniile de tramvai sunt interzise peste tot (ai exceptii pe unele strazi...atentie la marcaj).

Re: Recuperare permis suspendat?

24 Iun 2008, 15:25

Aham...Multumesc mult pt ajutor :)
Deci in continuare de la udriste se ridica permisele.
In momentul in care mi-a zis ca imi ia permisul...i-am zis la politisit sa-l ia fix din ziua aia(am refuzat dovada de 15 zile...ca altfel stateam in plina vara fara permis...adio drumuri la mare etc...si oricum avea cine sa conduca in locul meu pana in Bucuresti)

10x

Re: Recuperare permis suspendat?

25 Iun 2008, 09:12

hitron scrie:Aham...Multumesc mult pt ajutor :)
Deci in continuare de la udriste se ridica permisele.
In momentul in care mi-a zis ca imi ia permisul...i-am zis la politisit sa-l ia fix din ziua aia(am refuzat dovada de 15 zile...ca altfel stateam in plina vara fara permis...adio drumuri la mare etc...si oricum avea cine sa conduca in locul meu pana in Bucuresti)

10x



cred ca s-a crucit ala cand a auzit ca vrei sa ti-l ia din ziua aia =))

Re: Recuperare permis suspendat?

27 Iun 2008, 09:28

1. Sambata poti merge sa-ti iei ipermisul daca atunci se implineste luna de suspendare. Anul trecut am avut si eu ceva asemanator si l-am luat sambata.
2. Intrebare retorica: u era linie intrerupta intre linia de tramvai si banda pe care circulai? Stiu cum e in BT pt ca prietena mea e de acolo si mai fac si eu asa cum ai facut tu stiind ca e voie sa folosesti linia de tramvai in conditiile legii.

Imi pare rau pt tine insa sper sa ti-l iei rapid si sa fugi in concediu :)

Toate cele bune !

Re: Recuperare permis suspendat?

30 Iun 2008, 17:02

Da...revin cu noutati :)

Am fost sambata sa mi-l dea....si bineinteles...ca sambata era abia a 30-a zi de suspendare si nu se putea sa mi-l dea din ziua aia cica :( . Deci e si a 30-a zi cu suspendare inclusiv ( oarecum logic :P ). Duminica e inchis(dar mi-a zis "nenea" ala de la ghiseu ca pot sa circul fara carnet ca-mi expira suspendarea duminica, numai ca luni trebuie sa vin neaparat sa-l iau ca nu pot circula fara carnet in zilele in care se poate ridica permisul de la Udriste) ZIS si FACUT.
Luni dimineata(ora 9) ma prezint la Udriste....stau la o coada de 86 de persoane timp de 3 ore si 12 minute ( toti aveau cele mai dubioase figuri...se adunasera acolo toti infractorii orasului :D hehehe ) si...dupa ce mi-a venit si mie randul la ghiseu imi zice "nenea" ala de-acolo...dupa lungi cercetari ca permisul meu nu a venit din provincie inca! :( si ca..abia joi mai pot spera sa vina...ca se trimit doar o singura data pe saptamana permisele din provincie catre Bucuresti. Si ca pana atunci pot circula fara permis la mine...doar ca a zis-o cu jumate de gura..nu imi inspira foarte mare incredere.

Oricum ... o prostie. In 30 de zile Botosaniul nu a avut timp sa trimita un afurisit de permis de conducere??
Numai in Romania se poate intampla. Daca sa zicem trebuia sa plec peste 4-5 zile din tzara? Sa ma intorc intr-o luna doua? Ce faceam? Cine ar fi fost de vina? Pfff...

Anyway... mai bine sa nu vi-l ia!


Zi faina!

Re: Recuperare permis suspendat?

01 Iul 2008, 13:27

hitron scrie:. Si ca pana atunci pot circula fara permis la mine...doar ca a zis-o cu jumate de gura..nu imi inspira foarte mare incredere.



Probabil acelasi nene l-a sfatuit si pe Honorius Prigoana... =)) =))

Re: Recuperare permis suspendat?

01 Iul 2008, 17:12

M-am interesat la Botosani la politie si mi-au zis de-acolo ca permisul meu de conducere a plecat spre Bucuresti pe data de 20 iunie. Adika in 10 zile permisul meu nu a ajuns la Bucuresti :(

Dracu` stie pe unde zace..s-o fi pierdut pe undeva. Pfff...sa vedeti ca parca vad ca ma poarta pe drumuri sa-mi fac altu`...du-te...adu acte..plateste chitante..scoate cazier...stai la cozi...hai maine...hai dupa-masa... du-te...ridica-l...

Re: Recuperare permis suspendat?

02 Iul 2008, 22:43

de pierdut nu ti l-au pierdut....da' vine cu posta calare...au o operativitate ceva de speriat... :))

Re: Recuperare permis suspendat?

17 Sep 2010, 11:26

am si eu o intrebare..am ramas fara permis, ca multi altii, pentru depasirea limitei de viteza...3 luni. problema este ca l-am mai avut o data suspendat in noiembrie anul trecut.stie cineva daca pentru asta se mai adauga o luna?sau cand trebuie sa dau examen si eventual daca pot reduce pedeapsa?...daca sunt doar cele 3 luni , ar trebui sa il recuperez pe 21 octombrie, daca nu pe 21 noiembrie..
multumesc anticipat :D

Re: Recuperare permis suspendat?

17 Sep 2010, 15:54

Examen tre' sa dai ( nu il dai sau il dai si il pici -> se mai da o luna bonus). Vestea buna e ca poti sa il dai pana il iei:) . In momentul in care a inceput suspendarea (nu mai e valabila nici dovada ) te duci frumos la udriste la ora 8, la ghiseul nr 6 ( in colt in stanga) , dai lu' nenea militianu' buletinu si dovada si o sa te trimita in curte in cladirea veche sa dai examenul minune. Daca il pici , te prezinti a doua zi si o iei de la capat. Dupa ce iei examenul, daca permisul a fost suspendat in Bucuresti si indeplinesti conditiile legii (nu ai mai beneficiat de reducere in ultimii 2 ani daca imi aduc bine aminte) faci o copie dupa dovada una dupa buletin si de la acelasi xerox iei si un formular si astepti la camera 8 sa intri in audienta (e usor, o sa vezi cardul de confrati care fac acelasi lucru, nu ai cum sa te incurci:D ) Daca e in ilfov, faci copie dupa pv, chitanta, dovada,buletin si te duci in Fabrica de Glucoza , langa hotel CARO si acolo depui cererea de reducere. Daca ai mai beneficiat de marinimia militianului in ultimii 2 ani atunci imi pare rau, tre sa fuci pana la capat perioada de suspendare ( dar da examenul ca sa nu iti mai dea luna bonus la oferta ;) ).

Sper sa fi fost destul de clar, ca am destul de proaspete informatiile in minte :D am numai 1 saptamana si ceva de cind mi l-am recuperat .

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 14:14

Dintr-un fericit sofer de Ford am devenit Pieton. Ieri mi-a fost luat permisul pe30 de zile pentru ca am trecut pe rosu la un semafor(nu l-am vazut) si am primit cadou 4 puncte + 134lei amenda.Intrebarea mea este dupa 15 zile de dovada astept 30 de zile pieton, dar trebuie dat ceva examen? sau merg dupa expirarea celor 30 de zile dupa permis?

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 14:18

din cate stiu (sper sa-mi amintesc bine) examen dadeai daca voiai sa-l iei mai repede in cazul unei perioade de suspendare mai lungi

nu e cazul la tine...te duci dupa 30 de zile si-l recuperezi

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 14:21

Asa speram si eu

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 14:58

30 de zile se scurg DUPA expirarea dovezii...

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 22:00

[PARCA] Intr-un timp era examenul obligatoriu pentru cei care aveau permisul suspendat dintr-o singura abatere, iar cei care aveau prin cumul de puncte nu dadeau examen. Nu stiu cum e acum, asa ceva imi aduc aminte.

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 22:31

hitron,254172 scrie:Salut! Am o intrebare. Mi-a fost ridicat permisul de conducere ( in Botosani - pentru ca am depasit pe linia de tramvai :)


cum adica ai depasit pe linia de tramvai? aveai cumva linie continua?
ca daca nu aveai linie continua nu trebuia sa-ti ia carnetul.

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 22:34

Citeste noul regulament, se pare ca vei avea surprize... :D

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 22:45

... din 2008 si pana acum...

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 23:07

Mihai L,906738 scrie:Citeste noul regulament, se pare ca vei avea surprize... :D

acum ma apuc sa caut pe net. m-ai facut curios.

Re: Recuperare permis suspendat?

05 Mai 2011, 23:38

ciudat. n-am gasit nimic nou, cu privire la depasire pe linia de tramvai. daca era chestia cu depasirea coloanei, asta o stiam ca este interzisa.
stiti voi ceva noutati?

Re: Recuperare permis suspendat?

06 Mai 2011, 00:02

wow....acum am vazut-2008-. citit pe fuga, impreuna cu ora tarzie....

Re: Recuperare permis suspendat?

06 Mai 2011, 01:38

...
Ultima oară modificat de Mihai L pe 06 Mai 2011, 09:54, modificat 1 dată în total.
Motiv: Warn pentru incalcarea regulamentului

Re: Recuperare permis suspendat?

07 Mai 2011, 00:07

Ai mai nene Mihai,dao draqului de treaba ;;) ...ce drac de instructiuni am pus io acilea :P ...tii cu militienii matale vad :D :P...dar de fapt tot militian esti aici,dar verde :D :-"

Re: Recuperare permis suspendat?

07 Mai 2011, 07:18

Pai e frumos ce-i propui? Nu ti-e frica ca te bate Doamne-Doamne? :D

Re: Recuperare permis suspendat?

07 Mai 2011, 13:30

Vrei sa iti raspund sincer?...cred ca deja stii raspunsul :D
Imi luasera si mie permisul pentru trecere pe rosu,dar judecatoria a decis altceva :D
Gata,sunt cuminte..nu mai zic nimic O:-)
Răspunde