Legislaţie

Recuperare permis suspendat?

Discuţii despre legislaţia în vigoare, codul rutier, taxe, asigurări RCA sau Casco, etc

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Mihai L » 01 Aug 2011, 00:32

Si mie mi s-a intamplat, dar eu am avut noroc. Dar daca ma oprea politia, asta este. In momentul in care stii ca ai gresit (si ti-ai asumat aceasta greseala), ce rost are sa ataci in instanta???
Ar trebui sa stii ca a fi sofer presupune niste riscuri pe care cred ca ti le-ai asumat din start.

S-ar putea ca sa primesti pedeapsa maxima pentru contestatie (faptul ca nu-ti realizezi greseala este mai grav decat greseala in sine...).

LE: 1 luna este pedeapsa minima. Daca o anuleaza inseamna ca nu ai gresit deloc, ceea ce iar nu ar corespunde realitatii. Iar asta ar presupune ca oricine care nu a facut accident pe trecerea de pietoni sa poata sa evite suspendarea permisului. Ar fi corect si pentru ceilalti, nu?
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde mafteiu » 01 Aug 2011, 08:11

am mai spus nu am oprit sa nu intre ala in mine asa am crezut ca ii mai bine in momentul acela,nu ma vad in aceeasi loc cu cei care pe langa trecerea de pietoni merg de ei is regii soselelor
Avatar utilizator
mafteiu
Member
 
Mesaje: 488
Membru din: 01 Sep 2009, 09:38
Localitate: targu mures
Maşina: ford focus turnier,2001,1.8zetec 115CP,ford mondeo titanium x 2008 2.0tdci
VIN: WF0NXXGCDNYT12975

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde LCD MONDEO » 01 Aug 2011, 08:35

Si eu am fost in situatia ta anul acesta, am permis de 15 ani si mi-a fost luat prima data, dar nu cred ca merita sa faci contestatie, asa cum sa spus mai sus dupa expirarea celor 15 zile de dovada si 30de zile de suspendare mergi la politie si iti ridici permisul.
Bafta
"Niciodata nu primesti ceea ce meriti, primesti ce negociezi"


Ford Mondeo Break,an 2015,1560cm,85kw,WF0FXXWPCFEG51177
Avatar utilizator
LCD MONDEO
Member
 
Mesaje: 433
Membru din: 17 Sep 2008, 08:35
Localitate: Sighisoara
Maşina: Ford Mondeo 2015 1560cm 85kw
VIN: WF0FXXWPCFEG51177

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde xsindaman » 17 Ian 2012, 16:58

Salut,

Readuc la viata acest topic cu o mica problema si cateva intrebari daca nu e cu suparare. Astazi mi-a fost retinut permisul pentru neacordare de prioritate la o trecere de pietoni, pentru 30 zile. Domiciliul din buletin este in Targoviste/Dambovita, dar stau in Bucuresti.
Amenda as vrea sa o platesc in intervalul de 48h, pentru a o plati redusa, dar nu stiu unde anume se face lucrul asta in Bucuresti. Permisul presupun ca-l ridic de la sectia de politie din Targoviste dupa perioada de suspendare, corect?

Multumesc,
Catalin
xsindaman
Gold Member
 
Mesaje: 595
Membru din: 03 Dec 2010, 18:28
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus II, 2006, TDCI, 1560 cmc, 66 kw
VIN: WF0WXXGCDW6B83362

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Cornel001 » 09 Apr 2012, 20:43

Poate recomanda cineva o carte de teste de studiat pentru examenul de reducere a perioadei de suspendare ? Adica una care sa contina teste care se gasesc de obicei in examenele de reducere.
(Nu va ingrijorati pt mine, nu e pt mine).
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 14 Sep 2014, 21:29

PV-ul se bucura de niste prezumtii, iar pentru a-l ataca trebuie sa aduci tu dovezi cum ca n-ai fost vinovat.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 15 Sep 2014, 07:41

martori sau alte probe (poze, filmari etc).
daca te duci cu o contestatie de genul "sa aduca politia dovezi...." atunci iti va fi respinsa din start.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde bricy » 15 Sep 2014, 22:40

Daca nu ai semnat procesul verbal, il vei primi acasa prin posta.
Insa, de la militie tot timpul acesta vine dupa 30 de zile, iar legea spune clar: Daca in 30 de zile de la data comiterii fapetei faptuitorul nu a luat la cunostinta, adica nu a semnat, procesul devine nul.
Mai departe dupa ce trec cele 30 de zile si ridici procesul te adresezi mai departe instantei de judecata cu hartia de la posta in care scrie clar luarea la cunostinta abia dupa 30 de zile.
Atentie insa, iti pui avocat. Fara pierzi cu dreptatea in mana, stiu caz.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 16 Sep 2014, 07:44

poti sa ne indici articolele si legea la care te referi?

eu stiu doar de OG 2/2001 (actualizata) care spune asa:
Articolul 13
(1)Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei .
ART. 14
(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o luna de la data aplicării sancţiunii.

altfel spus au 6 luni de la comiterea faptei sa intocmeasca PV-ul si inca o luna sa-l comunice. in total 7 luni.


le: inca ceva: comunicarea nu implica neaparat si semnatura contravenientului. PV-ul poate fi comunicat si prin afisare la domicilu (se practica destul de des asta).
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde bricy » 17 Sep 2014, 20:13

Nu cunosc articolele, nu sunt in domeniu, stiu datele de la cineva care lucreaza la OPC, iar legistatia acestuia in materie de amenzi e aceeasi ca la militie si de a cineva care a pierdut primil termen la proces cu dreptatea in mana fiind ca nu a avut avocat si automat nu a stiut sa vorbeasca in termenii necesari.

Treaba cu comunicatul prin afisaj se poate da la intors la judecatorie.
Eu spre exemplu am o groaza de tigani pe strada si intruna stau pe ei sa nu mai rupa copacii, e logic ca vor rupe si panarama aia de hartie, nu? :D
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 18 Sep 2014, 13:27

bricy scrie:Nu cunosc articolele, nu sunt in domeniu, stiu datele de la cineva care lucreaza la OPC, iar legistatia acestuia in materie de amenzi e aceeasi ca la militie si de a cineva care a pierdut primil termen la proces cu dreptatea in mana fiind ca nu a avut avocat si automat nu a stiut sa vorbeasca in termenii necesari.

Treaba cu comunicatul prin afisaj se poate da la intors la judecatorie.
Eu spre exemplu am o groaza de tigani pe strada si intruna stau pe ei sa nu mai rupa copacii, e logic ca vor rupe si panarama aia de hartie, nu? :D


atunci fii mai moderat cand e vorba de sfaturi. deja ti-am aratat niste articole din OG 2/2001 care contrazic ce-ai spus mai devreme (cum ca termenul ar fi de 30 de zile de la comiterea contraventiei). afisatul PV-ului la domiciliu e o modalitate perfect legala de comunicare, prevazuta in aceeasi ordonanta (art. 27), care nu se poate "da la intors" nicaieri.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde bricy » 18 Sep 2014, 21:59

De aia e necear un avocat, el trebuie sa convinga judacatorul ca tu nu ai vazut nimic lipit pe usa\ poarta.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde Smiley » 19 Sep 2014, 14:20

in cazul afisarii la domiciliu e suficient sa se probeze afisarea (se intocmeste un alt proces verbal si trebuie sa semneze un martor). e irelevant daca tu ai vazut sau nu ceva lipit pe usa/poarta.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Recuperare permis suspendat?

Mesajde XYM04 » 07 Mar 2015, 16:03

Se da pana la urma examen daca ti-a fost suspendat permisul 30 de zile pentru neacordare prioritate pietoni pe trecere, fara sa se intample vreun accident ? Sau dupa cele 45 de zile (15 dovada + 30 suspendarea) te duci sa il ridici ? Intreb pentru ca vad niste raspunsuri din 2010 pe aceasta tema. S-a schimbat ceva ? Ca nu gasesc nimic concret.
XYM04
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 07 Iun 2012, 18:38
Maşina: Ford

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Legislaţie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login