Totul despre membri

Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Prezentari cu masini, poze, biografii, liste

Moderator: Cornel001

Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 02 Apr 2011, 02:43

· INTRODUCERE

Salutare la toti mebrii forumului !
Mi-am facut timp si curaj sa va povestesc despre masina mea actuala care m-a adus pe acest forum . Este o poveste destul de lunga si sper sa aveti rabdarea necesara sa o cititi , pentru ca vreau sa intelegeti cum am ajuns eu posesor de Ford , fara sa fiu fanul marcii !
Asa cum am scris si in titlu , Focusul 2 Wagon este primul meu Ford . In decursul timpului am avut mai multe marci de masini , cele mai multe fiind VW . Anul 2010 m-a gasit cu 2 masini in curte : Un Passat 1,9TDI de 90 CP , 287.000 Km - model mai vechi si un Golf 5 1,4 FSI tot 90 CP dar benzinar , 83.000 Km, din 2004 (luata noua de la Cardinal Motors). Nu pot sa zic ca nu eram multumit de masini , insa fiecare avea un inconvenient major … Passatul consuma putin , aveam costuri de intretinere mici , spatiu interior si portbagaj mare ( dar gura de acces mica pentru obiecte voluminoase ) era confortabil si relaxant la drum lung , dar nu avea sisteme moderne de siguranta (ESP , airbag lateral si cortina ) si nici aer conditionat (costa o caruta de bani sa-i pun , iar la o masina veche nu merita aceasta investitie ). Golful era destul de bine dotat la capitolul safety (full airbag-uri , ETC , EBD etc.) , aveam climatronic , CB , pilot automat , scaune incalzite etc. , dar era sensibila la benzina proasta de la noi , aveam costuri de intretinere mai mari ca la Passat , consuma peste 9 l benzina in oras si nu avea cuplu (era chiar puturoasa) iar portbagajul destul de mic pentru nevoile familiei (nevasta + 2 copii mici ). Ma enerva faptul ca vara ma topeam de cald in Passat , iar daca plecam in concediu trebuia sa renuntam la multe bagaje ca sa mergem cu Golful , iar cifrele de la benzinarie imi goleau buzunarele , plus ca daca aveam 4 persoane in masina , se cam poticnea la depasiri sau la urcus , pe la munte … si m-am gandit ca trebuie sa fac ceva , sa schimb aceasta situatie , asa ca am facut :


· LISTA

Dupa o scurta sedinta de consultari cu nevasta (care nu prea vroia sa ne despartim de Golf), m-am hotarat sa vand ambele masini si sa cumpar o singura masina de familie . Am facut o lista cu prioritati si am inceput sa caut o masina care care sa intruneasca urmatoarele conditii :

- an de fabricatie dupa 2007 si maxim 100.000 Km reali , verificati .
- 5 stele la Euroncap , ESP , airbag frontal , lateral si cortina .
- motor Diesel pana in 1,9l si care sa dezvolte peste 100 CP , Euro4 .
- spatiu suficient pentru 4 persoane si multe bagaje .
- suspensie confortabila .
- climatronic .
- instalatie audio originala cu minim 4 difuzoare si comenzi pe volan .
- pilot automat .
- proiectoare de ceata .
- scaune incalzite .
- computer de bord

· Cam asta a fost lista cu dotarile minime pe care doream sa le aiba viitoarea masina , adica un mix intre dotarile celor doua masini de care urma sa ma despart . In afara de aceste dotari , imi doream si multe altele din lista de mai jos, dar am gandit rational si le-am eliminat pe cele care nu mi s-au parut foarte practice . Bugetul de achizitie (si cheltuielile ulterioare) urma sa fie format doar din banii proveniti din vanzarea celor doua masini si nimic mai mult .

· Dotari EXTRA

- tapiserie mixta , piele-textil .
- faruri Xenon sau macar adaptive cu lupa .
- trapa .
- navigatie integrata in bord .
- alarma .
- senzori de parcare .
- jante aliaj .
- scaune cu reglaj electric si multe altele …


· VANZAREA

06.06.2010 - In prima duminica, m-am trezit cu noaptea-n cap , am dus ambele masini la targ sa incep procesul de vanzare . Am profitat ca ambele masini erau super curate si am facut cateva fotografii “artistice” , pe care urma sa le postez pe site-urile de profil . Initial am avut ceva de furca cu samsarii , care sar imediat pe noii veniti … imi ofereau preturi de toata jena si explicatii de genul : “e foame mare bre … se vinde cate doua , trei maisini din doua sute , ca n-are lumea bani” … i-am refuzat politicos si m-am incapatanat sa astept clienti care sa plateasca preturi apropiate de valoarea reala a masinilor , adica : 7.000 – 7.200 Euro pentru Golf si 2.700 – 3.000 Euro pentru Passat si am asteptat cam degeaba … pentru ca nu au fost oferte serioase . Peste 3 zile , Golful l-am vandut unui vecin , care vroia sa-i cumpere fiului sau prima masina . Omul studiase si el piata , stia masina , avea incredere in mine si a platit cei 7.000 de Euro , dupa o negociere de 5 min. Vazand asa rapid banii in buzunar , m-am apucat sa caut viitoarea masina , mai ales ca un prieten de familie dadea tarcoale Passat-ului .
Dezamagit de masinile pe care le vazusem in targ , am dat o cautare pe Mobile.DE si initial am fost foarte dezamagit …nu prea ma incadram in buget , pentru ca vroiam o masina de clasa medie , gen Passat .
La sfarsitul saptamanii , am terminat negocierile la Passat si am acceptat oferta prietenului meu … 2.500 Euro . M-am bucurat ca o sa ramana la cineva care chiar o sa aibe grija de ea .

· PIETONUL

12.06.2010 - Din propietarul a doua masini , ramasesem pieton , aveam 9.500 de Euro (+inca vre-o 500 de care nu stia nevasta :D ), bani din care trebuia sa cumpar o masina din Germania , sa achit drumul si la revenirea in Romania : taxele (mediu , RAR , Inmatriculare , asigurari etc.) plus o mare dilemma … CE MASINA CUMPAR ???
Duminica seara , am dat telefon la un coleg de serviciu si l-am rugat sa ma ia si pe mine luni dimineata , cand placa la serviciu …

· Primul contact

14.06.2010 - A venit colegul cu masian lui … un Focus 2 facelift 1.8 TDCI din 2008 . M-am urcat si … a inceput sa-mi placa masina . La intoarcere m-a lasat sa conduc si am avut o senzatie de “déjà vu” , m-am acomodat repede cu masina si parea ca am condus-o mult timp .

Ajuns acasa am reinceput cautarile pe Mobile (numai anunturi din Germania) si rezultatele au fost mult mai optimiste , cu toate ca nu am gasit varianta sedan (cum avea colegul) ci numai brek sau hathback . Am studiat zeci de anunturi si am gasit cateva variante convenabile , Focus 2 brek pre-facelift din 2007 , care se apropiau foarte mult de “lista” intocmita de mine .

15.06.2010 - M-am dus la reprezentantele Ford din Constanta , curios sa vad masina pe “viu” si sa-mi fac o idee , dar ... nu aveu varianta Turnier pe stoc :(( , asa ca , am inceput sa caut solutii si in drumul spe casa m-am oprit in fata unui magazin , unde vasuem un Focus 2 Turnier de la Wrigley si l-am asteptat pe cel care conducea masina . Tipul a fost foarte amabil si mi-a prezentat masina , mi-a spus ca este super-multumit tinand cont de faptul ca este folosita in regim de distributie , este fiabila etc. M-a si plimbat pana la urmatorul magazin unde avea treaba si masina chiar mergea bine la cei 130.000 Km rulati in Romanica , asa ca , imi facusem o parere si puteam pleca linistit in Germania . Am rascolit prin colectia mea de reviste auto si am gasit cateva articole despre Focus 2 , care mi-au intarit convingerea ca fac o alegere buna , plus ca si cei de la TopGear UK au laudat masina deci … decizia era aproape luata !

· GERMANIA

Am sunat o cunostinta din Stuttgart si am “aranjat” cazarea , plus promisiunea ca o sa fiu plimbat prin zona de cautari . Biletul de avion a fost platit online (cam 130 Euro) si aveam totul aranjat .
23.06.2010 – Dimineata am plecat din Aeroportul Baneasa via Sibiu – Sttutgart , cu o gentuta de umar cu cateva schimburi si obiectele de igiena personala , plus un GPS imprumutat de la un amic , iar pe la pranz eram in Germania . Am avut noroc si am prins o vreme superba , fara nori , iar Germania vazuta de sus , este o incantare pentru ochi . Gazda mea din Germania , locuieste intr-un sat la vre-o 20-30 de Km de Stuttgart , asa ca in prima zi ne-am oprit doar la un dealer Ford care era in drum si am vazut cateva masini din parcul de rulate (cam scumpe), dar am admirat si Focus Turnier facelift Ghia , in showroomul pentru masini noi .
Ajunsi acasa , am stabilit planul de bataie pentru zilele urmatoare , am povestit ce mai este prin Romanica etc. Spre seara , gazda mea m-a convins sa mergem la un vecin sa vad un Mercedes C 200 brek , diesel din 2003 cu 94.000 km , masina de pensionar , foarte bine intretinuta , dar fiind Euro 3 , taxa era prea mare , ca sa nu mai zic de tractiunea spate , asa ca am ramas pe Focus , cu toate ca mosu’ scazuse mult pretul la Mertan … pana la 7.900 Euro , de la 9.500 cat a cerut initial .

24.06.2010 – Ne trezim dimineata si mergem spre Essinghen , un oras medieval foarte frumos , aproape de Stuttgart , la un autohaus , cu care gazda mea mai colaborase . Acolo mi-a placut un Focus 2 brek Titanium , negru , impecabil , cu vre-o 65.000 Km dar era benzina , asa ca , am continuat drumul spre marii comercianti de masini rulate . Am vizitat cateva parcuri , dar ce imi placea era prea scump , iar ce avea pret bun , nu avea multe dotari din lista mea sau avea foate multi Km la bord si la intoarcere ne-am oprit iar la dealerul Ford , unde am fost intampinati ca niste clienti existenti , cu tote ca noi eram cu o Toyota :D . Vanzatorul , un tip la vre-o 45 de ani , foarte amabil si atent cu noi , ne-a mai prezentat inca o data oferta , ne-a deschis cateva masini … numai ca nu puteam sa ma hotarasc … nu gasisem masina cu care sa-mi doresc sa plec spre Romania , asa ca i-am multumit neamtului , am luat niste oferte , am facut cateva fotografii si am plecat .


· CURTEA

Pe drumul spre casa , am trecut pe langa o zona industriala cu cladiri vechi de caramida rosie si mi-a atras atentia ceva care parea un parc de dezmembrari si privind mai atent , intr-o curte alaturata erau multe masini parcate , iar deasupra un baner cu o reclama la masini SH si ceva inchirieri + vanzari utilaje grele . Am vrut sa intram , numai ca nu aveam unde sa parcam masina , nu se vedea nicaieri o poarta sau ceva asemanator , iar difernta de nivel intre sosea si terenul din dreapta , unde trebuia sa intram , era cam de 1 m . Gazda mi-a zis ca nu are ce sa fie interesant acolo , ca e un fel de REMAT , dar eu vazusem ceva masini in curtea de langa Remat si am insistat sa ajungem acolo . Morti de foame si plini de nervi , dupa 10-15 minute de bajbaieli pe tot felul de stradute , am ajuns pe o strada lata , cu 4 benzi din care se facea accesul in acea curte . Mi-a sarit in ochi un rand de masini , pe care erau parcate numai Ford Focus 2 Turnier , toate aceeasi culoare … albastru inchis . Afara fiind putin inorat , pareau aproape negre . Era super-frumoasa imaginea aceea cu 10-12 masini aliniate perfect …
SURPRIZA a fost cand am vazut preturile ! Erau cu aproape 1.000 de Euro mai ieftine de cat tot ce vazusem pana atunci . Preturile variau de la 5.500 Euro pana la 9.900 Euro . Prima data am crezut ca sunt fara TVA sau ca sunt preturile daca vrei sa cumperi flota , dar erau preturile reale , individuale si cu TVA . Explicatia ? Masinile erau preluate de la o firma de amenajari interioare , care isi schimbase parcul de masini si le vandusera ca flota , toate cu acelasi pret (sau cel putin asa ne-a spus neamtul). In acea curte , mai erau cateva utilaje de constructii , tot felul de dubite si mini-utilitare , cam 50 de Opel Astra H caravan : albe , portocalii si cateva negre , 20-25 Golf 5 brek si 10-12 Mercedes Clasa A . Predominau culoriele de baza , nemetalizate si majoritatea erau in aceeasi echipare . La o privire mai atenta , la unele masini se cunosteau urmele de colant pe vopsea , dar o parte fusesera polisate si aratau impecabil . Era clar ca omul e specializat in achizitia si vanzarea de flote si ne-a spus ca ii place sa le vanda tot ca flota si ca are multi clienti din Ucraina si Polonia … era un fel de en-gros . Se lasase intunericul si noi am plecat spre casa , urmand sa revenim ziua urmatoare … pe drum nu-mi iesea din minte imaginea cu Focus-urile belomarin , aliniate la milimetru ca la armata si cu vopseaua stralucind in lumina apusului de soare .

· O NOAPTE DE COSMAR


Frumos … eu care ma consider o persoana cerebrala , incepusem sa am emotii si nu mai aveam stare … daca pana atunci parca amanam la nesfarsit momentul cumparararii si aveam tot timpul indoieli ca nu fac alegera corecta , acum deja ardeam de nerabdare sa revin in curtea cu bunatati si sa ma urc intr-un Focus belomarin (care mirosea a curat in interior , nu a odorizant , cum miroaseau celelalte masini de la autohaus-uri) si sa-i dau talpa spre Romania …
Atunci am stiut cu certitudine ce voi cumpara si noaptea aia a trecut greu … foarte greu . M-am trezit de 1.000 de ori , am setat ruta la GPS spre Romania , am mai numarat banii , am facut liste de cumparaturi si planul traseului spre tara … ma gandeam ca : daca pana atunci nu vroaiam sa aud de masini inchise la culoare , iar acum vroiam sa iau una aproape neagra si nu ma deranja deloc idea , insemna ma tacanisem de tot la cap , ca am luat-o razna ! Ma gandeam ca ne-a pus neamtu (de la dealerul Ford) ceva in cafea si si-a facut efectul mai tarziu , in curtea aceea :)) . Ma rasuceam ca un titirez in pat si cum adormeam visam ca discut cu neamtu despre masini , despre pret si aveam impresia ca-l stiu de o viata pe neamt …
In sfarsit dimenata ! =D> … m-am trezit primul , cu jumate de ora inainte sa sune telefonul ! Eu care in mod normal , daca nu suna telefonul , nu ma ridic din pat de bunavoie la ora 7 !


· NEGOCIEREA

25.06.2010- Ne-am infiintat la ora 8.45 la poarta neamtului si cu toate ca programul afisat era de la 9.00 , omul era acolo si terminase de baut cafeaua . Ne-a zambit si a zis ca ne asteapta de ceva timp … am mers la masini si dupa cateva priviri comparative si ascultat de motoare , mi-am ales masina care avea cat mai multe puncte din lista mea … alegerea a durat cam 30 de min !
Sincer , am preferat sa iau o masina mai noua ca si an de fabricatie , adica 05.2007, cu dotari minime de confort (dar suficiente), in detrimentul uneia mai bine dotata (Ghia sau Titanium) mai veche si cu mai multi KM . Am gasit si cu motorul de 2,0 l si 136 CP , insa din ratiuni legate de costuri : taxa mediu , impozit , RCA , am ales varianta de 1,6 l TDCI 109 CP .
Neamtul a fost foarte cooperant si mi-a dat 150 Euro discount de la pretul afisat , un card cu care puteam alimenta cam 30 litri de motorina (l-am donat gazdei mele) , inca un set de roti identice cu cele prezente pe masina (jante 16”, cu 5 spite de tabla , cu capace de plastic dar cu niste pneuri de iarna destul de uzate) si urma sa plateasca el : taxa de inmatriculare , numerele provizorii si asigurarea pentru 4 saptamani .
In final m-am ales cu :
Ford Focus 2 Turnier , 1,6 TDCI , 109 CP , bleomarin , din 2007 , 90.318 Km , echipare Style .
- Carnet de service cu istoricul reviilor la zi .
Fata de “Lista” mea cu dotari minime , am facut pana la urma 2 compromisurii : am luat-o fara scaune incalzite si fara climatronic .
Pretul platit : 8.150 Euro …

Acum am oboist … in postul urmator o sa pun niste fotografii si o sa revin cu restul jurnalului , pana in prezent .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 02 Apr 2011, 02:48

in Germania.JPG


interior original.JPG
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde moro50 » 02 Apr 2011, 07:13

Multi km fara probleme.
Mare prostie ai facut ca nu ai luat 2.0 TDCI si 136 CP.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 02 Apr 2011, 13:40

Multumesc . Am facut de atunci ceva KM si nu am probleme .
Motorul 2,0L / 136 CP il stiu de pe un Peugeot 307 pe care am avut-o ca masina de serviciu intre 2004 si 2006 . Trage bine , are cutie cu 6 trepte dar costurile , consumul si zgomotul sunt mai mari . Mie imi trebuia o masina care sa ma coste cat mai putin , pentru ca lucrez in vanzari si acum comisioanele nu mai sunt cum erau acum 2-3 ani .
Eu zic ca pentru timpurile in care traim acum , am facut o alegere buna ... asta este masina care tine cu bugetul familiei . Are niste minusuri fata de Golf 5 la finisaje interioare , pozitia la volan , directie , zgomotul cu care lucreza suspensia si amortizarea denivelarilor scurte , deprecierea mai mare in timp etc. … insa pretul de achizitie , cilindreea mai mica si zgomotul motorului , au fost decisive pentru mine .
Tata are o masina aproape identica , luata tot din Germania si pana acum e foarte multumit , cu toate ca inainte a avut Passat 1.9TDI , 130 CP din 2002 . Fratele meu are o Fiesta 1,4 benzina din 2008 de la un Golf 3 1.6 benzina , deci ne-am mutat de la VW la Ford cu tot familionul .
In plus , imi place mult mai mult designul la Focusul 2 Brek vs Golf 5 Brek (care e urat ca porcul in spate si tacane ca un tractor , plus motoare care papa ulei ) . Asta cu uleiul e tare ... tata , obisnuit cu Passatul mancator de ulei , la fiecare 500 km verifica joja la Focus si ma suna sa-mi zica ca nu trebuie sa completeze !! , acum nu mai ridica capota de cat sa-i bage lichid la spalatorul de parbriz !
O sa revin cu restul povestirii si o sa pun si poze cu modificarile pe care le-am facut .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde moro50 » 02 Apr 2011, 23:08

Nu e vorba ca ai probleme. E vorba ca e mult mai puternica si dotata. Costurile de intretinere sunt cu putin mai mari, dar merita.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 04 Apr 2011, 14:47

Mai jos este lista cu modificarile . Am postat initial in alt topic si am dat doar un citat de acolo :

morodor,888110 scrie:
morodor,832207 scrie:Am facut :
- Set covorase de cauciuc si tavita portbagaj
- Parasolare din plasa (la cele 4 geamuri spate + luneta)
- Distributie si revizie
- Navigatie si camera de mers inapoi de la muzica9 (face toti banii , muzica se aude mult mai bine ca la CD6000 si functioneaza perfect)
- 4 gume de iarna pe 16"

Astea erau prin Decembrie ... de atunci s-au mai adaugat cateva :

- Plafoniera fata Ghia cu lumini de citit si lumini ambientale .
- Lumini de curtoazie la oglinzile parasolarelor .
- Inlocuit cu leduri toate becurile W5W .(pozitie , plafoniere , numar etc.)
- Ceasuri de bord focus facelift .
- Incalzire in scaunele fata (Kit Renault cu butoane montate pe lateralul scaunului)
- Tavita de cauciuc in stanga , sub volan .
- Cric si cheie de roti (masina mea avea doar un kit de reparatie si compresor electric)

- O sa fac in urmatoarele 2 luni :

- Urgent : 4 gume noi de vara (Continental sau Pireli)
- sa montez plafoniera care a fost in fata , in spate .(nu am rama)
- sa lipesc emblemele Ghia (le-am cumparat din Decembrie , dar uit mereu)
- sa montez climatronic (am cumparat instalatia originala de la dezmembrari cu 850 ron)
- lumini la picioare in fata (am instalatia din fabrica , dar nu merg)
- Vopsit bara fata (dupa impactul cu niste pietris de la o masina care dezapezea , s-a ciupt lacul , iar dupa cateva spalari cu presiune , se exfoliaza si se vede urat :(( )
- Suport de ochelari (toata rama de la plafoniera fata)

Deocamadata la stadiul de vise :-?? :
- Parbriz incalzit .
- DVD in tetiere pentru copii (inca nu am buget si alocatia lor nu ajunge :)) )
- instalatie de spalare faruri (inca nu ma-am hotarat daca sa iau ceva SH sau sa cumpar unul nou , universal ).
- sa schimb farurile . Vreau faruri cu lupa si DRL , dar imi plac si cele originale .
- sa schimb bara fata (daca gasesc la pret acceptabil o bara fata de CC )
- Praguri sport .
- Bara spate de facelift .

Am primit ieri o oferta : 8.700 Euro . Consider ca este o oferta foarte buna , in conditiile in care eu am platit 8.150 Euro + taxa mediu 350 Euro , acum aporoape 1 an .
Intre timp preturile au mai scazut si daca se concretizeaza acesta oferta , o vand si imi cumpar una facelift din 2009 , Euro 5 . Am gasit deja 2-3 masini , foarte bine echipate ... O sa va tin la curent .

Multa bafta si spor la bricolat !


M-am atasat oarecum de masina asta , mai ales ca am investit timp , bani si multa munca , sa o fac asa cum imi doream , dar ma tenteaza sa iau una facelift , la care o sa am ceva de munca , dar macar acum stiu ce trebuie sa fac ! :D
Cam asa arata interiorul dupa modificari .
Urmeaza climatizarea ...
Fişiere ataşate
Imag002.jpg
navi.JPG
bord cu navi.JPG
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde try_cata » 04 Apr 2011, 18:14

Foarte interesanta prezentarea. Din punctul meu de vedere ai facut o alegere foarte buna.
try_cata
Incepator
 
Mesaje: 82
Membru din: 06 Mai 2008, 18:34
Localitate: Baicoi Prahova
Maşina: Ford Mondeo 2003 TDCI 130CP GHIA Tiptronic
VIN: WFO4XXGBB43J78866

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde DragosHP » 04 Apr 2011, 18:40

Intr-adevar... frumoasa prezentarea ! Sa o folosesti cu placere in continuare ! :)
Avatar utilizator
DragosHP
Member
 
Mesaje: 480
Membru din: 16 Noi 2008, 12:47
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2019, 1.5 ecoboost A8, Sw, Titanium business Ford Focus 2008 1.8 Tdci 115 CP Trend

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 05 Apr 2011, 09:45

try_cata si Dragos , va multumesc .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde shalimar189 » 05 Apr 2011, 14:27

Bafta si multi km fara probleme.Ai investit ceva in masina si nu numai material.
shalimar189
Gold Member
 
Mesaje: 526
Membru din: 14 Dec 2008, 13:20
Maşina: Focus&LandCruiser
VIN: 7mai1986FINALISTI

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde verga_Cip » 05 Apr 2011, 21:22

pentru un break mergea 2.0. dar 1.6-le asta e foarte fiabil, consuma putin, e super motor. Cred ca daca pleci la drum intins uiti sa faci plinul.
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde vicster » 06 Apr 2011, 22:44

s-o stapanesti sanatos!
12/03 Fiesta 1.3 60CP // BMW E46 320d Touring 2005 // Focus hatchback 1.8tdci 2007
Avatar utilizator
vicster
Gold Member
 
Mesaje: 648
Membru din: 23 Iul 2007, 16:07
Localitate: timisoara/tg-jiu
Maşina: FOCUS 2007, 1.8tdci, 115cp

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde vasihurghis » 05 Mai 2011, 13:04

Multi km fara probleme iti doresc !
Sa inteleg ca ai schimbat cadranele de la bord /bordul ? se potrivesc ? :-?? Ai harta pentru Romania ?
Avatar utilizator
vasihurghis
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 10 Sep 2009, 16:12
Localitate: Tg.Mures
Maşina: Ford focus 1600 cmc 90cp cod motor HHDA

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 06 Mai 2011, 23:25

Am schimbat ceasurile de bord cu unele facelift se potrivesc perfect si functioneaza toti martorii din bord . Unitatea multimedia are harta cu Romania , DVD , MP3 , USB , Bluetooth , camera de mersc cu spatele si muzica se aude mult mai bine de cat la unitatea originala .


Multumesc pentru urari .

Am incaltat masina cu pneuri de vara noi 205/55/16 Fulda . Imi plac foarte mult pentru ca au protectie pentru janta si nu fac zgomot la rulare .
Acum urmeaza concediul in Turcia , cam 2.500 Km in care sper sa nu am probleme .

Multa bafta .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde vasihurghis » 07 Mai 2011, 09:38

Tare mult i se schimba aspectul interior datorita navigatiei. SUPER Oare cd-ul ala de navigatie nu se potriveste si la navigatia mea ?
Eu tot nu inteleg de ce nu isi mentin pretul Ford-urile :-?? Mie mi se par masini minunate !
Fişiere ataşate
PICT0040.JPG
Avatar utilizator
vasihurghis
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 10 Sep 2009, 16:12
Localitate: Tg.Mures
Maşina: Ford focus 1600 cmc 90cp cod motor HHDA

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 08 Mai 2011, 21:28

Unitatea multimedia nu este originala Ford si nu foloseste CD sau DVD pentru navigatie ci un card SD . Am abandonat repede ideea de a schimba CD-ul 6000 cu o navigatie originala Ford din cauza faptului ca nu sunt harti pentru toate tarile (ma interesa foarte mult Turcia , Bulgaria si Romania) iar preturile sunt destul de mari .
Este adevarat ca schimba mult aspectul interiorului dar si latura practica este importanta si pentru asta am optat pentru cea aftermarket .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde vasihurghis » 09 Mai 2011, 07:18

Am un Htc si am GPS cu hartile pe el , dar ma interesa CD-ul de navigatie pentru Ford ;) :-??
Am sa vin si eu prin Constanta prin iulie ,de fapt prin Eforie Nord ,ma gande-am ca poate ne vedem :D ,poate vin si eu cu Ford-ul
Ai investit si in ceva Jante ? :-/ in avatar asa mi se pare .
Avatar utilizator
vasihurghis
Incepator
 
Mesaje: 64
Membru din: 10 Sep 2009, 16:12
Localitate: Tg.Mures
Maşina: Ford focus 1600 cmc 90cp cod motor HHDA

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde eckoo » 10 Mai 2011, 13:38

de unde ai luat plafoniera tip ghia????
Ultima oară modificat de alexandrusavu pe 10 Mai 2011, 14:33, modificat 1 dată în total.
Motiv: nu era necesar quote-ul.
Avatar utilizator
eckoo
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 25 Ian 2011, 17:59
Maşina: Ford Focus 2010 1.6 tdci 110 cp ,anniversary
VIN: WF0PXXWPDPAM57939

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 10 Mai 2011, 19:31

Eu am luat plafoniera de la un coleg care are Ghia si a schimbat-o pe a lui cu alta care are si senzori de perimetru pentru alarma , dar gasesti pe forum de vanzare plafoniere .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 15 Mai 2011, 01:42

morodor,907239 scrie:...............................................................................................
Acum urmeaza concediul in Turcia , cam 2.500 Km in care sper sa nu am probleme .


Am reusit sa instalez DVD-uri in tetiere ! De fapt am inlocuit tetierele din fata cu unele care au DVD integrat . Montajul a fost foarte simplu si nu am intanpinat dificultati . (ups ... iar am uitat sa fac poze , dar promit ca le postez can ma intorc ) . Imi plac foarte mult si ma bucur ca de acum copii mei o sa fie ocupati :)) iar eu o sa pot conduce linistit ! De fapt o sa fie ocupati si cei 2 adulti cu care plec in concediu ... off , mai am cateva ore si abia astept sa plec !!!

Am facut rezervarea inca din Februarie si pretul a fost foarte bun .
290 Euro /7zile , all inclusive , hotel de 4 stele , pentru 2 persoane , dar fara transport ... la Grand Efe Hotel care este in Ozdere (cam la 20 Km de Kusadasi) . Anul trecut au fost acolo niste prieteni de familie si le-a placut foarte mult . E bine ca nu merg doar eu cu sotia , mergem in gasca ... mai vin inca 6 persoane si mergem cu 2 masini . Combustibilul si taxele o sa coste 220-250 Euro de masina , asa ca impartit la 2 costul / familie iese chiar OK . Anul trecut am fost in Grecia si am mers cu autocarul , iar acolo a trebuit sa inchiriez o masina , asa ca anul acesta am decis sa mergem cu masina , chiar daca drumul este destul de lung : 1.100 Km Constanta - Ozdere , iar cu ce o sa ne mai invartim pe acolo , o sa fac lejer 2.500 Km asa ca :

Saptamana asta am pregatit masina de plecare :

- stergatoare de parbriz noi
- echilibrat pneuri
- o verificare la service + un test de amortizoare (74%-72% fata , 62%-65% spate)
- schimbat filtrul de polen (nu l-am schimbat la ultima revizie)
- igienizat instalatia de climatizare

La ora 18 am fixat plecarea si sper sa ajungem fara probleme Luni pe la ora 10 . In mod normal drumul se face in 2 etape , dar noi am hotarat sa-l facem pe tot intr-o singura etapa . Mi-am luat 2 cutii de energizant , o sa dorm de la 3 pana la 15 si o sa fiu fresh tot drumul . La nevoie pot conduce si ceilati , toti au permis , dar cred ca o sa ma descurc ... nu prea imi place sa stau in dreapta :)) si nici sa dau masina pe mana alcuiva ...
Am de facut 500 Km in Bulgaria si 600 in Turcia . In Bulgaria este mai dificil ca au soselele destul de proaste si bulgaroii nu parlesc engleza sau germana , asa ca e destul de dificil sa te intelegi cu ei daca ai nevoie de ceva . GPS-ul l-am testat in Bulgaria de 1 Mai cand am facut o plimbare pana la Varna si functioneaza foarte bine . Avem statii de emisie-receptie (Walkie Talkie) asa ca vom comunica destul de usor cu cealalta masina .
Sunt curios ce consum o sa scot ... am stabilit sa mergem cat se poate de legal , sa evitam amenzile de la radar si sper sa nu ma plictisesc daca merg cu 90-100 Km/ora . Daca tot o sa fac acest sacrificiu , ma astept la un consum mediu de 5%- - maxim 6% (tinand cont ca o sa fie 4 persoane + bagaje si ceva sosele prin munti) .
Cealalta masina este o Skoda Octavia 2 cu motor 1,9 TDI / 105 CP si prietenul meu se lauda ca scoate 4,5% maxim 5% :)) ! Eu nu prea cred ca o sa-i consume doar atat ... o sa vedem la sfarsit ... o sa stau cu ochii pe el la alimentarile cu combustibil ...

Cam atat acum ... ma duc sa ma bag la somn si o sa revin cu impresii dupa ce ajung !
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde Top Cat1 » 15 Mai 2011, 21:50

Vezi ca bulgarii au drumuri bune cu limitari multe :P si cu radare si mai multe.
Avatar utilizator
Top Cat1
Gold Member
 
Mesaje: 723
Membru din: 30 Dec 2010, 01:50
Localitate: Europa & Brasov
Maşina: Ford Focus 2006, Duratec 1.6, 101cp & Duratorq TDCI 2.0, 136cp

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 27 Mai 2011, 11:37

Am revenit din concediu si o sa-mi ia ceva timp pana ma acomodez iar cu viata la serviciu :)) .
Drumul a fost fara probleme , masina a functionat impecabil si chiar daca GPS-ul ne-a mai dus pe drumuri neasfaltate (a fost din vina noastra , pentru ca am setat ruta cea mai scurta ) masina a facut fata si in off road :)) !
La plecare stiam foarte bine drumul pana la Varna si am ramas surprins ca de la 1 Mai reparasera inca 30 - 35 Km de asfalt , iar dupa Varna soselele sunt foarte bune pana la Marko Tarnovo , de unde mai sunt cam 40 Km pana la granita cu Turcia , dar acesti 40 km au fost de cosmar ... un drum infect , de munte , prin padure , serpentine multe , curbe nesemnalizate si foarte multe gropi ... in multe portiuni aveam impresia ca am gresit drumul , mai pica semnalul la GPS si la tel. mobile , dar am trecut peste acesta etapa fara incidente .
In Turcia este alta poveste ... drumuri foarte bune (majoritatea sunt noi) si se lucreaza foarte mult la drumuri moderne , cu 4 benzi . Singura "problema" este faptul ca atat pe drumuri cu 2 benzi , 4 benzi , autostrada sau drumuri in localitati , limita de viteza este 90 Km/h .
Nu am exagerat cu viteza , dar cand mai prindeam cate un localnic care o calca , ne tineam dupa el .

Consumul mediu la dus : 5,2 % Focus , 6,7 % Octavia !!! Cred ca aici diferenta a fost facuta si de stilul de sofat ... eu am mers majoritatea timpului cu pilotul automat si am luat curbele cu viteza mai mare , pe cand prietenul meu a mers dupa mine si reducea destul de mult la viraje dupa care recupera pe linie dreapta si asta l-a costat ... plus faptul ca el a mers cu clima pornita tot drumul , pe cand eu nu am folosit AC-ul tot timpul .

La intoarcere : Focus 5,5% - Octavia 6,0 % . Nu am resetat CB de la plecarea in calatorie , acestea fiind cifrele cu care am ajuns pe bord la Constanta , dar la Octavia s-a simtit ca a condus alta persoana , cu un stil mai economic . La Focus a crescut consumul , pentru ca am mers cu AC-ul pornit mai multe ore .

In final , dupa aproape 3.000 Km , Focusul a papat 165 l Motorina - Octavia 188 l Motorina .
Consider ca am scos un consum foarte bun tinand cont ca au fost 4 persoane + bagaje in masina , nivelul de combustibil a fost tot timpul peste 1/2 iar AC-ul l-am folosit cam 2.000 km din totalul de 3.000 .

A meritat fiecare cent cheltuit pe acest concediu , turcii sunt niste oameni foarte ospitalieri si saritori ... nu ma refer doar la personalul hotelier sau la vanzatorii din magazine ci si la omul simplu de pe strada . Daca am cerut cuiva o informatie si am nimerit o persoana care nu stia o limba de circulatie internationala , a mers cu noi si ne arata ce cautam .

Serviciile de nota 10 ! Stiu sa-si vanda foarte bine produsele si serviciile , mancarea excelenta [ne-am ingrasat toti cu cateva Kg :)) ] am prins un timp foarte frumos cu temperaturi ridicate si am putut sa ne bucuram de soare si de baie in mare . Doar pretul motorinei a fost mai piperat : in medie cam 3,5 Lire / litru - inseamna cam 1,60-1,80 Euro . Dar si asa a fost totusi OK , pentru ca benzina era mult mai scumpa 4,25 - 4,50 Lire / litru . Noi am facut plinul la iesire din Bulgaria unde motorina costa la fel ca in Ro , iar in Turcia , la intoarcere am trecut granita in Bulgaria cu un sfert de rezervor dupa care am alimentat la Marko Tarnovo .

Va recomand Turcia ca destinatie de vacanta ... la noi este a doua vacanta in Turcia si suntem foarte multumiti de raportul calitate servicii / pret . Comparativ cu Grecia , mancarea a fost mai buna si mai variata , iar turcii sunt mult mai prietenosi si mai atenti .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde dansora » 27 Mai 2011, 13:39

Bine ai revenit!
In concluzie...Octavia consuma mai mult ca Focusul :))
Ford Focus 2 Sedan facelift, 2009, 1.8 TDCI, 115 CP, Trend Plus, Sea Grey || ODO≈173.000
Avatar utilizator
dansora
Member
 
Mesaje: 288
Membru din: 16 Iun 2009, 20:57
Localitate: Bucuresti/ Curtea de Arges

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde moro50 » 27 Mai 2011, 20:35

Pai e normal sa consume, are motor mai mare si banuiesc ca este si mai grea.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 27 Mai 2011, 23:26

Personal cred ca : principalul motiv pentru consumul mai mare al Octaviei 2 a fost stilul de sofat .
Cu toate ca motorul are 1,9l , puterea de 105 CP si cuplul mai mic , greutatea mai mare a masinii si clima pornita non-stop , au contribuit la consum . In afara de aceste aspecte , masina care merge in spate , este clar mai solicitata .
Probabil ca in alte conditii ar fi obtinut un consum mai bun , dar in cazul nostru pariul l-am castigat eu si invingator a iesit Focusul !:)) si nu numai la consum ...
Cel care a condus Octavia la drumul de revenire in tara , este posesorul unui Opel Astra H Diesel , iar in Turcia a condus si Focusul meu ... apoi la intoarcerea in tara , mi-a marturisit ca Focusul i-a placut mai mult de cat Octavia si Astra lui , iar acum chiar se gandeste serios sa-si schimbe Astra cu un Focus .
I-au placut : confortul oferit de suspensii, cum trage motorul ,felul cum te simti la volan si in special tinuta de drum in viraje . A ramas incantat de felul cum se "aseaza" masina in curbe si cat de vioi este motorul 1,6TDCI , iar fata de Skoda si Opel ale caror motoare suna ca tractoarele si au putere mai mica ... e diferenta mare .
Cred ca in 2-3 luni o sa fac cu el o excursie in Germania sa-si gaseasca un Focus ...
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde slick99 » 22 Iun 2011, 00:29

sa nu uiti sa-l inscrii si pe el in club daca isi ia focus :D

si sa nu uiti pozele cu bara :D
Avatar utilizator
slick99
1nsane Member
 
Mesaje: 3484
Membru din: 25 Mai 2008, 14:47
Maşina: doicincibenzinaturbo

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 24 Iun 2011, 12:44

Promit ca in seara asta pun pozele cu noile tetiere ... cat despre prietenul meu , s-a orientat spre un Audi A3 .
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 03 Iul 2011, 14:41

Recent am cuparat o bara fata de Focus CC ajutat de colegul Slick99 . Bara a venit din UK , este SH si am cumparat grilele separat . Am intarziat cu montajul pentru ca bara are decupaturile pentru spalatoare de faruri si nu ma hotarasem daca sa le las sau sa le acopar si in afara de aceasta dilema mai imi trebuie si capacul de la cuiul de remorcare , capac pe care l-am comandat si astept sa vina saptamana viitoare . Abia astept sa o montez pe masina ...
Dupa modificari , masina va arata asa :

bara CC.JPG
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde morodor » 03 Iul 2011, 14:45

Pozele cu DVD-urile din tetiere :

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Istoria Focusului meu ... tot ce am facut si vreau sa fac la masina : http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=15&t=62737
Avatar utilizator
morodor
Member
 
Mesaje: 261
Membru din: 18 Oct 2010, 15:26
Localitate: Constanta
Maşina: Ford Focus Turnier , 2007 , 1,6TDCI , 109CP
VIN: WF0WXXGCDW7D52952

Re: Primul meu Ford ... Focus 1,6 TDCI

Mesajde adiPintilie » 03 Iul 2011, 21:23

Imi place bara aia :) e super ok!
Joy is BMW
adiPintilie
Member
 
Mesaje: 470
Membru din: 07 Ian 2011, 10:20

Următorul

Înapoi la Totul despre membri

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login