Discutii libere/forum

PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 11 Iul 2008, 16:36

PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Va spun din start, textul o sa fie lung. Plictisitor. Lung si plictisitor. Daca totusi credeti ca v-ar ajuta sa aflati cum se comporta banca Piraeus cu potentialii clienti, cititi in continuare.

INTRODUCERE: totul a inceput in 6.06.2008 (cand scriu acest text suntem in 11.07.2008). Am hotarat in familie ca ar fi bine sa gasim o solutie la cele cateva credite pe care le aveam (avem?). Si cea mai buna era, desigur, o refinantare care sa le inchida si sa ramana unul singur. O singura dobanda, un singur drum la banca in fiecare luna. Ba chiar ar fi ramas si niste bani in cont. Asa ca purcedem catre Piraeus, recomandati fiind de cel mai bun prieten al meu. Cu recomandarea data ajungem la Branch Manager (adicatelea Director de Filiala dar daca scriem in romaneste nu mai e “cool”, nu?). Ne asezam frumos la discutii. In urma discutiilor rezulta: refinantarea creditelor din dotare si, dupa toate platile si comisioanele, mai ramaneau si niste bani. O suma care chiar ne trebuia avand in vedere ca deja a trecut scadenta la care trebuia sa returnez banii imprumutati pentru avansul la masina (pentru cei care vor citi si nu sunt de pe forumurile unde activez, e vorba de un Mondeo SH din 2002, luat in leasing pe 4 ani, pe suma de 7500 euro. Asta pentru evitarea altor discutii). Deci, pe scurt, in urma acestui credit am fi refinantat ce era de refinantat si ne ramaneau banii cat sa achitam imprumutul facut de la alt prieten.

JOCUL ACTELOR: cum era si normal, incepe goana dupa acte. Adeverinte de salariu, acte de la celelalte banci, scadentare, scrisori oficiale cu sold de la celelalte banci, si cate si mai cate. OK, totul e normal si roz. Sau nu?
Trec 3 saptamani. Nu se mai intampla nimic. Intre timp, prietenul de la care am imprumutat banii ma roaga frumos sa fac ceva ca are nevoie de ei (data scadenta era martie 2008, a trecut ceva vreme…). OK, niste telefoane, mailuri la prietenul cu recomandarea si la “Branch Manager”, si brusc treaba incepe sa miste. Cand? Concret? Pe 7.07.2008. Abia atunci se verifica actele si incepe distractia.

10.07.2008. Ieri dimineata seful primeste un telefon din Centrala de Credite. E telefon normal, de verificare a veridicitatii adeverintei de venit (de parca si am o suma gigantica acolo, nu 1000ron). Ei bine, la telefon incep sa-l intrebe pe sefu’ de fosta lui firma, de una, de alta. Omul ii intreaba: “va intereseaza de firma mea actuala si de angajatul caruia i-am completat adeverinta de venit, sau de trecutul meu si de mine?” In fine, se incheie discutia lor. Si primeste soatza un SMS sec: stimate client (lol, auzi, client), dosarul dvs pentru credit a fost respins. Sec. SMS. Fara explicatii. Sun si intreb care e motivul. Si incepe dansul: ca l-a intrebat pe seful meu de fosta firma, ca una ca alta. Si intreb si eu: ce treaba are??? In fine, acum brusc mi se cer alte acte doveditoare ale vechimii mele in munca la celelalte locuri de munca. Trimit si astea. Ah, are sens sa va spun ca un Branch Manager de la Piraeus are casuta postala electronica de doar 2MB? Hai sa trimitem acte scanate pe 2MB. In fine, astea sunt amanunte care mai “destind” atmosfera.

11.07.2008 Dimineata, telefon acasa (de ce acasa dimineata la 10-11 cand teoretic lumea e la munca??? Intamplator – sau nu – sunt acasa in concediu medical). O voce vesela ma anunta ca ni s-a aprobat creditul. OK, finally, dupa lupte seculare, cica sa ne prezentam la banca sa semnam. Vine intre timp un mail care ne zice si suma. Hopa, suma era mai mica cu vreo 8000CHF fata de cea care trebuia sa fie! Dau mail inapoi ca venim la semnat dar suma nu e cea corecta. Peste vreo ora, sotia primeste SMS ca suma e cea care ar fi trebuit sa fie, deci cu cei 8000 in plus. OK, mergem sa semnam.

FINAL, DEZNODAMANT SAU… Ajungem la banca. Ni se spune ca refuzul s-a datorat sefului: “asa se vorbeste la telefon?”. Intreb ce are totusi firma lui veche cu cea actuala. Ma rog, ca sa vedem daca firma e solvabila etc. Pentru cei care stiu unde lucrez, intrebarea e hilara. I-am explicat doamnei Branch Manager (o sa fac alergie la titulatura asta!) ca firma in cauza, mai exact firma mama, este un mamut pe piata mondiala de IT, cu zeci de mii de angajati pe intreg globul! Desigur, neinteresant.
Ni se dau la citit si semnat cele 3 exemplare de contract. Aici intervine norocul ca soatza mea se pricepe la ceea ce se cheama banci, plati, credite, modalitati de lucru etc. Eu, tuta. Se uita pe contract si observa ca sumele de inchidere a celorlalte credite erau eronate. In plus, desigur. Pe putin vreo 5000RON in plus ar fi plecat de la banca lor spre celelalte banci. Incepe dansul, din nou. Soatza cere un scadentar de plata si un calcul care sa ne arate cu cati bani ramanem in final in mana. Ni se zice candid ca nu se poate pana nu semnam si se baga in sistem sa apara “contract semnat”. Ei bine, nu semnam pana nu aflam aceste detalii pentru ca, in definitiv, de asta am venit aici, nu? Incep calcule. Comisionul lor, din scurt, vreo 2800RON. Retineti va rog suma. La final, ni se zice, iarasi candid, ca nu mai ramane nimic. Cerul cade peste noi. Hai sa recalculam cum zicem noi, nu sa schimbam toti CHF in EUR si apoi in RON. Ci sa schimbam toti CHF in RON pentru ca majoritatea sumelor de achitat la celelalte banci erau in RON. OK. Calculul da un rezultat foarte asemanator cu cel initial. Dar, tineti-va bine!!! Nu numai ca nu ne mai raman bani, DAR AR TREBUI SA MAI ADUCEM CATEVA SUTE DE RON DE ACASA!!! Absolut incredibil! A fost momentul in care amandoi am izbucnit in ras. Nervos, dar ras. Apoi, ni se zice ceva de rambursarea creditelor si ca daca sumele sunt mai mari la celelalte banci o sa le recuperam de acolo cand mergem sa inchidem creditele. PARDON??? Pai nu a fost vorba ca Piraeus se ocupa de asta? Tot noi sa ne punem pe drumuri sa inchidem celelalte credite, cu banii in mana? Si atunci cum se justifica acel comision de 2800RON? Pentru ce ii dau? Pentru ca niste tanti cu fumuri in cap nu au chef sa se miste? Nu ma luati ca asa e procedura, ca nu tine, am mai mirosit banci in viata asta! Ei bine, in acel moment eu m-am ridicat si am iesit afara (e mult mai bine ca am facut asa, credeti-ma). In scurt timp apare si soatza.

CONCLUZII:
1. Mergem la Piraeus sa refinantam ce avem, sa avem in final un singur credit si sa ramana si niste bani sa achitam datoria de la avansul masinii
2. Nu numai ca nu ne raman bani, dar mai trebuie sa aducem de acasa!
3. Totul a durat 5 saptamani in cap!
4. Tot noi mergem cu banii in buzunar sa inchidem celelalte credite, nu banca.
5. Ce e distractiv e ca toate aceste calcule sunt cu suma “corecta”. Ne intrebam, legitim, ce se intampla daca suma era cea aprobata initial? Cu 8000CHF mai mica? Ei bine, simplu, calculati 8000CHF la cursul mediu de 2.2RON/CHF si va rezulta suma de 17600RON CU CARE AR FI TREBUIT SA VENIM DE ACASA!!!

FINALITATE:
1. Mondeo iese la vanzare. Nu am de unde sa scot 8000RON peste noapte.
2. Sotia probabil ca va rata un nou loc de munca la care trebuia sa mearga peste 1 luna. Era ceva super, si mai aproape de casa, si echipa mai faina. Asa, va trebui sa ramana unde este cel putin inca 1 luna pentru a avea continuitate pe cartea de munca pentru urmatorul credit pe care trebuie sa il incercam.
3. Am pierdut 5 saptamani din cauza incompetentei si nesimtirii unora carora nu le pasa ca actiunile lor (sau mai exact inactiunile lor) pot avea repecusiuni neplacute asupra unor oameni banali de pe strada!

THE END: Sa le dea Dumnezeu dupa suflet! Amin!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde deejay_xb » 11 Iul 2008, 16:45

eu ma feresc de banci ca de naiba!

acu lucrez cu o singura banca unde am toate conturile (1 in euro si 2 in lei) - mi-au placut cum au stat si mi-au explicat ca la un copil ce si cum :) (comisioane/rate/ce e cu fiecare cont/etc..)

mie piraeus nu mi-a inspirat niciodata incredere la fel si raifeisen bank (sau cum naiba se scrie)!

PS: nu te poti imprumuta la servici de cei 8000ron? -ar merita incercat!

bafta!
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
deejay_xb
1nsane Member
 
Mesaje: 2463
Membru din: 18 Apr 2007, 12:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: Porsche Cayenne Turbo twin-turbocharged 4.8L V8 500+ hp

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde wanna » 11 Iul 2008, 16:45

daca tot aveti toate actele, de ce nu mergeti si la alta banca? sunt banci care se misca mai repede! (cand mi-am facut eu creditul in 5 zile aveam banii in cont, azi l-am refinantat si luni o sa am diferenta in cont, la ABN, nu este reclama, doar zic sa incerci si la ei).

pe de alta parte, daca la celelalte banci unde ai deja creditele, te duci tu cu banii in mana, ai comision mai mic la plata integrala in avans, decat daca ti se vireaza banii de la noua banca. (sper ca m-am facut inteleasa). De obicei comisionul de plata in avans este de 3,5 % din soldul creditului.
Imagine
Avatar utilizator
wanna
Supergirl
 
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Iun 2007, 15:51
Localitate: Bucuresti - Braila
Maşina: Ford Ka
VIN: 10293847561029384

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde klaus_clau » 11 Iul 2008, 16:50

spiciless (ca sa fie cool).din pacate acolo te-au tratat ca la piata cand cumperi un kil de cartofi si cand ajungi acasa vezi ca aia de la fundul sacosii sunt stricati gata.felicitari sotiei ca altfel te durea si mai tare de atat.doamna branch manager nu are un sef?seful nu are un sef?filiala nu are o firma mama cu un sef? mailuri la fiecare.pt tine nu cred ca mai schimba ceva acum dar pt alti potentiali clienti/victime poate.sper sa -ti rezolvi problemele cat mai repede
sunt cine sunt si n-am sa ma schimb :D
Avatar utilizator
klaus_clau
Ford Freak
 
Mesaje: 131
Membru din: 12 Feb 2008, 20:02
Localitate: buzau,momentan torino
Maşina: focus,2007,1.6 benzina,trend cocosata
VIN: wf05xxgcd57s05534

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Chipu » 11 Iul 2008, 16:54

acu inteleg multe. asta e tara si populatia in care murim cu zile.
nu exista banci in tara asta, de ce ar fi, avem o tara de ca**t cu banci de ca**t.
Bafta multa si rabdare, sanatatea s-o mentii...
...standing by
Avatar utilizator
Chipu
Gold Member
 
Mesaje: 770
Membru din: 25 Feb 2008, 10:53
Localitate: Bucharest
Maşina: DSN si Mondeo Mk3 Duratec

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 11 Iul 2008, 16:58

Sanatatea psihica, poate. Cealalta e pe butuci cu 3 hernii de disc...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Chipu » 11 Iul 2008, 17:04

off, plec cu lacrimi de la servici azi.
cu ce am citit azi, cred ca daca i-mi ureaza cineva "weekend placut" il plesnesc :((
...standing by
Avatar utilizator
Chipu
Gold Member
 
Mesaje: 770
Membru din: 25 Feb 2008, 10:53
Localitate: Bucharest
Maşina: DSN si Mondeo Mk3 Duratec

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Maxy » 11 Iul 2008, 17:22

Dragos, imi pare sincer foarte rau sa aud asta. Din pacate bancile la noi majoritatea sunt niste mizerii care nu alte griji decat sa jegmaneasca clientul. Pireus e oricum o banca de 2 lei. Sper sa rezolvi cumva problema financiara si sa nu fi nevoit sa vinzi masina.
Heads up!

Numai bine
I Felt The Difference
Avatar utilizator
Maxy
Gold Member
 
Mesaje: 610
Membru din: 23 Iun 2006, 14:22
Localitate: Capitala
Maşina: ex Ford Focus Titanium fl 2.0 TDCi 2008

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde cristian3000 » 11 Iul 2008, 17:52

Naspa! Stiu si eu cum e, am avut un credit pe 8 ani, chiar cand mi-al luat Espero, acu vreo 2 ani, insa am facut tot posibilul si l-am rambursat integral dupa un an jumate. De atunci am zis nu mai iau credite ever.
Nu am inteles o chestie: de ce trebuie sa vinzi masina? Datorita pataniei de la Piraeus Bank sau de fapt oricum ar fi trebuit sa o vinzi?
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 11 Iul 2008, 18:08

Din cauza ca nu am de unde sa iau acei bani pe care trebuie sa-i dau inapoi. Acei bani cu care trebuia sa raman in mana daca faceam acest credit. Nu suntem bogati, nu avem mosii, parintii nostri sunt oameni normali (as zice saraci), nu am castigat la loto, nu avem salarii de bancheri...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde deejay_xb » 11 Iul 2008, 19:15

de ce nu faci ce am zis eu?
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
deejay_xb
1nsane Member
 
Mesaje: 2463
Membru din: 18 Apr 2007, 12:07
Localitate: Bucuresti
Maşina: Porsche Cayenne Turbo twin-turbocharged 4.8L V8 500+ hp

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 11 Iul 2008, 22:24

Nu am cum. E complicat de explicat. Dar pe scurt, varianta ta cade.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde darkangel » 11 Iul 2008, 23:05

Va salut.

Am si eu un credit la Piraeus si un card de credit. Diferenta e ca acum un an si jumatate cand am luat creditul de 5250 euro pentru masina a durat 2 zile pana mi-au dat banii. Foarte scurt si la obiect. Ca sa nu mai zic ca in acel moment aveau la creditul ptr nevoi personale cele mai mici comisioane de pe piata, si sa nu mint dobanda era cu 0.4% mai mare ca la celelalte banci. Pana in prezent s-au comportat bine. Vedem pe viitor ce surprize imi mai rezerva...
Mare atentie cand luati un credit. Dobanda fixa e mai avantajoasa decat cea variabila chiar daca este mai mare putin.
[b]Viata-i scurta, gustu-i lung![/b]
Avatar utilizator
darkangel
Incepator
 
Mesaje: 46
Membru din: 20 Feb 2007, 14:04
Maşina: Ford Focus Hatchback 1.4I 75CP 2000
VIN: WF0AXXGCDAYL02035

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Mihai L » 11 Iul 2008, 23:20

Cate putin din fiecare, dar nesimtire cat cuprinde... :-"

Eu am un dinte cu Raiffeisen, m-au tinut blocat cateva saptamani cand voiam un credit sa-mi iau Matiz. Mi-au cerut adeverinte peste adeverinte (inclusiv de la sotie), facturi, declaratii, etc... Sun dupa doua saptamani cand vad ca nu dau nici un semn de viata si imi spun senini ca nu s-a aprobat. Cand m-am dus sa ridic actele depuse l-am intrebat pe pustanul de acolo care a fost motivul: cica la actualul loc de munca nu aveam cel putin 6 luni vechime, desi in conditiile scrise ale lor era specificat "6 luni la actualul loc de munca SAU 1 an la vechiul loc" (eu aveam 4 ani...).
La cateva zile dupa asta am fost la Tiriac la sucursala de la Norilor, am depus actele (doar pe salariul meu, fara sotie de data aceasta!!!) si ma suna dupa 10 minute sa-mi spuna ca s-a aprobat!!! Nu apucasem sa ajung inapoi la munca, desi pe atunci lucram prin spate pe la liceul Sincai...
Asta a fost in 2003, iar cu BCR-ul a fost OK pentru leasing in 2006.

E bine sa eviti bancile, dar nu se poate intotdeauna... Iar pe de alta parte, in cazul meu platesc cca 1.900 EUR pe 4 ani dobanda la cca 12.000 EUR imprumutati; mi s-a parut rezonabil.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Mihai L » 11 Iul 2008, 23:24

darkangel scrie:Va salut.

Mare atentie cand luati un credit. Dobanda fixa e mai avantajoasa decat cea variabila chiar daca este mai mare putin.

...
Asa o fi...
Desi noi am facut credit pentru casa in 2001 la Alfa in USD (cand era 32-33.000/USD) si ani buni pana la final am platit la 27-28.000/USD. :))
E greu de anticipat daca o varianta este mai buna sau nu pe termen lung, si bancherii se feresc de asta...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde wanna » 11 Iul 2008, 23:49

gresit dobanda variabila este mai avantajoasa decat cea fixa. ... cea variabila se misca o data cu dobanda din UE( care acum e undeva la 4%) si cand vom ajunge si noi la aceste dobanzi, savezi cum fugi la banca sa scapi de cea fixa de 12 %.
dar ma rog astea sunt offtopicuri.
Imagine
Avatar utilizator
wanna
Supergirl
 
Mesaje: 1384
Membru din: 02 Iun 2007, 15:51
Localitate: Bucuresti - Braila
Maşina: Ford Ka
VIN: 10293847561029384

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde mihalcea » 12 Iul 2008, 08:56

nu am avut rabdare sa citesc tot topicul, daca ma repet sa-mi fie cu iertare
am refinantat doua credite la alpha bank, de 3 saptamani stau sa plimb hartii si sa dau semnaturi aiurea
sunt extrem de birocrati si se mista extrem de incet, plus ca tanti care se ocupa de conturile noastre pare usor incompetenta
de cate ori am avut nevoie de ceva am asteptat cate o ora, chiar daca era vb de o singura hartie
una peste alta am o impresie extrem extrem de proasta, mi-au creat foarte multe probleme, nu par deloc dispusi sa ajute
feriti-va cat puteti de Alpha Bank.
2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP / Sea Grey
Avatar utilizator
mihalcea
Ford Junior
 
Mesaje: 1274
Membru din: 07 Mar 2005, 14:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: 2008 Focus / 1.8 TDCi / 115CP

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde darkangel » 12 Iul 2008, 13:51

Stimabililor,

Cate un e-mail pentru fiecare e deviza mea! Te doare mana sa scrii un mail cu o plangere adresata sefului de punct de lucru?
[b]Viata-i scurta, gustu-i lung![/b]
Avatar utilizator
darkangel
Incepator
 
Mesaje: 46
Membru din: 20 Feb 2007, 14:04
Maşina: Ford Focus Hatchback 1.4I 75CP 2000
VIN: WF0AXXGCDAYL02035

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 12 Iul 2008, 14:03

Ma va ajuta un prieten de pe Garajul.Ro sa inaintez o plangere la Directorul Piraeus. Stai linistit, cine calca Vipera o data pe coada nu ramane nepedepsit. La modul cel mai serios!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Cornel001 » 12 Iul 2008, 18:25

Alte variante de refinantare nu mai sunt ? Poate una iti dadea acceptul repede, cum s-a intamplat si altora care au povestit. Mai ales ca ai deja acte stranse. Si chiar daca suma ramasa nu acopera 100% datoria, macar mare parte sa o acopere, si pt restul de mai imprumutai la altcineva , sau faceam o cheta rambursabila pe forum...
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde danim » 12 Iul 2008, 19:51

Viper am scris la posturile tale din Totul despre membrii. Eu am reusit refinantare in 3 zile cu BCR-ul pe veniturile cumulate(eu+sotul). De ce nu incerci si asa? Macar da un telefon si intreaba-i.Cei din Plevnei sunt OK. Feriti-va de sucursala din Doamnei. Au pe acolo o directoare care-i dusa cu sistemul financiar romanesc. !
New Puma 2021 future owner
Be as young as your heart is. And don`t be afraid show it.
Avatar utilizator
danim
 
Mesaje: 457
Membru din: 25 Oct 2007, 14:55
Localitate: Bucuresti, Drumul Taberei
Maşina: New Ford Puma Titanium, MHEV, 125 bhp, blazer blue

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 12 Iul 2008, 20:41

Va multumesc tuturor pt suportul moral si pentru sfaturi. Acum mergem la o nunta si sunt chitit sa ma simt bine la maxim. Maine plec cu Mondeo la Parinti si sunt chitit iarasi sa ma bucur de drum la maxim. Dupa aia? Ce-o vrea Dumnezeu, asa sa fie.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde ALS » 12 Iul 2008, 21:10

Inca un sfat: apeleaza la un firma broker financiar din Bucuresti. Ei sunt "vanzatori de credite".
Rolul lor este se-ti gaseasca cea mai avantajoasa forma de creditare. Pentru clienti, orice consultare e gratuita, ei sunt platiti de banci. Fara nici o crestere de dobanda petru cel consiliat.
Noi nu avem asa ceva in oras, dar in Bucuresti sigur sunt.
Daca nu ai facut singur studiul de piata la banci, ai o sansa.
Bafta!
Daca e Ford, e Focus; daca e Focus, e rosu!
Ford Focus Trend Collection, hatchback, Y, 5 usi, 1,6l / 100CP benzina, din 30 mai 2007
Toti iti vor binele, asa ca omoara-i! Nu-i lasa sa ti-l ia!
Avatar utilizator
ALS
Ford Freak
 
Mesaje: 165
Membru din: 08 Mai 2007, 21:26

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Officer » 13 Iul 2008, 21:07

Poti sa trimiti ce ai scris mai sus aici:

http://www.linkedin.com/in/alinapn

E o cunostinta si nu imi permit sa ii atrag eu atentia pentru ce fac aia de sub ea.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde Cornel001 » 13 Iul 2008, 21:18

Daca nu te superi, a avansat destul de repede cunostinta asta...
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 13 Iul 2008, 22:21

Nu, multumesc, am sa merg direct la Directorul cel mai mare. Si, cu riscul sa supar, Cornel zice foarte bine. Imi pare rau dar nu mai am si nu o sa mai am incredere in tanti cu varste atat de fragede in functii atat de inalte...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde x_zoli » 13 Iul 2008, 22:51

Cred ca nu e banca in tarisoara asta sa nu fi tras cateva tepe de genul asta in stanga si in dreapta. Cu riscul de a va plictisi, am sa va povestesc si eu patania mea.
Umblam si eu sa-mi caut o banca pentru a cumpara focusanul si dupa cate am vazut pe un site pe care se pot compara tot felul de credite, cel mai avantajos ieseam cu un credit de nevoi personale fara garantie de la CEC (inca nu era CEC bank). Am fost la filiala din orasul natal, de unde dosarul a fost trimis la Tg. Mures. Dupa vreo doua saptamani mai e nevoie de o factura de utilitati. Dupa inca o saptamana, era nevoie de deciziile de pensionare ale parintilor. Dupa inca o saptamana ma suna tata, umbla dupa hartii pentru ipoteca. Distinsii bancheri au decis ca imi dau credit numai cu ipoteca. Am zis ca nu vreau asa ceva, din moment ce eu am aplicat pentru un credit fara ipoteca.
Au inceput cateva meciuri cu doamna directoare de la Tg. Mures, care mi-a dat cateva explicatii ce pareau improvizate:
1. Pe contractul de munca data inregistrarii la ITM era 31.05.2007, ea a zis ca e 31.08.2007, ceea ce ma descalifica la capitolul vechime la actualul loc de munca.
2. Am venitul prea mare pentru varsta mea.
3. S-a hotarat ca pot primi doar credit cu garantie.

OK... Din moment ce stau in chirie, singura garantie "la indemana" era casa parintilor - optiune care pica din start, urmatoarea era masina care urma a fi achizitionata si la care aveam deja factura proforma. Am zis ok, pun masina garantie. Ceea ce a urmat a fost de rasul curcilor: a zis ca are nevoie de actele masinii pentru a o pune garantie. Am zis ca am proforma, ceea ce e de ajuns in astfel de cazuri. A zis ca nu ajunge, trebuie sa fiu proprietar, masina trebuie sa fie cumparata. Bine, dar eu tocmai de asta am nevoie de banii vostri, sa fiu proprietar. Nu se poate, nu ne intereseaza. In acest moment i-am multumit frumos ca mi-a irosit o luna din viata, ca isi fac reclama mincinoasa, ca fac discriminari pe motive numai de ei stiute si i-am inchis telefonul in nas.

Ceea ce a urmat:
1 - scanal la filiala locala, de ce reusesc sa intre clientii in posesia datelor de contact ale directorilor. In urma acestui scandal am aflat ca au mai fost multi cu credite refuzate fie pe motive de etnie, fie pe motive de "salar prea mare pentru vechimea in munca sau pentru postul ocupat".
2 - mi-am tras credit la ING intr-o saptamana, cu dezavantajul de a fi putin mai scump
FF2 Sedan 2007/1.6/100CP/Trend Coll/Moondust Silver
Avatar utilizator
x_zoli
Incepator
 
Mesaje: 98
Membru din: 18 Sep 2007, 01:41
Localitate: Brasov
Maşina: FF2/Oct 2007/1.6L/100CP/Trend Collection/Moondust Silver

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde catalin1972 » 14 Iul 2008, 06:25

x_zoli scrie:2. Am venitul prea mare pentru varsta mea.


Oaaaaa , asta-i chiar culmea ! Pai si n-ai intrebat-o cam cit crede ea ca meriti la virsta pe care o ai ? =)) =))
focus 2 tournier 2005 1.6 tdci 90 cp TL 02 YHY
"'jaba culegi , daca nu sortezi " (Piri neni )
Avatar utilizator
catalin1972
1nsane Member
 
Mesaje: 1406
Membru din: 14 Aug 2007, 16:10
Localitate: Tulcea

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde verga_Cip » 14 Iul 2008, 06:53

Daca ajungi prin Bacau, poate ne vedem. Daca nu, poate trag eu o fuga la Onesti!
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: PIRAEUS – Nesimtire sau incompetenta?

Mesajde VIPER » 14 Iul 2008, 08:51

Voi fi in Onesti de joi pana Duminica, poate ne vedem sambata cu totii pe Magura. Dar hai sa va mai zic una tare!

Inca o chestie tare pe care am realizat-o abia azi!!! Deci, daca semnam, tzeapa era si mai mare!

Ideea era de refinantat X credite pentru a avea 1 singur (deci 1 singura dobanda) si niste bani in plus. Ce am uitat sa zic e ca cele X credite pe care le doream refinantate mai aveau o medie de 5 ani. Pe cand creditul nou facut ar fi fost pe 10 ani. E adevarat, rata lunara la ultimul ar fi fost cam cu 300RON/luna mai mica.

Aici urmeaza tzeapa:
- sa zicem ca noi acum platim pe luna 1000RON pe cele X credite (suma este generica, doar pentru pastrarea proportiilor). Deci am mai fi avut de plata 1000 x 60luni = 60000RON (pe 5 ani)

- noul credit ar fi fost cu 300 mai mic pe luna, deci 700 x 120luni = 84000RON (pe 10 ani).

Deci, in final, dadeam si mai multi bani, si pe o perioada mai lunga, si fara bani in plus ramasi de pe urma creditului, si cu bani adusi de acasa! IMPECABIL! Ma fac bancher!
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Următorul

Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 18 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 18 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login