Help/Troubleshooting

Cateva intrebari despre Mondeo mk3

Eventualele probleme/nelamuriri tehnice generale.

Moderator: Huffy

Reguli forum
Dacă aveţi defecţiuni sau nelămuriri cu privire la maşina dumneavoastră, vă rog să căutaţi răspunsuri sau să deschideţi un subiect nou în Secţiunea dedicată modelului dumneavoastră. Această secţiune este doar pentru generalităţi.

Cateva intrebari despre Mondeo mk3

Mesajde KrugerBlue » 27 Sep 2014, 22:11

Salutare - am cateva intrebari la voi, multumesc anticipat pt ajutor.

1 - Trebuie sa existe un scut mic care face legatura intre bara fata si scutul ala motor, exact in zona in care am facut poza ? Am observat niste prinderi sub bara care ma fac sa cred asta.

2 - Exista cumva niste protectii sub lateralul barii spate, in zona fotografiata ?

3 - De unde pot cumpara un carlig care sa se pupe cu suportul masinii ?


Multumesc.
Fişiere ataşate
2014-09-27 14.49.22.jpg
2014-09-27 14.49.44.jpg
2014-09-27 14.49.38.jpg
2014-09-27 14.50.09.jpg
KrugerBlue
Ford Freak
 
Mesaje: 148
Membru din: 24 Iul 2008, 09:55
Maşina: Mondeo MK3 TDCI Wagon 2006

Re: Cateva intrebari despre Mondeo mk3

Mesajde Ko^ » 01 Oct 2014, 20:41

1. Da exista un scut acolo si ar trebui pus.
2. Original nu dar exista improvizatii.
3. Carlig poti sa cumperi de la orice dealer Ford originala sau aftermarket .
Diagnoza auto pentru vehiculele Ford toata gama .
Aflarea codului audio orice model.
Ko^
Incepator
 
Mesaje: 66
Membru din: 24 Aug 2013, 12:51
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Mk3
VIN: WF0LXXGCBLDP44724

Re: Cateva intrebari despre Mondeo mk3

Mesajde KrugerBlue » 01 Oct 2014, 23:18

Multumesc pt raspunsuri. O sa pun un anunt poate are cineva din dezmembrari bucata de scut.
KrugerBlue
Ford Freak
 
Mesaje: 148
Membru din: 24 Iul 2008, 09:55
Maşina: Mondeo MK3 TDCI Wagon 2006

Re: Cateva intrebari despre Mondeo mk3

Mesajde narcisiulian » 06 Oct 2014, 08:35

Asa cum ti-am spus si cand ne-am intalnit, exista scut din otel facut de o firma din Bihor la ~250 lei avand grosime 3-3,5mm foarte dur si rezistent, care acopera foarte bine toata zona de sub motor, dintr-o bucata! Originalul Ford de plastic nu va rezolva problema.
Carlig recomand sa cumperi de la dezmembrari - exista colegi pe forum cu parc de dezmembrari pentru Mondeo mk3 - nu ai ce cauta la dealer sau aftermarket decat daca te dau banii afara din casa.
Fara reclama in semnatura, te rog, incalca regulamentul forumului. Multumesc.
Avatar utilizator
narcisiulian
1nsane Member
 
Mesaje: 1301
Membru din: 23 Ian 2008, 19:55
Localitate: Bucuresti

Re: Cateva intrebari despre Mondeo mk3

Mesajde KrugerBlue » 06 Oct 2014, 11:00

Oki, multam.

Referitor la carlig, am intrebat la dezmembrari in cateva locuri, dar deocadmata nu am gasit nimic. Oricum, carligul va fi necesar cand imi cumpar rulota (si aici voi avea alte intrebari, si anume ce greutate maxima recomandata de tractare are acest model de masina, rulotele pe care le-am gasit eu se invart pe la 1250 de kg, totodata nu stiu daca am nevoie de vreun adendum la carnet, pe vremea lui tata nu era necesar), pana atunci nu il pun pe msina doar de dragul de a-l avea acolo.

Scut - da. O sa ma orientez la unul aftermarket metalic. Totusi, la BMW in 5 ani (si era mai jos decat Mondeo) nu am agatat nimic pe dedesubt, si nu avea scut deloc.

Referitor la EGR-ul meu, l-am desfacut si am gasit gandaci in el. Respectiv, comanda vacuumatica era complet inamolita, iar motorasul pas cu pas avea oxidare puternica in el, inclusiv pe senzorul de pozitie si pe placa electronica. Curatat totul cum trebuie, pus la loc, nu mai da eroare. Am trecut masina prin mai multe regimuri si eroarea nu a mai aparut. Sa vedem cum o fi.

Referitor la valorile nasoale pe care le dadea pe tester vizavi de colmatarea filtrului de particule, am gasit si senzorul de presiune diferentiala "cocooned" intr-un fel de cenusa "Aliens like" care nu s-a luat decat dupa ce l-am lasat la muiat in solutie peste noapte. Acum nu mai indica 78% colmatare, ci 25%. Deci e ok si acolo. Sper.

Acum, revenond la lucruri mai placute - caut neaparat plasa de caine, adica plasa care desparte habitaclul de portbagaj. Nu am gasit nimic nisi in dezebrari, dar nici nou sau aftermaret. Hell - nici nu stiu cum arata plasa aia originala, ca nu vad nici un sistem de prindere in masina. Aveti ceva informatii ? nu as vrea safac o tiganie cu o pasa oarecare si sa-i inventez eu un sistem de prindere.

Multumesc.
KrugerBlue
Ford Freak
 
Mesaje: 148
Membru din: 24 Iul 2008, 09:55
Maşina: Mondeo MK3 TDCI Wagon 2006

Re: Cateva intrebari despre Mondeo mk3

Mesajde narcisiulian » 06 Oct 2014, 20:10

Ma bucur ca ai rezolvat cu EGR-ul. Incearca sa mergi turat, sa schimbi la 2500 rotatii in treapta superioara, ar trebui ca dupa aceasta "curatenie" sa nu mai ai probleme.
Fara reclama in semnatura, te rog, incalca regulamentul forumului. Multumesc.
Avatar utilizator
narcisiulian
1nsane Member
 
Mesaje: 1301
Membru din: 23 Ian 2008, 19:55
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Help/Troubleshooting

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 29 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 29 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 29 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login