Cum stau cu service-ul, cum se comporta la achizitionarea masinii, la reparatiile in garantie
Răspunde

Re: Royal Motors Pitesti

25 Ian 2010, 13:06

Salut,

Azi am facut revizia de 15k la FF2 facelift 1.8 tdci
Oamenii s-au miscat foarte repede si pretul a fost OK. ( 535 RON manopera si consumabile).
Desi sunt din Bucuresti, cred ca o sa merg pe mana lor, ca la Romcar e hotie pe fata ( oferta de pret pt aceasi revizie a fost de 980 RON)

Keep up the good work!!

Re: Royal Motors Pitesti

25 Ian 2010, 15:02

Buna ziua,

Va multumim ca ati apelat la serviciile noastre si ne bucuram ca sunteti multumit de ele.
Va asteptam oricand cu orice problema sau intrebare.

Toate cele bune,
Oana

Re: Royal Motors Pitesti

25 Ian 2010, 15:06

as vrea sa-mi spuneti si mie (macar estimativ) costurile la dvs. la revizia de 45000 (3 ani) la o Fiesta 1.4 TDCi si cam ce consumabile/materiale ar fi necesare
multumesc

Re: Royal Motors Pitesti

25 Ian 2010, 15:34

Buna ziua dle Alen,

Aveti mai jos raspunsul la cererea dvs:

Model : FORD FIESTA 2007 1.4 TDCI
Cost a treia revizie: 45000 km / 3 ani :
-> Piese:
Filtru de Aer = 60 lei
Filtru de Ulei = 40 lei
Filtru Combustibil = 175 lei
Ulei Ford 4l = 100 lei
-> Manopera:
Revizie in garantie = 165 lei
--------------------------
TOTAL = 540 lei *


Pentru alte intrebari va stau la dispozitie.
Oana

*Preturile includ TVA 19%.
Oferta valabila 10 zile lucratoare din momentul emiterii si in limita stocului disponibil.

Re: Royal Motors Pitesti

25 Ian 2010, 18:53

multumesc, dar sigur ar trebui adaugate filtrul de polen si lichidul de frana (care nu a fost schimbat niciodata pana acum)
in acest caz, cum se modifica suma totala ?

Re: Royal Motors Pitesti

26 Ian 2010, 09:08

Atunci se mai adauga:
-> Piese:
Filtru polen = 90 lei
Lichid de frana 1l = 40 lei
-> Manopera:
Inlocuit filtru polen = 69 lei
Inlocuit lichid de frana si test frane pe stand = 119 lei
------------------------------
Revizie initial = 540 lei
Operatii specifice reviziei majore = 318 lei
TOTAL = 858 LEI *


*Preturile includ TVA 19%.
Oferta valabila 10 zile lucratoare din momentul emiterii si in limita stocului disponibil.

Re: Royal Motors Pitesti

26 Ian 2010, 09:50

pai vedeti, deja suna altfel... :D

Re: Royal Motors Pitesti

27 Ian 2010, 19:22

Salut,
As vrea sa stiu daca la service ul dumneavoastra pot face revizia de 60000 de mii si pentru un Renault Megane, daca dispuneti de piesele necesare , sau daca pot veni cu ele de acasa ! Daca da , pentru prima varianta, care ar fi pretul pieselor + manopera , iar a 2 a varianta doar pretul manoperei !
Se are in vedere si inlocuirea distributiei obligatorie la Renault la 60000 mii !
Va multumesc !

Re: Royal Motors Pitesti

29 Ian 2010, 10:11

am fost ieri la ROYAL Motors
- drum pana la pitesti 60 de ron dus intors, mers contant 130 km\h, autostrada curata, uscata si cu gropi
- revizie( 2 ani) + itp + drum + placuta de frana = 660 Ron
407 RON 49Ron 60 ron 150 ron

- la revize am stat langa masina, s-a schimbat absolut totul


+ au cafeaua buna in showroom + camera de unde poti vedea masina dotata cu pc cu internet si tv... in concluzie a fost superok
- angajatii foarte amabili... cred ca o sa merg numai la ei de acum inainte

Respect

Re: Royal Motors Pitesti

04 Feb 2010, 22:12

Sarut mainile Oana,
va rog frumos sa imi dati si mie un pret pentru revizia de 30 000 km la Focus 1.6 TDCI 90 hp, an 2007, la care vreau sa se faca urmatoarele operatiuni:
- schimb Ulei
- schimb Filtru Ulei
- schimb Filtru Motorina
- schimbat bujii
- Verificat Sistem de franare

Multumesc frumos!

Re: Royal Motors Pitesti

05 Feb 2010, 12:06

Buna ziua,

Tocmai v-am trimis oferta printr-un PM.
O sa o postez si aici:

Model : Focus 1.6 TDCI, 90CP, 2007

Revizie 2 / 30.000 km:
Filtru de Ulei = 40 lei
Filtru Combustibil = 210 lei
Ulei Ford 4l = 100 lei
Filtru Polen = 90 lei
Filtru Aer =50 lei
Manopera revizie in garantie = 165 lei
Inlocuit filtru polen = 69 lei
-----------------------
1. Total Revizie= 724 lei

Alte operatii solicitate:
Verificare sistem franare pe stand = 60 lei
-------------------------------------------------
2. Total alte operatii = 60 lei

Cum v-am spus si in PM, schimbatul bujiilor se recomanda la 100.000 km si deci nu este cazul sa va dau si costul acestora.

In concluzie, costul operatiilor solicitate de dvs (revizie fara filtru aer si polen + verificat sistem franare) este de 575 lei.


_________
Preturile includ TVA 19 %.
Oferta valabila 10 zile lucrătoare din momentul emiterii, in limita stocului disponibil.

Re: Royal Motors Pitesti

05 Feb 2010, 13:32

Va multumesc frumos!
Toate cele bune!
saptamanile ce vin ma veti avea de client.

Re: Royal Motors Pitesti

10 Feb 2010, 14:38

Am un Ford Mondeo 2001, 2.0 i benzina, 107 KW, sedan, tip motor CJBA.
As dori sa stiu cat este manopera pentru schimb kit ambreiaj: placa presiune, disc ambreiaj si rulment de presiune.
Cu multumiri.

Re: Royal Motors Pitesti

12 Feb 2010, 13:00

Buna ziua dle cocodum,

Am inteles de la colegul meu de la receptie service ca v-a trimis oferta pentru reparatia solicitata pe e-mailul dvs.
Daca mai aveti si alte intrebari, va stam la dispozitie.

Re: Royal Motors Pitesti

15 Feb 2010, 00:18

Am fost la Royal Motors si am facut revizia (parca 50.000km) plus placutele de frana, plus discurile pe fata.
Totul a decurs foarte bine. Am profitat de internetul din camera de asteptare, dar si de posibilitatea de a-mi vedea masina. Desi am fost avertizat ca dureaza foarte mult, a durat ceva mai putin decat ma asteptam. Si a fost si mai ieftin decat ma asteptam. Ceea ce nu e rau, e chiar foarte bine.
Acum cateva zile am revenit la service: geamul soferului (adica al meu) nu se mai ridica automat. Nici nu am apucat sa-mi dau bine seama cand masina a intrat in service pentru ca a si iesit reparata.
Multumesc Royal Motors!

Re: Royal Motors Pitesti

23 Feb 2010, 19:04

Stimate doamne si domnisoare,

Pentru ca vine luna martie, luna in care sarbatorim femeia, in semn de apreciere ROYAL MOTORS va ofera cadou 10% REDUCERE la piese si manopera pentru reparatiile in service-ul nostru.
Puteti beneficia de acest martisor pe intreg parcursul lunii martie.
@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-


Conditia de acordare a reducerii este ca soferul care aduce masina la service sa fie o doamna sau domnisoara, indiferent daca este sau nu proprietara autoturismului.
Oferta este valabila in perioada 01.03 - 31.03.2010.
Reducerea nu se cumuleaza cu alte discounturi sau promotii aflate in desfasurare.
Oferta nu se aplica in cazul reparatiilor pe Casco sau RCA.
Martisor Royal Motors 2010.jpg

Re: Royal Motors Pitesti

01 Mar 2010, 14:50

Buna Oana,
In primul rand La Multi Ani cu ocazia zilei de 1 Martie !
In al doilea rand te rog sa ma ajuti cu o informatie : am niste trepidatii in volan pe la 110-120 Km/h, si cel mai probabil cauza sunt rotile neechilibrate (in luna dec am schimbat cauciucurile). Ma intereseaza preturile pentru : 1) echilibrare roti ; 2) geometrie directie
Merci

Re: Royal Motors Pitesti

01 Mar 2010, 15:55

Buna ziua si multumesc pentru urare :) ,

Trepidatiile simtite la o anumita viteza vin de obicei de la rotile care nu sunt echilibrate.
Pentru remedierea acestui simptom este suficient echilibratul nu si geometria. Costul pentru echilibrat roti este de 80 lei cu TVA inclus pentru toate rotile plus costul plumbilor necesari (intre 2 si 10 lei), iar cel pentru geometrie este de 120 lei in aceleasi conditii.

Ati mentionat ca ati schimbat rotile in decembrie. Pentru ca a venit primavara iar producatorii de cauciucuri recomanda schimbarea cauciucurilor de iarna cu cele de vara, avem o oferta care include schimbat si echilibrat cauciuc cu 20 lei TVA inclus (pret pe 1 cauciuc) plus costul plumbilor. V-am spus si aceasta oferta astfel poate impuscati 2 iepuri dintr-o singura lovitura.

Daca doriti si alte informatii sau doriti o programare contactati-ma sau sunati la unul din numerele de mai jos.

O zi frumoasa in continuare,
Oana

Re: Royal Motors Pitesti

01 Mar 2010, 16:50

multumesc pt promptitudine, o sa sun pt programare

Re: Royal Motors Pitesti

08 Mar 2010, 17:42

Cateva impresii dupa vizita mea scurta la Royal Motors Pitesti, astazi:
- preluare prompta a clientului si masina a fost introdusa in service imediat ce am sosit, desi intarziasem 30 de min conform programarii facute
- cat timp masina a stat in service s-a lucrat la ea, a fost schimbat lichidul de frana si efectuat testul de franare pe stand de frana
- diagnoza IDS pentru depistarea problemelor la pedala de acceleratie mi s-a comunicat ca 1 switch de la ambreiaj necesita inlocuire si am dat comanda deja de piesa urmand ca saptamana viitoare sa o schimb tot la Royal. Sa vedem dupa inlocuirea piesei daca au pus bine diagnosticul si daca au efectuat operatiunea cum trebuie.
Pot spune doar ca esti intampinat cu totul altfel decat la Romcar, adica nu ca si cum ai fi luat un Ford pe degeaba pe mila dealerului. In service chiar se lucreaza iar masina nu sta degeaba pe acolo pana se gandeste vreunul sa se uite la ea.

Revin saptamana viitoare cu vesti sa vad daca intr-adevar si-au facut bine treaba si intrerupatorul depistat era buba pentru care imi moare uneori acceleratia si masina nu mai accelereaza deloc, ci se plafoneaza la o viteza anume sau chiar scade rapid in cazul unei frane.

Re: Royal Motors Pitesti

11 Mar 2010, 16:55

Oana am o rugaminte, daca vine piesa comandata - switch ambreiaj - vineri sau sambata, cum au zis cei de la piese, vreau luni de dimineata la 8.30 sa vin sa o inlocuiasca si sa imi verifice atent daca de acolo este hiba sa nu ma trezesc ca imi schimba piese intr-o veselie degeaba pe costul meu.

De asemenea intreaba te rog frumos pe seful de service daca manopera este acoperita de garantie sau nu, pentru ca mi-au zis ca ma costa 50 ron dar masina fiind in garantie pana in Mai 2011 sa stiu si eu un raspuns in acest sens.

La lucrare vreau sa imi dea garantie si o foaie stampilata si semnata pentru ca in cazul in care imi schimba piesa respectiva si nu este de acolo hiba sa stiu ca ma intorc inapoi si am cu cine discuta si pe baza a ce discuta.

Multumesc frumos!

Re: Royal Motors Pitesti

12 Mar 2010, 19:26

Buna seara dle lupul1952,

Colegii mei va asteapta luni dimineata sa va rezolve problema. Nu doreste nimeni sa va schimbe piese intr-o veselie, ci dorim sa rezolvam problema cat mai repede si daca se poate cu costuri minime.

Pentru linistea dvs, sa stiti ca pentru orice lucrare pe care o efectuam, Royal Motors ofera garantie 90 de zile pentru manopera si 24 luni pentru piesele originale. Este suficient sa aveti facturile in original si sa va prezentati pentru eventuale reclamatii in intervalul de timp mai sus mentionat.

Eu zic ca nu va fi cazul si sper ca luni sa va scapam de problema suparatoare si sa plecati multumit de la noi.

O seara cat mai fumoasa in continuare.

Re: Royal Motors Pitesti

12 Mar 2010, 23:40

Multumesc frumos Oana pentru raspuns,
sper sa se rezolve si sa functioneze optim fara probleme, sunt suspicios pentru ca service-ul in reteaua Ford Romania este o adevarat loterie. Acest forum poate oferi numeroase exemple in acest sens privind profesionalismul mecanicilor din service-urile autorizate Ford Romania.
Luni dimimneata la 8.30 sunt prezent la dvs la service pentru a se inlocui piesa respectiva!
Va multumesc inca odata pentru raspuns!
Week-end placut sa aveti!
cu stima,
Liviu

Re: Royal Motors Pitesti

17 Mar 2010, 12:21

ROYAL MOTORS versus Preconceptiile romanesti legate de reprezentante si service-uri autorizate

Ca si reprezentanta Ford si nu numai, ne confruntam cu o prejudecata a clientilor cum ca: suntem foarte scumpi, nu facem reparatii de calitate, jecmanim clientul, nu schimbam piesele pe care le facturam clientului, furam, vrem spaga si alte preconceptii ale romanului legate de service-uri.

Noi, ROYAL MOTORS, facem toate eforturile posibile pentru a proteja clientul de aceste probleme de care se loveau sau inca se lovesc la alte reprezentante:

- Avem preturi mici si cautam mereu furnizori noi cu preturi si mai mici;
- Oferim discounturi si avem mereu oferte speciale atat pe vanzari auto cat si pe service;
- Oferim posibiltatea clientului sa aleaga intre piese originale si piese aftermarket (in cazul masinilor iesite din garantie);
- In cazul in care anumiti clienti cer reparatii de care nu au nevoie le atragem atentia asupra inutilitatii si nu profitam de nepriceperea acestora;
- Nu incarcam facturi cu operatii sau piese care nu au fost folosite;
- Fiecare lucrare este controlata din pdv calitativ si oferim 90 zile garantie post lucrare;
- Toti angajatii nostri sunt inscrisi la cursurile de instruire profesionala organizate de catre producatorii marcilor pe care le reprezentam (Ford, Opel, Chevrolet si Suzuki), iar cei care nu le trec sunt exclusi din firma;
- Orice pretentie de spaga a colegilor este sanctionata cu desfacerea contractului de munca si plangere penala;
- Facem mereu upgrade softurilor utilizate si a sculelor si echipamentelor de service;
- In cazul reparatiilor costisitoare suportate de catre client oferim 2 posibilitati: solutii mai ieftine dar care au anumite dezavantaje explicate dinainte clientului sau posibilitatea negocierii costului final;
- Incurajam toti clientii sa ne spuna parerea lor cu privire la serviciile noastre si astfel sa luam masurile necesare pentru imbunatatire acestora sau pentru crearea altora noi.

Cerem la randul nostru clientilor sa nu aiba pretentii exagerate si sa asculte argumentele si recomandarile inginerilor nostri.

Vrem sa facem o diferenta pe piata din Romania, iar cei peste 3000 de clienti fideli, dovedesc increderea in calitatea serviciilor pe care ROYAL MOTORS le ofera.

Muncim mult, in buna credinta, pentru a oferi clientilor nostri servicii de calitate care sa le satisfaca nevoile si cerintele si prin care sa ne asiguram continuarea activitatii.

Re: Royal Motors Pitesti

17 Mar 2010, 12:40

precizarile sunt binevenite :)

Re: Royal Motors Pitesti

17 Mar 2010, 14:34

=D> =D> =D>
Foarte frumos! Bafta!
Este primul service de la care am auzit concret ce face si ce vrea sa faca pentru clienti.

Prejudecatile clientilor sunt justificate pentru ca in practica sunt extrem de putine service-uri serioase.

Re: Royal Motors Pitesti

17 Mar 2010, 17:27

am si eu nevoie de cateva sfaturi pentru cumpararea unui ford focus 2.0 tdci
nu o pot testa la pitesti pentru ca masina e la timisoara si saptamanii viitoare plec dupa ea
http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php ... uta+%21+++
puteti fi siguri ca voi fi clientul vostru.
:D

Re: Royal Motors Pitesti

17 Mar 2010, 23:06

oana_oky - la comunicare stai foarte bine.
Ce ai scris/spus tu mai sus spune orice service din Ro indiferent de marca, chiar orice fel de firma as putea spune. Problema este ca in realitate nu prea se intampla decat maxim 25% din ce zici tu.
Acum sa speram ca la voi e altfel decat la altii si in realitate nu doar in cuvinte, dar eu sincer nu prea cred, suntem totusi in Ro si oamenii care lucreaza acolo sunt romani nu nemti sau japonezi.
Dar, pana la proba contrarie o sa te credem pe cuvant si probabil multi o sa incercam si service-ul tau.
Eu as face drumul B-Pitesti sa stiu ca acolo gasesc niste oameni diferiti de restul, dar tind sa cred ca o sa fiu dezamagit cum am fost dejamagit de multe ori.

Re: Royal Motors Pitesti

17 Mar 2010, 23:18

io zic ca merita sa-ti asumi riscul...
daca ma bate pe mine gandul sa-mi fac revizia de 45000 (3 ani) la ei venind de la Bacau (cu dealer Ford in oras), d'apoi tu din Bucuresti...

@oana_oky: la un parteneriat incheiat cu Asociatia ClubFord (asemanator celui pe care-l avem cu Neste Automotive) nu v-ati gandit ?

Re: Royal Motors Pitesti

18 Mar 2010, 08:28

joe cum e motorul de 2.0 tdci
Răspunde