Caut...

distributie 2.0 TDDI ,punere la punct

Cauţi un service, un tinichigiu sau poate un vopsitor? Intreabă aici.

Moderatori: DGAlexandru, verga_Cip

distributie 2.0 TDDI ,punere la punct

Mesajde eugen_dumy » 08 Iun 2007, 11:48

Am o problema cu punere la punct a unui motor TDDI ,ma poate ajuta cineva? Care este TDC la acest motor?In TIS este o formula de calcul de nu intelegi nimic.
eugen_dumy
Incepator

Mesajde titocus » 08 Iun 2007, 14:00

Nu prea inteleg ce vrei sa pui la punct...
Ai desfacut distributia (care e pe lant dublu) si acum nu o mai poti pune la loc cum trebuie?
Nu stii care e diferenta dintre TDDi si TDCi? >TDDi= injectie directa, TDCi= injectie cu rampa comuna common rail.
Eu sunt in dilema cu intrebarea ta :(.
Mondeo 3 TDDi, Aquamarine Frost Pearl M/S
Focus 1 1.6 16V, Pacific Green
*Ce fac pe acest forum este in totalitate benevol, fara vreun beneficiu.*
titocus
1nsane Member

Car: Mondeo 3 TDDi, Focus 1.6 16V

Mesajde verga_Cip » 08 Iun 2007, 14:19

titocus scrie:Nu prea inteleg ce vrei sa pui la punct...
Ai desfacut distributia (care e pe lant dublu) si acum nu o mai poti pune la loc cum trebuie?
Nu stii care e diferenta dintre TDDi si TDCi? >TDDi= injectie directa, TDCi= injectie cu rampa comuna common rail.
Eu sunt in dilema cu intrebarea ta :(.

:lol: deci.. TDC este TOP DEAD CENTER (http://en.wikipedia.org/wiki/Top_dead_centre)

Banuiala cu scosul distributiei si pusul la punct cred ca e buna! Vibrochenul are parca punct, axa cu came nu. Axa parca se pune cu pistonul 1 in TDC (in maxim).
verga_Cip
1nsane Member

Car: Ford Focus turnier 1.8 TDCi 85 kW 2003

Mesajde eugen_dumy » 08 Iun 2007, 20:41

la majoritatea motoarelor distributia se pune in raport de pozitia arborelui si a axei sau axelor cu came.TDC este punctul cel mai de sus al cursei pistonului si se mai numeste in termeni de service PUNCTUL OT sau O.La Ford TDDI si TDCI distributia se pune la 50 de grade inainte de TDC sau altfel spus la 50grade BTDC.Nelamurirea mea este ca in Autodata e dat TDC este dat ca fiind punctul cel mai de sus al cursei pistonului nr. 1 binenteles,dar in TIS FORD este dat un mod de calcul al TDC pe care nul pot intelege
eugen_dumy
Incepator

Mesajde verga_Cip » 09 Iun 2007, 14:21

Deci, eugen... pune totul asa cum spune TIS.
Dupa ce pui distributia (eventual cu bujiile scoase, sa mearga mai usor), roteste arborele cotit cu o cheie (sau ceva care sa iti permita).
Daca loveste, insemna ca trebuie pusa cum spune AUTODATA. Eu ma indoiesc ca AUTODATA are dreptate.

Oricum din invartirea arborelui, la cat de greu il vei invarti, lovirile vor fi aproape fara lovituri, daca ele vor aparea. Deci e un safety measure care trebuie sa ti-o iei!

Eu unul asa as face.

P: da-mi mai multe date despre motor, poate inteleg eu ce scrie prin TIS
verga_Cip
1nsane Member

Car: Ford Focus turnier 1.8 TDCi 85 kW 2003

Mesajde sharkman » 10 Iun 2007, 16:07

Arborele cotit se caleaza cu un dorn special(SDV) se scoate senzorul CKP ,senzorul arborelui cotit care este montat intre cutie si motor sus in dreapta cum vezi dinspre aripa stanga si dornul o sa intre in locasul de pe volanta, iar axele au gauri de calare si tre sa corespunda cu gaurile din chiulasa(le gidezi cu ceva de diametrul gaurilor).
Imagine
sharkman
Member

Car: Mondeo 7/2003 hatch Ghia 2.0l 145cp kit ST Individual
VIN: WF05XXGBB53Y03194

Re: semnul de la volanta nu il gaseam ... ms frumos ptr ajut

Mesajde auto-full » 31 Iul 2012, 22:47

sharkman scrie:Arborele cotit se caleaza cu un dorn special(SDV) se scoate senzorul CKP ,senzorul arborelui cotit care este montat intre cutie si motor sus in dreapta cum vezi dinspre aripa stanga si dornul o sa intre in locasul de pe volanta, iar axele au gauri de calare si tre sa corespunda cu gaurile din chiulasa(le gidezi cu ceva de diametrul gaurilor).
auto-full
Incepator

Car: Ford

Înapoi la Caut...