Feedback . Reclamaţii . Sugestii . Arhivă

Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Moderator: Automatistul

Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde LucianMarius » 02 Apr 2011, 14:15

Subiectul: viewtopic.php?f=130&t=62472

!!!Scriu acest mesaj, pentru a avertiza ceilalati colegi de pe forum in privinta acestei persoane. Nu as vrea sa pateasca la fel ca si mine!!!

Am comandat de la aceasta persoana jentile de 15", pe care le are de vanzare. Ne-am inteles la pret (900 RON), i-am dat avansul de 200 RON (mare greseala). Mi-au ajuns azi, 2 aprilie 2011, jentile. Cand ma duc sa ridic coletul, stupoare!!! Cauciucurile sunt praf, praf, praf. Sunt slick-uri coapte, nici nu le poti pune pe masina. L-am sunat, nu raspunde. I-am trimis mesaj sa renegociem pentru ca nu s-a tinut de cuvant si mi-a zis ceva de genul: ori le iei, ori le trimiti inapoi si pierzi garantia. Doamne!!! Doamne ce oameni!!! Adica am incredere in el, ii dau avansul si imi trimite niste cauciucuri praf. Imi pare rau ca nu am facut niste poze sa vedeti cum aratau. Eram prea nervos! Pana si omul cu curieratul s-a mirat cat de praf erau cauciucurile. 900 RON pentru niste jante de 15 dintre care doua au lovite buzele e TZEAPA pe fata (cauciucurile pot fi aruncate lejer - eventual puse pe o caruta). Nici nu stiu ce sa mai zic...nici nu stiu cum de ma abtin sa nu injur ca un birjar...pentru ca omul asta merita. Omul si-a facut bine temele de casa: cere 200 RON avans. Cu reducerile pe care le are la curierat + alte invarteli, iese cu curieratul, in caz de refuz, undeva la 90-100 RON. Trimite niste cauciucuri praf si pulbere, destinatarul le vede, isi da seama de teapa si face retur. El zice ca sunt bune cauciucurile si inca merg linistit 1 an si nu-ti mai da avansul (numit de dansul "garantie" :)) Doamne!!!). Final: cumparatorul ramane pe minus cu 200 RON pentru ca s-a nascut intr-o tara de tot rahatul, unde nu poti avea incredere nici in camasa de pe tine. Vanzatorul castiga 100 RON dupa ce a dat o teapa, fiind foarte mandru ca l-a facut masa afacerist.

Domnule Badea Florin(maxshop), sunteti fericit ca ati castigat 100 RON (200 RON - curierat = 100 RON "castig") in urma acestei "afaceri"? Sunteti mandru de aceasta teapa? Sunteti fericit ca eu ies din toata treaba asta pe minus cu 200 RON? O persoana care "ofera seriozitate maxima" ar trebui sa se tina de cuvant si sa trimita niste cauciucuri bune in pretul acesta. O persoana care "ofera seriozitate maxima" ar trebui sa fie de acord ca acei 200 RON sa-mi fie returnati. Oricum nici nu se mai pune problema de acest lucru. Felicitarile mele!!! =D>

Numai bine, sanatate.

PS: M-am gandit sa postez aici deoarece jantele pe care le vinde..., nici nu stiu cum sa-l numesc pe individul asta, sunt pentru Ford Focus, chiar daca merg si pe alte modele.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde dcm1bt » 02 Apr 2011, 14:46

... bine ca nu ai cumparat focusul pe car evrea sa-l vanda.
dar cauciucurile sunt alea din pozele lui? adevaru-i ca si 900 de ron...era pomana: si janta si anvelopa. Pana la urma le mai ai? Fa o poza la ceea ce nu se vede in pozele lui.
Si, multumim de avertizare...e bine sa nu dam avans pana nu vedem ce cumparam.
Avatar utilizator
dcm1bt
Member
 
Mesaje: 371
Membru din: 07 Feb 2009, 14:29
Localitate: Botosani
Maşina: ff 2002 di 75hp wagon
VIN: wf0nxxocdn2l83832

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde LucianMarius » 02 Apr 2011, 15:00

Nu le mai am, pentru ca le-am facut retur. Sunt inca in Turda probabil, la Urgent Curier, acolo le-am lasat. Cauciucurile sunt coapte toate si 2 sunt si foarte sterse. Unul(P600, ca cele care sunt pe rezerva de Focus) e atat de sters...numai cand ma gandesc ma iau nervii. Cum sa fii asa nesimtit? Asta e...am dat banii in avans pentru ca am avut incredere in vanzator.

Numai bine, sanatate.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Jante Aliaj R15 4x108 + Anvelope

Mesajde duku82 » 02 Apr 2011, 18:04

NICIODATA NU TRIMITE BANII INAINTE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MA INTERESAU SI PE MINE JANTELE DAR IN CONDITIILE PUSE DE EL CU BANII INAINTE AM SPUS NU
duku82
Incepator
 
Mesaje: 15
Membru din: 19 Feb 2011, 11:49

Re: Jante Aliaj R15 4x108 + Anvelope

Mesajde Liwiu » 02 Apr 2011, 18:57

Regulile secţiunii

Ai dreptul sa postezi un mesaj de "UP" doar la 3 zile de la ultimul mesaj scris in topicul/subiectul tau, indiferent daca acesta e "UP" sau nu.

HAI CA TE LASAM SA RASPUNZI MAI DEVREME LA ACUZATII...
Vorba lu" Bibanu ... URASC prostia si omul beat.
Avatar utilizator
Liwiu
Gold Member
 
Mesaje: 749
Membru din: 01 Aug 2008, 22:51
Localitate: Piatra-Neamt
Maşina: Ford Focus Ghia 2002 Berlina 1.8L Diesel TDDI (90PS) Blue Print.
VIN: REPEDELAURGENTZAA

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde axlxxl » 02 Apr 2011, 19:11

mare animal.sa-i taiem capu!!! 8-X
Mondeo BA7 qyba 1.8tdci
Ford Galaxy 2007 2.0Tdci 130Cp AZWA
Avatar utilizator
axlxxl
Member
 
Mesaje: 410
Membru din: 05 Mar 2007, 13:50
Localitate: Onesti
VIN: WF0NXXGCDN3D49452

Re: Jante Aliaj R15 4x108 + Anvelope

Mesajde LucianMarius » 02 Apr 2011, 19:34

@duku82: Da, stiam asta dar am avut incredere ca totul o sa fie ok. M-am inselat amarnic.
@Liwiu: Mare lucru sa mai spuna ceva. Am incercat sa-l sun, nu raspunde. I-am trimis 2 mesaje, mi-a raspuns la unul din ele si mi-a demonstrat inca o data ca e un nesimtit. Daca o sa zica totusi ceva pe acest forum, o sa fie in genul: "Cauciucurile pe care le-am trimis merg inca un an, daca nu mai bine. El ce a crezut? Ca sunt noi? Etc etc."

Ce ma deranjeaza cel mai mult la tot ce s-a intamplat e gestul in sine, nu neaparat suma de 200 RON care e la dansul in cont.

Numai bine, sanatate.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Marinescu_Aurel » 02 Apr 2011, 19:51

stai linistit colegu` ca mai sunt pe forum persoane ca si tipul mentionat de tn....si eu mi-am luat-o cu un capac de motor(cel care acopera motorul-TDCI), la telefon mi s-a spus ca este intr-o stare foarte buna si cand am deschis coletul avea 2 prinderi rupte; raspuns dupa constatarile facute:"daca nu iti convine trimite-l inapoi", tot pe banii mei;asa este romanul; bani sa iasa, nu conteaza ca isi bate joc; asta sa iti fie invatare de minte si pe viitor sa nu mai ai incredere in nimeni.....stima!
Imagine
Avatar utilizator
Marinescu_Aurel
Member
 
Mesaje: 363
Membru din: 25 Noi 2009, 15:29
Localitate: bucuresti
Maşina: Ford Mondeo, 2005, 2.0 ST TDCI, 115 CP
VIN: WF04XXGBB45J23713

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde addy2002 » 02 Apr 2011, 20:32

@LucianMarius: dar ai cerut niste poze facute cauciucurilor mai de aproape inainte sa le cumperi? ca in topicul respectiv uzura cauciucurilor nu se vede clar in nici una din poze. ceea ce poate da de gandit. intotdeauna vor exista diferente de opinie intre vanzator si cumparator la cat sunt de bune niste cauciucurile. la cate povesti am auzit eu...
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde good man » 02 Apr 2011, 21:57

deci ti-ai luat teapa???!!!! sincer i-mi pare tare rau! eram convins ca pe acest forum nu exista asemenea jeguri umane. acest escroc inca mai exista pe acest forum? nu poate fi eliminat? altadata fii cu mare bagare de seama.nu cumpara un lucru fara sa-l vezi in realitate.o poza poate fi facuta astfel incat sa ascunda un defect foarte vizibil in realitate.fii impacat ,DUMNEZEU NE DA DUPA FAPTELE NOASTRE.fii sigur ca la un moment dat individul si-o va fura si el inzecit.tu sa fii sanatos.cele doua milioane pierdute le ve-i face la loc, mai greu sau mai usor.sanatate!!!!!!!!
good man
Gold Member
 
Mesaje: 788
Membru din: 30 Apr 2008, 19:11
Localitate: Slobozia
Maşina: Ford Focus Titanium 1.6 TDCI
VIN: WF0PXXGCDP8L22759

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde LucianMarius » 02 Apr 2011, 22:04

@Marinescu_Aurel: Da, asa e. Nu conteaza ca iti bati joc de om, banul sa iasa. Mai are si tupeul sa scrie chestii de genul: "Cer si ofer seriozitate maxima." Pff..

@addy2002: Nu sunt o persoana absurda. Nu ma asteptam ca acele cauciucuri sa fie noi. Omul a zis 70% uzura si ca merg linistit inca o vara. Eu la asta m-am asteptat. In schimb, ce a trimis el sunt niste cauciucuri care nici pe o caruta nu cred ca mai merg. M-am uitat mai atent la pozele care le-a pus sus. Sigur 2 cauciucuri au fost schimbate, fata de cele din poze deoarece erau foarte sterse. In plus, chiar daca in pozele facute de aproape poti sa vezi ce uzura are un cauciuc, nu poti sa-ti dai seama daca e copt sau nu (doar daca pozele sunt foarte clare). Dupa cum am mai zis, imi pare rau ca nu am facut poze dar eram prea nervos. Pana si tipul de la curierat a ramas socat de starea cauciucurilor.

@good man: Asta am crezut si eu. De-asta am dat acel avans pentru ca am avut incredere in el, dupa tot ce am vorbit la telefon. Mi-e asa sila, scarba de toata situatia asta.

Numai bine, sanatate.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde bengu » 02 Apr 2011, 22:39

salutare'

foarte urat din partea lui ca sa faca asa ceva , pana la urma si suma conteaza ,dar gestul in sine....nesimtire....fata de tine eu am avut si eu incredere dar am avut si noroc , un coleg care a avut accident cu un mondeo ,la vandut pe bucatii , eu am comandat injectoarele toate 4 pret 800 ron...colegul mi-a zis de la inceput eu platesc curierul dar banii pe injectoare ramburst..dupa ce le probez,daca nu sunt multumit de testul de retur i le trimit inapoi si el imi trimite banii. injectoarele nu au fost bune ,l-am sunat si mi a zis sa i le pun inapoi la curier si imi trimite banii....ghici..dupa 2 zile in care nu a raspuns la tel pt ca a fost plecat,mi-a trimis banii inapoi , dar deja nu prea mai trageam sperante dar se pare ca sunt si oameni corectii si cinstiti si totusi nu a insistat ca cere si ofera seriozitate.
sper totusi sa iti recuperezi banii , succes.

bafta
Locul I raliu tehnico-aplicativ versiunea 2.0 Eforie N+S.

MONDEO MK3 2005. 2.0L TDCI. GHIA 131.HP
CT-05-AVR
Avatar utilizator
bengu
Member
 
Mesaje: 398
Membru din: 09 Ian 2010, 19:24
Localitate: constanta
Maşina: mondeo ghia 2005. 2.0tdci.131hp.
VIN: wf05xxgbb55j22582

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde mac01 » 02 Apr 2011, 22:46

fiecare padure are uscaturi.
urat gestul care l-a facut :(
cred ca el mai degraba a vrut sa-si vanda jantele si ca sa atraga le-a inzestrat cu niste prapadituri de cauciucuri.
cel de sus are grija de toti, mai devreme sau mai tarziu, toate aceste magarii se platesc, si mult mai grav.
imi pare rau ptr tine mai ales cand ma gandesc ca acei bani nu i-ai gasit pe strada.
mac01
Gold Member
 
Mesaje: 590
Membru din: 12 Ian 2010, 19:04

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde NOBEL » 02 Apr 2011, 22:54

LucianMarius imi pare rau pentru tine, dar tara asta a produs generatii intregi de tzepari si shmenari.
Ce ai patit tu este doar o mica gainarie, afacerile mari si pe bani multi sunt la alti, stim noi care.
Din pacate este plina tara de naivi, iar pentru respectivii este taramul fagaduintei;pentru ei este un job, un mod de a trai, nu pot sa respire altfel.
Daca ai sti probabil cate ,,avansuri,, poate a mai luat si poate cate o sa mai ia ,,meseriasul,, pe jentile si cauciucurile alea sau pe alte piese.
Aviz amatorilor de chilipiruri,, nu tot ce zboara se mananca,, si ,,nu da pasarea din mana pentru aia de pe gard,,
LucianMarius nu esti nici primul si in mod cert nici ultimul care o patesti;ai riscat si din pacate ai pierdut;
sunt destui care au luat tzeapa si care nu si-au facut publica indignarea macar.
Este bine ca ne-ai anuntat, insa respectivul poate apare sub alt nume pe forum si isi poate schimba emailul, deci el si alti ca el lucreaza in continuare in aceeasi maniera.
Cunosc un tip de la Constanta care a cumparat la pret redus, prin coletarie, din tara, 3 pompe de injectie si nici una nu functiona;la banii pe care i-a platit cred ca isi lua pompa noua.
Acum macar daca te-ai fript, macar ai invatat ceva.
Aviz amatorilor.
NOBEL
Member
 
Mesaje: 296
Membru din: 02 Iun 2010, 17:21

Re: Jante Aliaj R15 4x108 + Anvelope

Mesajde NOBEL » 02 Apr 2011, 23:34

LucianMarius de ce crezi ca le vinde in alte localitati decat cea de resedinta;
Care le vede pe viu in hunedoara (daca o fi de pe acolo) sau de unde este dumnealui, intoarce nasul din prima;asa ca la posteaza pe net (banuiesc ca apare si pe alte situri);
Daca le-ai facut retur, asta le mai vinde asa de multe ori.
NOBEL
Member
 
Mesaje: 296
Membru din: 02 Iun 2010, 17:21

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde LucianMarius » 02 Apr 2011, 23:42

@mac01: Da, mai mult ca sigur. Si probabil a crezut ca sunt chiar atat de orb sau prost incat sa cred ca acele cauciucuri mai merg o vara lejer.

@bengu: Acum e plecat din tara. Sau cel putin el asta zice. Oricum la ultimul meu mesaj nu a mai raspuns. Am vorbit cat se poate de civilizat cu el dupa incident, poate "prea" civilizat pentru cat ar merita dupa ce a facut. Oricum, banii nu cred ca o sa-i mai vad. Sa aiba noroc de ei ii doresc.

@NOBEL: Sunt de acord cu tine. Am fost tradat de anuntul sau si de cum ne-am inteles la telefon. Dar cand am vazut cauciucurile, am inteles tot ce era de inteles.

E chiar atat de greu sa mai gasim pe cineva de incredere in tara asta? Majoritatea incearca sa umble cu cioara vopsita, sa te fure...nici nu mai are rost sa precizez de ce se intampla in piata auto second.

Numai bine, sanatate.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Jante Aliaj R15 4x108 + Anvelope

Mesajde LucianMarius » 02 Apr 2011, 23:51

@NOBEL: Le-am mai vazut si pe alt site. L-am raportat si acolo la moderatori. Asta a fost tot ce am putut sa fac deocamdata.

Poate unii dintre voi credeti ca ma agit prea mult pentru ce s-a intamplat. Repet: Nu e vorba doar de bani, e vorba de gestul in sine. In plus, nu vreau sa patiti la fel ca si mine.

Numai bine, sanatate.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Jante Aliaj R15 4x108 + Anvelope

Mesajde Nameless994 » 03 Apr 2011, 08:46

imi pare rau sa adu asa ceva,eu consider ca find mebri ai clubului trebuie sa ne respectam si sa nu ne dam tepe intre noi :| omul este un mare nesimtit pentru asa ceva,,nu se gandeste ca poaate o sa ii se inoarca si lui o data si-odata,,

si eu am mai cumparat piese dde la colegi de pe sait si chiar daca nu ii cunosc am avut incredere in ei,si nu m-au dezamagit,mi-au dat toate detaliitle despere piese(daca are sau nu vre-un defect),ce pot sa zic pentru minte astia sunt OAMENI DE OMENIE si mult RESPECT PENTRU EI

inca o data repet ca imi pare rau ca exista asemenea oameni in clubul nostru

Multa sanatate,si aveti grija pe viitor

Cu respect
din Sibiu
O întreprindere care doar face bani este o slabă întreprindere.

Calitate înseamnă să munceşti bine atunci când nimeni nu te supraveghează.

Henry Ford
Avatar utilizator
Nameless994
Gold Member
 
Mesaje: 662
Membru din: 13 Dec 2010, 19:31
Localitate: Sibiu
Maşina: Ford Focus mk1 2002,1.8 TDdi SB06GXB
VIN: WF0NXXGCDN1K02443

Re: Jante Aliaj R15 4x108 + Anvelope

Mesajde laurentiu7 » 03 Apr 2011, 11:20

@maxshop , ce ai de raspuns , nu zici nimic ?
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde NOBEL » 03 Apr 2011, 12:09

laurentiu7 vezi sa nu-ti raspunda!!!!La fel si pentru LucianMarius, ca doar tu ai spus ca nu-ti mai raspunde nici pe telefon, email si altele.
GATA l-ati pierdut.La Revedere.Pa.
Acum baga capul la cutie ca strutul.S-au poate chiar discuta cu noi sub alt indicativ!!!
Cine stie?
Oricum ,,mortul de la groapa nu se mai dezgroapa,,
Atentie pe viitor.Sunt destule javre ca el, pe care nu putem sa le eradicam, le ajuta legea ca sa fure de la altii.
NOBEL
Member
 
Mesaje: 296
Membru din: 02 Iun 2010, 17:21

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Alen » 03 Apr 2011, 12:44

@Lucian Marius: tu ai dorit sa faci tranzactia asta mai mult pentru jante sau mai mult pentru cauciucuri ?
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Smiley » 03 Apr 2011, 12:51

au mai fost si inainte probleme pe forum cu anvelope cumparate prin posta, fara a fi vazute sau inspectate inainte.
concluzia de atunci e valabila si acum: inainte de a cumpara anvelope, cereti poze detaliate si dimensiuni (cati mm de "carne" mai au, din ce an, DOT-ul etc). e o chestie subiectiva, pentru unul "mai merg un an" inseamna ceva, pentru altul inseamna altceva.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Maddogul » 03 Apr 2011, 12:51

@lucian imi primul rand imi pare rau pentru ce ai patit
Am vizionat si eu postul lui insa din punctul meu de vedere cauciucurile 2 si 3 din prima poza sunt slickuri patrate.
POze sunt consider indeajuns sa-ti faci o idee ca, cauciucurile nu fac obiectul acestei vanzari.....
Asteptam si versiunea lui si vom lua o hotarare in privinta lui, insa pentru a avea o credibilitate trebuia sa fotografiezi fiecare janta sa ne putem da seama daca a exitat vreo dierenta intre pozele postate anterior si realitatea.
Te vom tine la curent
Cu Stima
Kuga 2.5 Duratec PHEV 225 CP 2022 St-Line X
Kuga 1.5 Ecoboost 182 CP 2018 Titanium X,
Fiesta 1.7I 16v VCT 125 CP Sport '01,
Scorpio BOB 2.9 24V 207Cp '94,
Mondeo MK2 '98 2.0 130Cp '97

Maddog Garage
Avatar utilizator
Maddogul
 
Mesaje: 5626
Membru din: 23 Iun 2005, 12:06
Localitate: Prin Romania AKA Bucuresti
Maşina: Fiesta Mk5 1.7 VCT
VIN: WF0FXXGAGFRA56025

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Alen » 03 Apr 2011, 13:00

Stiti de ce intreb ? Pentru ca am senzatia ca omul vinde de fapt jantele si nu cauciucurile. Cauciucurile sunt asa, un fel de bonus, sa nu para jantele goale si sa-ti dai seama cam cum arata roata cu totul. Iar pretul pentru 4 jante pe 15" care par ca arata destul de bine (cel putin asa imi dau eu seama din poze) nu mi se pare exagerat de mare. Eu am cumparat tot de pe forum jante pe 14", pe care am dat 700 lei plus transportul.
La banii astia, eu zic ca ar fi meritat sa opresti marfa, macar pentru jante.
Parerea mea. :-??
Ultima oară modificat de Alen pe 03 Apr 2011, 13:02, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Goratiu » 03 Apr 2011, 13:01

Salut,
Am fost cu LucianMarius la curier sa luam jantele si caciucurile, care cica mai mergeau un an. Eu zic ca si la caruta te-ai fi gandit de 2 ori daca sa le pui sau nu, asta ca sa nu mai zic ca erau 4 cauciucuri de 3 feluri diferite(sau poate doar de 2 feluri, pentru ca pe unul din ele nu prea puteai sa-ti dai seama ce forme erau, poate daca insistam puteam citi marca de pe ele). Cat despre jante si acestea nu erau chiar cum zicea " domnul" care oferea si cerea "seriozitate maxima".

Aviz amatorilor!
Avatar utilizator
Goratiu
Incepator
 
Mesaje: 20
Membru din: 25 Noi 2008, 16:13
Localitate: Cluj Napoca
Maşina: Ford Focus 2, 1.8 tdci, 2006
VIN: xxxxxxxxxxxxxxxxx

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde LucianMarius » 03 Apr 2011, 13:57

@Alen: Nu ai vazut jantele, nu ai vazut nici cauciucurile. Pozele difera de realitate. Si eu acum cand ma uit la poze sunt de parere ca totul arata super, de ce nu le-am luat oare? Cu cat ti-ai cumparat tu jantele de 14" nu are nici o relevanta. Am vazut jante de 14" si la 400 - 500 euro, dar asta din nou nu are nici o relevanta. Eu m-am inteles cu vanzatorul pentru ceva si am primit cu totul altceva. Pentru mine acest lucru are relevanta.

@Smiley: Sunt de acord cu tine, traim intr-o lume in care totul e relativ. Eu am incercat sa fiu cat se poate de obiectiv. Dar totusi intre cauciucuri care mai merg un an linistit si cauciucuri care nu merita sa te chinui sa le pui macar sus pe janta, e o diferenta notabila, zic eu.

@Maddogul: Da, sunt de acord ca nu cauciucurile reprezinta obiectul acestei vanzari ci jantele. De jante am fost interesat in primul rand. Dar totodata am fost convins ca o sa primesc niste cauciucuri pe care sa le pot folosi linistit vara aceasta. Asta scrie in anunt, asta am vorbit cu el, la asta m-am asteptat. Nu m-am asteptat la cine stie ce cauciucuri. Nu m-am asteptat sa primesc cauciucuri noi sau aproape noi. Nu sunt absurd si consider ca orice tranzactie de genul acesta trebuie sa reprezinte o situatie win-win pentru ambele parti, adica atat vanzatorul cat si cumparatorul sa fie multumiti.

Ma repet, 2 dintre cauciucuri au fost schimbate 100% deoarece erau MULT prea sterse. Cauciucurile din poze sunt bune comparativ cu ce a trimis el. Totodata el a mintit si in privinta jantelor. Scrie clar in anuntul sau ca jantele nu au buzele lovite. 2 dintre jante au buzele lovite, pe toata lungimea lor.

In legatura cu pozele, daca jantele nu au plecat inca din Turda si daca pot sa iau legatura cu baiatul de la Urgent Curier (l-am sunat si nu raspunde) poate reusesc sa fac niste poze azi. Oricum, nu stiu daca mai are vreun rost.

Si acum sa ne intoarcem la cei 200 RON care i-am trimis si care reprezinta din punctul meu de vedere un avans si nu o "garantie" cum o numeste el. De ce am trimis acesti bani? Pentru ca el a spus in felul urmator: am mai trimis diferite chestii prin curierat si mi s-a facut retur sau nu a venit lumea dupa marfa si a trebuit sa platesc eu totul. Am zis ok (desi aveam niste banuieli), iti dau avansul fara nici o problema dar sper ca totul sa fie in regula. Restul e istorie.

Totodata mi se pare normal ca acesti bani sa-mi fie returnati in totalitate deoarece tranzactia nu s-a finalizat, nu m-am ales cu nimic si asta din vina lui, deoarece nu s-a tinut de cuvant. Normal ca primeste retururi din moment ce se preteaza la chestii de genul acesta.

Fara poze, intr-adevar nu am nici o credibilitate. De ce m-ati crede pe mine? Oricum nu caut aici consolare sau credibilitate. Singurul lucru pentru care am deschis acest topic e pentru a avertiza oamenii de aici in privinta acestui vanzator, pentru a evita pe cat posibil ca alti oameni de aici sa treaca prin ce am trecut eu. Pot spune cu mana pe inima ca tot ce am spus aici e adevarat si cat se poate de obiectiv, indiferent de ce a scris el in anunt si indiferent de ce va spune el, daca va spune ceva. In final, fiecare e liber sa creada ce vrea.

Numai bine, sanatate.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Smiley » 03 Apr 2011, 14:29

lasand deoparte starea jantelor si a anvelopelor, daca va hotarati sa anulati tranzactia (sa-i trimiti produsele inapoi), normal mi s-ar parea ca tu sa suporti transportul (dus-intors) iar el sa-ti returneze cei 200 lei.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde LucianMarius » 03 Apr 2011, 14:47

@Smiley: Tranzactia e anulata de ieri. Sunt de acord sa platesc transportul pana la Turda dar nu o sa platesc transportul pentru retur. Nu mi se pare normal sa fac acest lucru deoarece nu e vina mea pentru ca se face retur la acest colet. De ce ti se pare tie normal ca eu sa platesc tot transportul?

Numai bine, sanatate.
LucianMarius
Incepator
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Feb 2008, 11:38
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Focus Hatchback 2002 1.6 benzina, 101 CP

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde NOBEL » 03 Apr 2011, 15:15

Odata ce clientul (adresantul) nu plateste curieratul (in mod cert plata se face ramburs), marfa se intoarce automat la expeditor dupa o anumita perioada de timp (poate chiar la cererea lui)si afacerea se va relua cu o noua victima, astfel incit jentile astea cu cauciucuri se pot vinde de n ori.Bineinteles ca cel care trimite marfa va mai suporta cheltuiala returului produsului si poate ca depozitarea, dar cu ceva banuti tot va ramane.
Poate ca au facut destule parale pina acum si ele produc in continuare.
NOBEL
Member
 
Mesaje: 296
Membru din: 02 Iun 2010, 17:21

Re: Am fost tepuit de un "coleg" de forum

Mesajde Geronimo » 03 Apr 2011, 16:27

Parerea mea ! Trebuia colegu sa iti trimita banii inapoi si tu sa platesti transportu ... ! Daca colegu nu o trimis banii inapoi , e teapa ! Blocat Ip pe forum sau stiu care e masura care se in cazurile astea !

Numa bine toata lumea !
The Ford Escort - Most successful rally car in the world !!!
Dezmembrez Ford Escort 1.8 16v `97 105PS -0741-90-57-50- Si 0784-01-01-52
Avatar utilizator
Geronimo
Gold Member
 
Mesaje: 638
Membru din: 24 Apr 2009, 18:54
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Escort 1.8 16v

Următorul

Înapoi la Feedback . Reclamaţii . Sugestii . Arhivă

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login