Discutii libere/forum

Recuperare TVA - masina cumparata din germania

ATENTIE: topicurile care nu isi au locul aici sunt sterse sau inchise fara avertizare, iar userii care continua sa greseasca risca suspendarea contului !

Moderator: Automatistul

Recuperare TVA - masina cumparata din germania

Mesajde vmtopan » 01 Dec 2006, 12:28

salutare tuturor!
vreau sa ma duc in germania sa-i cumpar sotiei mele un ford ka. Stie cineva cum pot recupera tva-ul? Il pot recupera si de la noi din tara sau trebuie sa ma duc inca o data in germania pt a-l recupera?
Orice informatii sunt binevenite si va multumesc anticipat!
NU CONDUCE MAI REPEDE DECAT POATE ZBURA INGERUL TAU PAZITOR!
vmtopan
Incepator
 
Mesaje: 21
Membru din: 25 Noi 2006, 18:55
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde Extremero » 01 Dec 2006, 13:40

Depinde de mai multe chestii:
- In primul rand masina trebuie sa aiba TVA recuperabil. Daca are, scrie langa pret "MwSt. ausweisbar"
- Daca are si o iei, in mod normal platesti toata suma (deci cu TVA german cu tot) iar cand iesi din UE (adica la granita HU-RO) ti se pune o stampila pe ultima pagina a certificatului de export.
- Hartia asta trebuie sa ajunga inapoi (in original) la dealer.

Apoi exista 2 variante:
Var 1 - ii dai un cont in EUR (al celui care apare cumparator pe factura/contract) si dupa ce primeste certif de export iti plateste banii. Depinzand de seriozitatea dealerului poate dura intre 3 sapt (daca e dealer mare, obisnuit sa faca export) si 6 luni (daca e dealer mic si nu prea stie ce si cum).
Var 2 - te duci si iei banii de la el, dar in mod normal, cel care merge sa ia banii cash sau e cumparatorul de pe contract/factura sau daca ai masina pe firma, s-ar putea sa-ti ceara imputernicire (in germana) de la firma cum ca XY e imputernicit sa ia TVA-ul de la dealer.

O alta solutie:
Unii care fac importuri destul de des, nu mai platesc tot TVA-ul la nemti, ci casa o garantie de cateva sute de Eur, pe care o iau cand se duc tura urmatoare dupa masini si aduc cu ei si certificatele de export de la masinile cumparate anterior.

Un coleg si-a cumparat pana acum 2 masini de le http://www.autohus.de si a durat cam 3 sapt pana ne-au platit banii de TVA in contul firmei (a luat-o pe firma noastra). Eu mi-am luat masina de al un dealer mic si a durat 4 luni pana mi-a virat ala banii, e drept, nici eu nu am insistat, am crezut ca se ocupa contabila sa verifice contul de valuta, iar ea credea ca ma ocup eu.
L-am sunat pe dealer si a zis ca nici el nu stie ca nevasta-sa se ocupa de acte si de plati... dar verifica. Dupa ce si-a dat seama ca aveam dreptate - nu imi platise banii - in cca 2-3 saptamani mi-a platit. E si vina mea (noastra) ca am neglijat problema.

Daca vrei sa citesti o poveste destul de detaliata despre ce si cum a cautat cineva niste masini, citeste AICI
Mitsubishi Outlander | 2.2 Instyle Navi | 2008| Jeep Cherokee [KJ] | 2.8 CRD | 2004 | Renault Super 5 | 1.4i | 1988
[EX - Ford Focus ST170] | [EX - Ford Focus Futura | 1.8 Zetec 16v | 2003]
Avatar utilizator
Extremero
Gold Member
 
Mesaje: 816
Membru din: 12 Iul 2006, 22:03
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Discutii libere/forum

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 10 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 10 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login