Switch to full style
Vrei sa iti vinzi masina? Pune anuntul aici!
Reguli forum
Subiect închis

Vand Ford Focus 2, 2006, 1.6 benzina, 62.000km (reali)

07 Aug 2019, 09:24

Marca/Model: Ford Focus MK2 Sedan
Caroserie/Numar usi: Berlina
Culoare: Gri inchis
Kilometraj: 62.000km (reali!)
An de fabricatie: sfarsit 2006, prima inmatriculare martie 2007
Stare inmatriculare: inmatriculata, al doilea proprietar
Motor: 1.6 benzina, 100 CP, euro 4
Cutie viteze: manuala, 5 trepte
Consum (urban/extraurban/mixt, in L/100km): urban 13-14, extraurban 6.5-7 (drum spre Grecia cu bagaje si AC), mixt 8-9
Nivel de echipare: Trend CL
Detalii nivel de echipare: AC manual, jante aliaj 16 cu anvelope all seasons Vredestein Quatrack 3, cruise control, geamuri electrice fata...
Detalii nivel de siguranta : ABS, airbag-urile standard pentru acest nivel de echipare (fara accident major)
Alte comentarii: carte service, revizii majoritatea facute la reprezentanta, distributia schimbata la nr de ani la reprezentanta
Pret: 3400 E cu o reducere de ~500E pentru motivele mentionate mai jos => pret fix final 14.000 RON (~2900E)

Masina a fost cumparata acum 8-9 ani de la o cunostinta, era inca in garantie si avea ~30.000 km in ~3 ani, carte service si revizii facute la BDT de unde a fost cumparata in leasing. De atunci a fost folosita regulat cand am lucrat in afara orasului, si apoi mai mult in vacante cand mi-am schimbat locul de munca (foarte aproape de casa). Toate reviziile au fost facute numai la reprezentanta, acum vreo 2 sau 3 ani am schimbat si distributia tot la reprezentanta la nr de ani desi nu avea km necesari (alegere personala), fiind foarte bine intretinuta. S-a schimbat si bateria originala tot acum vreo 2 sau 3 ani, cu Varta Silver Dynamic iar anvelopele sunt all seasons destul de bune cf testelor Michelin. Toate aceste lucruri se vor demonstra cu acte si facturi (a avut si Casco ani buni de zile). Masina se da si cu lucrurile cumparate pentru ea si neutilizate (diferite becuri de rezerva, un set stergatoare noi, aveam si un cablu de diagnoza Focom pe care deocamdata l-am ratacit dar foarte probabil se va gasi pana atunci).

Pentru ca este mai eficient furnizez si un istoric al reparatiilor facute de-a lungul timpului. Masina nu este noua, dar este functionala si se poate merge cu ea fara investitie dar eu daca as fi pastrat-o as mai fi investit in cateva elemente pe care le mentionez pentru ca sunt destul de ocupat si vreau ca daca este cineva interesat sa stie dinainte ce cumpara. Ii voi da si un istoric cu orice surub mic schimbat la aceasta masina daca este nevoie.

Probleme rezolvate: Masina nu a avut incidente majore, iar cele mici sunt: in trecut masina a fost vopsita pe casco din cauza zgarieturilor (aveam full casco) - exista istoric am si acte ca sa nu se interpreteze, la cativa ani distanta s-a schimbat parbrizul din cauza unei fisuri tot la reprezentanta si exista istoric, apoi un mic incident in trafic a dus la schimbarea unei aripi (exista si poze).Toate acestea s-au rezolvat pe casco. Mecanic masina a avut 2 probleme, una cu senzorul clapeta acceleratie (problema cunoscuta de fabricatie) care s-a rezolvat la reprezentanta conform notei tehnice, si o problema cu caseta de acceleratie care a cedat din cauza gropilor (nu ma asteptam sa se intample la 60.000 km) si pe care am fost nevoit sa o schimb cu una reconditionata care functioneaza in continuare dar daca nu as fi fost presat de timp as fi schimbat-o cu una noua la reprezentanta.

Ce as mai schimba eu la ea daca as pastra-o: masina merge in continuare, dar eu sunt perfectionist si daca as mai pastra-o as investi intr-o caseta de directie noua si as schimba amortizoarele fata pentru ca unul functioneaza la 40% din capacitate conform reprezentantei Ford (mai merge dar in general eu nu asteptam sa pice o piesa ca sa o schimb). Volanul s-a cojit din cauza imbatranirii materialului si i-as fi pus o husa, iar scaunul sofer are o arsura de tigara de la primul proprietar si intentionam sa o rezolv la un tapiter. Totusi pentru ca intentionam sa o vand am considerat ca e mai bine sa le rezolve viitorul proprietar daca isi doreste (pentru a evita orice dubiu).

Pretul este de 3400E la limita de jos pentru modele similare, din care desi masina merge ok vom scadea aproape 500E pentru elementele pe care eu unul le-as schimba daca as pastra-o (caseta, amortizoare, bucse daca e cazul, tot ce tine de tinuta de drum) tocmai pentru ca vreau ca cel care o cumpara sa decida daca si ce vrea sa faca in acest sens, rezultand un pret final si fix de 14000 RON (aproape 2900E) pentru o masina cu istoric clar, care nu este noua (nicio masina SH nu mai este ca noua) dar are o uzura minima la motor si cutia de viteze pentru anii ei, a fost ingrijita si daca va fi intretinuta mai poate duce multi ani / km.

Daca este cineva interesat rog mesaj aici sau in privat (iar daca este cineva hotarat voi cauta toate documentele si va stii orice surub schimbat).

Multumesc,
dan
Fişiere ataşate
16042011190.jpg
16042011190.jpg (33.86 KiB) Vizualizat de 1307 ori
20171215_185022.jpg
carte.jpg
20180310_093022.jpg
20180310_093022.jpg (47.46 KiB) Vizualizat de 1307 ori
16042011190.jpg
16042011190.jpg (33.86 KiB) Vizualizat de 1307 ori
New Bitmap Image.jpg

Re: Vand Ford Focus 2, 2006, 1.6 benzina, 62.000km (reali)

08 Aug 2019, 21:45

Up - 13.000 ron pret fix.

Re: Vand Ford Focus 2, 2006, 1.6 benzina, 62.000km (reali)

05 Oct 2019, 11:38

Vandut se poate inchide
Subiect închis