Călătorii

Calatorie Antalya: Masina Personala vs Avion

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Calatorie Antalya: Masina Personala vs Avion

Mesajde cretzu194 » 25 Noi 2015, 01:10

Buna seara, am rezervat un sejur la mare la sfarsitul lunii Iulie in Antalya, acum trebuie sa ma hotarasc cu ce anume voi merge masina personala sau avion. Suntem 2 persoane, am gasit bilete de avion la 125 euro/persoana, ca si numar de km am vazut ca sunt undeva la 1550, asta inseamna cam 150-160l de motorina + taxe de drum. Am vazut ca multi spun ca faci 2 zile jumate pe drum cu masina, dar e imi e greu sa cred ca se merge asa de greu. Cred ca in 20 ore poti face acesti 1550 km.
Voi, cei care ati facut acest traseu ce recomandati ? Cum credeti ca ies mai ieftin? Tinand cont si de oboseala adunata pe drum.
Multumesc!
Nu conduce mai repede decat poate zbura ingerul tau !
Avatar utilizator
cretzu194
Member
 
Mesaje: 322
Membru din: 17 Noi 2013, 19:53
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2 1.6 TDCI
VIN: WF0WXXGCDW7L14138

Re: Calatorie Antalya: Masina Personala vs Avion

Mesajde Tibishorr » 25 Noi 2015, 09:04

Salut,

Avion clar:) 160l motorina = 800 ron; taxe drum si etc inca vreo 100 ron =total 900 ron(200eur). Pentru o economie de 50 eur nu se merita :). Si in plus sa conduci 1500 km la dus si 1500km la intors e foarte mult si foarte obositor. Si mai trebuie luat in calcul si factorul neprevazut, gen se strica ceva minor la masina dar fiind tara straina e mai complicat de rezolvat si implicit mai scump.
Tibishorr
Incepator
 
Mesaje: 47
Membru din: 25 Feb 2012, 08:32
Localitate: Iasi
Maşina: Focus 2007, 1.8 TDCI, 116 CP

Re: Calatorie Antalya: Masina Personala vs Avion

Mesajde kronosro » 25 Noi 2015, 20:26

eu as merge cu masina. de ce? pentru ca am independenta (ma duc unde si cind vreau), pentru bagaj (la avion plateste bagajul, in plus, ce iti mai iei de pe acolo....), la avion esti legat de data/ora zbor. In plus, acei 125Euro/persoana ce include mai exact?
distanta asta o faci usor in 2 zile cu pauza de 1 noapte undeva dupa ce ai intrat in Turcia. Odata scapat de pacostea bulgareasca, intri la turci pe autostrazi.....
https://www.google.ro/maps/dir/Bra%C8%9 ... !3e0?hl=en
Avatar utilizator
kronosro
1nsane Member
 
Mesaje: 1044
Membru din: 02 Mar 2010, 22:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 1.8i, 125CP, CHBA

Re: Calatorie Antalya: Masina Personala vs Avion

Mesajde cretzu194 » 25 Noi 2015, 22:04

125euro/persoana include avion Otopeni-Antalya ( cu escala de vreo 6 ore la Istambul ), avion Antalya-Otopeni ( la fel cu escala ) si bagaje de cala pentru fiecare dintre persoane ( inclus in pret ) si 2 mese.
Nu imi e greu sa fac acei 1500 km, ce am venit din Friedrichshafen, Germania, 20 ore pe drum cu tot cu mici opriri de tigara ( nu fumez in masina ). Ideea e ca as vrea sa merg si pe la Pamukkale care e cam la 250 km de Antalya, aici cred ca se fac excursii, vreau sa vizitez si orasul vechi Antalya ( dar se poate ajunge usor pe jos sau cu un autobuz ).
Dupa 1500 km, nu poti sa zici ca ajungi prea odihnit la destinatie, chiar daca te opresti o noapte undeva, sau poti merge continuu si cand ajungi la destinatie o zi e pierduta pentru odihna.
Pentru partea de avion vine in plus drumul Brasov/Otopeni-Otopeni/Brasov ( 150 lei ) + taxiul de la aeroport la hotel si invers undeva la 25-50 euro. Cam 300 euro ma costa drumul cu avionul de acasa pana la hotel si inapoi. Sunt constient ca daca merg cu masina in aceasta suma ma incadrez sa mai vizitez si ce am de vizitat. In plus drumul cu masina implica si el ceva costuri pe langa carburant si taxe de drum, gen opriri pentru luat masa, sucuri, ape, etc.
Acum chiar nu stiu ce sa fac, as prefera si eu sa merg cu masina pentru comoditate.
Nu conduce mai repede decat poate zbura ingerul tau !
Avatar utilizator
cretzu194
Member
 
Mesaje: 322
Membru din: 17 Noi 2013, 19:53
Localitate: Brasov
Maşina: Ford Focus 2 1.6 TDCI
VIN: WF0WXXGCDW7L14138


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login