Călătorii

Cazare Amsterdam

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Cazare Amsterdam

Mesajde Mr.Cod » 31 Ian 2008, 15:39

Vreau sa merg intr-o mini vacanta in Olanda, la Amsterdam. Poate cineva sa recomanda vreun hotel si zona in care se afla? Sau poate pensiune sau apartament inchiriat de la proprietari?
Mondeo Wagon Titanium 2,0EcoBoost 203CP E6 AT6, Tectonic silver
Avatar utilizator
Mr.Cod
Member
 
Mesaje: 279
Membru din: 30 Aug 2007, 16:12
Maşina: Mondeo MK5 Wagon Titanium 2,0EcoBoost 203CP E6 AT6

Mesajde adispan » 31 Ian 2008, 15:44

eu am stat la "The Gooses" ... de fapt pensiunea se numeste Arrantea Guesthouse

vezi aici: http://www.thegooses.com

conditii ok, insa NU E IN CENTRUL ORASULUI, ci intrun cartier linistit si pitoresc; cu autobuzu faci 15-20 min pina in centrul amsterdamului
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Mesajde kilroy » 31 Ian 2008, 17:37

eu am stat in amersfoort la un hotel "lodgement de gaarpe" sau ceva de genul, si in nunspeet, in camping o saptamana... ma rog, am dormit acolo, in rest...
ce trebuie sa vezi neapat sunt barierele, "neelte jans"... wow :)
ford focus 2004, tdci, 115CP
kilroy
Incepator
 
Mesaje: 99
Membru din: 08 Iun 2007, 12:02
Localitate: baia mare
Maşina: Focus 2004, 1.8 TDCI, 115CP

Re: Cazare Amsterdam

Mesajde bogdanv » 25 Feb 2008, 00:51

te sfatuiesc sa faci un tur de orizont si sa incerci sa inchiriezi un apartament. cu cit sinteti mai multi cu atit e mai ieftin. nu te sfatuiesc sa te duci la hosteluri: sint groaznice chiar si pentru acceptiune unui student.

eu am stat la un hotel la circa 6 statii de centru. destul de "piperat" dar pentru sezonul de vara 80 EUR camera nu e un scor!

in functie de cit stai acolo te saftuiesc sa iti iei un Amsterdam Pass (la info point), cu care mergi cu orice mijloc de transport, oricind si oriunde pe trei zile, in plus ai o gramada de discounturi la muzee, cafenele, plimbare cu vaporasul, etc. ai sa vezi. in rest fereste-te de biciclisti: sa nu mergi pe banda de biciclisti ca sint criminali, nici nu se uita la tien si te lovesc fara mila.

mai trebiue sa te feresti si de taximentristi: au un principiu care se numeste "scam" mai binezis te duc pina la un local dupa care intra dupa tine in localul respectiv sa isi ia un procent ca te-au dus acolo. bineinteles acest lucru se va reflecta in nota ta de la sfirsit. ca sa ii fraieresti le spui ca te duci la plimbare si te duci intr-o zona vecina cu localul pe care il vizezi apoi te plimbi un pic pe stradute si te uiti sa nu fie ala cu ochii pe tine (fac si asta, uneori). atentie la cafea: exist ameniuri pentru cafea si cafea imbunatatita. daca iei d-aia imbunatatita s-ar putea sa rizi singur 20 - 30 de minute si sa nu stii de ce.

nu te sfatuiesc sa iei masaj in zona centrala sau din reviste. e teapa. cauta mai la margine, e mai bine si mai civilizat. in plus nu stau cu ochii pe ceas. fereste-te de fetele din centru, sint scumpe, plictisite si rapide al dracului. nu vei sti pe ce ai dat 50 sau 75 EUR....si vei iesi din vitrina cu zimbetul acela timp...ca ai rezolvat o treaba dar nu stii ce. negocierea o faci inainte si este la singe!

merita sa vezi muzeul tehnicii si cel de arta contemporana. nu mai zic de rembrandt si alte alea.....

bafta si distractie placuta!

PS sa nu uit vezi ca poate prinzi petrecerile tematice de prin discotecile de soi, merita.....nu iti pot descrie ce si cum ci doar iti pot spune ca n-ai sa regreti decit daca esti cu nevasta-ta sau prietena dupa tine (in cazul in care nu e open mind....)!
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login