Călătorii

Ce pot face in zona Praid

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Ce pot face in zona Praid

Mesajde dartax » 13 Feb 2008, 08:23

ce pot face in zona praid?
o sa stau acolo 1 sapt din concediu
la vara pt ala micu-la salina
am fost si anul trecut si am vizitat
sovata corund si tg mures
ce ar mai fi de vazut prin zona?
apropo de drumuri: la plecarea spre cluj
am vrut sa ajung in reghin iar pe harta(noua)
exista un drum spre reghin prin
miercurea nirajului...peisaj superb dar
la fata locului (iesirea din miercurea nirajului)
apare semnul de drum infundat si se pare
ca drumul a disparut !!! (ne-au confirmat
localnicii ca nu se poate circula mai departe)
... ce harti avem...
keep your eyes on the road and hand upon the wheel...
ff1 2001 1.6 benzina
Avatar utilizator
dartax
Ford Freak
 
Mesaje: 133
Membru din: 22 Iun 2007, 16:59
Localitate: craiova
Maşina: Ford Focus 1/2001

Re: ce pot face in zona praid

Mesajde neaopinca » 13 Feb 2008, 20:58

S-ar putea sa spun prostii dar cind am fost la Praid am trecut si pe la lacul Sf.Ana.Nu am aici harta si nu stiu ce distanta e,insa zic eu daca nu l-ai vizitat ai putea incerca.Despre starea drumurilor nu pot sa te ajut,au trecut aproape 10 ani de cind am fost eu,dar daca n-ai cumparat de la Corund oala pentru sarmale,acum ai ocazia.Iti urez distractie placuta.
i
neaopinca
Member
 
Mesaje: 408
Membru din: 18 Feb 2007, 01:00
Localitate: Arad

Re: ce pot face in zona praid

Mesajde ghidioneanu » 13 Feb 2008, 21:36

De la Praid pana la Tusnad ai circa 120 km , fie prin Gheorghieni- Miercurea Ciuc , fie prin Odorheiul Secuiesc-Miercurea Ciuc . Intre Odorhei si Miercurea Ciuc ai mai multe puncte posibile de popas , la Homorod sau Baile Harghita . Mai exista si Baile Chirui ( nu am auzit pana acum o saptamana de ele , dar am vazut acum indicator catre ele .
De la Baile Tusnad la lacul Sfanta Ana sunt 17 km de drum cu masina ( frumos de altfel ) , cu ceva gauri pe ici pe colo , costa 5 lei intrarea cu masina . Daca te bizui , poti urca pe jos din statiune pana la lac , 2-3 ore maximum pe carare , e si mai sanatos .
Mai aproape e Sighisoara , fie prin Sovata- Balauseri , fie prin Odorhei-Cristurul Secuiesc, poti vizita cetatea , 12 lei accesul cu masina pana sus . Drumul de la Odorheiul Secuiesc la Sighisoara e mai denivelat putin , am fost acum o saptamana pe acolo .
Pana la Lacul Rosu si Cheile Bicazului sunt mai putin de 80 km prin Gheorghieni , e pacat sa le ratezi .
Tot la 140 de km de Praid e si Transfagarasanul sau Castelul de la Bran .
Am ales distanta de maxim 140 km pentru ca se poate face lejer intr-o zi dus -intors .
Intra si pe :
http://www.cazaretransilvania.ro/Praid1h.html
Ai multiple sugestii si info !
Bei mori , nu bei tot mori !
Asa ca bea destul , sa mori satul !
Avatar utilizator
ghidioneanu
Ford Freak
 
Mesaje: 144
Membru din: 10 Mar 2007, 19:37
Localitate: Iasi
Maşina: FF sedan 1,8 TDCI 2007

Mesajde dartax » 14 Feb 2008, 15:18

am fost deja de doua ori in zona - prima data la sovata pt sotie iar acum la praid pt salina
unde trebuie sa stau cu jr.-ul 3 ore pe zi si nu prea pot sa plec prea departe ca e obositor...
la korund am vizitat toate atelierele de olarit si cred ca cel mai bun este cel de la pensiunea maria;mai degraba ar fi bune drumetii pe jos prin zona dar in afara de platoul bucin nu am mai gasit altceva de vazut...
keep your eyes on the road and hand upon the wheel...
ff1 2001 1.6 benzina
Avatar utilizator
dartax
Ford Freak
 
Mesaje: 133
Membru din: 22 Iun 2007, 16:59
Localitate: craiova
Maşina: Ford Focus 1/2001

Re: Ce pot face in zona Praid

Mesajde ghidioneanu » 14 Feb 2008, 22:11

Mai sunt si alte saline prin tara pe unde se poate face terapie , la Tg Ocna parca , poate si la Ocna Sibiului , poti sa mai schimbi locul !
Bei mori , nu bei tot mori !
Asa ca bea destul , sa mori satul !
Avatar utilizator
ghidioneanu
Ford Freak
 
Mesaje: 144
Membru din: 10 Mar 2007, 19:37
Localitate: Iasi
Maşina: FF sedan 1,8 TDCI 2007

Re: Ce pot face in zona Praid

Mesajde dartax » 15 Feb 2008, 08:43

la praid merg cu bilet de tratament iar cazarea (la pensiune) este super ok si masa la restaurantul hotelului foarte buna;
oamenii sunt foarte de treaba si in statiune exista si un strand cu apa termala numai buna pentru relaxare... plus ca la sovata este foarte aglomerat si nu prea se merita cazarea fiind mult mai scumpa; de la praid ma indrept catre apuseni - localitatea rachitele unde continui concediul si imi incarc bateriile la maxim
keep your eyes on the road and hand upon the wheel...
ff1 2001 1.6 benzina
Avatar utilizator
dartax
Ford Freak
 
Mesaje: 133
Membru din: 22 Iun 2007, 16:59
Localitate: craiova
Maşina: Ford Focus 1/2001


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login