Călătorii

traseu Austria (Klagenfurt) sau din Italia - Romania (Iasi)

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

traseu Austria (Klagenfurt) sau din Italia - Romania (Iasi)

Mesajde estendir » 21 Mar 2008, 01:18

Salut,

Pentru cei ce au mai facut trasee de genul asta ma intereseaza pe unde intra in tara si pe ce traseu merg prin tara.
Data trecuta am mers prin Cluj-Reghin-Borsec-Bicaz-Tg Neamt si drumul a fost sub orice critica pe anumite portiuni din munti.
Poate ar fi mai bine sa merg pe varianta Cluj-Dej-Bistrita-Vatra Dornei-Campulung-Falticeni ? E mai lunga dar poate e drumu bun ...
FF2 - 1.6i - Tournier
Avatar utilizator
estendir
Ford Freak
 
Mesaje: 107
Membru din: 13 Noi 2007, 00:30
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2 Tournier 1.6i

Re: traseu austria(klagenfurt) sau din italia - romania (iasi)

Mesajde addrian » 21 Mar 2008, 15:23

salut. am fost anu' trecut pe ruta iasi-roman-piatra neamt-bicaz-gheroghieni-balauseri-ungheni-turda-cluj-oradea-bors si in afara de drumul din zona bicaz-lacul rosu si din georghieni parca, restul a fost bun. si pe roman-piatra neamt era cu denivalari si slab semnalizat. traseul l-am facut in 9 ore, cu 2 pauze de 5 minute, mers noaptea.
2005 Форд Фокус хетчбэк 1.6 Дизель 16-клапанный Рядный 4
Avatar utilizator
addrian
1nsane Member
 
Mesaje: 1198
Membru din: 07 Apr 2006, 12:42
Localitate: Iasi

Re: traseu austria(klagenfurt) sau din italia - romania (iasi)

Mesajde estendir » 21 Mar 2008, 20:08

mda ... pe mine ma interesa in special starea traseului cluj - iasi( cluj-dej-beclean-bistrita-vatra dornei-gura humorului)
care este declarat drum european in schimb am gasit niste post-uri pe net ca ar fi naspa rau pe unele portiuni.

eu am mai mers pe portiunea cluj-reghin-toplita-pascani dar au fost unele bucati unde ori mergeai cu 5 la ora ori ramaneai fara roti.
adica intr-adevar cand vii de afrara si vezi un astfel de drum iti dai seama de ce strainii arata la tv numa peisaje cu o caruta cu niste cai jigariti mergand pe un astfel de drum. JALE !!!
FF2 - 1.6i - Tournier
Avatar utilizator
estendir
Ford Freak
 
Mesaje: 107
Membru din: 13 Noi 2007, 00:30
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2 Tournier 1.6i

Re: traseu austria(klagenfurt) sau din italia - romania (iasi)

Mesajde forbidden27 » 21 Mar 2008, 23:43

Eeeee... lasa ca si cand ne-o face guvernu' aotostrade, sa vezi nene atunci.... Oricum asfaltul de pe ele tot in doi ani o sa sara =D> =D>
-Ford Kuga 2.0Tdci 180 CP; Titanium, Ruby Red, 2016
-Ford Mondeo MK4 1.8Tdci 125cp Trend, 2008
-Ford Focus MK2 1.6 Tdci 90cp, 2007
-(Ex) Ford Sierra 2.0 1985 aka Logan Killer
-Thunder Tiger MTA-4
-Losi XXL2
Avatar utilizator
forbidden27
1nsane Member
 
Mesaje: 1434
Membru din: 09 Dec 2007, 11:51
Localitate: Slobozia
Maşina: Mondeo MK4, 1.8TDCI, 125 Cp, Trend
VIN: WF0DXXGBBD8G04304

Re: traseu austria(klagenfurt) sau din italia - romania (iasi)

Mesajde estendir » 26 Mar 2008, 22:25

na ca stiu acu pt ca tocma am fost pana in romania :

traseul prin nordul moldovei cotat ca drum european : cluj-dej-vatra dornei-campulung este un dezastru. Nu aveti ce cauta pe acolo decat cu 1kg de rudotel la voi si o masina de care sa nu va pese. In sat la bunicii nevestei mele , in Vaslui, sunt drumuri de 10 ori mai bune.

Drumul Cluj- Reghin - Toplita - Tg Neamt e foarte rau la toplita si in jur, pe o bucata de vreo 20km. In rest e ok.

Acu mi-am dat seama de ce dacia 1310 este cea mai buna masina in romania : drumurile te fac cu nervii daca ai alta masina iar guvernantii nostri tin la sanatatea noastra. Dacia ar trebui sa bage in folosinta din nou acest model ultra popular.

Asa cum ne-ati facut noua drumuri bune asa sa va ia dracu pe toti guvernantii !

M-au imbolnavit de nervi pe drumu asta! (mai ales ca am jante de 17 care sunt bune daca mergi pe drum, nu la arat cum am fost eu)
FF2 - 1.6i - Tournier
Avatar utilizator
estendir
Ford Freak
 
Mesaje: 107
Membru din: 13 Noi 2007, 00:30
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2 Tournier 1.6i


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login