Călătorii

Kusadasi

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Kusadasi

Mesajde bogdanbb » 27 Aug 2009, 21:38

pai nu a fost ceva nasol in sensul ca puteam sa ajung la ploiesti si cu furtunul fisurat dar imi lua din putere si ca fluiera , in rest chiar dc arunca ulei pe acolo nu avea nimik .

ps ; nu luam foc ca nu arunca cu litri.. :D
ford focus 3.5 - 1.5 ecoboost
opel corsa E - 1.4 ecotec



Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai innebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc.
Avatar utilizator
bogdanbb
Gold Member
 
Mesaje: 920
Membru din: 06 Noi 2007, 17:26
Localitate: ploiesti
Maşina: focus 3.5 - 1.5 ecoboost 150 cp

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 28 Aug 2009, 21:34

parerea mea este ca are ceva daca arunca ulei , si mai ales ca nu trebuie sa arunce litrii ca sa iei foc, o masina dupa ce parcurge cateva sute de km cu un ulei nou, acesta se impregneaza din cilindri cu materiale inflamabile de la carburant, acest amestec este foarte inflamabil mai ales vara la 50 de grade cat sunt afara sau 70 cat sun pe sub capota, asa ca multumeste lui Dumnezeu ca ai scapat ieftin si intradevar ai avut necazuri cu masina.
referitoe la shoping, nici eu nu ma dau in vant insa merita dau un ex, tricouri de purtat prin casa la noi in magazin 300-400 de mii acolo 2,5 euro, si lista continua, si cand ai 4 persoane care merg pana acolo carburantul te costa cam 500 de mii, adica atata cat dau pana la Cora cu stat in trafic si semafoare etc. Poate pt tine nu merita Cristian 3000 fiindca stai in Timisoara insa eu am 60 de km pana la vama cu Bulgaria :)
Shopingul din Austria este de fite eu nu fac fite eu ma duc in Istambul strict ca este mai ieftin si strict ca am ocazia sa ma plimb deci nu snobism sau tiganism mai pe Romaneste.
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde Moartea » 24 Sep 2009, 20:47

io mai sunt acilea la pine bay vreo 2 zile si vin si eu acasa...
o sa va povestesc o gramada dup-acilea
sa fim fericiti!
acilica la turci netu e limitat raaaaaaauuuuuu, teteo!!!!!!!!!!!
club ford merge ca au si ei

o sa va plantez niste poze cu un ford d-acilea de o sa veniti la anu cu mine acilea sa ne dam cu el... =D>
mai multe acasa!
va pupa tetea!
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Kusadasi

Mesajde Othello » 24 Sep 2009, 22:22

Moartea,
Habar n-am cum mai rezisti acolo inca doua zile !!!! Si nu stiu ce poze de Ford poti “planta” aici ca sa ma convingi sa vin cu tine vreodata la Pine Bay – anul asta am luat-o tare: am comandat camera tripla la 5* la Pine Bay, dar ajuns acolo m-am trezit pricopsit cu o tripla de cel mult 3* intr-un bungalow cocotat pe coama dealului, fara aer conditionat si cu un frigider in care nu intrau trei oua :(( De doua ori pe zi de la plaja la bungalow si gata, numai bun de tras pe dreapta.
A fost jalnic, berea aia la pahar de plastic n-are gust, iar mirosul din jurul barului de la piscina imi sparge narile si-acuma si nu pot sa-l uit desi a trecut o luna de cand m-am intors. Singurul lucru frumos, pestisorii de la Marina.
Una peste alta pacat de cei 2400 Km facuti cu masina dus-intors, exceptie facand cele doua zile petrecute in Bulgaria, la Pomorie, la intoarcerea catre casa.
Sa nu mai aud de Kusadasy !! Tot Antalya ramane. Pentru cei mai economi: decat sa luati teapa la Kusadasy mai bine incercati Bulgaria si n-o sa regretati. Sunt multe chestii frumoase pe langa Burgas.
Othello
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 09 Sep 2009, 11:13
Maşina: ford new mondeo trend, 2008

Re: Kusadasi

Mesajde forbidden27 » 25 Sep 2009, 08:21

Ai dreptate Othello. Si pt mine concediul din anul asta este ultimul pe care o sa-l petrec in Kusadasy. Profund dezamagit. Anul trecut a fost super, cu toate ca am fost in aceeasi locatie (Aqua Fantasy). Totul a fost schimbat in rau fata de anul trecut. Mancarea a fost ok, in schimb, berea era un lichid colorat fara nici un gust, vinul botezat la greu, slab si amar. Pana si cafeaua au aranjat-o, ori au folosit un sortiment foarte ieftin, ori au manarit automatele, iesea o zeama putin colorata. De asemenea, atitudinea vanzatorilor din bazar, schimbata radical, totul a culminat cand unul dintre ei m-a luat practic de brat si ma tragea in magazin.
Sa mai spun si ca am luat amenda. Pe drumul dintre Selcuk si Pamucak, intercalat intre alte trei masini cu nr de Turcia, doua in fata si una in spate, am fost singurul oprit si amendat cu 128 lire pt 114 km/h in afara localitatii. Bineinteles ca nu le-am platit-o.
-Ford Kuga 2.0Tdci 180 CP; Titanium, Ruby Red, 2016
-Ford Mondeo MK4 1.8Tdci 125cp Trend, 2008
-Ford Focus MK2 1.6 Tdci 90cp, 2007
-(Ex) Ford Sierra 2.0 1985 aka Logan Killer
-Thunder Tiger MTA-4
-Losi XXL2
Avatar utilizator
forbidden27
1nsane Member
 
Mesaje: 1434
Membru din: 09 Dec 2007, 11:51
Localitate: Slobozia
Maşina: Mondeo MK4, 1.8TDCI, 125 Cp, Trend
VIN: WF0DXXGBBD8G04304

Re: Kusadasi

Mesajde bogdanbb » 25 Sep 2009, 13:00

va recomand cu incredere Bodrum - Club Ersan Resort 5 stele , merita . Mancare, bautura si ....tot ce vrei de buna calitate.
ford focus 3.5 - 1.5 ecoboost
opel corsa E - 1.4 ecotec



Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai innebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc.
Avatar utilizator
bogdanbb
Gold Member
 
Mesaje: 920
Membru din: 06 Noi 2007, 17:26
Localitate: ploiesti
Maşina: focus 3.5 - 1.5 ecoboost 150 cp

Re: Kusadasi

Mesajde Moartea » 25 Sep 2009, 17:49

incep prin a-mi cere scuze lui Alen si/sau moderatorilor care pricep ca scriu de pe o scula neadaptata diaciticelor romanesti... in fine...

Dupa o oarecare experienta a mea stiu sigur ca turistii romanesti sunt de cam 2 feluri... turisti ce merg sa se simta bine si turistii ce merg in inspectie...

Othello, am niste poze cu o camioneta Transit, veterana, de vreo 30 de ani, presupun, ruginita si de pe care curg tablele, lasa-ma sa ajung acasa si le voi pune... ti-ar place sa te dai cu ea... new mondeo-ul tau n-o sa pupe nici 10 ani... :)

2. esti in greseala: la Pine Bay bungalowurile sunt 4****; numai main building e de 5***** si asta stie orice copil, nu te mai vaita... si eu sunt destul de grasan si nu mai plang de zecile de drumuri pe pante garve sau scari... macar recunosc... :)) nu as sta la bgw din seriile 100-400 nici gratis... de la mine de la et 37xx sunt 7 etaje pina la piscina, si, probabil alte 5-6 pana pe plaja... deci cam 12 pe tura...

daca voiai bere la sticla la all-inclusive in Kusadasi, stiai ca nu exista, berea la sticla e in Antalya... si acolo numai pe la resorturile benga... susesi, rw, etc... in Kusadasi nu ai asa ceva ca ai platit deja subtire la bungalowuri la Pine Bay.
Nu ai avut bere la sticla deoarce ti-ai permis doar Pine Bay la bgw, atata cascval ai avut... nu mai ponegri aiurea un loc unde ai mers pe bani subtiri... daca voiai select dadeai de 4 ori mai mult!!!
eu am dat 29 eurasi de caciula si aici voi mai veni secole...

cand o sa ai bani o sa ai taote basinile din \antalya, pana una-alta sati cumintel acilea si nu mai barfi de pomana, poate altii nu au pretentiile/basinile tale!
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Kusadasi

Mesajde edit » 25 Sep 2009, 21:41

e perfect adevarat. ce platesti aia ai. in mod normal, un all inclusive in kusadasi de 5 stele este peste 120 euro /zi pt doua persoane.

si-n fond, pine bay cu toate ca este un hotel de 5 stele, nu este f bine cotat in kusadasi :
http://www.tripadvisor.com/Hotel_Review ... Coast.html
un pic de informare inainte de a pleca de acasa in concediu, nu strica.

imi pare rau ca nu mai gasesc acum insa in top 10 destinatii de litoral din turcia, bodrun este pe primul loc, urmat de marmaris pe cand kusadasi si antalya sunt la coada celor 10.


o intrebare: in zona unde este portul, exista plaja cu nisip si posibilitatea sa te scalzi in apa? cam ce distanta ar fi din dreptul portului pana la ladies beach? stiu ca este mai in sud un pic.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 25 Sep 2009, 21:53

:)) :)) :)) Corect @moartea, daca nu spuneai tu spuneam eu loool.
Fratii mei de forum sa ne intelegem, In Ro sau in TR sau in BG ceea ce platesti este ceea ce vei primi, daca dai 20 de euro primesti baraca, daca dai mai m ult te poti duce la un hotel ca KAYHANBAY unde o sa ai toate conditiile omenesti, garantez eu fiindac nu am stat doar o data acolo.
Va mai rog si sper sa fie un avertisment pentru toti nu mai luati fratilor allinclusive nici pe coasta de azur, cum dracu sa platesti ceva inainte fara sa vezi? sa stai si tu ca omul cu cracii in sus la plaja si in loc sa te relaxsezi sa te uiti la ceas cand se face ora de masa sa alergi sa mai prinzi si tu un gat de pui....
Ce naiba ma baieti.....
A si inca ceva pe plaja la Ladis beach este un bar unde se serveste bere la sticla, o bere exceptionala pot sa spun mai buna ca toate tuborg sau alte rahaturi de aici, se numeste Efes si se mai serveste in pahar racorit cu apa si congelat in asa fel incat cand este scos la 40 de grade se brumeaza instant iar din bere ies vapori de gheata, dar na este mai scumpa putin ca aia la pahar, si nu mai spun de excursiile pe care poti sa le faci si care o sa umple timpul ala care spui tu ca te-a plictisit, dar costa bani frate, asa cum dai 10 euro la Constanta sa vezi un cacat de acvariu poti sa dai 30 de euro pe o croaziera cu vaporasul cu o masa inclusa in care sa vezi 8 golfuri salbatice ..... asa ca spune ce buget ai avut si in loc sa sfatuiesti pe altii sa nu plece in Kusadasi sfatuieste colegii sa nu plece cu 300 de euro in Turcia.... ca se vor plictisi de moarte si o sa locuiasca in baraci
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde cristian3000 » 26 Sep 2009, 09:02

ihrive, iar induci populatzia in eroare.
sa stii ca nu la toate allinclusivurile stai la coada sa prinzi un gat de gaina. sunt unele persoane care merg exlusiv pentru relaxare si odihna, si nu au chef sa scoata bani din buzunar pentru fiecare sandvish, gustare, suc, bere, etc. in aceste cazuri este foarte bine daca ai allinclusive. stiu pe cineva care tocmai s-a intors si aveau de la whiskey si beri la sticla (carlsberg, heineken si altele de-astea de-ale nostre) si pana la pizza, inghetzata, popcorn si alte dulcegarii pt copii, totul nelimitat si la orice ora. deci daca ai cu ce si vrei sa iti petreci tot sejurul lancezand la piscina si cu berea in mana, merita allinclusive. daca nu, nu.
referitor la berea Efes - hai sa nu-i zic chiar jaf, dar oricum este o bere mult mai slaba decat berile acceptabile de la noi (vezi Ursus, Becks, etc). am cutreierat toate terasele de pe Ladies Beach pana am gasit una care aveau in meniu Tuborg. am cerut un Tuborg, turcul a facut ochii mare "ce, nu iti place Efes?". eh, imi place sau nu-mi place, tu te aia pe tine grija, mi-a iesit pe ochi deja si vreau un Tuborg asa ca a trimis un angajat de pe acolo si i-a zis sa caute nu stiu unde intr-un colz de frigider, ca sunt cateva doze de Tuborg si mi-a adus. angajatul nici nu stia ca au asa ceva, nestiind engleza nici nu stia despre ce e vorba. (cand i-am cerut un Tuborg m-a intrebat "two what?")
si referitor la croazierele de o zi, in niciun caz nu sunt 30 de euro, poate doar daca vrei sa faci si scuba diving. in rest, noi am dat pt o croaziera de o zi cu pranzul inclus 11 euro de persoana. si auzeam la altzii care si-au luat din alt loc, le-au scos si la 8-9 euro/pers.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Kusadasi

Mesajde cristian3000 » 26 Sep 2009, 10:13

@edit, din cate am vazut in zona portului nu se face baie. plaja nu este, eventual daca vrei tu sa te arunci in apa si sa te racoresti, de la asta nu te poate nimeni opri.
pana la Ladies Beach ar fi mai putin de 10 min cu maxitaxi-ul ala al lor (nr 5 de exemplu). pe jos cred ca iti ia pe putin juma de ora.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Kusadasi

Mesajde Nic_Bv » 26 Sep 2009, 15:49

Din aventurile mele la sud de Dunare am tras urmatoarele concluzii:
- Turcia merita vazuta pentru cultura, stil de viata, monumente, samd. Eu am mers cu masina 2 zile Istambul + 7 Kusadasi + 1 Canakkale. Ramane cea mai frumoasa excursie in circuit pe care am facut-o vreodata. Am luat demipensiune, pentru ca adesea la pranz eram plecati departe de hotel si nu avea rost sa ne stricam programul pentru o masa.

- Bulgaria e alegerea perfecta pentru all-inclusive. Daca ai chef sa lenevesti, sa iti incarci pur si simplu bateriile, un sejur all inclusive in Sunny Beach de exemplu va fi de neuitat. La 42 euroi pe zi berea era OK, chiar si whisky-ul lor autohton era acceptabil. Mancarea absolut senzationala...

Sincer, sa mergi la turci sa te plangi de all inclusive sau sa mergi la bulgari sa te plangi ca nu ai ce vizita inseamna ca nu ti-ai facut temeinic lectiile inainte de a alege concediul.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 27 Sep 2009, 21:23

Corect Nic_BV, este important sa stii de acasa ce vrei, dar am si eu o intrebare pe cine am mai indus in eroare eu? @Cristian3000, posibil sa fie 11 euro eu probabil am tinut minte oer total biletele platite pentru 3 pers, insa asta este o gresala nu o inducere in eroare.
Stiu ca nu se discuta gusturile in baietas cred ca te aprinzi cam repede, sa spui ca berea Efes este jaf..... ma abtin de la comentarii poate ca tu apreciezi altceva la o bere, eu intamplator lucrez cu toate fabricile de bere mari din tara, ca le vand piese de schimb pentru liniile de imbuteliere Krones si te rog sa ma crezi ca de multe ori prefer sa beau apa minerala.
Dupa parerea mea Efes este o bere forte buna eu o cumpar si in Romania din supermarket, iar mirinda ala din tr, nu se compara cu nimic este cel mai bun suc pe care l-am baut eu in afara celor naturale sau a sucurilor fresh.
Tu citeste mai atent ce a spus omul, el nu s-a dus acolo ca sa stea pur si simplu si sa zaca la all inclusive, si merita sa dai banii acolo pe tot ce vrei fiindca vezi ce cumperi, la allinclusive oricum platesti de acasa si ultima frimitura de paine de asta sa fii sigur si nici nu stii ce ai platit.
Se cunosc cei care cumpara allinclusive dupa faptul ca trec pe langa terase dar mai bine mor de pofta decat sa intre ca vorba aia frate vine masa la hotel si este platita deja.
De ce sa iei allinclusive? eu prefer sa manac un Seabuss la restaurantul ala din port, este unul din cele mai bune fripturi de peste pe care am mancato eu, seamana cu crapul la grasimea carnii insa este parca putin mai aromat.
Chestia este ca multi intreaba, cei care vor raspunda dar 90% din cei care au intrebat nu urmeaza nici macar un sfat primit dupa care vin aici si incep sa se vaite ca au mers cu autocarul si ca a fost naspa ca au avut vecini stresanti si prost educati, nu numai ca nu au baut berea aia (de care spuneau ca este un avantaj sa nu conduci ca sa poti bea bere) dar au mai ajuns acolo si un pachet de nervi......dar daca cineva gresete pretul unei excursii inseamna ca dezinformeaza si este rau intentionat........
Baie in port nu prea se practica fiinca nu este plaja cu nisip fin ci este acoperita de cataroaie insa ai doar cateva statii de microbus pana la ladysbeach
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde Nic_Bv » 27 Sep 2009, 22:00

ihrive, de acord cu berea. Cate bordeie, atatea obiceiuri.

Cu Ladies Beach eu sunt insa mai rezervat. E cea mai frumoasa plaja la Kusadasi, dar ingusta si plina de pietre la mal (in anumite portiuni). Plajele la Marea Neagra (ro/bg) sunt peste Ladies Beach.

Ce m-a dezamagit cel mai tare la turci a fost cafeaua. In mod neasteptat, as putea spune.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Kusadasi

Mesajde Moartea » 28 Sep 2009, 02:43

ihrive,548947 scrie:Se cunosc cei care cumpara allinclusive dupa faptul ca trec pe langa terase dar mai bine mor de pofta decat sa intre ca vorba aia frate vine masa la hotel si este platita deja.
De ce sa iei allinclusive? ...
... (de care spuneau ca este un avantaj sa nu conduci ca sa poti bea bere) dar au mai ajuns acolo si un pachet de nervi......dar daca cineva gresete pretul unei excursii inseamna ca dezinformeaza si este rau intentionat........

...Baie in port nu prea se practica fiinca nu este plaja cu nisip fin ci este acoperita de cataroaie insa ai doar cateva statii de microbus pana la ladysbeach



generalizezi prea tare, moşule...
eu, de pildă, merg la all inclusive ca să am spatele asigurat, eu am ieşit de 3 ori din hotel şi de 3 ori am fost la masa pe la terase dar nu la alea din centru, sunt scumpe şi ţepare... ca să nu mai vorbesc de sucul de rodii, după care sunt mort, renunţ chiar la bere în favoarea lui... sau smochinele proaspete... am adus acasă vreo 3 kile... :D

drumul spre Kuşadasî se poate face în 4 feluri:

1. avionul... avantaje - foarte rapid, la 6 dimineaţa eşti pe OTP, la 9 30 pe ADR la 11 eşti în gîrlă cu berea în braţe. dezavantaje - preţul, (fricoşii sunt excluşi)
2. maşina personală... avantaje - te opreşti unde vrea măciulia matale, e ieftinache (sub juma de preţ faţă de aeroplan cu tot cu cazările intermediare) peisaje superbe ce le vei revedea cu ochii minţii pînă în mormînt. dezavantaje - drumul durează 2 zile pe sens (se poate face şi dintr-o bucată dar e chinuitor, aia nu mai e vacanţă...), nu poţi bea bere 2 zile cum zicea antevorbitorul meu (cui îi pasă?), eventuale amenzi ale miliţienilor turci, mai şpăgari ca ai noştri...
3. autocarul... avantaje -preţul (e cel mai ieftin) dezavantaje - drum chinuitor lîngă vecinii tăi care îţi par simpatici la început iar apoi devin nesimţiţii galaxiei, drum care durează 20 de ore la sfîrşitul căruia mirosul de mortăciune poate deveni plăcut faţă de ce e în autobuz... oboseală, etc...
4. trenul... - aici nu pot spune mare lucru, doar că am cunoscut nişte romînaşi, acum vreo 2 ani, ceferişti care veniseră gratis pînă la Izmir, gratuitate oferită de CFR, iar de la Izmir dăduseră vreo sută şi ceva de euro în 9 inşi ca să-i aducă un turc cu microbuzu pănă la hotel, şi chiar aranjaseră cu turcu să-i ia în ziua plecării...

ar mai exista şi alte căi de genul avion de linie, maşină închiriată pe aeroport, microbuz închiriat di ro, etc... dar cele 4 rămîn cele principale

cu privire la plaje...
plajele din zona Kuşadasîului sunt cam pietroase... eu, din observaţiile mele, pot spune sigur unde nisipul este nisip de balastieră, nicidecum de mare... zona Kuştur, Pigalle, aş zice şi la Batihan, Ephesia, dar nu sunt sigur. nisip normal (ca la noi) ar fi la Pine Bay şi la Ladies Beach... cea mai mişto plajă din K ar fi la Egeria aş zice eu... adică cea mai asemănătoare cu Mamaia să zicem... în rest am văzut numai nisip mare spre pietriş şi chiar pietriş...

dar nu plajele ar fi buba zonei, ci intrarea în apă... acolo unde sunt pietroaie... de la cît mingea de tenis pînă la aia de fotbal sau chiar stîncăraie... lucrul cel mai neplăcut e că faci break-dance dacă nu intri încălţat...
nu ştiu în sus spre ozdere cum o fi dar în jos spre davutlar e mai bună plaja...


şi ca o concluzie generală, cel mai bun hotel este ăla pe care ţi-l permiţi...
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Kusadasi

Mesajde edit » 28 Sep 2009, 05:47

inteleg ca inclusiv la ladies beach sunt pietroaie dar nu peste tot. sunt zone la ladies beach unde nu gasesti pietre la intarea in mare?
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Kusadasi

Mesajde Moartea » 28 Sep 2009, 08:19

îţi închipui că nu ştiu tot Ladies Beach ul nu pot spune ce e sub apă peste tot dar la Egeria sunt zone şi cu şi fără pietroaie.
mai mult: (nu e vb de ladies)
la kuştur într-un an erau pietroaie într-un loc, iar în anul următor se mutaseră... fără nicio glumă... eu ţinusem minte perfect pe unde intram în apă, era în dreptul unei porţi de piatră, ca reper, aia nu avea cum să se mute de-acolo... :D
am ajuns la concluzia că le-o fi mutat cineva :D

ipoteza cea mai plauzibilă ar fi că marea a mutat nisipul peste pietroaie descoperind altele...

cam acelaşi lucru aş zice că s-a întâmpalt anul ăsta la Pine Bay... acu 2 ani gagicile făceau aquagym în mare, anul ăsta cam erau pietroaie, nu mari, dar nu se mai putea face gimnastica aia acolo, aşa că le-a mutat într-o piscină... :D
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Kusadasi

Mesajde cristian3000 » 28 Sep 2009, 08:29

@ihrive, greselile tale, fie ca vrei sau ca nu vrei, fie ca sunt sau nu intentionate pot induce lumea in eroare, am spus doar ca induci in eroare nu si ca esti rau-intentionat. si nu stiu de ce o tot dai inainte ca eu am venit aici si m-am vaietat de drumul cu autocarul. tu uiti ca am mentionat in prealabil ca am mai fost si inainate cu autocarul (in corfu de exemplu) deci stiam exact despre ce este vorba, asa ca sa nu crezi ca am venit aici pe forum, am intrebat daca se merita cu autocarul, si ai venit tu sa-mi deschizi ochii si mi-ai spus ca e naspa si eu nu te-am ascultat si in concluzie m-am intors un pachet de nervi. nu, nu m-am intors deloc un pachet de nervi, asta ai dedus tu din simplu fapt ca eu am prezentat obiectiv toate avantajele si dezavantajele mersului cu autocarul, si ale celorlalte excursii pe unde am fost. in concluzie, nu m-am vaietat de nimic, concediul per ansamblu a fost ok, insa ca peste tot sunt avantaje si dezavantaje.
oricum, eu in kusadasi n-o sa mai pasesc degraba. nu ca mi-ar fi displacut prea tare, dar din simplu motiv ca sunt destule locuri in europa si in lume pe care vreau sa le vad. si daca nu in concedii.. atunci cand? daca o sa mai merg in turcia o sa merg doar la all inclusive, intr-o statiune de prim alanya sau kemer, intr-un resort in care sa am totul preplatit, departe de indivizii care mai ca te imping de spate sau se pun in genunchi in fatza ta ca sa intri la ei in dugheana, unde odata ajuns se chinuie sa itzi bage pe nas pretzuri umflate de 5 ori, si dupa negocieri sa poata sa-ti vanda doar la 2-3 pretzuri.

@edit: eu am fost in vreo 3 zile pe Ladies Beach, uneori in capatul dinspre sud alteori mai spre mijloc, insa n-au fost probleme deloc cu pietrele, a fost numai nisip si intrarea foarte lina. atat de lina ca te plictiseai pana sa ajungi la apa pana-n gat. poate ca pozele astea ce le atasez o sa te ajute sa-ti faci o idee.

PS: la geamandura apa avea aprox 6-7m, si ca sa-ti faci o idee de cat de limpede era.. se vedeau pietrele de pe fund ;)
Fişiere ataşate
IMG_5238.JPG
IMG_5242.JPG
IMG_5237.JPG
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Kusadasi

Mesajde Moartea » 28 Sep 2009, 08:56

ihrive,548947 scrie:

...dar daca cineva gresete pretul unei excursii inseamna ca dezinformeaza si este rau intentionat...

Baie in port nu prea se practica fiinca nu este plaja cu nisip fin


dacă cineva greşeşte preţul unei excursii înseamnă că nu a căutat bine...
toate agenţiile româneşti vindeau Pine Bay cu minimum 38 euro/persoană/zi
eu am luat de la nişte englezoi cu 29...

la Pine în recepţie e ditamai afişul cu preţurile camerelor: tripla (ce mă interesa pe mine) era, ţineţi-vă bine, 500 (cinci sute) de dolari americani pe noapte in mainbilding sau 450 la bgw...

în recepţia hotelului ţi se oferă excursia cu vaporaşul la vreo 35 euro/persoană şi ţi se spune că pentru tine special face o reducere la 30 euro...
dacă te duci de capul tău în port o scoţi la 10-12 dar am auzit şi de nişte scârţari care au stat la curu vaporaşului până să ridice ăla schela şi i-a luat cu 6... tocmeală, tocmeală, dar asta e zgârcenie patentată...

partea proastă e că unii consideră (când aud de la alţii că au plătit mult mai puţin) că au fost ţepuiţi când ei înşişi s-au tocmit şi au fost de acord cu preţul plătit... parcă le-ar fi băgat turcu mâna-n buzunar...

ba chiar îl cunosc pe unu', am fost odată cu el, care de-al dracu zice că a dat jumate din cât ai dat tu deşi şi el a dat tot atât ca să enerveze proştii şi el să facă halimai pe urma... mă întreb câte victime o mai fi făcut... :D


Baie în port unde să faci? printre bărci şi alte vase de agrement sau pescuit, sau chiar catamarane de-alea de lux?
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 28 Sep 2009, 19:32

Eu de la hotel trebuia sa iau microbusul pana a ladysbeach si coboram la capatul cursei, de acolo nu mai aveam chef sa merg pe jos cu sarsanalele in spate pana la jumatatea plajei, de unde cobori din microbus sunt niste trepte de piatra si cobori prin un barulet direct pe plaja, la barulet achiti taxa de sezlong, insa cem erau pietre... am mers pana aproape de jumatatea plajei o data ca sa inchiriez skyjet si acolo nu erau bolovani, asa ca daca te deranjaza pietrele te duci mai incolo si gasesti si fara pietre.
Nu generalizez dar faza cu allinclusive nu am inteleso de la inceput dar poate este defectul meu, de ce sa pletesc ceea ce nu vad si mai ales nu inteleg cum ai spatele asigurat... in caz ca ce se intampla se duce dracu economia Turciei exact in concediul meu si sar preturile cu 200% sau ma jefuieste cineva de bani sau cum? ca nu inteleg cum ai spatele asigurat?
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 28 Sep 2009, 19:34

Este adevarat ca este o lege care interzice sa intrii in Turcia cu o masina mai veche de 20 de ani?
Este adevarat ca nu ai voie sa parasesti Romania cu Dacia ca nu are 4 prezoane?
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde Nic_Bv » 28 Sep 2009, 21:48

Este adevarat ca nu ai voie sa intri in Turcia cu masini inmatriculate in alte tari, mai vechi de 20 de ani. Se aplica din 2005.

Cat despre aia cu 4 prezoane, ma indoiesc. E plina Turcia de echivalentul Daciei 1300 (Toros) si nu pareau adaptate la >3 prezoane.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Kusadasi

Mesajde Moartea » 28 Sep 2009, 21:53

nu ştiu de o astfel de lege, am văzut în parcare o supernova cu nr de B, iar în Turcia e full de dacii vechi...

şi acu pozele promise:
Fişiere ataşate
mic13.jpg
mic11.jpg
mic10.jpg
mic07.jpg
mic06.jpg
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 29 Sep 2009, 12:47

@Nic_BV esti sigur ca ai informatia corecta?
De curiozitate am pus intrebarea de mai sus si consulatului Romaniei in IZMIR si am primit urmatorul raspuns :

"Buna ziua,
Pentru a avea un raspuns la aceasta intrebare, va rugam sa va adresati Ambasadei Republicii Turcia la Bucuresti. La acest moment nu exista o comunicare oficiala din partea autoritatilor turce cu privire la interzicerea intrarii pe teritoriul national (turc) a unei masini cu o vechime mai mare de 20 ani.
Cu stima,
Consulatul General al Romaniei la Izmir"
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde Nic_Bv » 29 Sep 2009, 14:10

@ihrive: http://www.turkishembassy.dk/cms/upload ... arfaq1.doc

@Moartea: stiu ca Turcia e plina de Renault 12 facute la ei, Toros parca le zice, fug ale naibii cu 110 - 120 pe autostrada. Anu' trecut am facut si o poza cu una in spatele unui Logan, nu pentru mult timp. Dupa ce am trecut de Logan, venea dupa mine.
dacia_ieri_si_azi.JPG


Se pare ca legea se refera la masinile inmatriculate in alte tari. Cel mai bine e sa intrebati in Bucuresti la consulat, in ambasadele Romaniei in alte tari nu am incredere.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 29 Sep 2009, 17:04

Intradevar, ai dreptate, Eu am scris consulatului Romaniei in Izmir fiindca am crezut ca este mai informat dar cred ca nu este asa......
atasat este printscreenul cu emailul in discutie pentru a elimina orice dubiu de rea intentie sau dezinformare deliberata.
Eu am citit cu atentie paragraful ala si scrie acolo ca exzista exceptii de la legea asta pentru tari cu care Tr. are acorduri explicite, poate noi suntem o exceptie.... o sa scriu si ambasadei Turciei in Romania
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 29 Sep 2009, 17:07

Uitasem poza
Fişiere ataşate
Clipboard01.jpg
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde ihrive » 29 Sep 2009, 17:20

Aici de exemplu nu scrie nimic de asa ceva si este actualizat in 13 martie 2009 http://www.ambasada.ro/legislatie/tara/125/turcia.html
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076

Re: Kusadasi

Mesajde Nic_Bv » 29 Sep 2009, 17:33

ihrive, poate avem noi vreun acord cu Turcia care ne exonereaza de efectele legii cu pricina... naiba stie!
Cred ca ambasada Turciei la Bucuresti e cel mai in masura sa faca lumina in chestia asta.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Kusadasi

Mesajde Moartea » 29 Sep 2009, 20:31

eu vă sfătuiesc să vă adresaţi d-lui Olgun Geafar tel. 0722.277.014.
d-l Geafar este un traducător autorizat chiar de Consulatul Turc la noi.
ştie lecţia ca nimeni altul... :D
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login