Călătorii

Venetia / Italia

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 16 Sep 2010, 15:24

Desi e putin cam off, are cat de cat legatura si cu topicul asta.
Daca vre-un moderator crede de cuviinta poate sa il split-uiasca. Eu pun totusi informatiile aici, poate ajuta pe cineva.

Taxe/costuri vignete pentru autostrazile din Europa.

UNGARIA
Si sistemul de taxare din Ungaria este tot de tip "deschis", taxa fiind aceeasi indiferent de numarul de km parcursi. Tarife vigneta pentru autovehicule cu masa totala sub 3,5 tone (D1):
4 zile: intre 1 mai si 30 septembrie 1.530 HUF ~ 5,5 €
4 zile: intre 1 octombrie si 30 aprilie 1.170 HUF ~ 4,2 €
10 zile 2.550 HUF ~ 9 €
1 luna 4.200 HUF ~ 15 €
1 an 37.200 HUF ~ 135 €
Vigneta este obligatorie pentru toate autostrazile din Ungaria cu exceptia anumitor tronsoane specificate in mod express prin reglementari si se poate achizitiona de la punctele de vanzare dedicate (distribuitori SMMC daca putem sa le zicem asa), statii de carburant, on-line prin site-ul dedicat sau de pe telefonul mobil.
La plata taxei nu veti primi decat o chitanta si recomandarea de a o pastra un an de la data emiterii. Verificati corectitudinea datelor (numarul masinii) cand primiti aceasta chitanta. Pentru control, se foloseste sistemul de citire a numerelor de inmatriculare cu camere video montate pe autostrada.
Cei care circula fara sa fi platit vigneta sau cu ea expirata risca o amenda intre 15.300 HUF si 63.750 HUF (55 € - 230 €).

AUSTRIA
Sistemul de taxare este in general tot de tip "deschis", taxa fiind aceeasi indiferent de numarul de km parcursi. Tarife vigneta pentru autovehicule cu masa totala sub 3,5 tone, valabile la 1 decembrie 2009:
10 zile 7,9 €
2 luni 22,9 €
1 an 76,2 €
Vigneta este obligatorie pentru toate autostrazile si drumurile express conform harti atasate mai jos.
Sectoarele marcate cu albastru (circa 140 km de sosea, tunele si poduri) fac obiectul unui regim special de taxe.
Vigneta este de tip abtibild (se lipeste pe parbriz, obligatoriu) si se poate achizitiona de la statii de carburant, oficii postale, tutungerii etc. Daca circulati fara vigneta sau cu o vigneta expirata va trebui sa platiti o suprataxa (un fel de amenda) de 120 € . Daca ati modificat vigneta, mutat-o pe alta masina etc... suprataxa este de 240 €. Refuzul de a plati suprataxa sau de a opri la control se pedepseste cu amenda intre 300 € si 3000 €.

CROATIA
Sistemul de taxare este de tip "inchis", taxa fiind platita la iesirea de pe autostrada in functie de numarul de km parcursi. Exceptie face reteaua de drumuri din Istria care, fiind inca in lucru, foloseste sistemul de taxare "deschis" (taxa fixa) urmand sa treca la sistemul "inchis" odata ce lucrarile vor fi finalizate.
Reteaua de autostrazi din Croatia este exploatata de 4 societati comerciale care au obtinut drepturi de concesiune:
Costul autostrazii variaza intre 6-9 € pentru fiecare 100 de km parcursi.
Modalitatile de plata sunt: numerar (HRK, EUR, USD, CHF), carduri bancare, SmartCard (cartele valorice) si ETC (sistem electronic, nu face obiectul acestei discutii). SmartCard: cu exceptia Bina-istra, care nu furnizeaza asa ceva, fiecare concesionar are propriile sale carduri valorice.

SLOVENIA
Sistemul de taxare din Slovenia este de tip "deschis", taxa fiind aceeasi indiferent de numarul de km parcursi. Tarife vigneta pentru autovehicule cu masa totala sub 3,5 tone, incepand cu data de 01.07.2009:
1 saptamana 15 €
1 luna 30 €
1 an 95 €
Vigneta este obligatorie pentru toate autostrazile, drumurile express si ocolitoarea Liublianei. Vigneta este de tip abtibild (se lipeste pe parbriz, obligatoriu) si se poate achizitiona de la statii de carburant, oficii postale, Automobil Club Slovenia etc. Lista punctelor de vanzare, inclusiv din alte tari.
Daca circulati fara vigneta sau cu o vigneta expirata riscati o amenda intre 300 si 800 euro.

ITALIA
Costul autostrazii variaza intre 6 - 10 € pentru fiecare 100 de km parcursi.
Autostrade per Italia foloseste pentru aproape toate tronsoanele de autostrada (cu cateva exceptii) sitemul de taxare "inchis", adica taxarea se face la iesirea de pe autostrada, in functie de numarul de kilometri parcursi. Astfel, la intrarea pe autostrada vi se elibereaza automat un bilet care contine informatii privind locul prin care ati intrat.
Atentie: nu pierdeti acest bilet ! In caz contrar, la iesirea de pe autostrada vi se va calcula taxa de plata ca si cum ati fi intrat prin cel mai indepartat punct de intrare pe autostrada in raport cu punctul de iesire la care va aflati. De asemenea, cei care incearca sa "treaca" in mod fraudulos de punctele de taxare de la iesire (nu o sa va spun cum, ca sa nu dau idei nimanui) risca o intalnire "amicala" cu Carabinierii si o amenda intre 357 € si 1.432 €.
La iesire veti introduce biletul intr-un cititor sau il veti prezenta unui operator uman. Modalitatile de plata sunt: numerar, card bancar, viacard (cartele valorice) si telepass (sistem electronic, nu face obiectul acestei discutii). Cartelele valorice (Viacard) cu valori de 25 €, 50 € si 75 € pot fi achizitionate din punctele comerciale Punto Blu, Autogrill-urile de pe autostrada, posta, tutungerii, Automobil Club Italia etc.

ELVETIA
Sistemul de taxare este de tip "deschis", taxa (anuala) fiind unica indiferent de numarul de km parcursi. Tariful vignetei pentru autovehicule cu masa totala sub 3,5 tone, valabil pentru anul 2010:
1 an 40 CHF ~ 27.50 €
Vigneta este de tip abtibild (se lipeste pe parbriz, obligatoriu) si se poate achizitiona de la statii de carburant, oficii postale, birourile Touring Club Elvetia, punctele vamale. Daca circulati fara vigneta sau cu o vigneta modificata/mutata de pe alta masina riscati o amenda 100 CHF (67 €) si obligativitatea de a cumpara imediat o vigneta valabila.
In cazul a trei tunele, se platesc taxe suplimentare: Mont Blanc, Gran San Bernardo si Munt La Schera (pentru acesta din urma, 9 €, doar numerar)

BULGARIA
Autoturism/Autoturism cu remorca/rulota:
5 Euro sau 10 Leva vigneta valabila o saptamana
13 Euro sau 25 Leva vigneta valabila o luna
35 Euro sau 67 Leva vigneta valabila un an
Vigneta este obligatorie pentru toate drumurile cu exceptia celor din localitati si centurile oraselor.

TURCIA
(Moneda : Lira turceasca, 1 euro ~ 1,75 YTL)
Taxe de drum
Autoturism autoturism cu remorca/rulota
E80 2.30 /3.50 Edirne - Istanbul
E80/89 3.70 /5.10 Istanbul - Ankara
E90 10.00 /15.00 Pozanti - Tarus (Adana)
Q31 7.00 /9.00 Izmir - Aydin
Q32 8.00 /10.00 Izmir - Cesme
Taxe de pod
Autoturism autoturism cu remorca/rulota
Podurile Bosfor si Fatih Sultan Mehmet 25.00 /25.00

FRANTA
In Franta nu exista vinieta, in schimb, majoritatea autostrazilor sunt cu plata - la intrarea pe autostrada iei tichet, la iesire dai tichetul si banii. Plata se face ori cu card bancar ori cash. Mare atentie la care dintre ghisee te incadrezi sa nu incurci traficul. O medie ar fi de 7,5 Euro/100 km. Drumurile nationale sau departamentale nu se platesc.

GERMANIA
Nu sunt taxe de autostrada, exista totusi o taxa de intrare in centrele marilor orase.

DANEMARCA
nu sunt taxe de autostrada.

BELGIA si OLANDA nu sunt taxe de autostrada.

Cine are date mai noi il rog sa ma corecteze, deoarece e posibil ca unele date sa fie mai vechi. Iarasi cei care au si alte informatii sa posteze aici!
Fişiere ataşate
Harta Slovenia.jpg
Harta Elvetia.jpg
Harta Croatia.jpg
Harta Austria.jpg
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde testergl » 29 Sep 2010, 09:05

testergl,769796 scrie:Salutare,

Gata si concediul/luna de miere - petrecut/a prin Italia si Austria! :((

In Italia am stat in Faenza, la o prietena. Am vizitat: Pisa, Livorno, Rimini, Riccione, Venetia, Murano, Brisighella. Plaja am facut la Lido di Dante.

Venetia: sunt mai multe parcari disponibile inainte de intrarea pe podul care duce in Venetia. Eu am parcat aici: Mondial Park, Via dei Petroli, 5 - 30175, Marghera - Venezia - a costat 4 euro/zi. La 2 minute de parcare este statia de autobuz (Nr 2, parca, a companiei Activ) - biletul 1.8 euro/calatorie/pers si care opreste in Piazzale Roma. De acolo am luat-o la picior pana in Piata San Marco, de unde am cumparat un abonament valabil 12h pe orice mijloc de transport, pe apa sau uscat - 16 euro/pers. O calatorie cu vaporetto costa 6.5 euro. Ne-am plimbat pana la Murano, am vizitat si pozat ce era mai interesant si apoi ne-am intors in Piata San Marco. Iarasi plimbare pe jos pana la alta statie de unde am luat vaporetto spre Piazzale Roma. Abonamentul respectiv ne-a fost util si pentru calatoria cu acelasi autobuz la intoarcere.

Livorno: statiune superba la malul Marii Tireniene. Fiind foarte aglomerata iar parcarile ocupate, ne-am luat ca reper acvariul unde am gasit parcare cu 0.5 euro/h. N-am intrat la acvariu, pentru ca nu ni s-a parut interesant, asa ca ne-am plimbat cateva ore.

Rimini - mi s-a parut o statiune cam plictisitoare. Plaja curata, plina de sezlonguri si umbrele.

Riccione - aici am fost la Aquafan Oltremare (http://www.oltremare.org). In pretul biletului - 25 euro/pers - am avut acces in toate zonele parcului (delta, delfinariu, planatariu etc) si o intrare la cinema 3D - am vazut T-Rex care nu m-a dat pe spate, iar cel mai mult mi-a placut show-ul delfinilor =D> Parcarea se plateste separat si costa 4 euro.

Pisa - masina a stat in parcarea unui complex industrial (pe strada Via Livornese), aproape de intrarea in oras si de unde am mers lejer cam 30 de minute pana la obiectivele importante: Domul, Catedrala, Turnul din Pisa - vizitate si pozate din exterior.

Lido di Dante - statiune micuta, in apropiere de Ravenna - plaja curata, atat in zona cu sezlonguri cat si in zona unde puteai sa stai pe ce-ti aduceai de acasa. Apa limpede, fara alge si cu adancimea intre 50 - 70 cm pe o distanta de ~ 50m.

O sa revin si cu poze!

Pentru alte informatii, va stau la dispozitie! :)


Poze: http://www.flickr.com/photos/ionut_angh ... 928770417/
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Venetia / Italia

Mesajde daniel muresan » 01 Oct 2010, 13:19

masina nu a avut loc in poze ? :(

in afara de acest lucru pozele sint deosebite.
Avatar utilizator
daniel muresan
Incepator
 
Mesaje: 32
Membru din: 24 Sep 2009, 14:53
Maşina: ford new fiesta 2009,1388 benzina,96 cp , titanium
VIN: wf0jxxgajj9r15008

Re: Venetia / Italia

Mesajde testergl » 01 Oct 2010, 19:46

N-a fost sa fie de data asta! :D

Multumesc!
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Venetia / Italia

Mesajde Cosmin83 » 01 Feb 2011, 10:06

Anul acesta in septembrie vreau sa fac o excursie prin europa si vrea sa vizitez 2 zile venetia si as vrea sa stiu unde gasesc cazare/parcare ieftina chiar daca e mai departe de venetia pt ca vreau sa folosesc acolo mijoacele de transport in comun deci din punctul acesta de vedere nu conteaza cat de departe de venetia este hotelul daca exista mijl. de transp de la hotel.
Stima.
Ford Focus 2 2007 1.6l benzina
Avatar utilizator
Cosmin83
Ford Freak
 
Mesaje: 134
Membru din: 14 Ian 2009, 14:44
Localitate: Deva
Maşina: ford focus2 1.6l 100cp trend plus
VIN: WF04XXWPD47L68058

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 17 Aug 2011, 14:16

Ma gandesc sa fac o iesire la ROMA prin octombrie - noiembrie 2011, cu avionul. O sa stau vre-o 4-5 zile si cazarea va fi undeva in centru.
Ceva recomandari de la cei care au fost, ce "nu trebuie sa pierd" ar fi super.

Grazie! :)
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 17 Aug 2011, 15:30

Roma este un muzeu in aer liber, o sa va intoarceti mai mult decat multumiti. si partea buna este ca zona turistica e foarte usor de acoperit pe jos, majoritatea obiectivelor sunt condensate pe o suprafata destul de mica, foarte portivita de parcurs la picior. am fost si eu cu sotia, anul trecut tot in Oct si am prins o vreme super - seara la 10 lumea era la terase cu maneca scurta cand la noi erau deja scoase de la naftalina paltoanele.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 19 Aug 2011, 21:49

eu am fost la inceputul lui noiembrie si am stat lejer la maneca scurta. tot asa, terasele pline...iar Piazza Spagna full mai ales pe scari. la Fontana de Trevi destul de aglomerat si locul fiind destul de mic acolo. la San Pietro chiar daca e o coada imensa sa nu te sperii, se merge destul de repede iar privelistea de sus e absolut incredibila..normal mai e Forumul Roman iar langa el Capitoliu si Colosseum apoi Columna lui Traian.
cum zicea si colegul e un muzeu, dar o sa vedeti si destula mizerie..
dar e o excursie ce merita
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 22 Aug 2011, 09:52

Multumesc domnilor colegi!
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde vctoras » 22 Aug 2011, 12:37

In Ungaria poti intra pe autostrada de la Mako si eviti Szeged. Poate ajuta pe cineva...
Ford Focus 1.8TDDI 90Cp,2000
vctoras
Gold Member
 
Mesaje: 537
Membru din: 02 Iun 2006, 12:54
Localitate: Motru
VIN: WF0NXXGCDNYL74053

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 22 Aug 2011, 12:51

Merci dar de data asta iau avionul, cum am mai spus! :P
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde testergl » 24 Aug 2011, 16:47

vctoras,957218 scrie:In Ungaria poti intra pe autostrada de la Mako si eviti Szeged. Poate ajuta pe cineva...


Mai exact? Recunoaste GPS-ul noua ruta?

Multumesc,
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Venetia / Italia

Mesajde addy2002 » 24 Aug 2011, 17:22

nu cred, abia in aprilie au terminat-o.
dar sunt indicatoare din Mako.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 24 Aug 2011, 18:44

mai exact, imediat dupa ce iesi din RO pe la Cenad ajungi la un sens giratoriu la care nu o sa faci stanga ca de obicei, spre Szeged ci dreapta, spre Mako. dupa ce intri in Mako mai mergi pana in centru, nu stiu exact cum sa-ti explic sa recunosti unde e centru dar o sa iti dai seama, o sa vezi ca dupa intrarea in Mako nu mai mergi mult, cam la 1-2 km, apoi acea strada principala se desparte intr-un V, tu acolo o tzii pe ramura de stanga (cand am fost noi in iulie nu erau indicatoare). si apoi dupa 1-2 km o sa ajungi la o strada care pare un fel de centura a Mako-ului. aici o sa faci iara stanga si aceasta centura o sa te duca la autostrada. GPS-ul nu stia traseul de nicio culoare. cam asta ar fi o schita grosso-modo:

Imagine
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 24 Aug 2011, 19:07

Da asa e, nu vede GPS-ul (inca) aceasta ruta.
Oricum scurteaza traseul, iar daca nu te descurci cu semnele de circulatie, poti sa te iei dupa un TIR de RO pana intri pe autostrada! In orice caz e super OK autostrada! Am facut-o si eu inca din mai. :P
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 27 Sep 2011, 19:40

Am luat biletele de avion! :) Pe 27 oct la ora 20 sunt in Roma si stau aprox 6 zile! <):)

Le@ Adica mai exact de azi intr-o luna la ora asta!
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 22 Mar 2012, 21:31

Pentru cei care pleaca prin Europa cu treaba sau la plimbare un Country Guide util.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 27 Mai 2012, 22:30

As avea o intrebare. Am mai fost in Venetia insa cu avionul. Am stat la hotel chiar in Venetia si totul a fost simplu si ca la carte.
De data asta intentionez sa ajung cu masina si o sa ma cazez in zona Mestre de aceea va intreb: pt a vizita Venetia imi recomandati sa iau autobuzul sau trenul de unde o sa fiu cazat, sau pot sa merg cu masina pana acolo la parcarea de la marginea Veneziei? Intreb pt ca multi se palngeau pe net ca e zona ff aglomerata sau ca e greu de gasit parcare, sau ca e foarte scump.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde testergl » 28 Mai 2012, 10:43

"Venetia: sunt mai multe parcari disponibile inainte de intrarea pe podul care duce in Venetia. Eu am parcat aici: Mondial Park, Via dei Petroli, 5 - 30175, Marghera - Venezia - a costat 4 euro/zi. La 2 minute de parcare este statia de autobuz (Nr 2, parca, a companiei Activ) - biletul 1.8 euro/calatorie/pers si care opreste in Piazzale Roma. De acolo am luat-o la picior pana in Piata San Marco, de unde am cumparat un abonament valabil 12h pe orice mijloc de transport, pe apa sau uscat - 16 euro/pers. O calatorie cu vaporetto costa 6.5 euro. Ne-am plimbat pana la Murano, am vizitat si pozat ce era mai interesant si apoi ne-am intors in Piata San Marco. Iarasi plimbare pe jos pana la alta statie de unde am luat vaporetto spre Piazzale Roma. Abonamentul respectiv ne-a fost util si pentru calatoria cu acelasi autobuz la intoarcere."
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 28 Mai 2012, 10:57

Am inteles. Dar eu ma refeream la parcarile chiar din zona Piazzale Roma. Nu are rost sa merg cu masina pana inainte de pod si apoi sa iau autobuzul pana in Piazzale Roma, asa mai bine iau autobuzul direct de la hotel, nu?
Parca ma atrage ideea de a parca la Tronchetto (http://www.interparkingitalia.it/). Dupa calculele mele pt 4-5 ore nu costa mai mult de 15 EUR.
O sa fiu doar in trecere prin zona (1 noapte) si o sa fac o vizita scurta in Venezia, doar cateva ore.
Merci!
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde adicristea » 28 Mai 2012, 11:09

Sfatul meu e sa folosesti trenul sau autobuzul din Mestre, nu te complica cu masina. Am fost acum 2 saptamani si e muuuult prea usor sa ajungi cu tren sau autobuzul 2 ca sa te complici cu masina si parcarea. Mai ales daca ai parcare la hotel. Biletul de tren e 1 euro de persoana calatoria, cel de autobuz e 1.3 sau 1.8, nu mai stiu exact. Noi am luat un abonament de 36 de ore pe toate liniile Actv (deci tot ce tine de transport in comun in mestre) si TOATE Vapporetele, am dat 25e de persoana. Pentru 24h e 20e, pentru 12h e 18e.
\\\ Cumpara "romaneste"! Salveaza-ti slujba! ///
Nu fi zmeu, s-ar putea sa zbori!
Nemulţumirile oamenilor nu vin din ceea ce li se întâmplă, ci din diferenţa dintre ceea ce li se întâmplă şi aşteptările lor. ™Ciugu®
Imagine
Avatar utilizator
adicristea
 
Mesaje: 6109
Membru din: 18 Ian 2008, 13:01
Localitate: Reading, UK
Maşina: Citroen C4 Picasso 1.6 eHDI
VIN: 00000000000000000

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 28 Mai 2012, 11:29

Noi o sa fim cu catelul si de-aia as fi vrut sa merg cu masina cat mai aproape de laguna, sa fie mai simplu. Dar daca o sa stau la vreun hotel care are statie de autobuz aproape, cu conexiune directa cu Piazzale Roma, atunci cred ca ar fi destul de simplu si cu autobuzul.
Anyway, asta e un plan pe termen mediu, doar ma interesez mai intai. Abia prin toamna cred c-o sa se concretizeze intentia.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 28 Mai 2012, 12:39

Eu am cazat odata la aici la Hotel Primavera. Nu e extraordinar ca si conditii, dar e aproape de pod si statia de autobus e la 100 m catre Venetia. Face cam 10 min pana in Venetia.
Ulterior, in urmatorul an am fost si am lasat masina aici, desi aveam cazare in alta parte. Am vorbit cu tipa de la receptie i-am lasat 10 sau 15 eur si am rugat-o sa ma imi permita sa las masina in parcare cateva ore. Au parcare in spatele hotelului si gasesti lejer loc. Eu zic sa incerci si acolo.

Le@ Am uitat! Poti lua tot de la receptie si biletele de autobus (dus-intors)!
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 30 Mai 2014, 22:47

Nu s-a mai scris de ff multe vreme pe aici, asadar: Toscana ?!?!?
Ma ajuta cineva cu niste idei despre ce pot vedea si unde ma pot caza in zona?

Stima.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde morari leontin » 16 Iun 2014, 01:46

Ca ideie vezi aici : http://www.discovertuscany.com/it/itinerari-in-toscana/
Pentru cazare eu recomand Agriurismo (preturi contenute si se mananca "da dio")
Vacanta placuta !!!
L.E. Consider util si asa ceva : http://www.turismo.intoscana.it/allthin ... a-toscana/
morari leontin
1nsane Member
 
Mesaje: 3141
Membru din: 11 Iul 2009, 09:53
Localitate: Milano-East Coast-Italy
Maşina: Ford Focus SW. Ghia din 2001 1800tdci 85kw 115cv,Ford Fiesta Plus din 2009 1.2 benzina 60kw 82cv
VIN: WFONXXWPDN1C39817

Anterior

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login