Călătorii

Venetia / Italia

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 09 Iul 2009, 23:57

Mda, dupa cum ma asteptam mi-a venit si mie o "felicitare" din Tara Cantoanelor. :D
De ce imi era teama nu am scapat.

Asa arata noile radare din dotarea politiei elvetiene. Mare atentie si sa n-aveti parte de ele.
Fişiere ataşate
Radar Audi.jpg
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde aannyy » 03 Aug 2009, 14:25

M-am intors si eu dintr-o mica plimbare prin Italia.
Am avut cazare la niste prieteni in zona Sondrio, apropae de granita cu Elvetia, asa ca gps-ul ne-a dus prin Ungaria, Austria, Elvetia. La intrarea in Elvetia vamesii au fost foarte amabili, insa la iesirea din tara la granita cu Italia au fost foarte nesimtiti, au vazut numerele de Romania si au sarit efectiv in fata noastra pentru a ne opri, in conditiile in care nicionu opreau nicio alta masina. Ne-au verificat si bagajele, ne-au tinuta actele cam 20 minute iar in momemtul in care am inceput sa ne revoltam ni le-au inapoiat. Vecinii italieni, vazand ca elvetienii ne-au verificat, au facut si ei acelasi lucru insa au fost mult mai rapizi.
Asadar am ajuns in zona Sondrio, mai precis in Tresivio. De aici o zi am urcat cu masina la Pasul Stelvio, la 2790 m iar de aici am urcat pe jos pana la primul punct al telecabinei care ajungea la 3450 m si anume la 3000m. Peisaje superbe. La intoarcere am mers la Livigno, o zona libera, fara taxe si alte accize unde poti face cumparaturi mai ieftine decat in celelalte zone, insa si acestea sunt limitate. Motorina 0,60 eur dar nu poti face decat plinul plus 10 litri, ciocolata din Elvetia mai ieftina, parfumuri, bautura, totul cam cu 50% mai ieftin, dar la intrarea trebuie sa cereti de la vames o lista cu cantitatile de produse pe care le putei cumpara.
In alta zi am mers in Elvetia la St.Morits iar pe drum ne-am oprit la o telecabina care urca pe vf. Diavolitta (29XX m). Aici am platit in euro si am primit restul in franci (la 50 euro am primit 7 franci care ne-au fost utili la parcarea din St.Moritz.). La st. Moritz in afara de vizitat statiunea poti urca cu trenuletele electrice pe diferite vf. In rest, totul f. scump, mai ales ciocolata care intr-adevar este si foarte buna. Pe o bucatica am dat 4,5 euro dar a fost cea mai buna ciocolata pe care am cumparat-o. (era vrac).
Intr-o alta zi am mers la Milano pt. ca era la doar 100 km de locul unde am stat noi. Desi nu prea ai ce sa vezi acolo, il recomand cu caldura numai si pt. Dom care este absolut superb. Pt. cei care vor sa mearga la manastirea St. Maria Gratie (parca) unde se afla pictura Cina cea de taina a lui Da Vinci este necesara o programare cu cateva zile inainte, chiar o saptamana. Noi cand am fost locurile erau ocupate pt. 1 sapt. Referitor la Domul din Milano am aflat ulterior ca se poate urca si pe el. Vizitarea lui este gratuita. In rest, foarte multe reduceri la cumparaturi.
Intr-o alta zi am mers pe un munte unde am facut un gratar si de unde se zarea foarte bine un ghetar, nu stiu cum se numeste vf. respectiv., apoi am plecat spre o alta zona, la alti prieteni in Oderrtzo la 60 km de Venezia. Am preferat drumurile nationale prin munti intrucat oricum ziua era pierduta si drumul este mai scurt.
Odertzo este la 40 Km de Lido de Jesolo asa ca 3 zile am mers la plaja iar o zi la Venezia. La Lido de Jesolo este o parcare fara plata, la vreo 300 m de plaja. In prima zi am luat 2 sezlonguri si o umbrela cu 15 euro iar in celelalte zile am preferat prosopul, fiind astfel mai aproape de mare.
La Venezia am mers cu trenul dintr-o gara (St.Clara de Piave parca) si a fost minunat (rapid si confortabil). Biletele se valideaza pe peron si sunt valabile 6 ore din mometul validarii. In jur de 5 euro de persoana 2 bilete (dus si intors).
Venezia ne-a placut foarte tare, am vrut sa vizitam Biserica San Marco dar coada se intindea pe cateva sute de metri asa ca am mers la Palatul Dogilor (parca 18 euro de persoana) care pe interior este impresionant. Am mers si pe insula Murano unde sticla este foarte scumpa. Nu merita sa mergeti acolo decat daca vreti sa va plimbati cu vaporeta.
De mancat nu prea am mancat la restaurant ci din supermarket. Chiar si pizza nu este grozava, am mancat pizza cu mult mai buna ca la noi, iar paste, daca nu stii ce comanzi mai bine nu o faci. Noi am luat intr-o seara un anume fel de paste si nu ne-am atins de ele. Italienii sunt cam prosti si cam nationalisti, asa ca sa nu va surprinda ca singura limba pe care o stiu este Italiana.
Am ales ca si cale de intoarcere Udine, Graz, viena, Budapesta............Romanica. Cu oprire de 3 ore la Pandorf.


Am facut in tota 4400 Km si am ajuns in tara cu cun consum de 4,9 l/100km, masina 2 pers. si bagajele aferenta (portbagajul plin plus ceva si pe bancheta spate). Pe autostrazi am mers cu 140 KM/h (135 indica GPS) iar pe drumuri nationale am depasit cu 10% viteza admisa.
Cei care doresc mai multe informatii pot sa ma contacteze.
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 03 Aug 2009, 17:06

Bravo!! =D> O descriere minunata! Ca localnic nu prea am ce sa rectific :D
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 04 Aug 2009, 20:17

=D> =D> =D>
Ai mare dreptate cu elvetienii, sunt tare scarbosi. Pacat, ca au o tara tare frumoasa.
Ti-a placut St. Moritz? Ai trecut prin tunelul acela de 17 km?? :))
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde aannyy » 05 Aug 2009, 12:43

Mi-a placut St.Moritz. Nu stiu de ce tunel vb. Unde era sau catre ce? Mi-a placut insa f. tare ciocolata vrac. Dar tare scumpa mai era.
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 25 Oct 2009, 09:08

se pare ca o sa ajung in Venezia in jurul datei de 20-25 noiembrie.
o intrebare: este adevarat ca pentru plimbari, in aceasta perioada o sa am nevoie de cizme de cauciuc?
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde bogdanv » 27 Oct 2009, 23:20

da. pe alocuri pe unde se inunuda pietele si strazile. in unele parti apar niste podete pe care mergi fara probleme. oricum situatia nu est atit de dramatica.se intimpla doar in jurul prinzului.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 28 Oct 2009, 17:40

merci,
in concluzie ce imi recomanzi? are rost sa inghesuim in geamantan si doua perechi de cizme de cauciuc, sa ne descurcam si fara?
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde Moartea » 28 Oct 2009, 19:35

aannyy,514409 scrie:M-am intors si eu dintr-o mica plimbare prin Italia.

Cei care doresc mai multe informatii pot sa ma contacteze.


frumoasă poveste!

şefu, cât te-a costat toată povestea, cu aproximaţie?
şi, esenţial, cât te-au costat cazările (ai stat numai la preteni?)

mulţam
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Venetia / Italia

Mesajde aannyy » 28 Oct 2009, 19:44

Moartea,571797 scrie:
aannyy,514409 scrie:M-am intors si eu dintr-o mica plimbare prin Italia.

Cei care doresc mai multe informatii pot sa ma contacteze.


frumoasă poveste!

şefu, cât te-a costat toată povestea, cu aproximaţie?
şi, esenţial, cât te-au costat cazările (ai stat numai la preteni?)

mulţam


Am stat numai la prieteni ceea ce inseamna ca am avut si mancarea asigurata. Puteam sa cheltuim f. putin dar am fost pregatiti cu 1500 E si i-am cheltuit pe toti pe haine, cadouri, prostioare plus motorina vreo 200-250 Euro.
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 28 Oct 2009, 20:30

Aici http://www.albergo-primavera.it/ing/camere.htm am stat eu prin iunie anul asta in Venetia la 70 eur/camera + mic dejun (bufet suedez). Conditiile sunt ok, dar nu sunt extraordinare, dar e destul de aproape de Venetia, la doua statii de autobuz. Hotelul are parcare gratis (sau inclusa deja in pret ;) ) si se afla la 200 m de statia de bus.
In perioada in care am fost eu era in reparatii cred.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde Moartea » 29 Oct 2009, 08:48

@ aannyy,
într-adevăr, nu e relevant, carburantul cam ştiam cât costă...

@ O'neill.
ca să fiu sincer eu urmăresc un low-cost şi o lună moartă cum ar fi februarie de pildă.
doar vreu să văd veneţia şi pe cât posibil să nu mă calc pe picioare cu toată planeta vizitatoare...

oricum, vă mulţumesc amândurora!
decât Fiat, mai bine Logan... sau, hai, Ford...

cea mai bună băutură este apa de izvor
dacă pui o picătură într-un kil de vinişor!

motoarele de la 6 cilindri în sus cântă!
Avatar utilizator
Moartea
Member
 
Mesaje: 291
Membru din: 02 Iun 2007, 14:56
Localitate: Bucureşti
Maşina: Transit mk7, passat 3B (B5) 1.8 20 sopapi, hergestellt am Bremen, in 1998, in Deutschland

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 29 Oct 2009, 09:18

Pai tot low-cost am cautat si eu. Asta a fost singurul hotel pe care l-am gasit mai ieftin. De fapt e catalogat ca fiind de 2** si mi-a fost recomandat de o romanca, care a lucrat ca receptionera acolo.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde bogdanv » 30 Oct 2009, 00:02

cristian3000,571763 scrie:merci,
in concluzie ce imi recomanzi? are rost sa inghesuim in geamantan si doua perechi de cizme de cauciuc, sa ne descurcam si fara?


eu nu m-as complica. cel putin eu nu le-am simtit lipsa sau necesitatea. daca insa vrei un sfat mai avizat da-i un mp lui dtipuit si el te va lamuri caci el sta in zona.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 30 Oct 2009, 10:41

multzam!
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 01 Noi 2009, 16:05

chiar era in National Geographic despre Venetia-tot mai des se inunda...
vara e mai ok in rest....la risc
turisti acolo tot timpul o sa gasesti...eu am fost lunea si era plin
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde testergl » 15 Iul 2010, 10:19

Salut,

Vreau sa merg la cineva in vizita in nordul Italiei (Faenza) si de acolo sa fac zilnic trasee catre alte locuri (de ex, Venetia). Am de ales intre a pleca in urmatoarele zile (si a ramane acolo pana la 1 aug) sau sa plec dupa 2 aug. Care ar fi perioada optima?

Multumesc anticipat,
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian3000 » 15 Iul 2010, 10:41

eu as merge acuma. nu de altceva dar cu cat o lungesti, cu atat cresc sansele ca lucrul respectiv sa ramana nefacut. vorbesc din experienta proprie, de exemplu anul trecut ne-am propus sa facem o excursie in croatia si am tot amanat-o pana cand n-am mai facut-o deloc.
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 31 Iul 2010, 21:15

So, peste doua saptamani vreau sa merg impreuna cu niste prieteni la Venetia, dar vreau s-o iau la dus pe Serbia, Crotia, Slovenia, Italia si ma intorc pe Austria.
Cine imi poate da si mie ceva sfaturi de calatorie, gen:
- traseu
- locuri de vizitat ( Plitvice e deja in obiectiv :P )
- cazare mai low cost (in principiu as vrea undeva prin Croatia sau Slovenia)
- vigniete, taxe de autostrazi, etc.
- orice sfat ce imi poate fi util in vacanta! :D

Astep cu interes raspunsurile voastre.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde addy2002 » 31 Iul 2010, 23:29

Recomandarea mea e sa nu mergi prin Serbia decat daca vrei musai. Iti trebuie asigurare de sanatate separata + carte verde pt Serbia + nu ai autostrada peste tot + autostrada e scumpa + politia sta la panda + ai o bucata mai lunga de autostrada la croatii care iar e scumpa.

Mergi Ungaria-Croatia, ai 70km in plus dar sunt pe autostrada care e ieftina comparativ cu Serbia-Croatia + ca timp iesi mai bine. Pe verificate.

Costul autostrazii in Croatia se poate calcula aici: http://www.hellotourist.net/info.php#autopalyadijak
La croati plateste autostrada cu cardul daca ai posibilitatea. Sunt cozile muuuult mai mici.
La croati se plateste orice tunel sau pod mai mare. 2E, 4E etc
La sloveni vignieta e scumpa, 15E/saptamana. Incearca sa folosesti drumurile nationale. Sunt bune si Slovenia e mica. Ai grija la radare. Amenzile sunt FOARTE mari!!! Si se platesc pe loc.
In Slovenia merita vizitata pestera Postojna. E superba!
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 04 Aug 2010, 20:58

Multumesc Addy.
Alte sfaturi? Mai am doar o saptamana pana plec! :-S
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 05 Aug 2010, 11:18

O'neill,759179 scrie:So, peste doua saptamani vreau sa merg impreuna cu niste prieteni la Venetia, dar vreau s-o iau la dus pe Serbia, Crotia, Slovenia, Italia si ma intorc pe Austria.
Cine imi poate da si mie ceva sfaturi de calatorie, gen:
- traseu
- locuri de vizitat ( Plitvice e deja in obiectiv :P )
- cazare mai low cost (in principiu as vrea undeva prin Croatia sau Slovenia)
- vigniete, taxe de autostrazi, etc.
- orice sfat ce imi poate fi util in vacanta! :D

Astep cu interes raspunsurile voastre.


hai ca ma bag si eu..
daca crezi ca ti-e mai simplu, vino pe Cenad sau Nadlac.de la Szeged mergi doar pe autostrada.de la Gorican (intrarea in Croatia) pana unde iesi spre Plitvice (la Karlovac) platesti 36 respectiv 16 kn.cum a zis colegul meu poti si cu cardul dar sa gasesti ghiseele...
de la Karlovac pana la Plitvice ai un drum superb prin munti..dar atentie la limitari de viteza, sunt o sumedenie...
de cazare nu-ti fa probleme, gasesti cu duiumul...vezi la toate casele mare scris Sobe, acolo e cazare.nu da mai mult de 30 e pe noapte pe camera...la Rakovica, Smoljanac ca alea sunt aproape de parc
vezi la parc, cand vrei sa iesi, intai mergi cu bonul ala de la automat la casierie, altfel nu se ridica bariera...o multime o patesc asa...
caret verde-te uiti pe Rca-ul tau.daca nu e barata vreo tara inseamna ca e valabila acolo
asigurare de sanatate-pt Ue e bun acel card de la Casa de asigurari. daca nu ei de la orice companie.eu am facut la Allianz direct de pe net cu 36 de lei pt 2 pers pe 9 zile Croatia
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 13 Aug 2010, 14:34

Multumesc.
In cateva ore decolez, dar daca mai are cineva ceva de spus, nu-i tarziu! :D
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde KomandantuR » 13 Aug 2010, 15:49

Sau sa taca pe vecie!
Scuze, nu m-am putut abtine. :D
Calatorie placuta!
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Venetia / Italia

Mesajde testergl » 25 Aug 2010, 11:34

Salutare,

Gata si concediul/luna de miere - petrecut/a prin Italia si Austria! :((

In Italia am stat in Faenza, la o prietena. Am vizitat: Pisa, Livorno, Rimini, Riccione, Venetia, Murano, Brisighella. Plaja am facut la Lido di Dante.

Venetia: sunt mai multe parcari disponibile inainte de intrarea pe podul care duce in Venetia. Eu am parcat aici: Mondial Park, Via dei Petroli, 5 - 30175, Marghera - Venezia - a costat 4 euro/zi. La 2 minute de parcare este statia de autobuz (Nr 2, parca, a companiei Activ) - biletul 1.8 euro/calatorie/pers si care opreste in Piazzale Roma. De acolo am luat-o la picior pana in Piata San Marco, de unde am cumparat un abonament valabil 12h pe orice mijloc de transport, pe apa sau uscat - 16 euro/pers. O calatorie cu vaporetto costa 6.5 euro. Ne-am plimbat pana la Murano, am vizitat si pozat ce era mai interesant si apoi ne-am intors in Piata San Marco. Iarasi plimbare pe jos pana la alta statie de unde am luat vaporetto spre Piazzale Roma. Abonamentul respectiv ne-a fost util si pentru calatoria cu acelasi autobuz la intoarcere.

Livorno: statiune superba la malul Marii Tireniene. Fiind foarte aglomerata iar parcarile ocupate, ne-am luat ca reper acvariul unde am gasit parcare cu 0.5 euro/h. N-am intrat la acvariu, pentru ca nu ni s-a parut interesant, asa ca ne-am plimbat cateva ore.

Rimini - mi s-a parut o statiune cam plictisitoare. Plaja curata, plina de sezlonguri si umbrele.

Riccione - aici am fost la Aquafan Oltremare (http://www.oltremare.org). In pretul biletului - 25 euro/pers - am avut acces in toate zonele parcului (delta, delfinariu, planatariu etc) si o intrare la cinema 3D - am vazut T-Rex care nu m-a dat pe spate, iar cel mai mult mi-a placut show-ul delfinilor =D> Parcarea se plateste separat si costa 4 euro.

Pisa - masina a stat in parcarea unui complex industrial (pe strada Via Livornese), aproape de intrarea in oras si de unde am mers lejer cam 30 de minute pana la obiectivele importante: Domul, Catedrala, Turnul din Pisa - vizitate si pozate din exterior.

Lido di Dante - statiune micuta, in apropiere de Ravenna - plaja curata, atat in zona cu sezlonguri cat si in zona unde puteai sa stai pe ce-ti aduceai de acasa. Apa limpede, fara alge si cu adancimea intre 50 - 70 cm pe o distanta de ~ 50m.

O sa revin si cu poze!

Pentru alte informatii, va stau la dispozitie! :)
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 25 Aug 2010, 16:09

Cand ai fost frate ca si eu tot pe aci' m-am plimbat si eu saptamana trecuta! :-O :))
Romania - Serbia - Croatia - Slovenia - Italia (Venetia, Verona, Brescia, Lago Di Garda) - Austria (Insbruck, Salzburg, Viena) - Ungaria - Romania.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde testergl » 26 Aug 2010, 07:27

'neata!

Noi am plecat la drum pe 31 iulie. Seara am dormit in Budapesta, si a doua zi am mers intins catre IT. Eu am mers pe ruta RO (Galati - Nadlac) - HU (Szeged - Budapesta) - AT (Wien - Graz - Klagenfurt) - IT (Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Faenza). In total, vreo 2000 si un pic de km! :) Totul a decurs fara probleme.
La intoarcere, si voi scrie separat despre asta, am urmat traseul IT(Faenza - Bologna - Verona - Trento) - AT (Innsbruck - Salzburg - Romantikstrasse) :)
Romantikstrasse presupune sa strabati Austria, de la Salzburg la Viena, cu evitarea autostrazilor - e superb! Recomand!
Ce n-am inteles la intoarcere a fost faptul ca, desi am platit pentru cat am mers in IT pe autostrada (~ 33 euro), a trebuit sa mai platesc inca o vigneta pentru Innsbruck - 8 euro. Mentionez ca aveam vigneta pentru Austria valabila 2 luni de zile :-?
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Venetia / Italia

Mesajde addy2002 » 26 Aug 2010, 10:39

cred ca ce ai platit tu la Innsbruck e ceva taxa auto zonala pt Tirol.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 26 Aug 2010, 10:48

Da am platit-o si eu. Dar daca vii dinspre Salzburg si vrei sa treci prin Insbruck spre Italia nu o mai platesti. :-S Care e ideea atunci?
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde Officer » 27 Aug 2010, 17:25

Am fost si eu in august la rimmini si la aquafan(dar nu la oltremare ci la cel de langa http://www.aquafan.it/)... trebuia sa mergi si la san marino era la o aruncatura de bat - cam 20 km de aquafan si era de vazut. Am stat cateva zile in rimmini si mi-a placut foarte mult. Ziua liniste pe plaja, seara restaurante cu mancare excelenta - in special fructe de mare si vinuri foarte bune+ cluburi la alegere. La aquafan am avut parte de 3 experiente neplacute - o bataie ca in filme la una dintre cozi, italienilor care stateau langa noi li s-a furat un ghiozdan in care aveau portofele, telefoane, chei samd si in final am calcat pe un muc de tigara aprins de am facut o basica de toata frumusetea :) Ultima zi de sedere am petrecut-o la milano marittima - o statiune la 30 km nord de riminni - un fel de mamaia la noi - multa opulenta si lux.

Am mai fost in Firenze si ne-am plimbat cu masina prin diverse locuri in Toscana doar de dragul peisajului... De asemenea am mers si in sud pana la Napoli si am petrecut o zi pe insula Capri...

PS eu am mers cu avionul la Roma si de acolo am inchiriat masina.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login