Călătorii

Venetia / Italia

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 04 Feb 2009, 17:33

Din luna mai au inceput sa dispara gheretele cu graunte de vanzare, iar din 20.000 de porumbei cati erau,treptat au mai ramas cam 1000 in tot orasul. In piaza San Marco sunt foarte putini. Biserica din piata si Palatul Ducal au fost curatate si acuma nu mai sunt "hotel" pt. porumbei.
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 07 Feb 2009, 14:54

sicer sa fiu chiar nu ma intereseaza porumbeii ;)
la venetia merg ca voi fi prin apropiere si sa nu zic ca nu am fost.pt mine nu ar fi o destinatie de concediu.prefer marea si plaja si sa vad cat mai multe locuri
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 07 Feb 2009, 16:07

Am inteles, e ok Venezia ca si mare si plaja.
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 07 Feb 2009, 20:53

cautand pe net azi am gasit si bus plus vaporas din bibione la venetia dus intors pe la 23 euro.e ok asa
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 07 Feb 2009, 20:55

Buhani73,376675 scrie:cautand pe net azi am gasit si bus plus vaporas din bibione la venetia dus intors pe la 23 euro.e ok asa


Perfect, as spune. Have fun!!
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 08 Feb 2009, 09:26

;)
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde edit » 25 Feb 2009, 19:03

stati un pic pt ca eu nu pricep.
la vara vreau sa ajung la venetia si sa stau o noapte acolo la un hotel. sa inteleg ca nu pot sa ajung cu masina pana in oras si nu pot sa parchez la hotel? orasul ala chiar este plin de apa peste tot? practic , trebuie sa-mi las masina la intrarea in oras?

voi aveti curaj sa mergeti in italia pe vremurile astea? mie mi-ar fi frica de oprimarea italienilor si sa nu o iau peste bot doar pt ca-s roman.
mi-ar fi frica si de hotii de buzunare romani. am timp oricum sa ma gandesc daca voi trece si prin italia la vara. practic, intentionez sa intru in italia intr-o zi si sa ies din tara aia a doua zi.
opinii?
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Venetia / Italia

Mesajde gabicosta » 25 Feb 2009, 20:28

exact,masina o lasi la intrare sa zic asa si de acolo cu barca pe canale,si mergi fara frica NU SE VA LUA NIMENI DE TINE MAI ALES IN ORASE APROAPE EXCLUSIV TURISTICE :D si de hotii romani trebuie sa te feresti in toata europa nu numai in italia
gabicosta
Member
 
Mesaje: 292
Membru din: 28 Aug 2007, 01:27
Localitate: prahova
Maşina: ka 2001

Re: Venetia / Italia

Mesajde bogdanv » 03 Mar 2009, 00:07

recomand urmatoarele:
- bilet de 72 de ore - functioneaza pe toate vaporasele, autobuse din venetia si mestre, costa 36 EUR. este cel mai comod mijloc de transport. eu m-am plimbat mult de tot cu sotia si uneori pentru a traversa canalul iei un vaporetto si ai scapat de mers pina la primul pod sau de gondola de traversare cu 3 eur. controlori exista si suprataxa este de 72 de eur si nu merita sa te faci de cacao. cardul trebuie validat la fiecare urcare in mijlocul de transport;
- restaurante pe stradute, sint citeva foarte bune si in zonele mai putin aglomerate. vedeti ca sint uneel care au coperto inclus in pret si remiza de 10%, acelea sint cele mai bune. cela care au coperto de 3 eur si remiza de 8% sint paguboase;
- atentie la cafenele: au bagat o taxa suplimetara pe orchestra. te asezi la masa si platesi inca 6 eur pentru orchestra!
- zona cu restaurante misto in partea comerciala de peste Rialto, pe stradute sau in zona de acces dinspre gara (am gasit inclusiv un restaurant cuser adevarat!)
- parcare in mestre e pe la 18 eur - 25 eur in functie de sezon;
- vizita la murano - cu acelasi vaporetto si acelasi abonament, se poaet vizita o singura fabrica de sticla, intrarea e gratis, vedeti odemonstratie cu explicatii in engleza si italiana, se apreciaza 1 eur pentru maestrul care va face un cal si o vaza in fata voastra pret de 10 - 15 minute, nu cumparati de acolo e foarte scump;
- exista billa in venetia si e ieftin (mai scump ca in germania);
- bere luati-va in camera de la chioscuri sau de la pravaliile de cartier sau billa;
- vedeti ca in lunile fara "r" nu este recomandat sa mincati stridii!
distractie placuta si lasati si voi impresii si informatii aici pentru altii care vor avea nevoie!
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 22 Mar 2009, 01:27

Nu mai deschid alt topic, asa ca pun intrebarea aici.
Stie cineva daca e interzis sa ai speedcams pe GPS in Elvetia, sau ca iti verifica licenta de la harti??? :-O Ca am citit pe softpedia ca ar fi ilegala chestia cu speedcams.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde bogdanv » 23 Mar 2009, 22:54

raspunsul la intrebarea ta si altele le gasesti in site-ul acesta
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 25 Mar 2009, 17:04

În următoarele ţări nu se permite în mod explicit folosirea aparatelor care identifică şi/sau alertează şoferul cu privire la existenţa camerelor:
- Elveţia
- Austria
- Germania
Ce sa inteleg mai exact prin "mod explicit"?
Pe Austria si Germania am folosit-o si nu m-a intrebat nimeni de ea.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde comions » 20 Apr 2009, 23:04

O'neill,369022 scrie:Ca sa nu mai deschid un topic nou, il redeschid pe asta mai vechi.
Asadar, ma interseaza si pe mine care mai sunt taxale de autostrada in Italia, Franta, Elvetia. Cum se procedeaza, cumperi rovigneta la intrarea in tara respectiva si e valabila pe toate autostrazile sau tre' sa cumperi vigneta la fiecare autostrada? (Intreb deoarece asa imi spunea cineva mai zilele trecute ;) si mi s-a parut tare aiurea :-O )
Ce trebuie sa mai stiu in privinta asta: viteze, amenzi, :D taxe, etc, etc.
Dati-mi idei ca sa stiu ce sa mai intreb! ;)


In Elvetia platesti 30 euro la intrare(pt.un an),in Italia si Franta,daca mergi pe autostrazi,platesti pe sectoare de drum(e bine sa ai maruntis-eurocenti),viteza este 130 km/ora pe autostrada,50 in localitati,recomandarea este sa respecti,cel putin,restrictiile de viteza,pe autostrada mai poti depasi 130,dar amenzile sunt mari.Poti merge pe drumuri nationale,sunt la fel de bune,nu platesti taxe,dar sunt mai aglomerate si au viteze mai mici.
Pitt
comions
Incepator
 
Mesaje: 6
Membru din: 15 Iul 2007, 21:34

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 23 Apr 2009, 23:02

Sa inteleg ca in Elvetia platesc o data la intrare 30 eur si dupa aceea daca merg pe autoband platesc suplimentar?
In principiu in Franta acum o sa merg doar in zona Coastei de Azur, pana la St.Tropez. Apoi ma intorc in Italia la Cuneo, langa Torino. In Italia o sa am de plata desul de mult pe autostrada.
O sa incerc sa evit autostrazile cat, vreau sa vizitez, sa vad peisaje nu sa alerg pe autoband. Din Cuneo plec catre Zurich (unde iar vreau sa evit autostrada si o sa caut sa vad toate catunele si localitatile de munte, o sa caut vacutza mova care face ciocolata Milka :D ), urmand apoi Luxemburg si Belgia dar prin Germania ca nu au taxa de autoband. Punctul final e Amsterdam, apoi ma intorc catre Romania prin Wiena (bineinteles cu o pauza la Pensiunea Lucinel, unde o sa fac rezervare in prealabil).
Rog cu aceasta ocazie sa postati si voi ceva recomandari/sfaturi de calatorie daca aveti. Eu mi-am scos si de pe softpedia, da nu strica mai multe pareri.

Cu respect.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 15 Iun 2009, 11:57

gata, e mort topicul?nimeni nimic despre italia?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 15 Iun 2009, 13:23

Ce vrei sa stii?? :D :) :)
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 15 Iun 2009, 13:45

pai care a mai fost, impresii noi, informatii actualizate...
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 15 Iun 2009, 18:18

O sa scriu eu ceva.
Am ramas dator cu impresii si sfaturi despre calatorie si o sa pun si ceva poze. O sa imi fac timp si o sa scriu despre Italia, Elvetia, Monaco, Austria, Germania si ceva despre Franta.

Cu respect.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde laurentiu7 » 16 Iun 2009, 17:57

Urmeaza sa plec in curand in Italia ( localitatea Lignano , aproape de Venetia ). Drumul o sa-l facem in 2 bucati , prima zi trecem granita
(probabil pe la Turnu Severin) si ne-am gandit sa inoptam undeva aproape de Belgrad .
Cateva intrebari :
* unde recomandati trecera frontierei la sarbi : Turnu Severin , Oravita sau....?
* ceva recomadari pt un motel accepabil inainte sau dupa Belgrad ?

Orice alta info legat traseu&stuff este binevenita .
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 16 Iun 2009, 18:08

laurentiu7,481111 scrie:U...
* unde recomandati trecera frontierei la sarbi : Turnu Severin, Oravita sau....?


Prin Oravita am trecut eu acum doua saptamani si e destul de aglomerat. Localnicii mai trec "dincolo la sarbi" :D si cumpara tigari ieftine din free shop si risti sa astepti destul de mult in vama.
Am trecut si pe la Severin si parca era mai liber.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 16 Iun 2009, 19:49

laurentiu7,481111 scrie:Urmeaza sa plec in curand in Italia ( localitatea Lignano , aproape de Venetia ). Drumul o sa-l facem in 2 bucati , prima zi trecem granita
(probabil pe la Turnu Severin) si ne-am gandit sa inoptam undeva aproape de Belgrad .
Cateva intrebari :
* unde recomandati trecera frontierei la sarbi : Turnu Severin , Oravita sau....?
* ceva recomadari pt un motel accepabil inainte sau dupa Belgrad ?

Orice alta info legat traseu&stuff este binevenita .



cand pleci?eu in 27 la Bibione-la cativa km de Ligano ;)
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde laurentiu7 » 16 Iun 2009, 20:57

@Buhani73 .Bibione a fost prima super-oferta, dar pana ne-am scarpinat de avans am ratat-o :-w . Plec pe 03.07 in Lignano .
L.E. E super la Bibione ,ai bus plus vaporas din bibione la venetia dus intors pe la 23 euro , nu te mai complici cu auto.
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 16 Iun 2009, 22:21

o sa merg cu avionul.si am vaz si eu chestia aia cu venetia-autobus plus vaporas.e bine ca te duce pana in San Marco
cat ai platit?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 22 Iun 2009, 19:40

Impresii / sfaturi de calatorie pe traseul facut de mine, adica: Ungaria, Austria, Italia (doar in nord), Franta (doar partea de jos - Riviera), Monaco, Elvetia si Germania.

Italia
Am plecat la ora 20 din Rm. Valcea si la ora 11 a doua zi eram la hotel in Mestre, unde am facut in prealabil rezervare. Dupa ce ne-am cazat, am lasat masina parcare la hotel si am luat transportul in comun (autobuz - seamana cu cele ale RATB-ului din toate punctele de vedere :D ) pana in Venetia, mai exact pana in statia Piazzale Roma, care este si ultima statie si nu aveti cum sa o ratati. Este o autogara mare plina cu autobuze si cu chioscuri cu tigari/ziare/suvenire/etc. O sa va simtiti ca acasa. Bilete au si la hotel la receptie. Solicitati ca au. Eu de aici am luat, bilet dus-intors. Parcare nu am platit la hotelul unde ne-am cazat.
Puteti ajunge si cu masina pana in Venetia, exista 2 parcari supraetajate, dar ... atentie cu parcarea in Venetia (pe insula ma refer)! Din ce am inteles eu parcarea costa in jur de 22 E pt maxim 12 ore, parca si trebuie sa lasi cheile in contact + masina descuiata, in cazul in care o masina ia foc sa poata fi mutata! Asta pare a fi o practica obisnuita in Italia, deoarece mi s-a mai intamplat si in Milano sa intru intr-o parcare si sa imi cerara cheile la masina. Am refuzat bineinteles si am cautat alta parcare.
In Venetia am mers pe jos pana in Piata San Marco la dus, deoarece am vrut sa vedem cat mai multe obiective truistice, iar la intoarcere am luat vaporetto (barca/autobuz, dar...pe apa :D ) si e 6EUR/pers. parca, care o merge pe canale pana in Piazzale Roma. Nu aveti cum sa va rataciti, ca e plin de indicatoare si sageti, iar pe apa o sa vedeti scris pe placute galbene de la distanta numele statiilor vaporetto-ului. Daca totusi reusiti sa va incurcati fiti atenti in jur si max. 2 minute o sa auziti dulcele grai romanesc! ;) Cereti detalii.
Acum, sincer sa fiu ma asteptam la mai mult de la Venetia si in general la Italia. :(
Multa mizerie pe strazi, multi "drojdieri" care canta si tipa, care beau si fumeaza (de fapt e plin de chistoace pe strada si din ce am observat numarul femeilor fumatoare e mult mai mare decat cel al barbatilor!!) pe strada. E ceva normal acolo.
O sa vezi vestitii gondolieri care trag de tine sa te plimbi cu gondolele lor, vopsite in tot felurile de culori si impopotonate cu tot felul de covoare, perne si presuri, statuiete si alte "zorzoane". Nu stiu preturi ca nu am apelat la servciile lor. Iarasi apa e foarte murdara, e plina de sticle de plastic, cutii de bere, pungi de plastic, chistoace si radacini, alge si hartii... Venetia e plina de vitrine, chioscuri si tonete de suveniruri, de unde iti poti lua cam tot ce vrei incepand de la sticla de Murano care e foarte scumpa, bijuterii din aur, ceasuri de firma, pana la tot felul de masti, tricouri, ochelari, posete, ursuleti, palarii, etc etc si pana la cafenele si snack bar-uri. Exact ca in Romania la balci.
O sa vedeti ca marea majoritate a cladirilor sunt intr-o stare avansata de degradare, unele sunt chiar ruine. Am inteles ca legea interzice sa se aduca modificari la fatadele cladirilor. Nu stiu ce sa zic dar arata tare aiurea.
Piata San Marco e intr-adevar frumoasa. Sunt cateva terase unde exista orchestre si e o adevarata placere sa stai si sa asculti. Sa nu va asteptati sa vedeti miile de porumbei ca nu mai exista.
Una peste alta Venetia merita vazuta o data, dar a doua oara eu ma mai gandesc daca ma mai duc sau nu. :( Parerea me e ca mai mult de o zi maxim doua nu aveti ce face in Venetia.
Ce am mai vazut in Italia si mi-a placut, a fost Brescia - oras micut dar cochet;
In apropiere si nu trebuie ratat ar fi Sirmione "la Perla del Lago di Garda" foarte frumos, o statiune aflata pe malul unui lac, statiune a oamenilor cu multi bani, zona rezidentiala (30km/h max.) unde vezi vile cu piscine, iahturi, masini scumpe, totul e plin de flori si arbusti, multa curatenie si ce e mai important lumea e foarte linistita, pare ca nici nu ar fi auzit vreodata de criza!
Apoi Verona trebuie vazuta iarasi, cu Piazza Erbe si cu balconul Juliettei, cu aleile micute dintre cladirile cu etaj, cu balcoanele pline de flori si plante exotice, urmeaza apoi Domul din Milano care trebuie obligatoriu vizitat. O sa vedeti la intrare indicatoare cu fotografiatul si filmatul interzis. Nimeni nu le respecta desi e plin de paznici, asa ca bagati poze la greu. ;)
Am mai vazut Torino, nu mi s-a parut foarte interesant, apoi Genova unde am vizitat vestitul "Acquario di Genova". :|
Se spune ca e cel mai mare acvariu din Europa. Taxa de intrare 17 eur/persoana... parerea mea ca nu prea merita banii. O sa vedeti tot felul de specii de pesti si vietati marine, de corali si plante, etc dar in maxim o ora si jumatate n-ai ce face. E interesant de vazut dar doar daca va e in drum. E doar o parere.
Eu m-am dus special pana acolo, am facut vre-o 3-400 km pe autostrada pe care am platit-o, plus motorina, plus intrarea. Dezamagire... :(

De ce trebuie tinut cont in Italia: (in special pentru cei care merg cu masina si nu numai!)
- la intrare in Italia nu se plateste vigneta, dar la intrarea pe fiecare autostrada o sa vedeti dupa 1 -2 km (ca sa nu poti face cale intoarsa cred :D ) asa numitele telepass-uri. Exact ca la vama: exista 3 - 5 - 7 sau mai multe benzi de circulatie, pe fiecare banda exista niste cusete cu bariera langa, treci cu masina pe langa cuseta apesi un buton si iti da o cartela ca cea de la metrou, pe care trebuie sa o pastrezi obligatoriu pana la iesirea de pe tronsonul de atostrada, unde o sa vezi acelasi tip de ghereta si unde ori exista un operator caruia ii dai cartela si iti apare pe un ecran cat trebuie sa platesti, ori bagi cartela intr-o fanta la un automat din care se desface un "buzunar" unde pui banii, monezi sau hartii, la care primesti rest daca e cazul. Apoi se ridica bariera si treci. Mare atentie sa nu pierzi cartela, ca plăteşti integral autostrada de la intrarea în Italia.Nu aveti nicio sansa sa scapati netaxati pe autostrada la italieni. Peste tot exista telepass-uri. La intrare la telepass sunt 3 tipuri de culoare:
1) pentru abonati care au o dracie in geam si cand ajung in dreptul barierei se ridica automat, culoar marcat cu o cartela
2) pentru TIR-uri, aici au acces doar masinile mari marcat cu tir/autobuz
3) masini mici si moto marcat pe chenar galben cu hartie si monede desenate. Pe aici trebiue sa intri cu Fordul! Nu prea stiu sa explic dar iti faci o idee si la fata locului o sa iti dai seama.
In prima zi dupa ce am vazut ca dupa aprox. 250 km de mers pautostrada e am platit aprox. 13 eur parca, am zis ca nu mai folosesc auostrada si am scos-o de pe GPS.
Proasta alegere. Drumurile nationale sun OK, in principiu dar exista limita de viteza intre 30 - 50 si max. 80km/h, multe radare, foarte multe sensuri giratorii si cedari de prioritate si sunt foarte aglomerate. E plin de masini, scutere, biciclete, utilaje, etc. si viteza medie e mult prea mica, basca consum si timp pierdut de pomana.
Ideea e ca italienii nu prea folosesc autostrada (cati dintre noi facem zilnic Bucuresti - Pitesti) si intre doua localitati apropiate folosesc nationalele, nu e ca la nemtii, iar autoritatile tocmai de asta cred ca au pus taxe mari pentru atostrada ca sa vina stranieri (fraierii) care tranziteaza Italia si nu au timp de mers pe drumuri adiacente si care daca nu au GPS prefera autostrada. :((
Asadar, am renuntat la varianta cu drumurile nationale si ulterior am folosit autostrada. Sfatul asta il mai auzisem si de la altii, dar sti cum e: "Lasa ma ca la mine merge, eu ma descurc si nu mai dau banii pe autostrada" Pana nu vezi nu crezi.
Am facut un mic calcul si mi-a rezultat ca suma pe care o dai la taxa de autostrada e cam aceeasi cu suma de bani pe care o platesti pe carburant (ma refer la Diesel) ars pe aceeasi protiune de drum. Cu toate astea recomand clar autostrada.
- e bine sa aveti la voi bani marunti si hartii si monezi. In timpul weekend-ului si al sarbatorilor legale toate peco-urile sunt inchise, adica nu e nici tipenie de om pe acolo. Sunt trase grilejele. Exista insa langa pompe niste automate unde bagi banul, iei furtunul si iti da motorina (gasolo la ei) de cati bani ai bagat. E cu autoservire.
Dar in cazul in care ai bagat motorina de 50 Eur de exemplu si nu ti-a intrat in rezervor decat de 35 Eur, ai 2 variante: ori astepti pana se face luni sau trece sarbatoarea si ii dai baiatului de la casa biletul pe care ti-l da automatul sa iti dea restul, ori te-ai luat teapa de 15 eur!! Odioasa chestie!!! Pana mea, au o lene italienii astia de munca de n-ai vazut!
De preferat incercati sa alimentati din Austria sau Germania, deoarece carburantii sunt mai ieftini, dar daca nu aveti posibilitatea cautati statiile din orase, au preturi mai mici decat cele de pe autostrada.
- incercati sa nu prea depasiti viteza de140 km/h pe autostrada, mai nou am inteles ca s-a mai instalat un nou tip de radar care masoara media pe anumite portiuni de drum, iar pe nationale pastrati limita de viteza.
- mare atentie la tuneluri s, mai exact la iesirea din tunele unde italienii pun radar (controle electronico della velocita), ai atentionare inainte cu cativa km de radarul propriu zis (care este o cutie mare cu doua chestii ca doua faruri)
- la parcarile subterane din orase, acelasi principiu: intri apesi butonul, primesti cartela, apoi la iesire mergi si platesti la casa in baza cartelei apoi intr-un anumit interval de timp (destul de scurt banuiesc) trebuie sa iesi cu masina.
- la parcarile supraterane atentie la culorile cu care sunt trasate spatiile delimitate
- italienii sunt mai vijeliosi (deh...caracterul latin ) in trafic, circula mult pe scutere sau motociclete, depasesc pe contrasens sau iti apar in fata de unde nu te astepti si pe stanga si pe dreapta, la semafor daca lasi ceva spatiu in fata iti intra 3-4 scutere, asa ca ochii in patru. Masinile lor sunt in genere mici.
- daca aveti "norocul" sa fiti opriti de catre "Carabinieri" va trebui sa colaborati cu ei. Va pot opri in trafic fara motiv, te trezesti dintr-odata cu girofarele aprinse in spate, mai ales noaptea daca li se pare ceva suspect sau daca circuli pe drumuri nationale. Reduci viteza si tragi pe dreapta. O sa va ceara actele tuturor participantilor din masina si actele masinii, o sa le verifice in calculator, fac un mic control al portbagajului si daca totul e in regula va lasa in pace.

Uau cat am scris!! Mi s-a urat mie sa scriu darami-te voua sa cititi. :))
Acum vorbind serios, sper sa fie de folos celor care merg afara in UE. Eu am cautat mult dupa astfel de informatii si nu prea sunt de gasit.

O sa scriu si despre celelalte tari daca e nevoie.

Ledit@ Rog pe cei care detin mai multe informatii sa ma corecteze daca am gresit si sa vina cu informatii noi si corecte.
Cu respect.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde laurentiu7 » 22 Iun 2009, 20:06

Super-complet postul tau , @O'neill
Please , spune-mi :recomanzi sa fac traseul pe timpul noptii . Noi plecam 2 familii , copii mici , e mai complicat...e adevarat ca mergand ziua o sa fac 2 zile....
Si inca ceva: legat de taxele de tranzit pana ajungi la italieni
( nu stiu pe unde ai luat-o ) . Ceva probleme , radare , recomandari....?Merci
1. MK2 Focus 2.0 TDCI 136 HP Ghia, Hydronic Heater. FF2_Black_Panther
2. MK3.5 Focus 1.5 Ecoboost 150 HP Titanium, 6F35 Auto Gearbox.
.........................................
Stergatoare Ford Focus 3
viewtopic.php?f=213&t=130794
laurentiu7
Gold Member
 
Mesaje: 969
Membru din: 15 Dec 2007, 22:57
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 22 Iun 2009, 20:43

Eu as recomanda sa plecati seara, e mai bine si pentru copii, acum fiind vara e si foarte cald. Am si eu copil si stiu cum e. Nu mai punem la socoteala faptul ca e mult mai lejer traseul, mai putina circulatie pana la Szeged (Hu), ca dupa aia ai scapat.
Pe de alta parte, noaptea nu prea ai multe de vazut. Acum tu decizi. Oricum mie mi se pare mult mai enervant/obositor de mers ziua.
Ca traseu eu am ales Valcea - Deva - Arad - Budapesta - Wiena - Graz - Tarvisio - Mestre - Venetia. Sau mai pe scurt Romania - Ungaria - Austria - Italia. E putin mai lung decat traseul pe Croatia si Slovenia dar e mai ieftin si mai sigur din spusele unora.
Taxe de tranzit ai in:
- Ungaria (gasesti sa cumperi vigneta din Romania pentru Ungaria si costa vre-o 55 RON parca pentru 10 zile)
- Austria (cum intri in Austria e un Shell de unde iti vigneta si costa in jur de 10 eur tot pe 10 zile),
- Italia platesti in functie de cat mergi pe autostrada. In principiu de la intrare in Italia si pana in Mestre te va costa in jur de 13 eur.
Radare sunt peste tot. Atentie la iesirea din tunele in special la austrieci si la italieni ca te "impusca" cu niste tunuri de n-ai vazut! :D
Daca ai GPS activeaza optiunea pentru camere fixe ca si de alea o sa ai o gramada.

In rest, drum bun si concediu placut.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde cristian1968 » 22 Iun 2009, 21:30

Din experienta mea, cel mai scurt drum spre Italia(cel putin de la mine de la Cluj) e prin Ungaria-Slovenia-Italia.E adevarat ca ai ceva km fara autostrada in Ungaria dar daca mergi noaptea nu e aproape nimeni. La terminarea podului de acces in Venetia exista o parcare supraetajata "TRONCHETTO" unde este un tarif rezonabil, ceva pe la 12 eur pentru o zi intreaga, fara sa trebuiasca sa lasi cheile la masina.De acolo poti sa ajungi foarte simplu. pe jos sau cu vaporetto in Piata San Marco.
Daca mergi prin Austria tariful pentru autostrada in Italia, de la intrare pana la Mestre este de 10,50 eur. Calatorie placuta si drumuri bune...
cristian1968
Incepator
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Mai 2007, 22:03

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 22 Iun 2009, 21:51

tocmai din cauza atator batai de cap plus oboseala am renuntat sa merg cu masina si am luat avionul.ca la bani cam tot acolo iesi
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 08 Iul 2009, 18:07

De retinut de cei care pleaca in concediu prin UE.

TARA / VITEZA MAX IN LOCALITATE / VITEZA MAX IN AFARA LOCALITATII / VITEZA MAX PE AUTOSTRADA
ROMANIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
AUSTRIA 50 km/h 100 km/h 130 km/h
FRANTA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
CROATIA 50 km/h 80 km/h 130 km/h
POLONIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
GERMANIA 50 km/h 100 km/h 130 km/h
UNGARIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
ITALIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h
SPANIA 50 km/h 90 km/h 120 km/h
ELVETIA 50 km/h 80 km/h 120 km/h
SLOVACIA 60 km/h 90 km/h 130 km/h
SLOVENIA 50 km/h 90 km/h 130 km/h

Trebuie sa retineti si ca tabelul de mai sus se aplica pentru autovehiculele categoria A si B si ca in Romania, pe anumite portiuni de drum din interiorul localitatilor se pot stabili de catre administratorul drumului limite de viteza mai mari, dar nu mai mult de 80 km/h. La fel se poate intampla si cu limita inferioara de viteza, dar nu mai putin de 10 km/h pentru tramvaie si 30 km/h pentru toate vehiculele.
Este important sa mai stiti ca deocamdata in Germania nu exista restrictionare de viteza pe autostrazi, limita de 130 km/h reprezentand doar viteza maxima recomandata.


Daca tot se apropie vacanta si v-am oferit lista limitelor de viteza in tarile europene, cred ca ar fi bine sa stiti si ce amenzi se practica pe acolo, mai ales ca acum le primiti acasa.

Asa ca daca alegeti sa va petreceti vacanta in strainatate, va recomand sa respectati regulile de circulatie pentru a evita sa ramaneti fara bani de vacanta sau chiar fara masina. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu prea mai merge binecunoscuta “spaga”. Desi nu va pot da concis valoarea tuturor amenzilor, va ofer o idee pentru a sti la ce sa va asteptati.

Austria - In Austria, veti plati minim 35 Euro pentru o amenda. Cumpararea vignetei va asigura accesul pe autostrazi. Vigneta se lipeste in mod obligatoriu pe parbrizul masiniii. Nerespectarea acestei obligatii atrage o amenda de 120 euro. Centura de siguranta este obligatorie. Folosirea aparatelor antiradar este interzisa, cu exceptia cazurilor in care se obtine aprobare in acest sens de la Autoritatea de Telecomunicatii din cadrul Ministerului federal al transporturilor, Inovatiilor si Tehnologiei. Folosirea acestor dispozitive constituie contraventie, iar sanctiunea consta in amenda de pana la 4000 euro si confiscarea aparatului. Exista si posibilitatea retinerii temporare a autoturismului.

Belgia - Daca sunteti prins cu o alcoolemie intre 0,5 si 0,8 g/mie veti plati o amenda de 137,5 euro. Daca nu platiti pe loc, amenda ajunge la 2.750 euro. In cazul unei alcoolemii de peste 1,5 g/mie, amenda se ridica la 11.000 euro si suspendarea permisului de conducerii pentru 5 ani. Parcarea neregulamentara atrage o amenda de minim 50 euro. Este interzisa comercializarea, detinerea si folosirea detectoarelor de radar si a aparatelor antiradar. Aceste fapte se pedepsesc cu suspendarea permisului de conducere pe o perioada de minim 30 de zile, in functie de decizia procurorului, confiscarea aparatului si o amenda ce se poate ridica la 2000 euro. O amenda neplatita in 96 de ore duce la confiscarea masinii.

Bulgaria - Limitele de viteza sunt strict urmarite de politie. Este obligatorie folosirea centurii de siguranta. Este interzisa utilizarea telefoanelor mobile. Nu este permisa folosirea aparatelor sau dispozitivelor antiradar; folosirea acestora constituie contraventie si se pedepseste cu amenda.

Croatia - Orice amenda primiti trebuie s-o platiti in termen de 8 zile. Conducerea sub influenta alcoolului atrage plata unei amenzi si retragerea permisului de conducere. Folosirea centurii de siguranta este obligatorie. Este interzisa utilizarea detectoarelor de radar si aparatelor antiradar. In caz contrar, sunteti sanctionat cu o amenda in valoare de 2000 kune (aproximativ 300 euro), iar aparatul antiradar sau detectorul va este confiscat. Politia va retine pasaportul pana cand veniti cu dovada platii amenzii.

Cehia - Folosirea fazei scurte este obligatorie. In caz contrar, amenda este de 83 de euro. In cazul in care sunteti prins baut la volan amenda este intre 1000 si 2000 de euro cu suspendarea permisului de conducere pentru doi ani. Centura de siguranta este obligatorie. Depasirea limitelor de viteza atrage amenzi de pana la 500 euro si suspendarea permisului de conducere. Este interzisa utilizarea aparatelor antiradar. Utilizarea lor constituie contraventie si atrage o amenda de 2000 de coroane cehe ( aproximativ 85 euro).

Danemarca - Este obligatoriu ca faza scurta sa fie aprinsa in permanenta. Purtarea centurii de siguranta este oblligatorie pentru toti pasagerii. Depasirea vitezei legale se pedepseste contraventional cu amenda intre 500 si 2500 coroane. Este interzisa utilizarea aparatelor de detectare a radarelor sau a antiradarelor. Parcarea se face numai in locurile special amenajate si numai in intervalul de timp mentionat. Depasirea timpului legal este sanctionata contraventional cu amenda cuprinsa intre 500 si 1500 de coroane.

Finlanda - Purtarea centurii de siguranta este obligatorie pentru toti pasagerii. Folosirea fazei scurte permanent este obligatorie. Parcarea se face in spatii special amenajate. Amenda pentru neplata parcarii este cuprinsa intre 20 si 40 Euro. In cazul parcarii ilegale, masina poate fi ridicata si inapoiata proprietarului contra sumei de 170 euro. Este interzisa detinerea si utilizarea dispozitivelor de detectare si bruiaj a aparatelor radar.
Amenzile de pana la 115 euro pot fi achitate pe loc.

Franta - Conducerea sub influenta bauturilor alcoolice, la o concentratie mai mare de 0,5g/mie, se poate solda cu confiscarea permisului de conducere. Depasirea cu peste 40 km/h a vitezei legale aduce dupa sine suspendarea permisului de conducere. Detinerea si utilizarea detectoarelor radar este interzisa si poate atrage o amenda de 1500 euro si chiar confiscarea masinii. Parcarea in zone interzise se sanctioneaza cu amenda pana la 375 euro sau cu ridicarea masinii. Purtarea centurii de siguranta este obligatorie. Este interzisa folosirea si detinerea aparatelor de detectare a radarelor. Fapta constituie contraventie si se amendeaza cu 1500 euro (750 euro daca amenda se plateste pe loc).

Germania - Centura de siguranta este obligatorie. La 18 puncte de penalizare acumulate pe teritoriul Germaniei carnetul de conducere este retinut temporar sau definitiv, in functie de gravitatea si intervalul la care se comit contraventiile. Utilizarea detectoarelor de radar si a aparatelor antiradar constituie contraventie. Aceasta se sanctioneaza cu amenda in valoare de 75 euro si 4 puncte de penalizare. Organele de politie au dreptul de a confisca dispozitivul de detectare al radarului, antiradarul, precum si sistemele de navigatie cu functie de detectare a radarului. Sofatul in stare de ebrietate poate aduce dupa sine interdictia de a mai conduce pe teritoriul Germaniei. Orice depasire a concentratie de alcool de 0,49g/mie atrage o amenda de 125 euro. Puteti primi amenda si pentru injurii adresate unui al sofer. Daca nu aveti vigneta primiti o amenda de 40 euro.

Grecia - Legea sanctioneaza conducatorii auto cu o alcoolemie mai mare de 0,24g/mie (contraventie) si 0,50g/mie (delict). Utilizarea sau detinerea sistemelor antiradar sau de detectare a radarului este interzisa. Fapta constituie contraventie si se amendeaza cu sume pana la 2000 euro, retinerea permisului de conducere 30 zile, retinerea actelor masinii, precum si a placutelor de inmatriculare pentru 60 zile. Parcarea ilegala se pedepseste cu amenda cuprinsa intre 40 si 150 euro plus confiscarea placutelor de inmatriculare pentru 20 zile, precum si plata taxei de parcare pentru acest interval de timp. Depasirea vitezei legale cu peste 20 km/h se pedepseste cu amenda de 100 euro, iar cu peste 30 km/h cu amenda de 350 euro plus retinerea permisului de conducere timp de 60 de zile. Se aplica amenzi mari si se poate retine permisul de conducere, certificatul si numerele de inmatriculare pentru cei care: folosesc telefonul mobil in trafic; circula pe benzi destinate mijloacelor de transport in comun; depasesc linia dubla, trec pe culoarea rosie a semaforului, nu respecta semnalele agentului de circulatie, opresc in locuri neamenajate sau dau inapoi pe autostrada.

Italia - La depasirea limitei maxime de alcool in sange de 0,5g/mie, soferul poate ajunge in arest, iar masina poate fi confiscata. Faza de intalnire este obligatorie in permanenta. Depasirea limitelor de viteza poate atrage amenzi de pana la 1000 euro si suspendarea permisului de conducere. Celelalte incalcari ale regulilor de trafic, inclusiv cele referitoare la parcare, afecteaza punctajul si poate atrage suspendarea permisului. Este interzisa detinerea si utilizarea detectoarelor de radar si antiradarelor. Amenzile pentru cei care produc, comercializeaza si folosesc astfel de dispozitive sunt cuprinse intre 742 si 2.970 euro plus confiscarea aparatelor respective.

Olanda - In timpul condusului este interzisa folosirea telefonului mobil, soldandu-se cu o amenda de minim 138 euro. Este interzisa utilizarea aparatelor de detectare a radarelor si a celor antiradar. Utilizarea lor reprezinta contraventie si se sanctioneaza cu 250 euro amenda si confiscarea aparatului.

Spania - Centura de siguranta este obligatorie pentru ocupantii locurilor din fata in interiorul localitatilor si pentru toti pasagerii in afara localitatilor. Depasirea limitelor de viteza poate atrage aplicarea unor amenzi de pana la 1500 euro si suspendarea permisului de conducere. Depasirea cu peste 40km/h a limitelor de viteza constituie infractiune, iar depasirea cu mai putin de 40 km/h se pedepseste cu amenda de pana la 1500 euro. Sunt interzise detinerea si utilizarea dispozitivelor de detectare a radarelor, precum si a aparatelor antiradar. Folosirea lor reprezinta infractiune si se pedepseste cu aplicarea unei amenzi si a punctelor de penalizare.

Turcia - Este interzisa utilizarea sistemelor anti-radar sau de detectare a radarelor, amenzile aplicate fiind de aproximativ 1500 euro, cu achitare imediata sau 2000 euro, pana la data iesirii din tara.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde bil » 08 Iul 2009, 21:13

Oneill...ti-au placut explicatiile angajatilor de la parcarile supraetajate din Venetia ???
Nu-l pot uita...era unul micut de statura si imi sunea "luuuuk al za cars arrr open....hiiir...hiiir...no problem....iu liv faiv centz in za car...and tomorou iu findit in za car" :)))))))
De unde ai informatiile legate de amenzile rutiere ???
Ford Sierra
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login