Călătorii

Venetia / Italia

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 27 Aug 2008, 11:09

Salut.
Ma gandesc sa mai fac o iesire anul asta, pe la sfarsitul lui lunii septembrie in Italia - Venetia. Deocamdata e in faza de proiect. Vreau sa imi dati si mie cateva puncte de atractie, obiective turistice, etc. Ma intereseaza in acelasi timp si cazarea: o pensiune sau un hotel. Am gasit ceva in Mestre (oras aflat in vecinatatea Venetiei). Ca si traseu: pe Croatia sau pe Austria.

Cu respect.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde SiKKa_22 » 27 Aug 2008, 18:53

Pe Croatia iti trebuie viza, in Austria nu, chiar daca drumul e putin mai lung pe Austria...avantajul este ca te poti opri la Parndorf la o sesiune de shopping, util pentru partea feminina :). In Mestre merita, nu e asa de scump ca in Venetia (cazarea te ucide acolo, spre deosebire de capatul celalalt al podului). Merita excursia, eu am fost anul asta la carnaval si peste o sapt ma duc la Roma.
Dezmembrari FORD, OPEL si VOLSKWAGEN. Pentru alte marci, la comanda.
Relatii/comenzi la tel: 0743090366, e-mail: SiKKa_22@yahoo.com sau malexcml@gmail.com, id mess: SiKKa_22
Avatar utilizator
SiKKa_22
Member
 
Mesaje: 430
Membru din: 01 Dec 2007, 11:51
Localitate: Pitesti
Maşina: Mondeo 131 cp 6+1, touchscreen, heated seats, light&rain sensors
VIN: WFOWXXGBBW3M49099

Re: Venetia / Italia

Mesajde bil » 27 Aug 2008, 21:00

Atentie cu parcarea in Venetia (insula) ...parcarea este in jur de 22 E pt maxim 12 ore si trebuie sa lasi cheile in contact+masina descuiata (au si afise in care cer acest lucru.....cica de la pompieri ....in cazul in care o masina ia foc sa poata fi mutata). E mai nasol pt noi acest lucru deoarece Casco nu acopera dauna in cazul furtului daca ai cheile sau actele in masina in momentul furtului.
Am gasit parcare (pana in podul de legatura cu Venetia...la distanta de 4 statii de autobuz) cu 6E/zi de luni pana vineri....de vineri ora 12 parcarea era 10E pana duminica inclusiv.
Merita vazuta Venetia ....dar am observat ca italienii sunt mai tigani de cat tiganii nostri (la masa trebuie sa dai obligatoriu 12% din consumatie+1% "coperto (adica servetelul, tacamurile, masa etc etc).
Bafta
Ford Sierra
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 28 Aug 2008, 09:59

SiKKa_22 scrie:...avantajul este ca te poti opri la Parndorf la o sesiune de shopping, util pentru partea feminina :). ...

Adica aici:

He he sunt patit, stai linistit! Am scris in alte posturi mai vechi despre asta. Parndorf-ul era planificat la intoarcere, asa cum e si Mariahilferstrasse si SCS Mall. Pe mine ma interesa doar ca si traseu Croatia, deoarece Austria o cunosc. Calitatea drumului, taxe pe autostrazi, etc.
Chiar e nevoie de viza pentru Croatia? :-O . Si cine imi da viza? Eram convins ca iti trebuie doar pasaport. :(
In Mestre unde te-ai cazat. Hotel, pensiune ceva? Ce preturi?
Multam' oricum.

@bil Sunt si "rrom(an)i" autentici pe acolo sau numai italieni? :D . Am notat!


Cu respect.
Fişiere ataşate
16032007092.jpg
16032007089.jpg
16032007084.jpg
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde fasconal » 28 Aug 2008, 12:41

Nu-ti trebuie nici o viza. Trebuie doar sa ai pasaport. ( Nu e UE, deci nu poti intra doar cu buletinul )
Drumurile sunt extraordinare.
Taxele de autostrada sunt mari, pot egala costul combustibilului.
fasconal
1nsane Member
 
Mesaje: 1471
Membru din: 05 Oct 2007, 23:37
Localitate: Tg-Mures

Re: Venetia / Italia

Mesajde stdanm » 28 Aug 2008, 13:49

salut
eu m-am cazat in noventa padova, e la aprox 50 km de venetia, spre padova. hotel de 3 stele, 56E pe noapte parca de camera dubla, oricum era sub 60.
de acolo autobuzul pana in venetia, 7E biletul dus intors. Fara stres cu locul de parcare (e mereu plin), furturi de prin parcare (am inteles ca se practica la greu), plus traficul pana acolo (autostrazi de kko pline de tiruri).
daca vrei coordonatele hotelului, da-mi un mp.

l.e. ah, si in venetia sa te tii bine de buzunare, pt ca daca nu te fura fara sa iti dai seama, te fura pe fata la restaurant :)) cu "servizio" al lor de 12% :-t si atitudinea lor de nesimtiti.
Avatar utilizator
stdanm
Gold Member
 
Mesaje: 759
Membru din: 20 Mai 2007, 18:51
Localitate: Bucuresti, Nord

Re: Venetia / Italia

Mesajde Atupi » 01 Sep 2008, 22:52

Am fost in aceasta vara la Venetia intr-o excursie de o zi eu petrecandu0mi concediul in Venetia.
- in Croatia se intra cu buletinul si nu trebuie nici o viza dar daca ai pasaport ia-l cu tine
- in parcarea de la intrarea in Venetia iti inchizi masina nu trebuie sa lasi nici o cheie la nimeni sau mai stiu e ce ciudatenie(asa e si normal)
- hotelurile din imediata apropiere sunt scumpe si parerea mea este ca o zi este suficienta pentru vizitarea Venetiei si poti sa stai in Slovenia sau undeva mai departe de Venetia

Daca mai ai intrebari nu ezita sa le adresezi. Calatorie placuta !
Ford Fiesta TDCI 2005
Atupi
Gold Member
 
Mesaje: 589
Membru din: 23 Feb 2007, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde bil » 02 Sep 2008, 09:19

Atupi...eu am venit acum 2 saptamani din Venetia (nu am gasit parcare pe insula...fara sa lasam cheile in masina...mai erau 2 masini de Ro ..care stateau pe ganduri). Faza cu lasatul cheilor in masina este valabila pentru cele 2 parcari supraetajate de langa autogara.
Nu stiu unde ai parcat tu.
Ford Sierra
Avatar utilizator
bil
1nsane Member
 
Mesaje: 2124
Membru din: 23 Sep 2005, 22:08
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde Atupi » 02 Sep 2008, 09:47

Am parcat in acea parcare mare etajata de langa gara de vaporase unde am platit 20 si ceva de euro pt 9 ore de parcat. De acolo am luat vaporul si am mers pe canale si in toate punctele de interes. Iti dai seama ca nu as fi lasat cheile pt ca era full masina cu tot felul de chestii.
Ford Fiesta TDCI 2005
Atupi
Gold Member
 
Mesaje: 589
Membru din: 23 Feb 2007, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde bogdanv » 22 Sep 2008, 11:31

in perioada 2.10 - 5.10 sint la venetia. nu merg cu masina, merg cu avionul si stau chiar in venetia. nu vorbesc de cazare ca nu are sens, venetia este scumpa. oricum exista si aici apartamente de inchiriat la un pret destul debun, care pleaca de la 80EUR/noapte doua camere cu chicineta si cam tot ce iti trebuie.

pentru rezervari te sfatuiesc sa vizitezi http://www.booking.com si http://www.otel.com . iti mai dau un hint: dupa ce te-ai hotarit la hoteluri cauta-le detaliile si contacteaza-le direct deoarece s-ar putea sa ai surpriza sa iei un pret mai bun de la hotel direct cu o rezervare online directa. eu asa procedez si merge bine. acum de exemplu la hotelul unde voi sta pe site-uri era pretul cu circa 10% mai mare decit la hotel direct.

am mai fost pe acolo de citeva ori. cazarea in padova e mai scumpa decit in mestre. merita sa stai in mestre daca ai chef sa te dai cu trenul sau autobuzul pina in venetia. nu sfatuiesc pe nimeni sa mearga cu masina pina la parcarile de linga gara deoarece exista posibilitatea sa fie pline (eu am patit-o odata si m-am intors...in mestre). pe la hotelurile din mestre sau pensiuni poti sa iti lasi masina pentru doar 5 EUR pe zi si nu ai nici un fel de problema.

recomand biletul de vaporeto de grup sau pe cel pe trei zile astfel te poti plimba pe oriunde cum vrei si cit vrei. atentie la orar si trasee!

recomand sa iei masa pe stradute deparet de piata san marco sau punctele principale de atraactie. ai sa ai surpriza sa vezi ca acolo e mult mai ieftin. daca insa vrei sa bei o cafea de 8 EUR in sna marco te saftuiesc sa te duci la cafeneaua ...imi scapa numele dar are un pianist care cinta tot timpul, stind cu spatele la bazilica pe mina dreapta pe la jumatatea pietei.

daca sinteti tineri si sinteti mai mult de 3 puteti sa va dati studenti si sa intrati in palatul dogilor cu pret redus, mai bagati unul care sa arate a profesor cu voi si e rezolvata.

merita vizitata si insula Burano, un Murano mai mic. si acum desi nu e sezonul daca ai timp fa o plimbare pina in Lido de Jesolo s vezi cum arata o plaja de mii de EUR.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 22 Sep 2008, 13:12

Foarte informat colegul. Confirm tot ce a spus mai sus, eu merg cam o data pe an in Venezia, locuiesc la vro 100 de km.
Ultima oară modificat de mirceamc pe 31 Iul 2009, 12:23, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu era necesar quote pt ca era vorba de postul precedent!
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde bogdanv » 22 Sep 2008, 16:05

tx. in '98, am stat in trieste 2 luni (lector la niste cursuri internationale pentru energie la institutul de fizica) si am fost de citeva ori pe acolo. am mai vizitat-o de atunci de citeva ori in cursul anilor. venezia e un oras in care imi place sa merg si in care ma simt bine si in care de fiecare data gasesc ceva nou. ghetoul e super. pentru restaurante si hinturi recomand: http://www.virtualtourist.com unde se pot gasi reviewuri, imagini si sugestii.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 10 Dec 2008, 16:26

spuneti-mi voi ce traseu ati ales spre venetia?prin croatia sau austria?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 10 Dec 2008, 17:55

In momentul asta nu ti recomand sa vii la Venetia, :(( :(( , este apa de un metru jumate in oras, asa ca mai bine alta data.
Oricum as zice mai bine Austria decat Croatia.
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 10 Dec 2008, 19:34

vorbeam pt vara!!!!!!!!
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde Atupi » 11 Dec 2008, 14:26

Prin Croatia este mai scurt si poate mai ieftin. Prin Austria e mai comod si multi spun ca e mai safe (subiectiv dupa parerea mea). Prin Croatia ai mai putin de 1000km (900 si un pic) si ii poti face lejer intr-o singura zi. Apoi daca nu te grabesti este foarte frumos traseul prin zona nordica a Croatiei dupa ce treci de Rijeka. Evita sa mergi prin Slovenia pe autostrada pentru ca e 30euro taxa de autostrada/jumatate de an (mai mica nu exista). A, sa nu uit....marele dezavantaj cu Croatia este ca in Serbia iti trebuie pasaport.
Tu alegi :) Oricum pana la vara ai tot timpul sa mai afli pareri. Drum bun !
Ford Fiesta TDCI 2005
Atupi
Gold Member
 
Mesaje: 589
Membru din: 23 Feb 2007, 14:54
Localitate: Bucuresti

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 11 Dec 2008, 18:26

Atupi,338508 scrie:Prin Croatia este mai scurt si poate mai ieftin. Prin Austria e mai comod si multi spun ca e mai safe (subiectiv dupa parerea mea). Prin Croatia ai mai putin de 1000km (900 si un pic) si ii poti face lejer intr-o singura zi. Apoi daca nu te grabesti este foarte frumos traseul prin zona nordica a Croatiei dupa ce treci de Rijeka. Evita sa mergi prin Slovenia pe autostrada pentru ca e 30euro taxa de autostrada/jumatate de an (mai mica nu exista). A, sa nu uit....marele dezavantaj cu Croatia este ca in Serbia iti trebuie pasaport.
Tu alegi :) Oricum pana la vara ai tot timpul sa mai afli pareri. Drum bun !

mersi de raspuns!!!
eu m-am gandit sa merg prin ungaria si austria iar cand vin sa ma intorc prin croatia apoi sa urc in ungaria.nu e problema cu pasaportul ca am, dar in serbia se misca ingrozitor de incet lucrurile!!
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 28 Ian 2009, 10:31

Ca sa nu mai deschid un topic nou, il redeschid pe asta mai vechi.
Asadar, ma interseaza si pe mine care mai sunt taxale de autostrada in Italia, Franta, Elvetia. Cum se procedeaza, cumperi rovigneta la intrarea in tara respectiva si e valabila pe toate autostrazile sau tre' sa cumperi vigneta la fiecare autostrada? (Intreb deoarece asa imi spunea cineva mai zilele trecute ;) si mi s-a parut tare aiurea :-O )
Ce trebuie sa mai stiu in privinta asta: viteze, amenzi, :D taxe, etc, etc.
Dati-mi idei ca sa stiu ce sa mai intreb! ;)
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde O'neill » 28 Ian 2009, 11:39

Propun moderatorilor daca se poate sa facem un topic gen " Europa - sfaturi de calatorie, trasee, cazari, impresii, etc. etc." impartit pe subtopicuri gen "Austria", "Italia", "Franta" "Germania" ... (dupa modelul topicului "Vehicule Ford" cu Ka, Fiesta, Focus, Mondeo, Scorpio, ...) si in care fiecare sa puna si gaseasca raspuns la intrebari de genul:
- un loc unde fiecare sa scrie impresii din locuri pe unde si-a plimbat Fordul :D , in topicul cu tara respectiva
- un loc unde gaseste cazare ieftina in tara X
- unde poate manca bine in tara Y
- ce merita vazut in xara Z
- la ce trebuie avut grija in...
- pret vignete autostrada sau taxe de trecut cu bac-ul in tara ...
- ce traseu e mai indicat pentru a ajunge in ...etc.

In momentul de fata sunt multe astfel de topicuri dar sunt imprastiate si cu greu gasesti ceea ce te intereseaza intr-un timp scurt, de aceea as vedea eu utila o "comprimare" a acestora intr-unul singur.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 28 Ian 2009, 18:55

in ungaria si austria platesti vigneta daca folosesti autostrada.in italia se plateste pe distanta parcursa
sincer, mai multe gasesti pe softpedia
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde Officer » 03 Feb 2009, 18:18

Confirm cele spuse de buhani... Eu am fost in 2007 prin Serbia-Croatia-Slovenia-Venetia - sunt fix 1500 km din Bucuresti din care vreo 900 ii faci pe autostrazi- restul ii faci evident prin Romanica si prin Serbia.

Cazare gasesti convenabil in Mestre. Eu ma duc si acum pe 19-22 febr la carnaval. Am gasit cazare in Mestre la 90 EUR/noapte la hotel de 4*.

In Serbia si Croatia se plateste autostrada in functie de cat mergi pe ea.

O intrebare pentru cine a mai fost: pe vaporas ati vazut vreodata controlori? :D
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 03 Feb 2009, 18:52

Officer,373493 scrie:
O intrebare pentru cine a mai fost: pe vaporas ati vazut vreodata controlori? :D


Ceea ce nu inteleg eu este: De ce nu raman cei care isi pun aceste intrebari in Romania?
Hmm.. Sunt fara cuvinte. no comment.

Oricum, pentru curiozitatea ta,iti pot spune cu siguranta, am fost pana acum de vreo 5 ori la Venezia, si nu am vazut niciodata nici un controlor, si asta pentru ca am avut tot timpul bilet, si nici nu mi-a trecut niciodata macar prin cele mai indepartate ganduri sa merg fara.

Spun toate acestea pentru ca aici aud dese ori la intrare in Supermarket uri fraze de genul "Mah..da aici au ajtia camere din alea de filmat!??". Si ma simt de rahat, fraze de genul ma fac sa imi fie rusine sa vorbesc romaneste.

PS. Venezia este superba, mi-ar placea sa o vad tot timpul asa.
Drum bun tuturor celor care vor veni in vizita!!!
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 03 Feb 2009, 21:20

dtipuit
te rog daca se poate mai multe inf
eu voi merge la vara la Bibione-vreo 60-80 km de Venetia.pana la urma am ales ruta clasica prin austria.la venetia cu ce imi ecomanzi sa merg in excursie de o zi?se merita sa merg cu masina si sa o las pe acolo sau e mai simplu cu vaporasul din statiune?am incercat sa deschid si un topic pe softpedia dar a fost mutat la discuriile despre italia iar acolo nu prea am gasit multe inf folositoare
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 03 Feb 2009, 23:14

Pai daca vrei sa vizitezi Venezia nu prea ai cum sa mergi cu masina, e cam plin de apa :D . Eu iti recomand sa faci cum am facut si eu de fiecare data cand am fost acolo.
Mergi cu masina pana inainte de podul de la Mestre, o lasi intr o parcare normala, regulamentar, chiar si cu plata(oricum vei plati mai putin daca te duci dincolo de pod, ultima data am mers cu masina pana langa intrarea la vapoare si am lasat-o in parcare cu plata,costat 25 de euro/zi) si de acolo sunt autobuze care te duc pana in locul de unde poti sa iei vaporasul. Iti recomand sa iei biletul pe o zi intreaga pe toate liniile, economisesti in modul asta.
Sa nu uiti sa iti iei o harta a orasului ca sa nu te pierzi printre stradute, iar daca vrei sa mananci, sa nu te opresti la restaurantele aglomerate di Piazza S.Marco, ca te usuca la bani. Principiul este: cu cat e mai departe de Piazza S.Marco cu atat este mai ieftin :D.

Eu am facut jumatate de zi cu vaporasele dupa care m-am oprit si am luat-o pe jos pe stradute sa mai vad cate ceva obiective turistice.O sa le vezi pe harta si sunt si indicatoare.
Daca vrei sa mergi si la Lido (plaja in taducere) te sfatuiesc sa te duci separat doar la plaja, nu in aceeasi zi cu vizitatul.

Cam atat in linii genrale, daca mai vrei informatii specifice astept intrebari.

Numai bine!!
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde Officer » 04 Feb 2009, 09:51

Multumesc pentru raspuns dar nu si pentru comentariile izvorate din prejudecati. Scopul intrebarii era altul... eu nici in RO nu ma urc in niciun mijloc de transport fara bilet...
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Venetia / Italia

Mesajde Buhani73 » 04 Feb 2009, 12:48

pana la urma s-a rezolvat si cu transportul.aseara am gasit la wizz bilete timisoara-treviso-timisoara la 230 lei.si chiar nu se merita sa mai merg cu masina costurile fiind cam tot acolo.asa ca probabil voi folosi transportul in comun.spune-mi te rog ceva preturi la autobus, vaporas eventual si la intrari sa am asa o imagine
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Venetia / Italia

Mesajde gabicosta » 04 Feb 2009, 13:52

in legatura cu controlul biletelor...exista,am vazut cum au fost controlati la urcare cativa dintre pasageri
gabicosta
Member
 
Mesaje: 292
Membru din: 28 Aug 2007, 01:27
Localitate: prahova
Maşina: ka 2001

Re: Venetia / Italia

Mesajde Officer » 04 Feb 2009, 15:44

1 eur/calatorie cu autobuzul si vaporetto e 6EUR calatoria. Intrarile variaza intre 10-15 si 30-40EUR. Depinde unde vrei sa mergi.

Am o cunostinta care a stat un an si ceva aproape de venetia si imi spunea ca nu a vazut niciodata control pe vaporas...
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Venetia / Italia

Mesajde dtipuit » 04 Feb 2009, 15:48

Officer,374031 scrie:Multumesc pentru raspuns dar nu si pentru comentariile izvorate din prejudecati. Scopul intrebarii era altul... eu nici in RO nu ma urc in niciun mijloc de transport fara bilet...


Comentariile mele erau "izvorate" nu din prejudecati, ci din fapte concrete, si nu erau referitoare la tine personal. Oricum, pentru curiozitatea mea, care era scopul intrebarii tale?

@Buhani73: Autobuzele nu mai stiu cat costa exact, cam 1 euro biletul pe o ora, la vaporas in schimb biletul pe o zi pe toate liniile(excluse liniile Alilaguna, Clodia, Fusina, care nu le-am folosit niciodata, nu stiu ce e cu ele) este 18 euro,si e valabil si pt. autobuzele de la Lido. Pot sa ti mai spun sa nu te astepti sa mai vezi faimosii porumbeii din piazza San Marco, nu prea mai sunt, au interzis astia sa li se mai dea mancare si au cam plecat.
In rest, intrarile pe la muzee si alte chestii difera de la an la an, oricum nu e cine stie ce scump, le vezi la fata locului.
Focus III SW 2.0 TDCi 163 CP powershift
Avatar utilizator
dtipuit
Gold Member
 
Mesaje: 642
Membru din: 09 Ian 2006, 04:01
Localitate: Italy
Maşina: Ford Focus 2011 SW Titanium 2.0 TDCI 163 CV Powershift

Re: Venetia / Italia

Mesajde gabicosta » 04 Feb 2009, 17:04

apropo de porumbeii din SM ,era plin de ei asta vara si oamenii le dadeau mancare,apropo de cand e interdictia?
gabicosta
Member
 
Mesaje: 292
Membru din: 28 Aug 2007, 01:27
Localitate: prahova
Maşina: ka 2001

Următorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 17 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 17 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login