Călătorii

Viena de sarbatori

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Viena de sarbatori

Mesajde assilein » 18 Dec 2008, 17:28

Bunä ziua .Am intrat pe forum de curind si am väzut cä faceti särbätorile de An Nou la Viena de aceia mi-am permis sä vä fac cunoscutä pensiunea noasträ in speranta
cä vä putem oferi cu prilejul unei viitoare excursii sau cälätorii de afaceri in Austria
sau la Viena, servicii de cazare, de calitate la preturi imbatabile:

-Camerä standard /2pers./ zi /serviciile de mai jos incluse/.--40 euro
-Camerä mai micä cca.15m2 / 2pers./ zi /aceleasi servicii/.--35 euro
-Camerä mare cca.55 m2 /2,3,4 sau 5 pers./zi /serv.ident/.--70 euro

Oferim :

-Intämpinarea oaspetilor ca bäuturi calde,reci,snackuri
-Camerä cu pat dublu + pat mobil pt.1 copil
-Baie cu dus,wc,feon
-Satelit Tv
-Internet wireless gratuit
-Tenis de masä in aer liber gratuit
-Biciclete pt.oaspeti -2 euro-toatä ziua !!
-Mic dejun intre orele 6 si 9 sau la pachet pt.cei gräbiti
-Cafea,ceai,cacao cind doriti in timpul zilei gratuit
-Transfer gratuit al oaspetilor de la aeroport
-La un sejur de min.2 zile-1 Tur panoramic vienez cu vizitarea obiectivelor turistice
-1 sticlä de apä mineralä gratuit/camerä/zi
-O searä italianä .Pizza +1 sticlä de vin (bere,sucuri) la un sejur de minim.4 zile
-Intocmim trasee turistice si oferim consultantä sincerä in orice domeniu de interes al oaspetilor nostri

Pensiunea Lucinel e la citiva km de aeroport pe partea dreaptä a autosträzii ce duce la Viena intr-o zonä foarte curatä si linistitä la 150 m de Parcul National "Donau Auen "-Luncile Dunärii unde zeci de km de poteci si trasee turistice amenajate vä imbie la drumetii,jogging sau mers cu bicicleta . De la pensiune pinä aproape in centrul Vienei se ajunge färä nici o oprire la semafor in max.15 min.!! Sincer si garantat !!! Renuntati la stresul cäutärii unui hotel cu loc de parcare contra cost si optati pentru o cazare rapidä ,färä formalitäti ,intr-o pensiune nouä si comfortabilä in regim hotelier. O familie de romäni prietenosi vä vor intimpina oricind veti sosi nu numai cu o cafea,un ceai,un pahar de vin ci si cu o atmosferä familiarä si imbietoare. Pentru detalii accesati site-ul pensiunii :
cazare-austria.ro
Avatar utilizator
assilein
Incepator
 
Mesaje: 71
Membru din: 16 Dec 2008, 23:06
Maşina: Ford mondeo TD ,1996, 90 cai,Abs, Clima
VIN: wfofxxgbbfst52895

Re: Viena de sarbatori

Mesajde Alen » 18 Dec 2008, 22:40

Domnule Lucian, va propun sa postati acest anunt in sectiunea "Comercial" a forumului nostru, subsectiunea "Non Auto"
viewforum.php?f=111
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Viena de sarbatori

Mesajde silviupn69 » 19 Dec 2008, 08:48

assilein,343087 scrie:Bunä ziua ............................la preturi imbatabile:

-Camerä standard /2pers./ zi /serviciile de mai jos incluse/.--40 euro
-Camerä mai micä cca.15m2 / 2pers./ zi /aceleasi servicii/.--35 euro
-Camerä mare cca.55 m2 /2,3,4 sau 5 pers./zi /serv.ident/.--70 euro


cazare-austria.ro



....unde ati fost domnule assilein asta vara? Daca stiam de dvs. mai devreme, ne-ati fi servit cu 9 zile de cazare, atat cat am stat in vara la Wien ;) . Din ce ne-ati propus dvs.,locatia este ok, la fel si serviciile, preturile sunt faine, totusi exista o neconcordanta la doua dintre acestea, intre ce ati expus aici si ce exista pe pagina dvs. web. Care sunt corecte? :-??
Multumesc,
Silviu
P.S. Intre timp am vazut ca le-ati corectat si pe cele de pe site :)
Ford Mondeo
Ghia 04/2005 , TDCI, 2.0, 131cp
Imagine
Avatar utilizator
silviupn69
1nsane Member
 
Mesaje: 1238
Membru din: 27 Dec 2007, 07:29
Localitate: Piatra-Neamt
Maşina: Mondeo 2.0 TDCI; 130CP

Re: Viena de sarbatori

Mesajde roataderezerva » 03 Ian 2009, 22:47

Proaspat intors din Viena.
Primul meu drum in afara tarii cu masina mi-a dat ceva emotii insa acestea au fost nejustificate. Se circula mai bine decat la noi atat in Ungaria cat si in Austria. Am facut escala la Arad atat la dus cat si la intors. Drumul in total a fost in jur de 14 ore.
Focuselul s-a comportat exemplar si s-a multumit cu un consum mediu de 5.6%, 450 ron cheltuiti pe motorina, si o viteza medie de 68 km/h. L-am folosit din plin si in Viena reusind astfel sa acopar multe obiective intr-un timp cat mai scurt. Nu am primit flash-uri, claxoane condusul fiind o placere in Viena. GPS-ul a fost utilizat non-stop bineinteles.
Am fost oprit o singura data la dus, imediat dupa granita de politistii maghiari. Le-am aratat actele si mi-au urat drum bun.
Sunt multe de spus insa ma limitez la acestea deocamdata. Merita din plin vizitata singurul regret fiind doar faptul ca au fost prea putine zile.
Fişiere ataşate
Wien.JPG
Wien
underwasserhouse.JPG
Underwasserhouse
stiintele naturii.JPG
Stiintele naturii
St.Stefan.JPG
Sf.Stefan
prater.JPG
Prater
parlament.JPG
Parlament
opera.JPG
Opera
Belvedere.JPG
Belvedere
albertina.JPG
Albertina
Focus Wagon Ghia TDDI 90PS 2001
Avatar utilizator
roataderezerva
Ford Freak
 
Mesaje: 171
Membru din: 19 Feb 2007, 08:04
Localitate: Valea Calugareasca, Prahova
Maşina: Focus Wagon Ghia TDDI 90PS 2001
VIN: WF0NXXGCDN1C20932

Re: Viena de sarbatori

Mesajde leut27 » 03 Ian 2009, 23:32

bravo, felicitari
If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus” – "the Orangutan" Jeremy Clarkson
leut27
1nsane Member
 
Mesaje: 1507
Membru din: 12 Oct 2007, 20:11
Maşina: ST stealth grey 2.0 ecoB Estate

Re: Viena de sarbatori

Mesajde cristian3000 » 04 Ian 2009, 14:31

La fel si eu, proaspat intors din Austria. 4 nopti intr-o pensiune langa Hallstatter See unde am fost in principiu pt schi dar am facut si ceva excursii prin imprejurimi (inclusiv Salzburg, o sa revin cu poze pe topicul masinii mele cand o sa am timp sa scriu mai multe), si ce vroiam sa zic ontopic, la intoarcere ne-am oprit prin Viena si am stat la Dl Lucian Asandi (assilein).
Postez in special pentru a recomanda cu cea mai mare incredere pensiunea dlui Lucian. Locatia este super, am facut fix 15 minute de la pensiune pana la primul semafor de la intrarea in Viena, iar de acolo dupa cum ti-e norocul, dar in niciun caz nu ai de asteptat ca la cozile interminabile din Romania. Conditiile de cazare sunt foarte OK, de hotel de minim 3 stele as putea spune, la care se adauga ospitalitatea si caldura specific romaneasca. Ma rezum doar la atat ca sa nu creada cineva ca fac vreo reclama. In final profit de acest post pentru a-i multumi dlui Asandi pentru gazduire si pentru conditiile oferite.
Si cateva poze de prin Viena (cu toate ca in jumate de zi nu am putut vedea mare lucru):

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
cristian3000
1nsane Member
 
Mesaje: 1258
Membru din: 02 Aug 2007, 14:47
Localitate: Timisoara
Maşina: ex- Ford, Mondeo, 2004. Prezent: Audi A4 2009.

Re: Viena de sarbatori

Mesajde testergl » 12 Ian 2009, 16:02

Salut,

Intentionez sa plec spre Austria la sf. lui ianuarie si sa raman in zona pana pe 6-7 febr. Mai e cineva interesat?
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Viena de sarbatori

Mesajde OvidiuB » 12 Sep 2010, 22:40

pentru a nu deschide topic nou, incerc sa ma "strecor" si eu, mai ales ca vreau sa plec pe 1 sau 2 decembrie - adica de sarbatori, nu? :D

am mai vizitat Viena, dar calatorind cu trenul. acum risc cu "barca", care chiar daca nu mai e noua, tocmai a prins o revizie, plus schimb de bujii si urmeaza a doua shimbare de distributie.

dar revenind: daca am cauciucuri de iarna doar pe fata "se pune" sau nu? nu e vorba de bani, ci mai degraba de faptul ca nu am spatiu de depozitare pentru ele pe timpul anului. mai ales ca in ultima vreme cu greu am mai trecut de 10mii km/an.

din cate am inteles din postarile anterioare, doar in caz de accident te intreaba cineva de sanatate, si asta sper sa nu fie cazul.
dar poate am noroc si primesc vre-un raspuns.... :))

avand in vedere ca merg si cu juniorul meu de doar 3 ani, apreciez orice sfat legat de drum. traseul ales - momentan- e prin Brasov-Sibiu-Arad si am sa innoptez la iesire din tara.

a, sa nu uit: doar cu harta (eu sunt de moda veche) cat de tare risc?
2003 FF1 Turnier 1.8 TDDI 90CP
2008 FF2 Turnier 1.6 TDDI 109CP
Avatar utilizator
OvidiuB
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 19 Apr 2006, 10:20
Localitate: Bucuresti / Ploiesti
Maşina: FF1 Tournier TDDI, 90CP/2003 + FF2 Tournier TDCI, 109CP/2008

Re: Viena de sarbatori

Mesajde adispan » 13 Sep 2010, 06:05

pe mine m-a treminat drumul bucuresti-timisoara, de aceea cred ca e foarte bine sa faci o escala la tm sau arad, mai ales ca esti cu un copil mic

te poti descurca si cu harta, insa e bine sa iti pregatesti nitel drumul prin viena cu google maps
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Viena de sarbatori

Mesajde OvidiuB » 13 Sep 2010, 10:25

pai cand am zis de harti le-am inclus si pe cele de la Google, mai ales ca au si varianta "satelit". din fericire stau destul de bine cu orientarea in spatiu si am sa merg la un hotel la care am mai fost o data, langa Schonbrunn (adica un punct de reper destul de clar).

GPS nu stiu daca pot face rost, si daca-l cumpar ajung cu bugetul de pregatire a calatoriei peste bugetul calatoriei in sine - sau aproape.

cu condusul o sa fac cu schimbul cu sotia (si ea e fosta navetista Bucuresti/Ploiesti), dar o sa facem mai multe opriri special pentru cel mic. el se comporta suficient de bine in masina, si, cel mai important lucru, e obisnuit sa stea in scaunelul lui. Am ramas ingrozit, ajungand si pe site-urile dedicate copiilor, sa vad cati parinti recunosc cu seninatate ca au renuntat la sacaunelul auto pentru ca copii nu-l vor de cand erau mici....
2003 FF1 Turnier 1.8 TDDI 90CP
2008 FF2 Turnier 1.6 TDDI 109CP
Avatar utilizator
OvidiuB
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 19 Apr 2006, 10:20
Localitate: Bucuresti / Ploiesti
Maşina: FF1 Tournier TDDI, 90CP/2003 + FF2 Tournier TDCI, 109CP/2008

Re: Viena de sarbatori

Mesajde adispan » 13 Sep 2010, 20:59

pana la viena e drum de campie, nu cred ca va comenta cineva daca ai gume de vara pe spate, iar daca vrei jipies, ti-l imprumut pe al meu
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Viena de sarbatori

Mesajde addy2002 » 13 Sep 2010, 22:03

conditiile de trafic sunt explicate mai bine aici: http://advantageaustria.org/lt/news/loc ... cht.en.jsp
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Anterior

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login