Switch to full style
În ţară şi peste hotare
Răspunde

Re: unde mancam?

31 Mar 2009, 22:46

propun sa nu va limitati la Timisoara. astfel, sa ne spuneti pe unde ati mancat bine in calatoriile prin tara.

Re: unde mancam?

31 Mar 2009, 23:05

Sibiu - recomand "Scăricica" şi ciolanul afumat (cu varză călită sau fasole) la Bodrun. De asemenea, se mănâncă decent pe la terasele din Pieţe (mare şi mică).
Hunedoara - Friptura Matei Corvin la Rusca.
Dealul Negru - Micii.
La TimiÅŸoara ajung prin mai, cred.

Re: unde mancam?

31 Mar 2009, 23:12

zaboss,420466 scrie:Sibiu - recomand "Scăricica" şi ciolanul afumat (cu varză călită sau fasole) la Bodrun. De asemenea, se mănâncă decent pe la terasele din Pieţe (mare şi mică).
Hunedoara - Friptura Matei Corvin la Rusca.
Dealul Negru - Micii.
La TimiÅŸoara ajung prin mai, cred.


cele mai multe recomandari in Sibiu si imprejurimi sunt cu ciolan afumat :)

parca ar fi o traditie locala

Re: unde mancam?

01 Apr 2009, 02:30

Dap este o traditie la Sibiu ciolan afumat cu fasole ...
In Sibiu se manaca fff bine la Bufnitza si Kon Tiki !!! cele mai bune resturante

Re: unde mancam?

01 Apr 2009, 21:36

va recomand iara Nea` Marin(asa cred ca se cheama) ii in timisoara pe o straduta in dreapta pietei mehala, nu stiu adresa, poate o stie altcineva

Re: unde mancam?

03 Apr 2009, 11:20

xetix,420541 scrie:Dap este o traditie la Sibiu ciolan afumat cu fasole ...
In Sibiu se manaca fff bine la Bufnitza si Kon Tiki !!! cele mai bune resturante


5 stele si de la mine pentru Bufnitza, Sibiu, pe Nicolae Balcescu, pietonalul care duce spre Piete.
Alte restaurante care mi-au placut in mod deosebit:
Taco Locco (Suceava, cel din Galeria Carrefour, incredibil de bine se mananca acolo desi e intr-un hypermarket)
o taverna pe Republicii, in Oradea, undeva la demisolul unei cladiri, pe dreapta cum vii dinspre Crisul
Sergiana in Brasov, pe strada paralela cu Republicii (cea pe care urci, ca pe partea cealalta cobori pe Nicolae Balcescu, imediat ce ai intrat pe acea strada, la un subsol)
pensiunea Koronka, in comuna Corunca, prima comuna inainte de Targu Mures cum vii dinspre Bucuresti sau chiar in Tg. Mures la pensiunea Atlantic (intrebati taximetristii)
Fair-Play in Cluj (nu e ultracentral dar orice taximetrist de poate indruma; recomandat sa comanzi mai intai un singur fel si aiba daca iti mai e foame te mai arunci la inca o portie)
o cantina foarte faina in Baia Mare (undeva in zona hypermarketului Real, cum vii dinspre oras ca sa iesi spre Cluj, faci stanga la prima dupa ce ai trecut de Real, treci peste o cale ferata si e undeva imediat pe dreapta)
in Iasi restaurantele din zona studenteasca de langa Iulius Mall
in Timisoara la Camelot (zona campusului universitar)
Gura Humorului restaurantul cu tema medievala de langa hotelul din centrul orasului (imi scapa acum numele lantului international de hoteluri la care este ala afiliat).
Vraja Marii in Constanta, chiar la o poarta a portului, pe faleza, mai jos de Cazino. Nu arata el deosebit dar la mancare nu m-au dezamagit niciodata.
In Techirghiol e un restaurant de 3 stele (probabil singurul de acolo), in zona centrala a statiunii unde m-a rupt bucatarul ala cu ciorba lui de burta. Senzationala. De obicei evit ciorba de burta pe litoral!!!
In Bacau, m-a dus Verga_Cip la un restaurant foarte ok, undeva in centru, faci dreapta la McDonalds si mai mergi vreo 150 m. E imediat pe stanga, inainte de a face drumul o curba la dreapta. In apropierea stadionului municipal Bacau (in parcarea stadionului iti lasi masina ca la restaurant nu ai unde).

Restaurante unde mi-am luat tzeapa: Rm Valcea (toate!), On Plonge Constanta (ala din port), Baf Constanta (ala de pe bvd. Mamaia care e deschis tot timpul anului, de ala de pe faleza Mamaia nici nu vreau sa aud ca e deschis doar vara).

Daca nu stiu orasul sau sunt doar in trecere, opresc la un hypermarket si mananc la un lant de fast-food. Mai mananc de asemenea in locurile unde vad tiruri multe (unde trag tiristii se mananca bine! asta e regula).
In Ardeal si Moldova se mananca in general de la bine in sus. Am retineri fata de Oltenia si Constanta.
Restaurantele marilor hoteluri nu esueaza nici ele pentru ca se mentin in forma tot timpul anului cu nunti, botezuri, bairamuri private...Merita sa trageti si acolo ca macar va minimizati riscul.

Mai sunt si altele unde am mancat foarte bine (Deva, Alba Iulia, Piatra Neamt). Am ajuns la ele intreband taximetristii. Daca vreo 2-3 mi-au spus acelasi lucru, m-am dus acolo si nu am regretat.

Pofta buna si scrieti aici impresiile dvs. din toata tara ca pe mine ma intereseaza subiectul!

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

03 Apr 2009, 19:28

Am editat putin titlul, cu referire si la cazare...de multe ori cele doua merg mana in mana

Constanta

04 Apr 2009, 14:14

recomand urmatoarele restaurante:
Rustic: pe bd tomis, pe stanga cum mergi spre iesirea din oras, spre ovidiu, cam la 500m de iesirea din oras. e un petrom langa, si e la strada, nu aveti cum sa-l ratati.
Irish Pub: langa Zorile (am scris pe topicul cu NU despre asta), pe str. mircea, pe partea dreapta ca acum e cu sens unic. repere: liceul mircea, plaja modern.
Scapino: la 200m de Irish, doar ca mai inapoi spre piata ovidiu, la intersectia mircea-ferdinand.
Balada: zona casa de cultura, fac aia niste gratare... si au un mujdei care nu e doar cu usturoi ci ca o crema si cu lamaie, si cu putina smantana cat sa se lege bine, si sa nu mirosi dupa o zi intreaga.
On Plonje din portul tomis: e singurul de altfel, ca on plonje junior l-au daramat si construiesc un bloc peste fosta locatie; e la noroc: preturi mici, mereu aglomerat, dar cateodata mancarea e stricata. cand nu e insa, e nebunie! recomand un imodium preventiv dupa masa ;)
Avanti: recomand doar pizza si lasagna, super bune, in rest slab.
Vraja Marii de pe faleza: super bun, preturi bune, asa cum zicea si darth-claudiu

cand imi mai aduc aminte, mai completez lista.

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

05 Apr 2009, 11:05

Pofta mare la toata lumea! :D

Vin si eu cu o intrebare!Pe traseu Oradea-Cluj sau pe linga Arad unde se maninca bine? :-/
Dupa km care ii fac sa ajung in tara va dati seama ca mi-e pofta si mie de o ciorbita buna,un mititel bun!vreau si eu o parere de a voastra,ca ultima data am cam luat chinta si sincer va zic eram in patru am comandat 3 feluri diferite de ciorba unde zeama era aceiasi numai ca schimba continutul:fasole,burta,vacuta!Pai se poate asa ceva??? :-O

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

05 Apr 2009, 11:32

cazare k lumea, curte cu iarba verde si ciresi, mincare excelenta: casa galbena, loc. arbore :D ... pe linga radauti

brasov: hotel tampa - un hotel invechit, plasat intr-o oaza de liniste; preturi mici
cluj: hotel melody - exact in centru, cladire de patrimoniu
suceava: pensiunea leaganul bucovinei - la iesire spre falticeni, cazare misto, mincare "ca acasa"
tr. severin: hotel continental
tg mures: hotel transilvania - exact in piata trandafirilor, invechit
bacau: hotel dumbrava - renovat ultra-lux, preturi mari; la restaurant aveau un grup vocal-intstrumental cam rapciugos
odorheiu secuiesc: pensiunea gizi - mincare ieftina si bestiala, cazare ieftina
beclean pe somes: UN SINGUR HOTEL, FUGIIIIIITI !!!
deva: hotelul de linga parc (am uitat cum se cheama)
petrosani/vulcan: un motel/hotel la iesirea spre valea jiului, plasat oarecum "pe coasta dealului" - nu se vede d la sosea
arad: hotel parc, pe malu' muresului, linga strand

haleala buna
in brasov la 4 amici (str grivita) si la 4 roses (coaste de porc)
in tg mures la solyom (da' cred k a fo desfiintat ...)
piatra neamt: un restaurant cu ceva nume arabesc, la iesire spre bicaz
timisoara: camelot in zona studenteasca

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

05 Apr 2009, 11:45

Omule,ai mila de mine?
Tocmai mi-ai lasat gura apa,amintindu-mi de coastele de porc de la 4 roses!
Ce bine e sa fi acasa!!! NU printre straini:(( :(( :((

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

05 Apr 2009, 11:54

radu.cmax,423885 scrie:Pofta mare la toata lumea! :D

Vin si eu cu o intrebare!Pe traseu Oradea-Cluj sau pe linga Arad unde se maninca bine? :-/
Dupa km care ii fac sa ajung in tara va dati seama ca mi-e pofta si mie de o ciorbita buna,un mititel bun!vreau si eu o parere de a voastra,ca ultima data am cam luat chinta si sincer va zic eram in patru am comandat 3 feluri diferite de ciorba unde zeama era aceiasi numai ca schimba continutul:fasole,burta,vacuta!Pai se poate asa ceva??? :-O


cred ca am o solutie exact pt ce cauti tu:
http://www.motelmilenium.ro/

macare buna, portzii foarte mari (de obicei desertul il iau la pachet). au un "Meniul Soferului" cand am fost eu ultima data pe acolo era 17,5 lei si includea o ciorba, felu 2 (garnitura+friptura), salata si desert. toate deosebit de gustoase.

prin Timisoara as putea sa va recomand si eu cate ceva, dar cred ca topicul se refera la locatzii de halit din afara localitatilor.

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

08 Apr 2009, 10:00

Pentru amatorii de peste, va recomand restaurantul Marinarul(asa e cunoscut in oras) in cadrul hotelului Atlantis.Au preturi mici fata de toate localurile intalnite in tara la preparatele din peste.Ca exemplu, in toamna trecuta am mancat o saramura de somn (imensa :-O ) cu mujdei si mamaliguta la pretul de 14.7 lei. L un moment dat aveau chiar pastruga, dar din 2006 exista prohibitie la sturioni asa ca nu stiu daca mai gasiti :D !
Pofta mare!
Ultima oară modificat de KomandantuR pe 08 Apr 2009, 10:44, modificat 1 dată în total.
Motiv: Poate ne spui si orasul...

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

09 Apr 2009, 07:16

Scuze, dar la cat de obisnuit sunt cu orasul asta, in subconstient aveam impresia ca l-am mentionat!
E vorba de Tulcea! :D

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

28 Mai 2009, 13:36

Unde mancam/unde ne cazam in Botosani, Vaslui si Focsani ?
Multumesc

Re: Orasele tarii

28 Mai 2009, 13:43

dupa 2 ani, hai sa il resuscitam pe asta micu`!

Asadar, ceva pe la Vaslui avem?
La Botosani o sa fie clar Maria, ca mi-a placut, chiar daca stau cam prost cu parcarile pe acolo!

Re: Recomandari Hoteluri in tara

28 Mai 2009, 13:44

rog un moderator sa il lipeasca la asta: viewtopic.php?f=17&t=5286&p=466210#p466210

si pe asta tot acolo: viewtopic.php?f=117&t=30717
daca se poate...
multumesc!

Re: Recomandari Hoteluri in tara

28 Mai 2009, 13:52

@shine, cum a fost la Balad'or (PN)? Ca acolo imi fac nunta, sunt curios ce parere au clientii despre ei.

Re: Orasele tarii

28 Mai 2009, 14:08

am vazut ca ai gasit topicul celalalt, asa ca o sa-l inchid p'asta, sa nu scriem in mai multe parti
L.E.; am unit toate trei topicurile...ramane acesta valabil

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

28 Mai 2009, 14:09

radu.cmax,423885 scrie:Pofta mare la toata lumea! :D

Vin si eu cu o intrebare!Pe traseu Oradea-Cluj sau pe linga Arad unde se maninca bine? :-/
Dupa km care ii fac sa ajung in tara va dati seama ca mi-e pofta si mie de o ciorbita buna,un mititel bun!vreau si eu o parere de a voastra,ca ultima data am cam luat chinta si sincer va zic eram in patru am comandat 3 feluri diferite de ciorba unde zeama era aceiasi numai ca schimba continutul:fasole,burta,vacuta!Pai se poate asa ceva??? :-O


La iesire din loc. Negreni, pe partea stanga, restaurantul Route 60.
Loc. Negreni este cam la 20 km dupa ce cobori Piatra Craiului spre Cluj.
Ultima oară modificat de dromi99 pe 28 Mai 2009, 14:13, modificat 1 dată în total.

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

28 Mai 2009, 14:12

the cage, ai pm
Alen,466244 scrie:am vazut ca ai gasit topicul celalalt, asa ca o sa-l inchid p'asta, sa nu scriem in mai multe parti
L.E.; am unit toate trei topicurile...ramane acesta valabil


pai de-asta si ziceam sa le unim pe toate 3, ca nu apar probleme de intercalari si sunt informatiile toate utile :)

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

28 Mai 2009, 14:21

la vaslui am stat la un motel inainte de intrarea in oras dinspre barlad. e verde si e pe stanga cum te duci spre vaslui. au o ciorba radauteana buna acolo. cazarea... decenta ;)

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

25 Mar 2010, 11:59

Salutare,

Pentru o noapte in Brasov, unde imi recomandati sa stau? Un loc fara pretentii, rezonabil la pret.

Multumesc anticipat,

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

12 Iul 2010, 11:16

testergl,679255 scrie:Salutare,

Pentru o noapte in Brasov, unde imi recomandati sa stau? Un loc fara pretentii, rezonabil la pret.

Multumesc anticipat,


Revin cu intrebarea de mai sus, dar de data asta vreau sa stau in Bucuresti.

Multumesc,

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

12 Iul 2010, 18:40

ce inseamna rezonabil ca pret in bucuresti? adica pe la ce suma ai vrea sa se invarta ?

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

21 Iul 2010, 18:23

ce mai recomandati referitor la cazare si papica in Timisoara sau Arad?

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

24 Iul 2010, 19:21

Ce recomandaţi în Bârlad (cazare + masă)? Am văzut că sunt vreo 3 hoteluri.

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

25 Iul 2010, 11:01

in Barlad recomand hotel Occident.
am mai stat la Moldova (para asa se cheama), dar e incomparabil cu occidentul, iar restaurant recomand Alona, undeva in centru, pe langa Primarie.

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

25 Iul 2010, 14:31

Tommy,755802 scrie:in Barlad recomand hotel Occident.
am mai stat la Moldova (para asa se cheama), dar e incomparabil cu occidentul, iar restaurant recomand Alona, undeva in centru, pe langa Primarie.

Mulţumesc, în poze Premierul parcă arată cel mai bine, ştii ceva despre el?

Re: Unde mancam / unde ne cazam in Romania ?

20 Aug 2010, 12:01

Cred ca ar fi de folos si asa ceva:
http://www.amfostacolo.ro, gasiti multe informatii utile si actualizate zilnic cu noi review-uri !
Răspunde