Călătorii

Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde adispan » 21 Iul 2010, 18:50

va rog sa ma ajutati daca detineti informatii referitoare la
- cazare: max 100 ron cu MD inclus in Timisoara sau Arad
- cazare max 35 EUR/DBL/noapte cu MD inclus in Budapesta, Praga, Nurenberg, Augsburg, Frankfurt, Munchen, Viena sau in jurul acestor orase (sa zicem pe o raza de 20-25 km)
- valoarea "la zi" a vignetelor din Ungaria, Cehia, Germania, Austria
- cost benzina in oras versus cost benzina pe DN sau autostrada
- recomandari de "must see" sau "must do" sau "must eat/drink" :D

multumex
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde VIPER » 21 Iul 2010, 19:12

Pentru cazare intra pe booking.com si sapa un picut, o sa ai multe detalii. Eu asa am facut si mi-am gasit cazare unde vroiam pentru concediul ce bate la usa.

Preturi la taxe de drum gasesti tot pe net, ori pe site-urile oficiale ale tarilor respective (site-urile oficiale de turism), ori pe altele cum ar fi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Vignette_%28road_tax%29
http://www.theaa.com/allaboutcars/overs ... select.jsp
etc.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde link2 » 21 Iul 2010, 21:39

In Praga recomand bere Hotel Seifert http://www.hotelseifert.cz/en/hotel.html personal amabil, camere decente destul de aproape de centrul istoric, parcare 12 euro
In Budapesta de evitat hotel Bara, pe site au poze cu camerele din fata iar cand ajuns acolo am primit o camera urata si inghesuita in spate
Avatar utilizator
link2
1nsane Member
 
Mesaje: 1463
Membru din: 07 Ian 2008, 14:36
Localitate: Cluj
Maşina: focus2 hb sport, 1.6 tdci

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde bricy » 21 Iul 2010, 23:16

Acum o luna am fost pe acolo si iti pot recomanda sa nu o iei prin Cehia si Slovacia, deoarece la cehi rovinieta minima e 13 euro si drumurile sunt chiar proaste, parca anul trecut nu erau asa, iar la slovaci rovinieta minima e 5 euro.
La austrieci rovinieta minima era in jur de 7 euro insa se merita, drumuri bune si benzina mai ieftina, o sa ocolesti vreo 200 de km insa banii care i-ai da pe roviniete o sa-i dai pe benzina.
A, atunci cand iesi din tara fa plinul deoarece la unguri benzina e scumpa, de fapt daca o iei prin Austria poti face plinul dupa aia de la OED, e o benzinarie pe la 100 si ceva de kilomatri inainte de a iesi din Austria, are sigla verde si o poti vedea din timp numai sa fii atent, au benzina buna si ieftina 1.28 euro litrul, dupa ce a vazut masina benzina asta a inceput sa zboare.
In Germania pe autobanda asteaptate la 1.5 euro litrul de benzina, iar prin orase 1.4 euro. La ei nu se plateste rovinieta pe autobanda.
Drum bun si numai bine.
"Nu întrebaţi ce poate să facă ţara pentru voi, întrebaţi-vă ce puteţi face voi pentru ţară"
Avatar utilizator
bricy
1nsane Member
 
Mesaje: 3377
Membru din: 11 Sep 2009, 12:15
Localitate: Tecuci
Maşina: Focus 2002 2.0i 131cp Brc
VIN: WF0NXXGCDN1P72637

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde VIPER » 21 Iul 2010, 23:19

Offtopic, si accept orice pedeapsa: de ce zice romanul "autobanda", sa mor de inteleg... In germana ii zice "autobahn" care in romaneste inseamna "autostrada". O fi greu? Sau e mai interesant? Nu ma prind...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde adispan » 22 Iul 2010, 05:52

multumesc domnilor :)
daca mai aveti idei/recomandari, va ascult :)
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde b85xix » 22 Iul 2010, 08:09

Ungaria are benzina putin mai scumpa insa daca faci plinul de la Arad nu ai nevoie sa pui in hu. Apoi Austria are cea mai ieftina benzina . Cat despre cazare incearca si la o pensiune. Au preturi intre 30-50 euro si confort mai mare decat la hotel cu Md mai consistent .
Mare grija la centura de siguranta in Austria Germania. ( Se da amenda si pt ocupantii spate).
tip: In Germania pe "autobanda" ( :)) ) e fara limita de viteza . :D
Cand am incetat de a mai fi copii, am si murit!
Avatar utilizator
b85xix
Gold Member
 
Mesaje: 781
Membru din: 03 Aug 2006, 20:53
Localitate: bucuresti
Maşina: Mondeo mk 4 2.0 tdci titanium+extras 140si 3 cai frumosi

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde adrianmihai83 » 22 Iul 2010, 08:41

Acum o luna am facut un tur de Europa, pe langa locurile enumerate de tine ne-am mai abatut prin Elvetia, Franta, Belgia, Luxemburg si Olanda. Referitor la cazare nu pot sa iti dau foarte multe sfaturi (am stat mai mult la hoteluri si sare din bugetul alocat de tine).

Pe rand, locuri "must see":

La Budapesta - Palatul Roial - vederea de sus este spectaculoasa
Din Ungaria merita vazut si Balatonul - un lac de culoare verde mediteranean :) - marea lor. Mare atentie daca mergi pe gps, Balaton este si o localitate in Ungaria, nu este acolo statiunea. Daca vrei sa mergi la statiunea lor un punct de reper este Balatonfured. Daca il cauti pe gps o sa vezi imediat lacul, este langa Veszprem si de jur imprejurul lacului sunt numai statiuni.

In Austria - am stat cazati la 2 pensiuni, una in Neusiedl am See si una in Innsbruck singura in bugetul alocat ar fi la Neusiedl am See (Seegarten - a fost in jur de 38-40E - zona face parte din patrimoniul mondial Unesco, lacul este superb, cred ca este cel mai mare lac de stepa), restul au fost hoteluri. Pensiunea are 5 terenuri acoperite de tenis, sauna si 2 sali de squas. Daca tot esti aici atunci trebuie sa treci pe la Parndorf - este la 5 km distanta (Outlet gigant, daca vrei sa cumperi ceva atunci trebuie sa aloci cam 5 ore sa vezi totul. Fata de anii trecuti preturile sunt ceva mai mari, din punctul asta de vedere am fost putin dezamagit.)
Viena - mult prea multe de enumerat - in primul rand Schonbrunn (Versailles-ul lor in miniatura), catedrala Sfantul Stefan, zona centrala, Palatul Imperial Hofburg, Opera, Parlamentul, Biserica Sfantul Karl, parcul de distractii Prater... multe altele, nu imi mai vin acum in minte
Stift Melk - foarte aproape de autostrada, multa lume trece pe langa ea si nici nu o observa. Este spectaculoasa, trebuie vizitata obligatoriu :) .
Salzburg - Castelul (se urca pe jos sau cu furnicarul, foarte frumos, de sus se vede tot Salzburgul), Piata Mozart, locul de nastere al lui Mozart, domul, piata veche, cateva biserici.
Innsbruck - in oras nu sunt prea multe de vazut, in schimb daca ajungi acolo trebuie sa mergi pana la ghetar, eventual sa vezi trambulina (asta daca nu vrei sa o vezi pe cea din Germania - Garmisch-Partenkirchen). Pana la ghetar drumul este senzational, de fapt toata Austria este. Un coleg al meu a spus cam tot ce era de spus: "Austria este toata un Transfagarasan". Ca sa ajungi la ghetarul Stubaier schimbi 3 telecabine (pana la 3333m - Top of Tirol) - deschide pe la 31 iulie, zapada e prea mare. Oricum de acolo de sus vederea nu se poate compara cu nimic...

Ai sarit Koln din enumerarea ta, catedrala este spectaculoasa, cele mai frumoase vitralii pe care le-am vazut. Daca te tin picioarele trebuie sa urci pana sus in turn.
Nurenberg - locatie plina de insemnatate istorica - de vazut locul unde s-a tinut procesul de la Nurenberg, teatrul, castelul...

La Praga - castelul, catedrala, gradinile, podul Carol, cartierul evreiesc, si Champs Eilse-ul lor - piata Wenceslav


Referitor la vignete:

Ungaria - 1530ft/ 4 zile - este electronica, iti da doar bon de casa, nu lipesti nimic pe parbriz
Austria - 7,9 euro/ 4 zile
Germania - nu exista :D
Cehia - am platit in euro (nu in coroane), inainte de a intra in Cehia - 10 euro/ 10 zile

Oricum si in Ungaria si in Cehia poti plati in euro, nu iti trebuie neaaparat moneda locala - bine, la un curs de schimb putin defavorabil tie. Singurul loc din UE unde nu se poate plati in euro este Romania :D, chiar si in Elvetia, cu toata mandria lor - moneda lor e cea mai tare, ei nu vor in UE - tot am platit in euro.

La final, ca si concluzie - "Go west, life is peaceful there" =))
ex. FF2, 2007, 1.6 TDCI, 90 CP, cica SPORT
Mazda 3 tx+
_________________
你太好奇
Avatar utilizator
adrianmihai83
1nsane Member
 
Mesaje: 1487
Membru din: 14 Apr 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti si Ploiesti
Maşina: Ford Focus, 1.6 TDCI, 2007
VIN: WF05XXWPD57K08651

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde clauarad » 22 Iul 2010, 09:47

Referitor la Arad iti recomand aceasta pensiune:
Pensiunea ELA **

Sunt ok ca si pret si conditii
Avatar utilizator
clauarad
Member
 
Mesaje: 336
Membru din: 31 Oct 2008, 17:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2012 TDCi 119 cp

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde adispan » 22 Iul 2010, 18:26

multumesc tuturor :) , o sa printez posturile astea inainte de plecare

vamile cenad / turnu sunt mai putin aglomerate fata de nadlac? drumul prin HU de la ele e mai bun/prost fata de cel de la nadlac?

vi s-a intimplat sa va opreasca politia prin tarile astrea sa va perchezitioneze masina? ma intereseaza in special daca s-au uitat in habitaclu, pe linga scaune si consola centrala a masinii ... pt ca eu am detector de radar modular, iar "oracaitoarea" e pusa intre scaunul soferului si consola centrala; daca stau pe scaun, nici nu se vede (nu se vede nici daca nu e nimeni in masina);

v-a intrebat/controlat cineva de triunghi/vesta/sigurante si becuri/trusa prim ajutor in termen de valabilitate?
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde clauarad » 22 Iul 2010, 20:02

Hai sa te lamuresc eu cum ii cu vama TURNU, caci merg saptamanal in ungaria, la cumparaturi.
Inainte si politia de frontiera statea langa vamesi, dar de 8-10 luni nu mai stau, si DA, daca vor te opresc.
Intreaba de: tigari, alcool, si unde mergi.

Daca te opreste politia rutiera (ai grija ca in ungaria orice politist te poate oprii) te intreaba de vesta ,triunghi, trusa... asta in cazul in care nu te opreste pentru radar...oricum detectoarele radar la ei sunt interzise...
Dar asta nu-i o regula, mi sa intamplat o singura data sa fiu oprit de politia de la rutiera...


Referitor la aglomeratie, eu mai mult de 2-3 masini in Turnu nu am prins niciodata
Avatar utilizator
clauarad
Member
 
Mesaje: 336
Membru din: 31 Oct 2008, 17:24
Localitate: Arad
Maşina: Ford Focus 2012 TDCi 119 cp

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde testergl » 23 Iul 2010, 07:35

Salutare,

Anul trecut, in drum spre Austria fiind, dupa ce am trecut granita HU (Nadlac), la vreo 200 m ma opreste un echipaj - pareau a fi de la politia de frontiera! Le-am dat actele, fara sa cobor din masina, s-au uitat la pasagerii din spate, au cerut si buletinele lor, apoi m-au pus sa cobor si sa deschid portbagajul. M-au intrebat unde merg, apoi de stingator, trusa, triunghi - le-am aratat! Apoi, imi spun ca pasagerii din spate nu au centura pusa! Recunosc, nu stiam ca e obligatoriu! :-S Au oprit buletinele celor 3 din spate si au mers cu ele la masina pentru verificare, tot zicand ca amenda pentru asta e undeva la 60k forinti?! :-?? Apoi, m-au intrebat, citez: "Forinti este? Euro este"? Eu, personal, nu aveam cash deloc, ci doar CC. Noroc ca avea o prietena o bancnota de 20 euro. Mi-au indicat sa o pun in portbagajul masinii lor, mi-au dat actele si...drum bun! Pot sa mai spun ca opreau DOAR masinile cu numar de RO! :| Cam astea sunt aventurile la granita cu HU. Saptamana viitoare plec in concediu din nou, sper sa nu mai am surprize!


adispan,754716 scrie:multumesc tuturor :) , o sa printez posturile astea inainte de plecare

vamile cenad / turnu sunt mai putin aglomerate fata de nadlac? drumul prin HU de la ele e mai bun/prost fata de cel de la nadlac?

vi s-a intimplat sa va opreasca politia prin tarile astrea sa va perchezitioneze masina? ma intereseaza in special daca s-au uitat in habitaclu, pe linga scaune si consola centrala a masinii ... pt ca eu am detector de radar modular, iar "oracaitoarea" e pusa intre scaunul soferului si consola centrala; daca stau pe scaun, nici nu se vede (nu se vede nici daca nu e nimeni in masina);

v-a intrebat/controlat cineva de triunghi/vesta/sigurante si becuri/trusa prim ajutor in termen de valabilitate?
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde Alen » 23 Iul 2010, 08:33

cand am fost in Austria anul trecut nu m-a oprit nimeni, nici in Ungaria, nici in Austria, nici prin vame si nici altundeva...am iesit pe la vama Bors (Oradea) si am aratat doar buletinul asa, din fuga calului, mi-au facut semn sa trec repede :D
am trecut ca prin branza, dar banuiesc ca-i o chestie de noroc
pe langa centura pt. pasagerii din spate, atentie la proiectoare, sa nu le ai aprinse decat daca e ceata
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde thecage » 25 Iul 2010, 21:15

Cazare: Paprika Csarda, la o aruncatura de bat de granita intre Ungaria si Austria, 18/22/44/66E pentru 1/2/3/4 paturi.
Benzina: 1.42E s-a facut la Esso langa mine, in Munchen; eu am luat de la OMV in Austria pe autostrada cu 1.37E (benzina de 95); benzina de 98 este la Esso 1.5, iar la acelasi OMV era 1.42.
Vinieta: am cumparat imediat dupa granita cu 75 lei, atat pentru Ungaria cat si pentru Austria, platind in lei; daca luam in forinti era cu vreo 15-20 lei mai ieftin. In Germania s-a bagat vinieta pentru centrul orasului in orasele mari, am platit 6E, scopul lor nu e sa taxeze in functie de norma euro, ci pur si simplu sa interzica accesul masinilor poluante in centru.
Politia: nu m-a oprit nimeni, dar eram blindat (2 extinctoare, 2 truse medicale, 4 veste, 2 triunghiuri), faruri aprinse si toata lumea cu centura pusa, vinieta lipita pe parbriz unde trebuie si fara telefon la ureche. La frontiera la unguri abia au apucat sa deschida pasapoartele si au zis sa trecem. La Nadlac am stat la coada de 4-5 masini (vineri in jur de ora 17.00).
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
thecage
Member
 
Mesaje: 267
Membru din: 03 Apr 2008, 10:51
Maşina: Ford Focus 2, 2008, 1.6 Ti-VCT 115CP, Trend

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde addy2002 » 25 Iul 2010, 22:10

1. In Timisoara din pacate eu nu stiu cazare cu 100 lei camera dubla cu mic dejun :(
2. La Cenad nu se sta in vama.
3. Sa nu uiti sa aprinzi luminile ca ungurii te ard!
4. In HU, daca te opreste politia cu motiv, se "recompenseaza" ca la noi sau se ia la cunostiinta amenda si nu se plateste. Deocamdata nu exista acord de executare silita intre HU si RO.
5. In HU detectoarele sunt legale. Dar radarele lor sunt cam nedetectabile :)
6. Anul trecut matrica (vignieta) de Ungaria era 1140 FT/4 zile la benzinarii. In vama deobicei e mai scump. Sa nu intrii pe autostrada fara matrica ca de multe ori stau la panda exact la urcarea pe autostrada.
7. In Budapesta poti sta cu 34E la http://www.driveinnhotel.com (fostul Etap)
8. In Austria nu tine pct 4. Nici sa nu incerci.
9. In Austria detectoarele sunt ilegale + speedcams de pe GPS.
10. Vesta reflectorizanta e obligatorie pe autostrada.
11. Sa fi FOARTE sigur ca ai ITP-ul valabil pt ca in Austria SE CONFISCA masina.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde adispan » 26 Iul 2010, 06:36

va multumesc, trebe sa ma pregatesc temeinic pt sofatul in HU si AT; cazare in TM am gasit la 80 ron/dbl (100 daca vreau MD); am ochit si o cazare cu 32E in Budapesta; acum cercetez cazari prin Praga (sugestii ...) si Austria (zona lacului Attersee)

stiti daca in HU & AT & CZ exista acea toleranta de +10km/h fata de limita de viteza afisata pe un anumit segement de drum?
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde addy2002 » 26 Iul 2010, 10:02

In HU, pana intri pe autostrada care am inteles ca anul acesta au deschis-o pana dupa szeged, prin sate se merge cu 50. Toata lumea.
Pe autostrada nu se leaga nimeni daca mergi cu 140-150. Kilometrajul tau indica mai mult decat in realitate. Important e sa mergi ca restul si nu ca nebunul.
Politia deobicei sta in jurul oraselor.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde Buhani73 » 26 Iul 2010, 10:13

adispan,754716 scrie:multumesc tuturor :) , o sa printez posturile astea inainte de plecare

vamile cenad / turnu sunt mai putin aglomerate fata de nadlac? drumul prin HU de la ele e mai bun/prost fata de cel de la nadlac?

vi s-a intimplat sa va opreasca politia prin tarile astrea sa va perchezitioneze masina? ma intereseaza in special daca s-au uitat in habitaclu, pe linga scaune si consola centrala a masinii ... pt ca eu am detector de radar modular, iar "oracaitoarea" e pusa intre scaunul soferului si consola centrala; daca stau pe scaun, nici nu se vede (nu se vede nici daca nu e nimeni in masina);

v-a intrebat/controlat cineva de triunghi/vesta/sigurante si becuri/trusa prim ajutor in termen de valabilitate?



sa-ti zic si cu vamile astea..cand am mers in Croatia imediat dupa vama (Nadlac) sta ceva echipaj de politie.l-am vazut si la intoarcere.la dus desi era 3-4 noaptea m-a tras pe dreapta si mi-a cerut acte, apoi acte masina, daca am verificarea apoi portbagaj, daca am veste(atentie la ei cati pasageri sunt atatea veste sa ai!!!!) si normal daca am tigari.nu a durat mult 5-10 min dar iti zic asa ca sa stii la ce sa te astepti
in rest prin sate sa mergi regulamentar-oricum drumul e praf pana la Szeged iar pe autostrada nu ai treaba.la intrarea spre M0 stau pe un pod ceva politisti si filmeaza.si la dus si la intors i-am vazut.si sa nu uit-si la intrarea pe autostrada mai stau ca sunt reduceri de viteza
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde addy2002 » 26 Iul 2010, 21:40

date noi aflate azi: chiar daca autostrada e o bucata si dupa Szeged, nu se circula pe ea. tot va trebui sa strabati Szegedul.
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde addy2002 » 26 Iul 2010, 22:15

Budapesta
de vazut: http://www.tvl.ro/turism/105-budapesta- ... pesta.html
+ baile turcesti
+ plimbare cu tramvaiul galben
+ gradina zoologica (chiar merita; nu se compara cu ce e la noi)

de mancat: un gulas, un langosh
shopping/cafenele: pe vaci utca
Avatar utilizator
addy2002
1nsane Member
 
Mesaje: 3142
Membru din: 27 Ian 2010, 21:18
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta Ghia + imbunatatiri, 2005, 1.4 TDCI
VIN: WF0HXXGAJH5C02432

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde thecage » 27 Iul 2010, 08:44

Munchen:
- Castelul Neuschwanstein e la 105km, dar e spectaculos, preferabil sa fie vreme frumoasa ca altfel nu vezi peisajul.
- Deutsches Museum inteleg ca e fain, n-am ajuns pe acolo.
- Galeriile de arta (Neue si Alte Pinakothek) costa 1E duminica, nu sunt foarte mari dar au ceva tablouri. Galeria de arta moderna e doar pentru cunoscatori.
- Zoo - cred ca se poate mai bine de atat.
- Castelul Nymphenburg este micut, dar pentru gradina ar fi bine sa ai picioare de rezerva.
- Muzeul BMW (e la Olympiapark, adica parcul olimpiadei din '74), la parter poti sa vezi modelele curent fara taxa de intrare, au si un magazin, poti sa sui in unele masini.

Poti sa mergi in centru, la primarie (Marienplatz) si sa te plimbi intre Karlsplatz sau spre Odeonplatz. Acolo sunt toate magazinele, mai sunt si terase, dar cu pret de centru. Langa dom (care e langa Marientplatz) sunt cateva restaurante, recomand Irish Pub, unde au si mancare in jur de 10E.
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
thecage
Member
 
Mesaje: 267
Membru din: 03 Apr 2008, 10:51
Maşina: Ford Focus 2, 2008, 1.6 Ti-VCT 115CP, Trend

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde Buhani73 » 27 Iul 2010, 10:23

addy2002,756733 scrie:date noi aflate azi: chiar daca autostrada e o bucata si dupa Szeged, nu se circula pe ea. tot va trebui sa strabati Szegedul.

din august se deschide portiunea Szeged-Mako
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde 1741010 » 27 Iul 2010, 10:28

Daca ai copii cu tine , atentie ca la unguri trebuie sa ai scaun pt copil pana la 12 ani si 1,20 m inaltime.Amenda e 5000 ft sau 10 uero la portbagaj in decret. :D
Ford Mondeo Trend Tournier, an 2004,1998cmc,85kw/116cp, ABS ,ESP
WV Golf V, 1.9 TDI,2006
Vand palinca de prune : [url]http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=111&t=69948[/url]
Avatar utilizator
1741010
Member
 
Mesaje: 330
Membru din: 18 Feb 2008, 18:39
Localitate: oradea
Maşina: Ford Mondeo Trend Tournier, an 2004,1998cmc,85kw/116cp, ABS ,ESP ,climatronic,pachet electric
VIN: WF0WXXGBBW4C81017

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde testergl » 28 Iul 2010, 10:52

Salut,

Ca sa nu mai deschid alt topic, ce recomandari aveti in privinta asigurarilor de calatorie? La cine, ce nivel - 10k, 25k, 50k euro?

Multumesc anticipat,
Ford Focus II / Hatchback 1.6 TDCI 109 / Ghia
Avatar utilizator
testergl
Gold Member
 
Mesaje: 771
Membru din: 22 Oct 2007, 19:18
Localitate: North Rhine-Westphalia
Maşina: Ford Focus II / Hatchback / 1.6 TDCI 109 / Ghia

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde adrianmihai83 » 28 Iul 2010, 11:33

Eu am facut in vama la Nadlac, a fost in jur de 30 lei asigurare la Groupama, pentru 50k euro parca.
ex. FF2, 2007, 1.6 TDCI, 90 CP, cica SPORT
Mazda 3 tx+
_________________
你太好奇
Avatar utilizator
adrianmihai83
1nsane Member
 
Mesaje: 1487
Membru din: 14 Apr 2008, 17:49
Localitate: Bucuresti si Ploiesti
Maşina: Ford Focus, 1.6 TDCI, 2007
VIN: WF05XXWPD57K08651

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde Buhani73 » 28 Iul 2010, 16:23

Allianz- 2 persoane 36 de lei pe 9 zile sau si mai simplu cu card de sanatate valabil 6 luni si costa 2-3 lei(dar e valabil doar in UE)
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde joe13 » 28 Iul 2010, 16:45

Buhani73,757696 scrie: si mai simplu cu card de sanatate valabil 6 luni si costa 2-3 lei(dar e valabil doar in UE)

Scuze pt. O.T...nu poti deschide un topic in care sa dai ceva detalii
Cu multumiri,
Avatar utilizator
joe13
 
Mesaje: 338
Membru din: 15 Iul 2008, 07:55
Localitate: BUCURESTI; Drumul Taberei
Maşina: FOCUS 2007

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde Buhani73 » 28 Iul 2010, 17:39

e acel card albastru de la Casa de asigurari.daca esti angajat depui o cerere o copie dupa buletin si de lucru cum ca e platit CAS-ul
e super simplu
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde adispan » 28 Iul 2010, 21:16

cazarea in budapesta si praga am rezolvat-o; ramane problema germaniei si austriei ...
am bagat si la cap sfaturile referitoare la "necesarul" de calatorie
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Romania-Ungaria-Cehia-Germania-Austria si retur

Mesajde axelus » 28 Iul 2010, 21:25

Buhani73,757735 scrie:e acel card albastru de la Casa de asigurari.daca esti angajat depui o cerere o copie dupa buletin si de lucru cum ca e platit CAS-ul
e super simplu

scuze de offtopic ai idee unde e sediul?
Avatar utilizator
axelus
Gold Member
 
Mesaje: 512
Membru din: 08 Sep 2008, 08:47
Localitate: bucuresti
Maşina: focus 2002, 1,6

Următorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login