Călătorii

Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde Alen » 25 Iul 2010, 16:27

Dragii mei, pentru ca primii 6 ani din viata mi i-am petrecut intr-o comuna din apropierea Clujului (Aghiresu), la sfarsitul saptamanii ce vine ma gandesc sa vin intr-un week-end la Cluj si sa revad acele locuri dupa foarte mult timp. V-as ruga deci sa-mi spuneti cam pe unde ma pot caza prin apropierea Clujului (nu neaparat in oras) si ce obiective turistice nu am voie sa ratez in oras si prin imprejurimi.
Pentru cazare m-ar interesa ceva pensiuni, nu foarte scumpe, nu sunt pretentios, doar curat sa fie. Multumesc anticipat. :)
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde dbodarnea » 26 Iul 2010, 13:37

salutare

iti recomand Pensiunea Colibri; este aproape de Iulius Mall, pe o straduta putin circulata; stiu ca e curat si e deosebit de cochet, au o curte interioara chiar interesanta; preturile sunt rezonabile si sunt afisate pe site

daca n-ai mai fost demult prin Cluj, o sa ti se para interesanta zona pietonala de pe B-dul Eroilor (cam prea mult asfalt/piatra, dupa gusturile mele, dar e plin de terase unde... poti sa fii vazut :) ), piata din fata statuii lui Matei Corvin (P-ta Unirii) si Catedrala Sf. Mihail - catolica - poate prinzi concert de orga; evident, trebuie sa faci o plimbare pe Cetatuie, care e in zona centrala (Hotel Belvedere) - de unde poti sa vezi orasul de sus; poate si Muzeul Etnografic din Hoia - daca simti nevoia sa te porti ca un turist veritabil :)

de mancat ieftin, dar bun - la Agape, la 'impinge-tava', meniuri variate, gatite ungureste, sala de mese spatioasa; pentru seara, poti sa incerci Restaurant Valahia (cartier Manastur, str. Govora 54b) - mancare traditionala romaneasca, respect fata de reteta si fata de client, preturi bine proportionate cu calitatea, pozitionare pe strada putin circulata, terasa frumos amenajata

daca iesi din oras, poti sa mergi la Marisel (aprox 50 km), zona de munte, cu pensiuni unde poti sa mananci balmos (mamaliga fiarta in smantana, usor acrisoara), poti da o fuga pana in Turda, sa vezi salina in noua ei amenajare - foarte interesanta, cosmopolita si o destinatie excelenta pentru o zi torida de vara
daca mai ai nevoie de idei... poate reusesc sa maresc lista :)
Ford Fiesta, 1.3, CJ 11 URA
Avatar utilizator
dbodarnea
Gold Member
 
Mesaje: 664
Membru din: 23 Iul 2007, 05:59
Localitate: Cluj-Napoca
Maşina: Ford Fiesta, 2006, 3 usi, bleumarin, 1.3, 44 kW

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde centrocar » 26 Iul 2010, 14:41

... sa nu uitam nici de show-ul de striptease de la Topaz si Onix, ca vin turisti din italia, franta, israel, sa admire exponatele
Magazin piese auto Ford originale: http://www.pieseautoford.ro/
0751.07.17.50
suntem si pe facebook: http://www.facebook.com/pages/Piese-aut ... 8629447381
Avatar utilizator
centrocar
 
Mesaje: 384
Membru din: 11 Iun 2009, 10:22
Localitate: BUCURESTI

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde Alen » 26 Iul 2010, 18:34

neah, cu striptizu' nu se potriveste, vin cu nevasta si copil, başca mama pe deasupra :P :D
va multumesc si va mai astept cu sugestii :)
ceva peşteri prin apropiere ?
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde marius_indrie » 03 Ian 2011, 00:21

cand mai nevoie de cazare in Cluj incearca si apartamentele in regim hotelier

http://www.cazareclujieftina.ro
marius_indrie
Incepator
 
Mesaje: 2
Membru din: 02 Iun 2010, 08:25
Maşina: Ford Focus 2.0 TDCI, 2007

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde kronosro » 03 Ian 2011, 19:43

Pacat ca te-ai hotarit pe vremea asta... sau poate nu :) insa primavara-vara-toamna ai fi putut vedea minunata Gradina Botanica.
In plus, mai ai de vazut turnul (nu stiu cum ii mai spune insa e pe o strada foarte aproape de Catedrala (pe una din strazile din zona este si o manastire foarte veche pe care eu nu am reusit s-o vad pe interior ci doar de afara - insa e foarte frumoasa)
Pentru cazare, iti recomand Casa Zinelor (am fost acolo si e foarte curat si elegant la preturi rezonabile; iar masa, daca o servesti acolo, o s-o tii minte) http://www.casa-zanelor.ro/
Ar mai fi de vizitat Muzeul Farmaciei; mie mi-a placut cum am fost primit si cum mi-au fost prezentate exponatele.
Sper sa vizitezi cit mai multe si sa ne impartasesti si noua ce ai vazut in plus....
Drum bun si distractie pe masura =D>
Avatar utilizator
kronosro
1nsane Member
 
Mesaje: 1044
Membru din: 02 Mar 2010, 22:26
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo 2006, 1.8i, 125CP, CHBA

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde Kyx81 » 12 Ian 2011, 11:30

Turnul probabil e probabil Bastionul croitorilor.
Ford Focus Turnier 2003 1.8 DuraTorq TDCi 85kW 115 CP
Ford Focus Turnier 2012 1.6 TDCi ECOnetic 85kW 115 CP
Avatar utilizator
Kyx81
Ford Freak
 
Mesaje: 230
Membru din: 13 Feb 2008, 22:14
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde gujyx » 22 Mar 2011, 23:07

Kyx81,840619 scrie:Turnul probabil e probabil Bastionul croitorilor.



Salut , va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat ff important pt mine. Am la fordul meu turbosuflanta stricata, si am gasit service AUTONIK din cluj (Varianta Manastur-Zorilor), am discutat telefonic cu ei ofera garantie la turbosuflanta doar daca este montata de ei, fac anumite teste pe la sistemul de ungere al turbosuflantei vechi, este obligatoriu si schimbul de ulei, filtru ulei etc... Eu sunt din Valcea trebuie sa duc masina pe platforma pana acolo, fac asta deoarece in VL am gasit turbosuflanta cea mai ieftina la 33 mil ( la reprezentanta) fara montaj si alte teste. La cei de la AUTONIK , TURBOSUFLANTA este 16 mil ( ei zic k este noua si sigilata) , montajul , testele si schimbul de ulei 3 mil+ consumabilele . Vreau sa va intreb daca cunoasteti acest service ? Sunt oameni de incredere ? Orice informatie este pretioasa. Multumesc mult.
gujyx
Incepator
 
Mesaje: 11
Membru din: 19 Mar 2011, 08:43
Localitate: ramnicu valcea
Maşina: ford focus 2, 2007, 1,6 diesel, 109 cp

Re: Recomandari cazare/obiective turistice in Cluj/imprejurimi

Mesajde moro50 » 24 Mar 2011, 23:35

Daca ai postat aici o sa astepti tu raspuns mult si bine. Mai bine vorbeste cu moderatorii sa-ti mute topicul unde trebuie si sigur colegii din cluj stiu ceva de serviceul asta. Si mai ai si varianta sa ceri niste preturi si la firmele de pe forum ca sa faci o comparatie cu pretul de reprezentanta si cu cel de la Cluj si sa o montezi la tine in oras. Florin21 stie un mecanic foarte bun acolo. Oricum eu zic sa uiti de reprezentanta.
Eu zic sa vorbesti cu mecanicul recomandat de Florin 21 poate el poate sa-ti aduca cu un pret mai bun.
FOCUS 2 - SEDAN; 2.0 TDCI - 136 CP.
moro50
1nsane Member
 
Mesaje: 1167
Membru din: 17 Ian 2011, 22:48
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2, 2.0 TDCI, 136 CP-SEDAN.


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login