Luni m-am intors de pe acolo... este a doua incursiune pe anul acesta... de fiecare data am mers cu masina si am stat la cort cel putin 2 nopti...
Am vazut destul de multe Ford K-uri in zona, deci nu ai de ce sa iti faci probleme...
Iti recomand sa parcurgi traseul in ordinea urmatoare: Rm. Valcea - Calimanesti - Brezoi - Vidra - Ob.Lotrului - Transalpina - Ranca - Baia de Fier- Polovragi - Horezu - Rm. Valcea.
Nu parcurge traseul in ordine inversa. Adica dinspre Ranca spre Ob. Lotrului. Este destul de mult de urcat si vei solicita foarte mult motorul. Distantele sunt egale, din orice sens ai parcurge traseul, avand ca punct de plecare Rm. Valcea.
Carosabilul este excelent cu exceptia unei portiuni cu denivelari de cca. 2 kilometri pana in statiunea Vidra, la Vidra este o portiune de cca. 200 metri unde se lucreaza la un mic podet, urcand spre Ob. Lotrului vei mai intalni portiune scurte de maxim 10 - 20 metri unde se lucreaza la subtraversari sau la podete cam in numar de 5 - 6 maxim, sus pe Transalpina in apropiere de pasul Urdele sunt 2 portiuni de cativa metri unde la fel se lucreaza la subtraversari si se introduc profile din beton in forma de "
U" pentru scurgerea apei, in rest carosabilul este excelent, nici nu auzi rulajul masinii, nu se simte nici macar o denivelare.
Nu urca in weekendul din preajma datei de 10 August pentru ca Transalpina va fi inchisa, se desfasoara o competitie sportiva pe partea cu Ranca, este vorba de un raliu...
Cand urci, iti recomand sa iei si cortul cu tine si sa incerci sa ramai macar o noapte la Obarsia Lotrului pentru a te bucura de frumusetile locului... Asa, numai din masina vazut totul, nu are nici un farmec...