Călătorii

Sfaturi spre Croatia

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde alpe » 26 Iul 2010, 10:55

http://www.ambasada.ro/legislatie/tara/40/croatia.html


din cate am inteles eu nu-ti mai trebuie viza, dar in caz ca ti se cere pasaportul ar fi bine sa il ai...cred ca depinde de noroc, oricum suntem in sezonul estival si pare-se ca se mai sare peste verificarea pasaportului

am mai discutat si cu alte persoane (si eu,si sotia) si celor care au fost in extrasezon li s-a cerut si pasaportul, cert este ca pentru Bosnia iti trebuie (asta daca vrei sa ajungi si in Dubrovnic), lucru care si asta la randul lui este discutabil...

ca si concluzie, cred ca tine de noroc verificarea pasaportului la vama, cum bine spunea si userul edit si cum "i belive in unespected" imi voi face unul "mic", teporar pentru a evita eventualele neplaceri ce pot apare (nu neaparat la vama).
-------------------------------------------------
FF1/2001/TDDi/90Hp/facelift/WF0AXXGCDA1K80538
Avatar utilizator
alpe
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 18 Dec 2006, 04:14
Localitate: timisoara
Maşina: Ford Focus 2001 1.8TDDI 90hp Hatchback facelift
VIN: WF0AXXGCDA1K80538

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 26 Iul 2010, 14:41

eu stiu ca tocmai in perioada verii adica a sezonului estival se face acea derogare pt cetatenii UE ca sa poata circula doar cu buletinul.mai multe discutii in acest sens gasiti si pe Softpedia
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde alpe » 01 Aug 2010, 21:12

am citit si pe softpedia (cam de anul trecut tot citesc), tot de acolo mi-am facut o idee despre Croatia si am ales-o ca destinatie pentru vacanta de anul asta
revenind la pasaport .. mi-am facut unul.. asa ca nu se stie niciodata, prefer sa fiu linistit

Multumesc pentru raspunsuri, voi reveni cu impresii si poze despre croatia la intoarcere.
-------------------------------------------------
FF1/2001/TDDi/90Hp/facelift/WF0AXXGCDA1K80538
Avatar utilizator
alpe
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 18 Dec 2006, 04:14
Localitate: timisoara
Maşina: Ford Focus 2001 1.8TDDI 90hp Hatchback facelift
VIN: WF0AXXGCDA1K80538

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde vctoras » 02 Aug 2010, 10:56

Am venit saptamana trecuta din Muntenegru si am trecut prin Croatia ,Bosnia,Muntenegru si iar Bosnia numai cu CI.Pentru copil am avut pasaport.Verificati daca cartea verde este valabila pentru BIH.Unele nu sunt valabile.
Ford Focus 1.8TDDI 90Cp,2000
vctoras
Gold Member
 
Mesaje: 537
Membru din: 02 Iun 2006, 12:54
Localitate: Motru
VIN: WF0NXXGCDNYL74053

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 02 Aug 2010, 17:57

alpe,759481 scrie:am citit si pe softpedia (cam de anul trecut tot citesc), tot de acolo mi-am facut o idee despre Croatia si am ales-o ca destinatie pentru vacanta de anul asta
revenind la pasaport .. mi-am facut unul.. asa ca nu se stie niciodata, prefer sa fiu linistit

Multumesc pentru raspunsuri, voi reveni cu impresii si poze despre croatia la intoarcere.



sa ai o vacanta placuta si te asteptam cu impresii!!
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde TheKPAXian » 17 Aug 2010, 23:33

Salut,
si eu vreau sa plec in Croatia.
Din cauza unor probleme familiale, am hotarat doar azi, si ar trebui sa plecam (4 persoane adulte) de luni, 23 august 2010 pana vineri 27.

Cateva intrebari scurte:
1. Se gaseste acolo cazare. Fara a face rezervari on-line. Am gasit ceva pe 2 site-uri (nu vreau sa fac reclama dar vreau totusi o parere: Adriatica.net si Helloturist.net).
2. Niciunul dintre noi nu are pasaport, este vreo problema cu asta? Pe http://www.ambasada.ro scrie ca nu e nevoie de pasaport, dar ca e nevoie de suma de 100 euro/persoana/zi, adica 2.000 de euro. N-avem atatia bani!!! Sau mai bine zis nu ne permitem sa umblam cu atatia bani la noi.
3. Din ce m-am informat in ultimele 5 ore pe net, cam tot litoralul ar fi OK, insa eu as vrea in regiunea Istria (parca), mai aproape de Italia, si in una din zile, sau la intoarcere o vizita scurta la Venetia. Plus o vizita la lacurile Plitvice (desi din pana la Plitvice sunt 265 km (7 ore dus-intors)). Ar fi alt traseu mai bun?

o seara faina sa aveti
TheKPAXian
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Aug 2010, 22:35

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Mihai L » 17 Aug 2010, 23:52

TheKPAXian,766666 scrie:...Pe http://www.ambasada.ro scrie ca nu e nevoie de pasaport, dar ca e nevoie de suma de 100 euro/persoana/zi, adica 2.000 de euro. N-avem atatia bani!!! Sau mai bine zis nu ne permitem sa umblam cu atatia bani la noi.
...

Intereseaza-te daca nu cumva e OK si cu un extras de cont (presupunand ca ai macar suma echivalenta...).
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 18 Aug 2010, 09:29

este prea mult sa pierzi 7 ore dus intors pt plitvice.
la plitvice stai minim 7 ore si nu vei avea timp fizic sa faci acest traseu iar oboseala va fi crancena.

ai putea ca, la plecarea spre casa sa te opresti la plitvice, vizitezi parcul si ramai peste noapte in zona. a doua zi mergi spre casa.

stai cu o noapte in minus in istria.

oricum, ce vrei tu sa faci, inlcusiv venetia inseamna sa stai numai in masina sa conduci. sunt prea putine zile.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde O'neill » 20 Aug 2010, 23:20

TheKPAXian,766666 scrie:...2. Niciunul dintre noi nu are pasaport, este vreo problema cu asta? Pe http://www.ambasada.ro scrie ca nu e nevoie de pasaport, dar ca e nevoie de suma de 100 euro/persoana/zi, adica 2.000 de euro. N-avem atatia bani!!! Sau mai bine zis nu ne permitem sa umblam cu atatia bani la noi....


Nu iti trebuie pasaport si nici de bani nu te intreaba nimeni.
Iti trebuie pasaport doar daca esti insotit si de copii minori, pe care trebuie sa ii treci in pasaport sau le faci pasaport individual.
Am trecut eu saptamana trecuta inspre Italia prin Serbia, Croatia si Slovenia fara probleme. Sa ai (aveti) cartea de identitate la tine (voi) si vezi sa ai asigurarea (RCA-ul) auto valabil pentru tarile vizitate.
In rest, sa ai parte de vreme buna! ;)
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 23 Aug 2010, 08:26

cele doua site-uri sunt ok.pe ultimul l-am si folosit
pasaport nu-ti trebuie.iar de bani...cine naiba te mai intreaba asa ceva??!!!
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 25 Aug 2010, 08:47

in Ins Krk ati fost careva?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde sedat095 » 26 Aug 2010, 11:26

Salutari,

Acum o saptamana m-am intors si eu din Croatia. Am facut un circuit destul de mare intr-un timp relativ scurt (zic eu), dar a meritat toti banii si oboseala. Am sa povestesc pe unde am fost si ce am facut, sper sa fie de folos celor care vor sa viziteze Croatia.

Am plecat 4 persoane cu focosul meu, iar cazare nu am rezervat decat pentru prima locatie - Dubrovnik. Am gasit pe internet cu greu (ne-am hotarat tarziu), dar a fost o decizie foarte buna, pentru ca am ajuns foarte tarziu acolo.
- ziua 0, seara: Bucuresti - Tg-Jiu - popas in orasul natal.
- ziua 1: Tg-Jiu - Dubrovnik pe ruta: Tg-Jiu (ora 5:00) - Drobeta - Cacak (Serbia) - Budva (Muntenegru) - Dubrovnik; a fost cel mai lung drum facut cu masina din tot circuitul, aproximativ 950km, din care doar 50km pe autostrada la sarbi (taxa: 2Euro). Cu foarte multe opriri si o coada de peste 3 ore la vama dintre Muntenegru si Croatia am ajuns la destinatie in jur de ora 24 (ora Croatiei). Puteam sa scurtam traseul, dar am vrut sa trecem prin Muntenegru (in special Budva) sa vedem pentru ce sunt laudate aceste locuri. Si intr-adevar, Muntenegru poate fi o destinatie de vara foarte frumoasa si ieftina. Muntii de asemenea sunt spectaculosi. Foarte multi romani acolo.
- ziua 2: Plaja in Dubrovnik si vizitarea cetatii; preturi mari, dar foarte frumos. Noaptea parca este si mai frumos.
- ziua 3: Dubrovnik - Omis (~200km). Omis este o statiune in apropierea orasului Split si la poalele unor munti spectaculosi, munti prin care trece raul Cetina. Am ales aceasta statiune pentru ca citisem ca are plaja cu nisip, dar sincer mie mi-au placut mai mult celelalte plaje cu bolovani. Aici trebuia sa mergi ~200m in mare ca sa iti ajunga apa pana la umeri, iar la mal apa parea tulbure, plaja foarte aglomerata (desi destul de mare). Preturi mult mai mici ca in Dubrovnik. In acceasi zi am fost la plaja, apoi seara am vizitat centrul turistic al orasului Split. (aprox 30 km)
- ziua 4: De dimineata la prima ora am facut rafting, prin intermediul unei agentii din Omis. Este o experienta frumoasa si deloc periculoasa. A durat aproximativ 4 ore. Apoi am plecat spre parcul national Krka (~150km), unde am si ramas sa facem baie si plaja (la baza celei mai mari cascade este o zona special amenajata).
- ziua 5: Omis - Zadar (~200km). Am gasit rapid cazare in nordul orasului, o zona cu vile turistice, majoritatea detinute de nemti. Plaja cu pietre, dar foarte frumos. Am facut plaja iar seara am vizitat centrul turistic.
- ziua 6: am plecat de dimineata catre Parcul Plitvice. Acolo am ajuns in jurul pranzului si deja era foarte aglomerat. Am ales trasul de 6 ore (includea transport in 2 portiuni cu autobuzul si o plimbare pe lac cu un vaporas). A fost superb, dar foarte obositor, mai ales din cauza cozilor si a inghesuielii de la autobuze si vaporas. Va recomand sa mergeti foarte foarte devreme.
- ziua 7: Zadar - Porec (~400km). In nordul Croatiei nu am mai avut parte de vreme frumoasa, doar furtuni si ploi marunte. Asa ca nu am mai putut face plaja, doar am vizitat centrul turistic. In comparatie cu Istria, coasta Dalmatiei este mult superioara (peisaje, statiuni etc). Poate si vremea a fost de vina, dar asta este impresia cu care am plecat de acolo.
- ziua 8: Porec - Venetia. Am facut rezervari cu o zi inainte pentru o excursie de o zi in Venetia. Initial am fost speriati de faptul ca ploua (in Venetia cand ploua mult e posibil sa fie inundatii), dar in final a fost ok. Am plecat la ora 8 din Porec, iar din Venetia la ora 5. Drumul dureaza aprox 3 ore, vaporasul a fost dragut dar nu extraordinar, iar timpul ramas este suficient pentru a vizita cateva puncte si pentru a-ti face o imagine de ansamblu asupra Venetiei. Desi excursia si preturile de acolo nu sunt ieftine, merita.
- ziua 9: Porec - Budapesta (~600km). La intoarcere am poposit o noapte si in Budapesta, pentru a arunca un ochi si pe acolo. Zona turistica este mare, superba si cu siguranta merita mai multe zile alocate, dar de data aceasta nu s-a putut mai mult. Restul orasului seamana cu Bucurestiul - strazi proaste, gunoaie etc.
- ziua 10: Budapesta - Timisoara. Seara am plecat din Budapesta si am oprit la Timisoara, unde am stat 2 nopti la niste prieteni.
- ziua 11: Timisoara - Szeged - Timisoara. Ne-am intors pentru putin timp in Ungaria pentru a degusta o ciorba de peste deosebita (specialitate din zona) si pentru a vizita orasul Szeged.

Cazare:
- 2 nopti Dubrovnik: 70E / apartament / noapte, in regim hotelier 3***, de pe internet, foarte aproape de centrul orasului (nu neaparat de cetate)
- 2 nopti Omis: 60 E/ 2 camere / noapte la o familie foarte primitoare. Am fost serviti cu diverse lucruri, foarte confortabil, dar totusi cam departe de centru si plaja. Am avut si wireless.
- 2 nopti Zadar: 80 E / apartament / noapte, in regim hotelier 3***, in vila unui neamt. Pe scurt: LUX. A avut cel mai bun raport calitate / pret. In spatele vilei aveam... plaja :)
- 2 nopti Porec: 100 E / apartament / noapte, in vila unor localnici. Cam inghesuit, a avut cel mai prost raport calitate pret, dar am acceptat-o pentru ca o furtuna iminenta se apropia si ne-a speriat.
- o noapte Budapesta - am rezervat pe booking.com 2 camere la un hotel de 3***, atunci cand eram in Omis. Am prins o reducere, un fel de last minute si am platit doar 36E/camera dubla / noapte, mic dejun inclus. Aer conditionat, wireless, foarte curat.

Peste tot am gasit cazare in aproximativ o ora, maxim doua, chiar daca la agentiile de turism si punctele de informare turistica ne spuneau de fiecare data ca statiunea este plina si ca pentru 2 nopti nu vom gasi. Peste tot prin statiuni sunt panouri la strada cu anunturi de cazare in cateva limbi. Fiind varful sezonului, consider ca in alte perioade se poate gasi cazare mai buna, mai ieftina si mai rapid. Oferta este foarte variata.

Vignete si taxe de autostrada:
- Serbia - se plateste doar autostrada, noi am platit 2 E pentru 50 km
- Muntenegru - 10 E taxa ecologica (vigneta)
- Croatia - nu au vigneta, unele autostrazi sunt gratis (centurile oraselor si unele autostrazi vechi), iar in rest costa ~6 Euro / 100 km. Autostrazile sunt in general foarte bune, foarte bine semnalizate, iar din loc in loc cate un tunel spectaculos. Am trecut prin doua de aproape 6 km :)
- pe drumul spre Istria (dupa Rijeka) este un tunel care are taxa - ~4 Euro
- Ungaria - am cumparat din vama e-vigneta - 7 Euro / 4 zile. E necesara doar pentru autostrazi

Vami:
Doar la iesire din tara mi-au fost cerute actele masinii (inclusiv imputernicirea de la firma de leasing), in rest doar pasapoartele, din cand in cand am deschis portbagajul. Intrucat aveam toti pasapoarte, nici nu am incercat doar cu buletinele.
Singura vama unde am prins coada deranjanta (peste 3 ore!!) a fost intre Muntenegru si Croatia. Se pare ca foarte multi turisti din Muntenegru merg sa viziteze o zi Dubrovnik (e aproape de granita) si invers.

Statii de alimentare:
Am alimentat doar din Romania, Serbia si Croatia. In Serbia nu stiu care este pretul, pentru ca am platit cu cardul si nu am mai cumparat dinari sarbesti.
In Croatia pretul benzinei a fost universal in toata tara, indiferent de statie: 8,32 kuna ~= 1,16 Euro (benzina de 95). Benzina cu cifra octanica mai mare nu am vazut decat la OMV si erau reclame ca si cum ar fi fost introdusa recent. Despre motorina nu stiu ce sa zic, nu m-am uitat, dar un prieten imi zicea mai demult ca el nu a gasit motorina euro 5 DELOC (anul trecut). Cea mai intalnita benzinarie este INA si are statii variate, unele foarte prapadite, altele modene, mari si primitoare :). Din loc in loc am gasit OMV si LukOil.
Am scos un consum de 7.5% pe bord, deci costul benzinei de la Tg-Jiu pana la intoarcere in Timisoara a fost de aproximativ 75 Euro / persoana - aproximativ 3300 km.

Costuri mancare, distractii si locuri de vizitat, parcari:
Am sa pun preturile in kuna acolo unde este cazul. Noi am schimbat euro la diverse cursuri, intre 7.02 kuna / euro si 7.17 kuna / euro
- Dubrovnik: turul zidurilor cetatii - 70 kuna / pers. Sunt destul de mari si dureaza destul de mult turul.
- Rafting in Omis: 150 kuna / pers
- Parcul national Krka: 90 kuna / pers
- Plitvice: ~110 kuna / pers (parca), indiferent de traseul ales; ofereau si reducere de student - 80 kuna / pers
- vaporas din Porec catre Venetia: 50 Euro / pers
- servicii transport si mancare in Venetia, optionale si oferite de agentia de turism care facea excursia: mancare la restaurant: 20 E / pers (nu grozava, dar multa), plimbare cu gondola: 25 E / pers, transport de la vaporas in centru - 12 E / pers, transport din centru la vaporas (la plecare) - 22 E / pers
- preturile la mancare variau peste tot in functie de local - de la fast food la restaurant de lux. In plus, puteai sa cumperi mancare din supermarketuri. Apa plata mi s-a parut scumpa, peste tot. In Dubrovnik ajungea la 4 E / sticla 0,5l. In plus, predomina o singura marca - Jana.
- parcarile variau destul de mult, pe zone si in functie de statiune. Cam peste tot sunt automate. O medie de 1 Euro / ora (7 kuna). Mare atentie in Omis: acolo orice loc de parcare trebuie platit (chiar si cele neamenajate)!!! Am primit o amenda de 100 kuna pentru ca nu am platit parcarea, pe un loc neamenajat. Sfatul localnicilor a fost sa nu o platesc, pentru ca e foarte putin probabil sa o trimita in tara :).

Radare si detectoare:
Din cate am citit inainte sa plec, in toate tarile prin care am trecut detectoarele sunt interzise. Astfel, m-am conformat, iar la iesirea din tara l-am pus in torpedou. Doar in Serbia am vazut un radar mobil. In rest, doar panouri informative care iti afisau viteza. Nu stiu daca aveau si camere pentru amenzi. In Croatia, prin mai toate tunelurile sunt restrictii de viteza, pe autostrada restrictia fiind de obicei de 100km/h. Tot acolo, aveau panouri digitale de semnalizare a restrictiei, care clipeau cand te apropiai de ele si aveai viteza mai mare. Nu stiu daca aveau camere, dar am avut o data impresia ca am vazut un blitz care a fotografiat masina din fata. Deci mare atentie, recomand incetinirea.

Sper sa fie de folos tot ce am scris aici si sa nu fie foarte plictisitor. Daca imi mai aduc aminte ceva ce merita spus, revin.
Avatar utilizator
sedat095
Incepator
 
Mesaje: 96
Membru din: 30 Iun 2008, 18:27
Localitate: Bucuresti
Maşina: New Ford Focus 2 2008, Duratec 1,6 L 16 V, M5, 100 HP
VIN: WF0PXXWPDP8K63714

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde O'neill » 27 Mar 2011, 20:50

Ceva noutati? A mai fost cineva?
Vreau sa ajung si eu anul asta prin Croatia, dar sa stau nu numai tranzit.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 28 Mar 2011, 15:43

unde ai vrea sa mergi?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde O'neill » 28 Mar 2011, 19:52

Pai vreau sa ajung pana in Dubrovnik dar nu vreau sa merg la plaja/mare, ma rog cel mult 1-2 zile.
In conceiul asta vreau sa merg sa vizitez doar Croatia asa pe indelete, intr-un circuit de vre-o 8-9 zile. Problema ar fi ca vreau sa iau un bilet prin agentie de turism, deoarece am posibilitatea sa decontez 50% din contravaloarea lui si mai vreau cazare in 2-3 locuri, depinde de timpul alocat obiectivelor care urmeaza sa fie vizitate. :D
Fişiere ataşate
Harta Croatia (Large).jpg
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 29 Mar 2011, 14:54

anul trecut am vrut si eu sa fac asa-sa am cazare in mai multe locuri. nu s-a putut, agentiile nu putea oferi asa ceva iar la plesneala nu am vrut sa merg.
am mai vazut si ceva circuite oferite dar nu mi-a suras statul in autocar
si pana la urma am mers in Rab cu masina
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde O'neill » 22 Apr 2011, 09:12

Buhani unde te-ai cazat? Hotel, pensiune? Ceva pareri?!

Multumesc.
Avatar utilizator
O'neill
1nsane Member
 
Mesaje: 1544
Membru din: 17 Feb 2007, 11:36
Localitate: Valcea
VIN: BECIULDOMNESCROSU

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 23 Apr 2011, 15:31

http://www.imperial.hr/hotel-imperial/
asta e hotelul.se poate lua cazarea direct de la ei.l-am ales din mai multe motive-era luna de miere si doream ceva mai ,,exotic,,...parcarea asigurata,sa nu-mi mai bat capul cu mancarea, prosoape, uscator de par, etc...in Rab gasesti toate tipurile de plaja, oraselul acela e superb
hotelul impecabil, mancarea foarte buna si destula iar majoritatea turistilor erau nemti asa ca nu se punea problema la calitate
si sa nu uit-sambata e aglomerat le ferry
orice altceva mai e poti sa intrebi fara problema
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Anterior

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login