Călătorii

Sfaturi spre Croatia

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 08 Mar 2010, 16:08

pai asta ar fi cam cel mai rapid ca si timp.e mai lung cu ceva dar mergi majoritatea pe autostrada.era o sugestie de pe softpedia si inclin sa cred ca e destul de ok.ma urc la szeged si pana la zuta lovka tot pe autostrada.in total ar fi cam 820 km din care peste 600 ar fi autostrada
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde papa » 13 Mai 2010, 21:46

Imi pare rau ca nu am vazut topicul acesta mai devreme - In ultimii 6 ani am fost de 3 ori pe Rab (din care de doua ori la Imperial), deci as putea sa va ofer citeva idei bune . Mai e de actualitate ?
Vad ca s-au spus multe despre drum, dar as vrea sa fac citeva precizari :
- plata autostrazilor si benzinei e cel mai avantajos sa o faci cu cardul (lei/euro) ; merge si direct in euro , dar cursul e slab ;
- ca si timp drumul prin Szeged-Mohacs-Udvar(HU)/Dubosevica(HR)-Osijek-Zagreb-... este egal cu cel prin Budapesta ; diferenta e de stress sau de costuri ;
-ar fi bine sa ajungeti la ferry-boat spre seara, altfel coada poate fi ingrozitoare (am stat in primul an de la 13.00 la 18.00 ) ;
- Hotel Imperial are avantajul unei parcari proprii suficient de mari numai pentru clienti (o sa vedeti ca e o problema la alte hoteluri in oras)
- Internet wireless free e in port pe partea spre Hotel Padova . La Imperial e un Mac in hol, dar e oneros...
- Plajele sunt pe toate gusturile, dar secretul este explorarea...Am vazut romani care se complaceau la piscina... (la Hotel Padova) .
Daca aveti intrebari specifice si pot sa va ajut , in masura timpului disponibil o voi face cu placere pentru ca avem amintiri grozave de pe Rab .
papa
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Feb 2007, 20:16
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 15 Mai 2010, 09:46

ee uite pe cineva pe placul meu... :))
din 10 iulie am si eu cazare la Imperial-Rab, pt 7 zile.am mai discutat si pe aici si mai ales pe softpedia cu cativa dar nimeni nu a fost la acel hotel ;) eu l-am ales dintr-o oferta la o agentie din Timisoara si unul dintre criterii a fost si acea parcare plus pozitia lui.sincer piscina nu ma intereseaza iar de internet...sa fim seriosi, e vacanta...
acuma, cum am zis voi merge prin Budapesta.chiar nu vreau sa iau toate satele la colindat cu ochii la kilometraj.chiar daca e ceva mai scump(taxe) prefer a merg linistit
de acel feribot am auzit ca e nebunie.cred ca voi pleca noaptea ca sa ajung dimineata acolo...sau..?
cu cardul e cel mai simplu la motorina si autostrada, e clar asta.feribotul cum l-ai platit?m-am gandit ca la intrare sa schimb 100 e sa am de buzunar la inceput iar restul fie sa-i scot de la bancomat fie sa-i schimb dar la banca
despre hotel ce poti spune?camere si papa ok?
dar despre insula?am vazut plaja aia cu nisip de pe langa Lopar
preturle cum sunt pe acolo?
astept cu nerabdare raspunsurile tale ;)
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 15 Mai 2010, 09:55

eu am ajuns la ferry sambata pe la 13.00 si am stat aproape 3 ore.
in timpul saptamanii coada este mica si in general perioada maxima de asteptare este de maxim jumatate de ora. stiu, pt ca am iesit si intrat de pe insula de alte doua ori.
nu mi s-a parut ca se pierd bani daca se plateste in euro si , crede-ma, eu sunt un hagi tudose al zilelor noastre. sa zic, maxim 1- 2 lei la o tranzactie de 50 de euro. ce mai conteaza?! nu se merita sa tot faci calcule pt nimic.

rabul este frumos: cladiri vechi, iahturi samd. preturile mi s-au parut destul de mari, mai mari ca in grecia.
daca vrei plaja cu nisip, mergi in lopar. intrarea este atat de lina in apa incat abia dupa 100 de metri de mers in larg adancimea apei este de 1 metru si astfel apa spre mal are spre 30 de grade(asta in a doua jumatate a lui iulie).

concediu placut si atentie: daca ajungi in croatia fara sa vizitezi parcul plitvice si pestera postojna din slovenia, ti-ai indeplinit doar jumatate din scopuri.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 15 Mai 2010, 10:34

da, noi ne-am mai vorbit pe aici.acuma cu feribotul ce va fi aia va fi..nu prea am ce sa fac decat sa plec noaptea din arad si sa ajung acolo dimineata.asta si in functie de cat sunt de obosit.insa si la hotel nu prea poti intra decat pe la amiaza..asa ca tot un drac...
si eu pe dincolo cam tot cu cardul platesc.si nu-mi ia mult la schimb.insa in croatia clar ca nu o sa pot plati peste tot cu card sau in euro asa ca duc si cash pe care il schimb dar de preferat la o banca
despre preturi toti zic ca sunt mai mari.si de aceea am luat si demipensiune sa nu mai am o grija cu papa
rabul si din poze si din auzite mi se pare frumos.de aia am vrut si sa merg acolo
spune-mi acolo la lopar cum e cu parcarea?as putea sa merg si cu autobusul(ca sunt destule) si nu mai am o grija..parca Santa Monica ii zice acolo..la Fracnij ai fost?
iar cu Plitvice-cand vin.am si vb de o camera pe acolo ~25-28 euro dar inclin sa iau direct de la fata locului
despre Postojna ce sa zic..poate va fi o data cand voi merge in Italia.apropo in Slovenia tot cretina aia de vigneta e?am inteles ca acuma ar fi si de 15 euro(oricum imens si asa...)
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 15 Mai 2010, 12:36

parca nu am platit nici o vinieta in slovenia. doar taxa de autostrada.
lopar e mai mult un satuc si se gaseste unde sa-ti lasi masina. presupunand ca ar costa ceva(desi ma indoiesc), ar fi oricum mai ieftin combustibilul tau+parcare fata de costul autobuzului.
repet, vei gasi sigur parcare fara plata. iti recomand sa mergi inca de la inceputul sejurului in lopar pt o zi la plaja pt a-ti face o idee despre cum este acolo. asa, daca stai in rab si mergi in lopar pe la mijlocul sejurului, nu vei sti cum va fi impresia de acolo si poate iti va parea rau ca nu ai mers inca de la inceput la plaja si apa cu nisip si fara pietre.

ce naiba e asta fracnij? am dat pe goagal si nu am gasit nimic.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 15 Mai 2010, 13:40

Frkanji-am scris eu aiurea..e acea peninsula vis-a-vis de Rab.si am vazut ca sunt ceva taxi-boat spre ea
la Lopar oricum o sa merg, nu stiu exact cand...
in Rab e stanca si beton peste tot?iar in apa mai mult pietre?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 16 Mai 2010, 12:27

nu am fost la fr....

ami jos ai o poza cu plaja din lopar. la insula aia rotunda din mijloc am fost cu salteaua. e mult prea fain.
fluxul si refluxul se simt destul de mult si apa se retrage atat de mult incat ramane fundul marii dezgolit. un paradis pt copii.

intr-adevar rab-ul are doar piatra.
Fişiere ataşate
lopar_rajska.jpg
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 16 Mai 2010, 12:43

superba poza!daca mai altlele de prin Rab mai pune cateva pe aici...
chiar m-am gandit sa-mi duc salteaua.trebuie papuci de aia oribili in apa?sau la Lopar nu?
si inca ceva-spre Plitvice pe unde ai mers?prin nord pe la Senj sau ai coborat spre sud si apoi ai luat-o in stanga
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 17 Mai 2010, 10:52

in poze totul arata bine si plaja din lopar nu face exceptie. in realitate nu e chiar atat de frumoasa cum pare in poze.
nu iti trebuie nici un papuc. tu nu auzi ca in apa este doar nisip!?
poza cu plaja din lopar am gasit-o pe google. cauta si tu cu rab-ul.
pt plitvice am iesit pe la jablanac si am luat-o spre nord spre senj si apoi dreapta.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde bogdanbb » 17 Mai 2010, 11:28

ceva sfaturi despre podgora . as vrea sa plec prin august.
ford focus 3.5 - 1.5 ecoboost
opel corsa E - 1.4 ecotec



Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai innebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc.
Avatar utilizator
bogdanbb
Gold Member
 
Mesaje: 920
Membru din: 06 Noi 2007, 17:26
Localitate: ploiesti
Maşina: focus 3.5 - 1.5 ecoboost 150 cp

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 17 Mai 2010, 13:24

edit,715742 scrie:in poze totul arata bine si plaja din lopar nu face exceptie. in realitate nu e chiar atat de frumoasa cum pare in poze.
nu iti trebuie nici un papuc. tu nu auzi ca in apa este doar nisip!?
poza cu plaja din lopar am gasit-o pe google. cauta si tu cu rab-ul.
pt plitvice am iesit pe la jablanac si am luat-o spre nord spre senj si apoi dreapta.


deci prin nord ai luat-o spre plitvice
cu papucii am priceput la lopar dar nu o sa stau doar acolo.... ;)
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde papa » 05 Iun 2010, 15:54

Buhani73,714701 scrie:ee uite pe cineva pe placul meu... :))

despre hotel ce poti spune?camere si papa ok?
dar despre insula?am vazut plaja aia cu nisip de pe langa Lopar
preturle cum sunt pe acolo?
astept cu nerabdare raspunsurile tale ;)


La ferry-boat se poate se poate plati in euro, nu retin sa primeasca carduri .
Camerele hotelului sunt absolut OK . Sunt renovate de curind si foarte curate, au toate dotarile (TV, AC) . In functie de ce ati platit , poate fi o camera superioara(mai mare) si cu vedere spre un parc/orasul vechi (ei in zic ,,see view" ) sau una standard cu vedere catre orasul ordinar, spre munte . Cea cu vedere spre munte e orientata spre Vest, deci bate soarele dupa amiaza .
Dupa preluarea camerei, trebuie mers la restaurant unde seful de sala (un nene la cca 60 ani care vorbeste numai germana, italiana si putin franceza-engleza deloc) va repartizeaza o masa pe care va scrie numele,nr de pers. si datele de intrare/iesire . Masa de seara este de tip meniu fix (au 3 variante - in fiecare seara bifezi o nota cu optiunile pt a doua zi) . Salate si supe sunt la bufet . Bauturile : vin (alb/rosu), bere apa minerala si sucuri sunt cu autoservire . Daca sunteti gurmanzi s-ar putea sa nu fiti foarte satisfacuti de masa ... Pt noi a fost suficient .

Plajele cu nisip din zona Lopar... Va pot da citeva coordonate de GPS pentru unele plaje (Sahara, Stolac sau Ciganka) unde este ca la Vama Veche acum 15-20 de ani sau la Corbu acum 5-10 ani ... sunt nepretuite -adica nu ai pe da banii .
Nu am fost mai mult de 30 de minute (doar in primul an) pe plaja Rajska care este cea mai mare si cu accesul cel mai facil . Acolo nu cunosc care sunt preturile .
papa
Incepator
 
Mesaje: 10
Membru din: 19 Feb 2007, 20:16
Localitate: Bucuresti

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 06 Iun 2010, 17:45

in sfarsit... :))
deci cu ferry am priceput.sau kune sau euro.inca ceva-asa nebunie e la trecerea cu el?ziceau de cozi imense min week-end
cu camera nu-mi fac probleme.nu stau cine stie cat in ea asa ca am si platit cu vedere spre oras.nu se merita 70 e in plus zic eu.
deci ai la alegere cina...nu suntem pretentiosi la mancare.sper sa ne descurcam
plajele alea le voi gasi eu cel putin aia san marino din Lopar.cu parcarea cum e acolo?
daca mai iti amintesti diverse chestii mai scrie si pe aici
poze nu ai?
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 06 Iun 2010, 23:12

buhani, cred ca iti faci prea multe griji. live your life, man.
vrei sa stii totul de aici si iti rapesti placerea de a merge in concediu. nu-ti mai calcula totul la mm. ce daca ceva te va surprinde, chiar si usor neplacut ?!
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 07 Iun 2010, 13:26

edit, iti multumesc pt raspunsuri si indrumari :)
dar imi place sa stiu cat mai multe lucruri nu sa-mi traiesc viata pe la cozi la ferry sau cautand parcare la plaja...mi-a ajuns statul la cozi pe vremea lui ceasca ;)
acuma stii cum e romanul..banuitor si crezand ca tot timpul vrea cineva ,,sa-l faca''.asta e, cum la altul ii place sa umble asa hai-hui mie imi place sa am un plan...dar in mare cam e :D
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 19 Iul 2010, 16:32

aseara m-am intors.Croatia e absolut superba....
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde adispan » 19 Iul 2010, 18:34

astept detalii :)
ruta, taxe, cazari, pret bilete vizitare, mincare, pret benzina (cu scan dupa facturi, te rog :D )
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 19 Iul 2010, 21:47

deci:
ruta a fost Arad-Budapesta-Zagreb-spre Split iesire la Zuta Lovka apoi prin Senj coborare spre Jablanc si urcare pe ferry spre Rab
la intoarcere am mers prin Karlobag-Gospic-Plitvice, stat o noapte si apoi spre casa tot prin Budapesta
la dus am facut mai mult ~13 ore pt ca am stat vreo ora pe la Zagreb(2 accidente) si aproape doua la ferry.spre casa am facut cam 9 ore cu 3 opriri
la dus am facut un plin acasa(dar am mai mers aproape 200km) apoi inainte de Zagreb si la intoarcere dupa Zagreb.la ei motorina a fost 8,1 respectiv 7,9 kn si am bagat in jur de 30 si ceva de litri
despre taxe sunt exact ca pe michelin-96 kn la dus si 52 kn la intoarcere iar la unguri am luat vigneta pe 10 zile(din Arad cu 45 de lei)
am stat la Imperial-Rab, 700 e cazare si demipensiune pt 2 pers.hotelul ireprosabil, personal amabil iar mancare pe saturate
in rest bani nu prea am stricat tare multi-masa la amiaza, apa si eventuale parcari cand am mers pe insula la alte plaje(la hotel o aveam inclusa).ca idee la amiaza cam intre 40-60 de kn un fel gen paste, pizza, plescavita sau cevapci.te saturai...iar bautura la terase cafea 7-10 kn,bere 15-20 kn, apa la 1l cam 20 kn.erau si destule placintarii si marketuri unde era mai ieftin, dar ti-am zis ca mare branza nu am stricat la bani avand 2 mese asigurate
insula e absolut superba cu un oras vechi animat si plin de stradute inguste si biserici cu turle.sunt multe terase, un parc imens si o faleza super.plaja e alee betonata si din loc in loc plaje cu nisip si pietre.am mai mers si la Lopar unde e numai nisip si la Saha Punta unde sunt stanci si beton printre ele.apa...te lasa fara grai...
cand am venit am trecut si pe la Plitvice-intrare 110 kn, parcare 7 kn ora iar cazare cu 28 e camera la cativa km in Smoljanac
chiar mi-a placut Croatia...
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde bogdanbb » 20 Iul 2010, 18:31

sal. multumim ptr detalii dar : cat e o kuna din aia in euro :D si cum ai procedat ai schimbat in tara sau acolo. merge si cu euro sau trebuie neaparat kuna.

PS ;in august plec si eu plitvice( 3 zile ) apoi podgora ( 5 zile ).
ford focus 3.5 - 1.5 ecoboost
opel corsa E - 1.4 ecotec



Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai innebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc.
Avatar utilizator
bogdanbb
Gold Member
 
Mesaje: 920
Membru din: 06 Noi 2007, 17:26
Localitate: ploiesti
Maşina: focus 3.5 - 1.5 ecoboost 150 cp

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde adispan » 20 Iul 2010, 18:47

merci :)
adispan
 
Mesaje: 10602
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 20 Iul 2010, 20:58

bogdanbb,
nu gasesti kuna in romania.
decat sa te complici, mergi cu un card in croatia, il bagi intr-un bancomat si coti bani cati vrei. transformarea va fi la un curs avantajos.
altfel, va trebui sa cumperi euro in romania si sa ii schimbai la o casa valutara in croatia si cred ca doua tranzactii pt aceiasi sunt destul de paguboase
nu-ti fa griji din lucruri marunte.
mergi cu un card care sa aiba bani pe el.

btw, ce faci 3 zile la plitvice? una e indeajuns.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde bogdanbb » 21 Iul 2010, 16:14

mersi ptr informatii.
am deja niste euro deci inseamna ca i voi schimba acolo.
gasca cu care merg au zis sa stam mai mult in zona aia (ajungem seara pe 27 deci o zi este dusa si mai ramane 28-29 de stat pe acolo).

PS: dar cu euro direct nu merge sa platesti??
ford focus 3.5 - 1.5 ecoboost
opel corsa E - 1.4 ecotec



Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai innebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc.
Avatar utilizator
bogdanbb
Gold Member
 
Mesaje: 920
Membru din: 06 Noi 2007, 17:26
Localitate: ploiesti
Maşina: focus 3.5 - 1.5 ecoboost 150 cp

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 21 Iul 2010, 20:17

autostrada merge si parca si la benzinarie.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde alpe » 24 Iul 2010, 18:38

Salut, am si eu o intrebare: pentru croatia trebuie neaparat pasaport?

deoarece @9 august vrem sa plecam in croatia si nu avem pasapoarte... :(( (eu intelesesem ca nu trebuie, dar as vrea sa fiu sigur)
-------------------------------------------------
FF1/2001/TDDi/90Hp/facelift/WF0AXXGCDA1K80538
Avatar utilizator
alpe
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 18 Dec 2006, 04:14
Localitate: timisoara
Maşina: Ford Focus 2001 1.8TDDI 90hp Hatchback facelift
VIN: WF0AXXGCDA1K80538

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde alpe » 24 Iul 2010, 21:24

pentru ca nu mai pot sa editez postul anterior, revin cu o completare-din cei care ati fost anul acesta vi s-au cerut pasapoartele la croati, tinand cont ca voi merge prin ungaria singura problema ramane la vama croata... :D
-------------------------------------------------
FF1/2001/TDDi/90Hp/facelift/WF0AXXGCDA1K80538
Avatar utilizator
alpe
Member
 
Mesaje: 349
Membru din: 18 Dec 2006, 04:14
Localitate: timisoara
Maşina: Ford Focus 2001 1.8TDDI 90hp Hatchback facelift
VIN: WF0AXXGCDA1K80538

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 25 Iul 2010, 15:31

poti merge doar cu buletinul.eu am oricum pasaport dar am vrut sa testez chestia...
iar cu kunele-la noi nu gasesti.daca ai euro schimbi fie la banca fie in alta parte(peco, magazine, hotel, etc dar atentie la comisioane)cel mai simplu e cu cardul.am vazut ca e foarte raspandita Erste-Bcr.autostrada de poate plati cu euro
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde edit » 25 Iul 2010, 19:38

alpe, eu zic sa suni la ambasada coratiei.
sincer, nu-mi aduc aminte daca trebuie pasaport, dar paranoia si paza buna trec primejdia rea.

mai bine sa te asiguri de 3 ori pe acelasi loc.
AM AVUT Ford Focus 2 trend collection
Avatar utilizator
edit
1nsane Member
 
Mesaje: 1763
Membru din: 22 Mai 2007, 07:37
Localitate: Bucuresti
Maşina: BMW 520xD G30

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 25 Iul 2010, 20:34

ti-am zis ca eu am testat faza cu buletinul.si nu au fost probleme
pe Softpedia subiectul e mai bine analizat inclusiv cu Serbia sau Muntenegru
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: Sfaturi spre Croatia

Mesajde Buhani73 » 25 Iul 2010, 20:37

bogdanbb,753638 scrie:sal. multumim ptr detalii dar : cat e o kuna din aia in euro :D si cum ai procedat ai schimbat in tara sau acolo. merge si cu euro sau trebuie neaparat kuna.

PS ;in august plec si eu plitvice( 3 zile ) apoi podgora ( 5 zile ).


la un euro primesti intre 7,1 si 7,2 kune.mai mult sincer nu am vazut sa dea pe euro
si cum zicea si colegul Edit mai mult de o zi nu ai ce sta la Plitvice.vezi esentialul si iti ajunge
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login