Călătorii

România versus Egipt ,Ucraina..

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

România versus Egipt ,Ucraina..

Mesajde mihai90 » 25 Dec 2011, 14:14

Într-o zi,pe când mă aflam pe undeva prin Ardeal,am auzit un turist străin,probabil englez,spunând că peisaje cum a văzut în România n-a văzut nici în țări ca Austria,Germania..
Tot mai des aud însă români care spun că își fac vacanțele în Bulgaria,Ungaria,Ucraina sau alte țări urâte,după părerea mea..
Lăsând la o parte faptul că o vacanță în străinătate e mult mai scumpă decât una în România,oriunde, eu consider că România e cea mai frumoasă țară din cele 6 țări văzute până acum(Bulgaria,Ungaria,Grecia,Serbia,Muntenegru..).
Și ce mă miră e faptul că unii consideră că alte țări sunt mai curate,mai civilizate decât România..Probabil țările din vest,da..dar e o inepție să spui că Bulgaria e mai curată,mai civilizată..
am văzut sate sărace,hidoase,urâte în Bulgaria..case strâmbe,de cărămidă,pământ..orașe sărace,păreau părăsite,blocuri scorojite,cu geamuri sparte,izolate haotic,vopsite în zeci de culori...un exemplu ar fi Kazanluk..Gabrovo..
am văzut cu ochii mei în munții Rila,gunoaie cum n-am văzut nicăieri în România..munți de gunoaie..și era un loc greu accesibil.
Așa că m-am gândit să vă arăt niște poze,în cadrul acestui topic,din diferite țări.Pozele le-am primit de la cineva,eu n-am fost în niciuna din aceste țări.Scopul este unul simplu,și anume vreau să vă arăt că nici în străinătate nu e totul perfect,roz,nu curge lapte și miere nicăieri,și pe afară kitsch-ul,urâtul e omniprezent.
1-Slovacia-o țară care,din câte am observat,se aseamănă cu Transilvania la arhitectură,orașe și..numărul de țigani.

Imagine
2-Egipt-probabil cea mai urâtă țară din lume..Eu știu că mulți snobi,țărani parveniți își petrec pe aici concediile,fiindcă Egiptul e considerat a fi o destinație exotică,de lux..și,drept urmare,e și scump.
Acum vă arăt niște poze superbe...câtă curățenie,civilizație..incredibil..păi,se compară cu România??
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Vă dați seama câți fraieri plătesc bani grei ca să vadă așa ceva??
3-Ucraina
Știu că sunt puțini românii care își petrec vacanțele în această odioasă țară.Majoritatea românilor care merg aici sunt în general,moldoveni,maramureșeni,și merg pentru trafic de țigări,alcool,combustibil etc..
Dar totuși,vă garantez că după ce veți vedea aceste poze,România o să vi se pară OCCIDENT curat..
Dar probabil vă vor plăcea pozele acestea,locurile astea..doar sunt în străinătate,deci sunt ok.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
drumuri perfecte,ca în străinătate..cum numai afară sunt
Imagine
Imagine
transport în comun civilizat..modern
Imagine
comerț civilizat
Imagine
Imagine
Imagine
un camion tunat..nu ,nu e kitsch, căci e în străinătate.. e artă
Imagine
infrastructură
Imagine
Imagine
orașe superbe
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Nu zic că în România nu sunt astfel de locuri,prin MIZIL,Ferentari,dar spre deosebire de alte locuri din străinătate,Mizilul nu e considerat o destinație turistică împortantă,nu este atracție turistică.
Oricum,văd că nimeni dintre voi n-are tupeul să critice străinii,să zică ceva de rău de bulgari,ucrainieni,îi pupați în dos pe străini,așa că vă rog,nu săriți să mă înjurați.
știu,veți spune că pozele sunt trucate,că de fapt,în Egipt,Ucraina e de vis,e paradis
și ca să nu ziceți că din România nu pun astfel de poze..
Imagine
Imagine
pentru că știu că vă face plăcere să vă denigrați țara,să o criticați,așa că..vă dau material.
Dar,trebuie să precizez că în aceste ultime două poze sunt case țigănești cu turnulețe,deci nu au nimic de a face cu frumoasa noastră țară.
Eu,prin țările străine în care am fost,am văzut locuri mult mai urâte decât cele din aceste poze...ruine părăsite,gunoaie..din păcate,nu prea le-am pozat,fiindcă de multe ori nu puteam opri..și trebuie să recunosc,atunci nu m-am gândit că ar fi o idee bună să pozez acele locuri..mă gândeam că sunt locuri urâte și nimeni n-ar vrea să vadă așa ceva.
dar acum realizez că era bine dacă le pozam,poate așa îi adeceam cu picioarele pe pământ,îi trezeam la realitate pe cei care își fac vacanțele prin străinătate și sunt mândrii de asta chiar..și își închipuie că pe afară e mai..mișto,mai coo
mihai90
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 18:23
Localitate: Braşov

Re: România versus Egipt ,Ucraina..

Mesajde KomandantuR » 25 Dec 2011, 21:20

Moaaama, ce misto... Ai fost in 6 tari... Ce tare...
Acum serios vorbind, de unde atata siguranta in afirmatiile tale? Alea ca denigram, suntem snobi, etc? Ne-ai cunoscut personal si nu ne mai amintim?
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: România versus Egipt ,Ucraina..

Mesajde R Z F » 26 Dec 2011, 10:22

my friend, tocmai ce am fost in Egipt la Sharm el Sheikh in luna de miere, primita cadou de la nasi... 1500 de euro cu totul si 700 cheltuiala...

cine merge in egipt, merge pentru mare: scuba diving, snorkling, parasailing, sau orice sport nautic in afara de astea
marea e superba... si asta e putin spus... am fost si eu la piramide si pe muntele sinai... not a big deal... am fost si la cairo... cel mai urat oras vazut pana acum... imagineaza-ti ca am vazut un copil de maxim 7 ani care conducea o camioneta in care mai erau vreo 5 barbati adulti... asta la vola, agitat tot, dadea flashuri, plm... trafic haotic, 10 pe o banda in paralel, fara lumini, semafoare, semne de circulatie, strazi, printre munti de gunoaie in apa din care beau si se c****

la hotel a fost ok, undeva la 2-3 stele in romania, dar oameni fff amabili, care incercau sa isi castige un bacsis cinstit si faceau orice ca sa te simti bine... asta lipseste in romanai... bunul simt si dorinta ca celalalt sa se simta bine si sa aprecieze ce faci pentru el

in rest, marea e superba :D as fi stat acolo pe veci

benzina 1 leu, motorina 50 de bani... si pun pariu ca nu avea apa niciuna... ca doar apa e mai scumpa decat ele :))
Asta-i tot, ne vedem pe strazi / Te las sa iti combini mashina cu ce crezi
avem doua roti la sol, mereu e una dintre ele / avem un motor si-o viata intreaga fara portiere
avem demnitate, ingenunchiem doar in viraj / avem urlete-n pistoane, in loc de basi in portbagaj
R Z F
Gold Member
 
Mesaje: 906
Membru din: 02 Feb 2010, 00:48
Localitate: Sector 3
Maşina: Ghia X RS-look
VIN: wf05xxgcd57s01178

Re: România versus Egipt ,Ucraina..

Mesajde francezu » 27 Dec 2011, 11:53

Din tarile enumerate nu pot fi de acord cu tine cel putin in privinta Greciei[in Ucraina ,Serbia sau Egipt nu am fost],dar cum poti compara Corfu,Thassos sau stiu eu alte insule sau orase grecesti cu orasele sa zicem turistice din Romania?
Da posibil Paralia sa-ti lase un gust mai amar dar...
Poate e o chestiune de gusturi,
cu stima
Avatar utilizator
francezu
Ford Freak
 
Mesaje: 140
Membru din: 22 Iun 2008, 20:03
Maşina: audi s4/2007/170cp

Re: România versus Egipt ,Ucraina..

Mesajde tudoralex » 27 Dec 2011, 12:49

In primul rand eu nu sunt de acord cu orice generalizare. Este zic eu o dovada de superficialitate.

In al doilea rand Bulgaria si Egiptul au un lucru pe care nu o sa il gasesti prea usor la noi: servicii turistice la preturi accesibile.

Crezi ca eu de Paste am fost la Bulgaria pentru frumusetile lor sau pentru servicii de 5 stele pe care la aceiasi bani nu le gaseam in tara? Crezi ca eu nu as vrea sa ma duc la Iaki sau la Rex cu 800 ron 4 zile cu all inclusive pentru 2 persoane?

Degaba ai o tara frumoasa daca la o pensiune amarata la care ajung dupa ce stau 4 -5 ore pe drum (4 ore am facut ultima data pana in Moeciu 8-} ) unde nu iti oferă nici un serviciu turistic esti taxat ca la un hotel de 3 stele.
Avatar utilizator
tudoralex
Gold Member
 
Mesaje: 518
Membru din: 22 Sep 2008, 19:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus 2005 1.6i 100cp trend
VIN: wf05xxgcd55j34969

Re: România versus Egipt ,Ucraina..

Mesajde Buhani73 » 27 Dec 2011, 14:15

din pacate ai perfecta dreptate!!!
cat as face eu din Arad pana pe Litoral? in 8-9 ore ajung lejer in Croatia pe cand la noi m-as bucura daca as fi in Bucuresti..asta fara sa mai socotesc nervii de pe drum..
avem o gramada de frumuseti dar pana ajungi la ele faci atac cerebral sau iti rupi masina.
ford focus hatchback 2001 1,8 tddi 90 cp
ford focus combi 2006 1,6 tdci 109 cp
Buhani73
1nsane Member
 
Mesaje: 1731
Membru din: 04 Oct 2007, 18:58
Localitate: Arad

Re: România versus Egipt ,Ucraina..

Mesajde Nic_Bv » 26 Ian 2012, 18:02

turismul este o chestiune pur subiectiva, unora le place natura, altora civilizatia. Unora marea, altora muntele, etc.

@mihai90: esti peste masura de entuziast, ma bucur pentru tine. Si mie imi plac multe locuri in Romania, dar daca vreau litoral, multumesc, nu.

In Bulgaria majoritatea localitatilor sunt sarace, sunt ca aspect in urma noastra. Insa litoralul lor... oau!!!

Da-mi un exemplu unde pot sa merg pe litoralul romanesc, in plin sezon, cu 35 EUR/loc/all inclusive si sa am mancare & bautura pe alese, nisip curat, apa curata. Si ce e cel mai important, sa fiu respectat ca turist, nu ca vierme.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 3 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 3 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login