Switch to full style
În ţară şi peste hotare
Răspunde

In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 12:38

Am o intrebare pt cei care au mai calatorit sau mai stiti pe cineva care au calatorit in UK cu masina personala, si anume as vrea sa stiu ce cerinte si ducumente( in special pt autoturism) trebuie sa prezint la vama si pe teritoriul Marii Britanii. Deci eu stiu asa, din ce am auzit la altii, ca masina neaparat trebuie sa fie pe numele meu, dar ce ma intereseaza pe mn e partea cu asigurarea, eu am masina inscrisa si asigurata in spania iar eu nu sunt trecut pe asigurare deaorece am varsta mica si as fi platit multi bani pt asigurare, in schimb sunt trecuti un prieten spaniol si ca al doilea sofer tatal meu. As avea probleme din cauza asta la granita sau trebuie neaparat sa ma trec si eu pe asigurare?. Daca stiti vreun site despre astfel de informatii va rog postati

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 12:49

In primul rand, International Section e pentru membrii straini care nu stiu sa scrie in limba romana, nu pentru intrebari referitoare la plecarea cu masina in strainatate.

Acum, referitor la ce ai intrebat: masina poate fi pe numele oricui, dar iti trebuie imputernicire de la acea persoana sau firma (in cazul leasing) cum ca ai voie sa circuli pe teritoriul Marii Britanii. Apoi, asigurarea nu ti-o controleaza nimeni doar asa, ci doar in cazul in care produci un accident.

In al treilea rand as avea o intrebare: care granita? :)

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 13:23

Ok, sorry, doar ca nu am stiut unde sa postez. Mii de scuze. De fapt ar fi mai multe grantite, la iesirea din romania, la granitele dintre austria si ungaria daca mai sunt controale vamale si in special la intrarea in UK(prin Franta pe la Calais in cazul meu).
Ultima oară modificat de adicristea pe 05 Apr 2012, 13:30, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu are sens sa dai quote intregului mesaj anterior. Multumesc!

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 13:31

Pai numai intre Romania si Ungaria ai vama, pe urma intri in spatiul Schengen si la revedere, treci dintr-o tara in alta precum dintr-un judet in altul la noi in tara.

Am facut acelasi drum (Romania - UK si retur) anul trecut, tot din Calais am luat bacul, deci daca ai alte intrebari, baga.

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 18:45

De trei ani fac si eu drumul asta spre Scotia.Pe 17 aprilie plec din nou.Ca sa iesi din tara cu masina trebuie ori sa ai masina pe numele tau ori sa ai imputernicire de la proprietarul masinii.Legat de asigurare nu pot sa ma pronunt,eu de cite ori am iesit din tara am avut masina pe numele meu si implicit si asigurarea.Legat de granite,o sa te intrebe de acte la iesirea din RO spre Ungaria si la feribot sau tunel cind treci din Franta in UK.Bafta multa.

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 19:45

ce perioada de timp pot circula cu masina inscrisa in ro.? daca stie cineva. multumesc.

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 20:05

gigi51-daca te referi la circulatia in UK-poti circula cit vrei,atita timp cit ai verificarea tehnica valabila(MOT).Masinile inmatriculate inafara UK pot circula in UK fara a plati taxa de drum(ROAD TAX) sase luni dupa care va trebui sa se plateasca.Sincer nu stiu cum poate politia de acolo sa vada daca ai stat in UK cu masina mai mult sau mai putin de sase luni.

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 20:40

adicristea scrie:Pai numai intre Romania si Ungaria ai vama, pe urma intri in spatiul Schengen si la revedere, treci dintr-o tara in alta precum dintr-un judet in altul la noi in tara.

Am facut acelasi drum (Romania - UK si retur) anul trecut, tot din Calais am luat bacul, deci daca ai alte intrebari, baga.


Pai alte intrebari nu as mai avea, poate doar cate zile ai facut pana la Calais ca de exemplu eu am feribot rezervat pe data de 7 mai la 4 dimineata si din tara plec din Calarasi. Dupa parerea ta, cand ar trebui sa plec din tara?

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 21:31

Pina la Calais ai vreo 2600 km.vreo 12 ore le faci numai pe RO.In total iti trebuie vreo doua zile.eu cind am fost am condus singur din ploiesti-calais si mi-au trebuit doua zile.

Re: In Anglia cu masina

05 Apr 2012, 21:36

Depinde de mai multi factori: cat poti conduce, ce masina conduci, care e bugetul?

Eu a trebuit sa ajung in 2 zile, asa ca am plecat din Bucuresti intr-o Sambata dimineata la ora 1, am ajuns la granita la 7, am dormit o ora in masina, apoi am condus 13 ore de la 8 dimineata la 9 seara pana in apropiere de Nurnberg, fara oprire (doar pt alimentare, imi luam cate un sandwich si o cafea din benzinarii), am dormit la un motel pe autostrada (Sambata e mai scump, 70E in loc de 50 in restul saptamanii), am plecat la 8:30 dimineata si pe la 3 dupa-amiaza am ajuns in port. Faci 1.5 ore cu bacul, deci poti dormi pe durata calatoriei cu feribotul. Apoi 170 de mile le-am facut cam in 3-4 ore pentru ca mergi mai mult pe autostrada.


Later: Cum tu ai feribot la 4 dimineata, ma gandesc ca ai putea sa dormi in masina vreo 2-3 ore prin parcarile benzinariilor sau tirurilor de pe autostrazile Germaniei, apoi sa pleci pe la 10 seara din Nurnberg (sa zicem). Fiind seara va fi si mai liber oricum.
Răspunde