Călătorii

Bulgaria=Dezamăgire totală

În ţară şi peste hotare

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde mihai90 » 01 Aug 2013, 19:40

Salutare!
În primul rând vă rog,nu mă atacați! Nu sunt obligat să iubesc Bulgaria,chiar dacă foarte mulți români o fac!
Știu că am mai deschis un topic asemănător mai demult,dar de data asta aș vrea să vorbim frumos,politicos,să ne exprimăm opiniile într-un mod civilizat și să nu ne mai atacăm unii pe alții.Așadar, să vorbim despre Bulgaria!
Am fost de câteva ori prin această țară și aș vrea să încercăm să fim cât mai obiectivi..În acest topic vă voi relata câteva experiențe trăite de mine acolo,precum și impresiile mele legate de această țară..Și voi atașa și câteva poze care să-mi susțină ideile.
În primul rând, trebuie să recunosc că deși România e o țară de o mie de ori mai frumoasă, bulgarii ne-au cam luat-o înainte...în timp ce noi stăm pe loc.Deși e o țară foarte săracă,majoritatea bulgarilor au mașini fabricate înainte de 2000 și blocurile și în general,orașele și satele lor arată jalnic, parcă drumurile lor sunt mai îngrijite.
Dar, cred că România are un potențial uriaș...Să fim serioși, peisajele din România sunt poate cele mai frumoase din Europa de Est..și aici vă dau doar 3 exemple: Cheile Bicazului, Transfăgărășanul sau Valea Oltului.
Cu toate acestea, când am fost ultima dată în Bulgaria,spre Varna, am văzut nenumărate mașini de România pe drum dar și prin stațiuni..Și majoritatea erau mașini noi,chiar de lux,ceea ce îmi confirmă încă o dată bănuiala că românii care își permit să meargă în străinătate,chiar și în Bulgaria sunt ”bogătani”.Sincer să fiu,cred că eu am fost singurul român cu mașină mai ieftină de 10000 de euro care a mers vreodată în Bulgaria.
Prin stațiuni,în genereal,unde erau hoteluri mai urâte sau mai vechi,erau parcate doar mașini vechi cu numere de BG..În schimb,unde era un hotel mai de lux,parcarea era plină de mașini de RO..Asta nu spune multe despre românii care își fac vacanțele prin Nisipurile de Aur,Sunny Beach etc?
Am fost de câteva ori la mare,dar și în alte zone din Bulgaria și aici voi posta diferite poze.
De exemplu,acum câteva luni am fost la Veliko Târnovo...Sau,mai bine spus..De ce m-am dus eu la Veliko Târnovo,când puteam merge la Brașov,Sibiu, sau Sighișoara? ? ?
Pentru că drumul până în Brașov,Sibiu sau Sighișoara e mult mai spectaculos,dar și oricare din aceste orașe e mult mai frumos decât Veliko Târnovo..
Și nu spun că Bulgaria e o țară urâtă,spun doar că nu văd motivul pentru care am merge acolo,în loc să mergem în România.
Dacă e să comparăm munții, România e clar în avantaj..dar și la capitolul litoral,sincer eu mă simt mai bine în România.Aici,la noi,plajele sunt mai frumoase...și nicio stațiune,nici măcar Nisipurile de Aur nu arată așa de bine ca Mamaia...Acum am înțeles de ce românii de succes,dar și foarte mulți străini aleg an de an Mamaia ca destinație turistică...
Recunosc,în celelalte stațiuni,mai puțin Neptun-Olimp e cam multă țigănie..Dar aceeași țigănie am întâlnit-o și în Bulgaria,dar la scară mult mai mare! Așadar românii care merg în Bulgaria se plâng că s-au săturat de țigănia din România dar se duc undeva unde țigănia e chiar mai mare!
Oricum,cred că 50% din persoanele pe care le-am putut admira în țara vecină și prietenă erau de etnie rromă..Dar totuși,nu deranjau..am văzut rromi care adunau gunoaiele de pe plajă, casieri la supermarketuri,paznici,ospătari..acolo rromii chiar muncesc și chiar și pe plajă,erau destul de civilizați...nu vorbeau tare și se purtau normal.
Totuși, câteva stațiuni s-au dezvoltat mult,dar cine are bani să își petreacă acolo vacanțele? Pozele pe care le voi posta sunt reprezentative..voi posta și poze mai frumoase,dar și mai..urâte..ca să fiu cât mai obiectiv.Nu trebuie nici să-i lăudăm excesiv pe bulgari,dar nici să-i criticăm prea tare..Și pe parcurs, vă voi relata mai multe impresii și întâmplări bulgărești!
Așadar,să curgă pozele..
1.Veliko Târnovo
Cică au și bulgarii munți..Ha,ha,ha,ce glumă bună!!
Imagine
Imagine
Bulgarii construiesc totuși, frumos și cu gust..de-ar face și românii noștri la fel pe Valea Prahovei..peisaj avem, cred că ar da bine asemenea clădiri și la noi..Nu-mi place să o spun,dar..luați exemplu de la iubiții voștri bulgari când mai construiți câte-un vilan sau hotel,sau vreo pensiune prin România!
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Aici erau mulți turiști străini..
Imagine
Și cred că asta e poate cea mai frumoasă zonă a Bulgariei
Mânăstirea de la Basarabovo
Imagine
Ruse-paradisul românilor cu dublu-R
Imagine
Imagine
mihai90
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 18:23
Localitate: Braşov

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde VIPER » 01 Aug 2013, 19:49

Este pur si simplu chestie de gusturi in final ;)
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde mihai90 » 01 Aug 2013, 19:50

Un oraș Bulgăresc..nu mă întrebați care,că toate arată la fel..
Imagine
Iată că și prin Bulgaria sunt gunoaie..nu doar la noi :))
Imagine
Lovech
Imagine
Imagine
Imagine
Pe litoral,prin Sunny Beach
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Puțin lux..pentru snobi
Imagine
Imagine
Imagine
Plajă neamenajată
Imagine
Obzor
Imagine
Imagine
Undeva prin sudul extrem..
Imagine
Un hotel interesant
Imagine
Imagine
Ahtopol
Imagine
Imagine
Imagine
Un fel de..Delta Dunării
Imagine
Imagine
Sinemorets
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Autovehicule bulgărești..sau..Programul Rabla
Imagine
mihai90
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 18:23
Localitate: Braşov

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde mihai90 » 01 Aug 2013, 20:10

Transport în comun în Varna
Imagine
La plajă
Imagine
Varna
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Astfel de mașini aveau românașii noștri de prin Nisipuri..
Imagine
Imagine
Suveniruri de la bulgari
Imagine
Imagine
Imagine
Eiffel
Imagine
Hotel Admiral
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Plaja de la Nisipurile de Aur,care nu sunt chiar..de aur
Imagine
Imagine
Ruine
Imagine
Imagine
Imagine
Balcik
Imagine
Dobrich
Imagine
Imagine
mihai90
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 18:23
Localitate: Braşov

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde BogdanFSB » 01 Aug 2013, 20:31

Nu stiu cum e restul tarii dar la capitolul litoral sunt muuult peste noi (cutatenie, servicii, cazare, preturi)
Avatar utilizator
BogdanFSB
Moderator
 
Mesaje: 3640
Membru din: 23 Iun 2008, 14:29
Localitate: Bucuresti
Maşina: Renault Kadjar Intense EDC

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde VIPER » 01 Aug 2013, 21:11

Eu unul m-am indragostit de Veliko-Tarnovo si de celelalte orasele din zona. Cum ziceam, chestie de gusturi. Cat despre "problema" masinilor scumpe cu numere de RO, sunt convins ca nu ai intalnit doar masini de peste 10k€.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7385
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde adispan » 02 Aug 2013, 06:31

si mie imi place Bulgaria ... ba chiar din pozele puse mi s-a trezit gustul de a vizita mai multe orase pe acolo
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde marius3k » 02 Aug 2013, 07:34

Eu am fost de doua ori pana acum si o sa mai merg cand mai am ocazia. Sunny Beach rullz, ce sa zic. ;)
De vanzare: Ceasuri ST170, Navigatie Pioneer Avic F910bt, strut bar Focus mk1

Flota: Mondeo MK4 2.2TdCi, Focus C-Max 2.0TdCi, Volkswagen T4 Multivan
Avatar utilizator
marius3k
1nsane Member
 
Mesaje: 2767
Membru din: 21 Iun 2007, 21:54
Maşina: Mondeo 2.2tdci Titanium X Sport C-MAX2.0tdci Trend X Sport

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde mihai90 » 02 Aug 2013, 11:46

Referitor la Nisipurile de Aur...din ce am văzut,sunt prețuri enorme..chiar și față de celelalte stațiuni din Bulgaria.Dar acolo merg toți snobii,ca să nu spun altfel,și bulgarii îi jegmănesc...
Pe alt forum,spunea cineva că Varna ar fi mult peste Constanța din toate punctele de vedere..să fim serioși,în Varna majoritatea drumurilor sunt..varză. Blocurile arată jalnic. Nici măcar bordurile nu arată mai bine.. Mijloacele de transport în comun,la Constanța sunt noi..în Varna sunt de pe vremea bunicului. Și exemplele pot continua..
Și dacă Varna,Veliko Târnovo și alte câteva orașe mai arată cât de cât bine,celelalte orașe sunt niște porcării-vezi Dobrich,Shumen, etc.

Prin Ruse
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
La Dunăre..peste drum,e România :)
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Veliko Târnovo
Imagine

Hotelul la care am stat-vi se pare că arată cu mult mai bine în comparație cu hotelurile de pe litoralul românesc?
Imagine
Terasa
Imagine
Imagine
Imagine
Plaja
Imagine
Duni
Imagine
Imagine
Imagine
Între timp,pe litoralul românesc..
Imagine
mihai90
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 18:23
Localitate: Braşov

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde Smiley » 02 Aug 2013, 19:09

eu nu inteleg daca acest topic este contra-BG sau pro-BG. titlul sugereaza ca ar fi contra, textul si mare parte din poze indica spre pro.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde mihai90 » 03 Aug 2013, 16:36

Păi nu este nici PRO și nici CONTRA...nu prea îmi plac mie bulgarii..pur și simplu se vrea a fi un TOPIC normal,unde se arată realitatea..
mihai90
Incepator
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Feb 2011, 18:23
Localitate: Braşov

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde adispan » 03 Aug 2013, 17:41

realitatea nu exista decat in stiintele exacte
aici e ceva de genu "iti place sau nu iti place"
si la mamaia ai nostri nu te jecmanesc? numa bulgarii de la nisipuri jecmanesc?
s'apoi, cine nu deschide ochii, deschide punga ... eu merg in bulgaria si nu ma simt jecmanit

ia, cititi aici review despre un hotel din mamaia: http://amfostacolo.ro/romania-pareri,15 ... htm#236747

nici noi, nici bulgarii, nu suntem mai prosti/frumosi/destepti/hoti decat ceilalti

i love bulgaria
adispan
 
Mesaje: 10598
Membru din: 06 Iul 2006, 20:35
Localitate: Bucuresti
Maşina: FF2 2006 hatch 1.4i 80 CP
VIN: WF03XXGCD36M19528

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde forbidden27 » 18 Aug 2013, 19:48

La mare in Bulgaria am fost o singura data, nu era in sezon. Sunt intr-adevar cateva chestii care nu mi-au placut, dar si in Romania sunt destule lucruri care nu sunt placute ochiului.
Bulgarii practica un alt tip de turism fata de al nostru, au acel all inclusive care la noi nu s-a prea implementat. Multi aleg Bulgaria numai din cauza acestui all inclusive, trebuie sa recunoastem, un sejur de o saptamana in BG iese la sfarsit mult mai ieftin decat unul in Ro. Oricum, am inteles ca au cam ridicat si ei preturile, nu mai este la fel ca acum cativa ani.
Daca vrei totusi sa iti schimbi parerea despre Bulgaria, iti recomand sa vizitezi Bansko in timpul iernii. Daca mai esti si amator de ski, o sa iti schimbi total parerea. Nu avem in tara nici macar o statiune montana care sa ajunga macar la genunchiul lui Bansko. Este un loc in care ma duc in fiecare iarna la ski si nu am de gand sa aleg alta statiune pentru nimic in lume.
O sa ai ocazia sa vezi in Bansko o alta fata a Bulgariei, o sa vezi in aceea zona ca au munti care concureaza la frumusete cu muntii nostril si o sa vezi si niste oameni care intr-adevar sunt oameni. Am avut si ceva problemute de vreo doua ori, totul s-a rezolvat imediat si cu niste beneficii si compensatii de nu iti vine sa crezi. Daca vrei, detaliez.
-Ford Kuga 2.0Tdci 180 CP; Titanium, Ruby Red, 2016
-Ford Mondeo MK4 1.8Tdci 125cp Trend, 2008
-Ford Focus MK2 1.6 Tdci 90cp, 2007
-(Ex) Ford Sierra 2.0 1985 aka Logan Killer
-Thunder Tiger MTA-4
-Losi XXL2
Avatar utilizator
forbidden27
1nsane Member
 
Mesaje: 1434
Membru din: 09 Dec 2007, 11:51
Localitate: Slobozia
Maşina: Mondeo MK4, 1.8TDCI, 125 Cp, Trend
VIN: WF0DXXGBBD8G04304

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde Cornel001 » 27 Iun 2015, 12:46

Eu urasc cum arata romania, ca o groapa de gunoi, si nu ma refer la peisajul natural, ci la ceea ce construiesc creaturile bipede care o populeaza. Tinand cont ca bulgaria este intre romania si turcia nu am mari asteptari nici de la ea, dar daca vreau sa fac o excursie cu masina undeva nu prea departe, nu prea am multe variante.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde leut27 » 28 Iun 2015, 08:31

:) da, arata intr-un mare fel , dar are farmecul ei trebuie sa recunosc
Imi aduc aminte acum 2 ani ce masina de politie m-a oprit pe langa sofia ..cred ca este un model de VW de prin 1999
Sa nu uitam insa ca au autostrada care te leaga de grecia:) MARE LUCRU !!!
If a car doesn’t make you excited every time you climb inside, then it’s just a tool. And if it’s just a tool, you may as well use the bus” – "the Orangutan" Jeremy Clarkson
leut27
1nsane Member
 
Mesaje: 1507
Membru din: 12 Oct 2007, 20:11
Maşina: ST stealth grey 2.0 ecoB Estate

Re: Bulgaria=Dezamăgire totală

Mesajde Cornel001 » 28 Iun 2015, 09:28

Apropo de sofia, acum multi ani cand am trecut pe acolo, aveau o centura, desi nu era finalizata, care batea la fundulet ce are bucurestiul.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec


Înapoi la Călătorii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login