Timp Liber

Jogging, trail running, maratoane

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Jogging, trail running, maratoane

Mesajde razvaldinho » 14 Iun 2012, 12:34

Chiar daca suntem o comunitate in care principala pasiune si indeletnicire e manevratul volanului poate exista printre noi si pasionati de alergare si poate chiar maratonisti.

Printre alte sporturi practicate (tennis, ski, airsoft) prin 2010 am inceput sa alerg. Constatasem ca nu duc o viata prea sanatoasa in majoritatea timpului (lucru la birou, plimbat cu masina in rest, acasa berea, canapeaua si calculatorul) am decis ca e timpul sa schimb ceva. Asa ca am inceput sa alerg prin parc. La inceput dupa 2-3km imi scuipam plamanii si spuneam ca e ultima data cand mai calc in parc sa alerg :D

Dupa aproape jumatate de an de antrenamente prin parc si partial pe munte, mai mult la indemnul fratelui am decis ca e timpul sa particip la prima competitie de alergare montana. Era un semimaraton (21,09km cu 1400m diferenta pozitiva de nivel) organizat la Cheia ce strabatea poteci turistice, drumuri forestiere, varfuri montane, etc. Cu mult efort am reusit sa termin competitia si sa ma clasez decent pentru prima participare, nici chiar pe ultimul loc, ci in primele trei sferuri de participanti la masculin.

Ca sa nu mai lungesc povestea de atunci m-a prins microbul si am trecut la alergari tot mai lungi ce au inclus aproximativ 9 maratoane (42,2km, mai multe semimaratoane si ceva cross-uri).
Cel mai mult apreciez alergarea montana pentru ca ai ce vedea, ai aer curat, efortul fizic e mult mai mare, dificultatea traseelor nu se compara cu o alergare banala pe asfalt. Exceptand vreo doua cross-uri toate competitiile la care am participat au fost pe munte. Desigur ca de cand m-am apucat de alergare rezultatele s-au imbunatatit constant (termin mereu in prima jumatate si tinde usor catre primul sfert de participanti la masculin).

Prin acest topic astept si de la voi povesti, impresii, chiar jurnale de antrenament ;) ...si de ce nu, poate reusim sa popularizam alergarea in comunitatea clubford iar unele intalniri sa le facem in parc la o alergare :))
You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

Re: Jogging, trail running, maratoane

Mesajde chefdejoaca » 22 Mar 2013, 11:58

e adevarat ca ai postat de ceva vreme, dar cred ca mai sunt sportivi printre noi.
asa ca le recomand macar o data o vizita la Boot Camp https://www.facebook.com/bootcamp.romania.3
a cam scos untul din noi.
acolo sigur gasesti pasionati de alergari ( cu siguranta unii dintre ei sunt posesori de ford ;) )
Avatar utilizator
chefdejoaca
Ford Freak
 
Mesaje: 234
Membru din: 20 Iun 2009, 00:02
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus, 100 CP, 1.6 benzina 7147+5
VIN: WFOPXXWPDP8L51660

Re: Jogging, trail running, maratoane

Mesajde paulik92 » 22 Mar 2013, 12:52

foarte buna idee ai avut cu topicul asta!

din pacate putini au atractie spre sport,mai ales pentru alergat
cand e frumos afara,alerg de 2 ori pe saptamana pe un traseu in panta,care duce la un sanatoriu pentru bolnavii de plamani(consider ca e cel mai bun loc de alergat din oras)

alte sporturi practicate:tenis cu picioru,cate-un fotbal cand este timp,(vanatoare,pescuit)-daca pot sa le incadrez la sporturi:))
http://forum.club4x4.ro/forumdisplay.php?422-Off-road

[color=#4000FF][/color]

x_paulik_x@yahoo.com
paulik92
Member
 
Mesaje: 417
Membru din: 03 Iul 2011, 14:00
Localitate: BRAD
Maşina: fiesta 1.3 44 kw

Re: Jogging, trail running, maratoane

Mesajde razvaldinho » 10 Apr 2013, 16:48

A mai postat cineva in aproape un an de cand am deschis topic-ul, cauza inca nu este pierduta :D
Ma bucur ca inca mai exista alergatori sau practicanti de alte sporturi.

paulik92 - Este foarte buna alergarea in panta, si eu asta caut in antrenamente, din pacate pentru mine care sta cam la campie e mai greu. Dealurile le fac in Comuna Seciu unde am o diferenta pozitiva de nivel de 200m cu 2400m alergare, oricum e ok decat nimic. Fac dealul de 3 ori si asta e antrenementul. In rest alergare tot la Seciu prin padure, ture de 15-20km (foarte frumos in comparatie cu alergarea in parc).

Anul trecut am terminat cam 13 competitii, toate montane dintre care cam 8 maratoane. A fost ok ca si performanta, am reusit sa ma clasez cam in prima treime a plutonului
Anul acesta am inceput cu Piatra Mare explorer, Postavaru Night (ski de tura) si Semimaraton Intersport Brasov :)

Urmeaza luna aceasta Honey Energy Verical Race Piatra Mica, Brasov Maraton (proba de semimaraton) iar pe 11 mai una din cele mai importante curse ale anului Ecomaraton Moeciu :D/
You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

Re: Jogging, trail running, maratoane

Mesajde paulik92 » 13 Apr 2013, 14:02

felicitari si bafta in continuare!
http://forum.club4x4.ro/forumdisplay.php?422-Off-road

[color=#4000FF][/color]

x_paulik_x@yahoo.com
paulik92
Member
 
Mesaje: 417
Membru din: 03 Iul 2011, 14:00
Localitate: BRAD
Maşina: fiesta 1.3 44 kw

Re: Jogging, trail running, maratoane

Mesajde valifocus » 13 Apr 2013, 14:42

Usor usor, se populează topicul ăsta...
Mă înscriu și eu în rândul fanilor alergatului.
Doborât de kilograme, am hotărât că e timpul să încep cu mișcarea pentru că doar cu kilogramele nu prea dau randament, așa că am început cu un abonament la sală, și printre altele, alergarea pe bandă.
Acum după încălzirea vremii alerg pe malul mării, am renunțat la abonamentul la sală și alerg 5 km în 25-30 min de 2-3 ori pe săptămână. Recordul personal a fost de 9 km în 54 de min (diferență de nivel 0 :)). E mult, puțin, nu știu, ideea e că mă simt super OK și oarecum dependent.
Până în prezent nu am fost la nici o competiție, consider că ar fi intreresant dacă se organizează prin zonă, dar până acum nu m-am concentrat prea mult pe ideea asta.
Să ne auzim cu bine!
FOCUS hatch 1.6 16v dec. 2000, zetec-s, motor tip FYDA
Avatar utilizator
valifocus
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Mar 2007, 12:27
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 1.6 100CP


Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login