Timp Liber

Biciclete, biciclete, biciclete ...

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde shine » 08 Sep 2010, 13:54

M-am gandit eu asa nitel si va propun
Noaptea Devoratorilor de biciclete :))
Cand? Joi seara, incepand cu ora 20:00
Unde? Plecare din Drumul Taberei (Billa la 20:00, regrupare la Arcul de Triumf la 20:30), final destination: Padurea Baneasa!
Obligatoriu lumina pe bicicleta . Casca de preferat, ca la ce se intampla pe drum (acum 2 zile am scapat de un capac de canal sarit de la locul lui) e bine sa ai o protectie suplimentara.
Astept confirmari! doar confirmari!
:))
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde toxicristi » 23 Sep 2010, 13:37

^^ Sorry de deranj, la mine aparea unread si nici nu m-am mai uitat la data. Asa patesc daca intru prea rar in sectiunea asta :))
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 10 Mar 2011, 19:36

Salutare! Avand in vedere pofta mea de pedalat si faptul ca primavara incepe sa-si faca simtita prezenta, m-am pus pe analizat piata de biciclete.
As vrea sa achizitionez una in perioada urmatoare. Sper ca de data asta sa reusesc si sa nu renunt la fel ca anul trecut din cauza celorlalte cheltuieli prioritare.

Revenind la problema, bugetul la care m-am gandit este oarecum destul de restrans, de pe la 1.000 lei pana pe la 1.300 si daca merita intr-adevar, cu un maxim de 1.500 lei (in astia 1.500 preferand sa fie incluse si diferitele accesorii: lumini, antifurt, etc.).

Iar in acest sens, apelez la ajutorul vostru pentru solutia optima, pret/echipare. Nu ma pricep sa echilibrez corespunzator diferitele componente ce le echipeaza si nu vreau sa ma arunc aiurea vazand ca scrie Shimano Deore, dar in schimb sa aiba cadrul sau mai stiu eu ce, varza. Ideea e sa fie fiabila, in regim usor, cu fortari ocazionale.

Utilizarea predominanta va fi la plimbari prin parcuri, Herastrau, Tineretului, padurea Baneasa si mi-as dori sa pun in practica, daca se va ivi ocazia si eventuale iesiri off-road, dar trasee usoare, sa zic ceva gen drum forestier.
Ca si tip de bicicleta, ceea ce vreau este o MTB Hardtail. Cadru aluminiu. Dimensiunea ramane de vazut, va trebui sa probez. Ca frane sunt suficiente V-brake-urile.

Cautand pe site-uri, am facut unele alegeri preliminare, dpdv al pretului, echiparilor, dar si look-ului, cum ar fi:
- http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLE ... -2285.html
- http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLE ... -2694.html
- http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLE ... -2507.html
si cea de care adusese aminte shine http://www.marosbike.ro/preturi_BICICLE ... -2184.html.

Later edit: sau http://bicishop.ro/Seria-Merida-Matts-5 ... -1372.html, ori din categoria cross http://bicishop.ro/Seria-Merida-Crossway-1383.html, ambele cu modelele 10V.

Ce ziceti despre astea, cam care ar fi plusurile si minusurile la ele? Totodata, va rog sa postati si alte propuneri ce merita luate in calcul si aspecte ce trebuiesc luate in considerare.


Cu multumiri, Cornel!
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde aannyy » 11 Mar 2011, 19:29

Eu am luat pt. sotie Univega HT 300 si pt mine Focus Highland Peack 2010. Nu am facut f. multi km insa sunt foarte multumit de ele. Am studiat si eu destul problema inainte si am ales astea. Poti incerca si pe forumurile de specialitate "biciclism".
Eu ti-as recomanda Focusul pt. ca pe asta o am si sunt multumit insa nu sunt un as.
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 11 Mar 2011, 21:50

Multumesc mult pentru recomandare! si mie imi place mult acel Focus. Mai ales ca e... FOCUS. :) Glumesc, asta e doar un element dragut si atata tot.
Am reusit azi sa ajung la unul din magazinele de gen si am comparat cateva biciclete, iar cu 3 m-am si plimbat, printre care si Highland Peak. Ce pot sa zic e ca arata super bine. M-am plimbat asa vreo 10 minute cu el, totul ruleaza usor si precis. Un lucru foarte tare si folositor mi s-a parut furca cu blocaj pe suspensie, dar oricum suspensia lucreaza bine, zic eu. Echiparea iarasi e bunicica. Am fost surprins placut ca pedalele sunt de aluminiu si nu de plastic, asa cum vazusem pe site. Univega HT 5400 iar mi s-a parut destul de OK, echipare acceptabila, design asa si asa, dar asta era echipata cu niste cauciucuri de munte groase care nu-mi suradeau. Anyway, daca ar fi sa fie, presupun ca se pot schimba in acelasi pret.

Pentru Highland Peak am "obtinut" pret de 1.300 lei, avea eticheta de 1.500...dar la ei pe site oricum era afisat la 1.350 lei, la reducere. :)
Bine, nicidecum nu am cerut acea reducere si mai ales nu de doar 50 lei, ci eventual ma gandeam ca daca ma decid sa o iau, sa imi includa in pretul afisat pe site diverse accesorii. Asta ramane de vazut.
Insa sunt putin retinut in privinta dimensiunii acestei biciclete. Am gasit doar marimea L. De mers, merg bine cu ea, nu am avut problema, dar fiind asezat pe saua ridicata decat cca. 6-7 cm cred, cu bicicleta pe loc, parca trebuie sa intind cam mult piciorul ca sa ating asfaltul pentru suport. Iar coborat de pe sa, cu cadrul intre picioare, bara imi cam atinge ceea ce nu trebuie sa atinga :)). Dar nu deranjant, vine la limita sa zic. Ma gandeam ca ar putea fi o problema in cazul unei frane de urgenta, cazaturi, ceva de genul asta.
Am probat si cu omologul sau, Highland Peak 2011 pe masura M si parca parca aveam o oarecare toleranta intre bara si.. Tin aici sa punctez diferenta sesizabila de greutate intre cele 2 modele, 2010 si 2011, cel din urma fiind mult mai usor. Dar costa si mai mult cu 350 lei, pe care chiar nu sunt dispus sa-i mai dau, in felul asta mai pun putin cate putin si ajung la 2.000 si tot asa.
Cred ca pentru mine, la 1,72 m, cel mai recomandat ar fi un M, dar nu-l gasesc la modelul asta si nici la altele ce mi-au placut si s-ar fi incadrat in pret.

Tu cum stai aannyy la capitolul acesta, masura cadru, inaltime?
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde aannyy » 12 Mar 2011, 08:43

Iti recomand siteul asta pentru a vedea pozitia corecta si multe alte chestii. Mie imi place mult http://www.freerider.ro/
Eu am 1,78 si am luat L si nu am probleme. :)
Status loading.....99%
Avatar utilizator
aannyy
Gold Member
 
Mesaje: 996
Membru din: 24 Noi 2006, 12:50
Localitate: de pe 15 oct 2009 doar Bucuresti
Maşina: Focus 2, 2007, Hatch, 5 door, sea grey, 1,6, Tdci, 90 cp

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 12 Mar 2011, 09:35

^:)^ exact la site-ul acesta ma gandeam sa-l regasesc cumva acum dimineata, caci dadusem zilele trecute de el
si mi-am adus aminte ca are diverse informatii folositoare, dar nu il salvasem in bookmarks. Asta a fost telekinezie, nu gluma. :)
Thank you!
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 12 Mar 2011, 13:54

Later edit: am reusit sa gasesc dimensiunea M pe stoc la Maros Bike din Cluj-Napoca. Luni o sa dea comanda cei de la Bike XCS, colaboratorii lor, vine prin curier rapid si se pare ca o s-o pot lua marti gata de drum.
Happy happy joy joy, de abia astept sa pedalez! :>

Va urez sa aveti parte de cat mai multe ture misto!
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde leonardo » 12 Mar 2011, 18:45

Când vom vedea si o bicicleta marca Ford ? :-??
Fişiere ataşate
DSC05287.JPG
DSC05285.JPG
Avatar utilizator
leonardo
 
Mesaje: 362
Membru din: 01 Mar 2008, 15:20
Localitate: Bistrita
Maşina: Ford C-Max Ghia 2008 1,6 Ti-VCT 115 CP Sea Grey
VIN: WF0EXXGCDE8G44356

Re: Suporti biciclete Ford Focus 2007

Mesajde radu.traistaru » 07 Apr 2011, 09:31

Salut,

Vin si eu aici cu unele intrebari in ideea in care doresc a achizitiona un suport de biciclete pentru haion. Exista posibilitatea ca in timp sa se strice ceva la haion din cauza transportului cu suport pentru haion?
In afara de modelele mentionate de colegii de mai sus, mai are altcineva experiente si cu alte modele, eventual exemplificate cu poze?
Va multumesc anticipat.
Avatar utilizator
radu.traistaru
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 08 Dec 2009, 11:20
Localitate: Bucuresti (Rm. Vilcea)
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6 TDCi, 90 CP, Trend + optionale
VIN: WF05XXGCD57U70830

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde johnny25med » 07 Apr 2011, 10:56

Cam de 1 saptamana sunt posesorul unei biciclete. Fiind la doar 3-4 Km departare de serviciu si nemaivrand sa frec masina aproape zilnic pe o distanta asa scurta m-am hotarat sa fac aceasta achizitie. Primele zile au fost un pic mai grele cu acomodarea - nu mai urcasem pe bicicleta de vreo 9-10 ani fara nici o exagerare. Sunt nespus de incantat de achizitie. Nu am vrut sa iau ceva scump si nou, prima data ceva mai ieftin pe care sa-mi fac ucenicia daca pot spune asa. Am optat pt un DHS 2605C full aluminiu, full shimano, jante duble din aluminiu ff bine intretinuta. Poze diseara cand ajung acasa.
Specificatiile producatorului :
SPECIFICATII
Piesa Detalii
Cadru Aliaj Al
Furca Zoom 410 Escape Series
Foaie pedaliera Prowheel 3 viteze
Schimbator fata Shimano FD-TZ31
Schimbator spate Shimano RD-TX70
Manete schimbator Shimano Revoshift secventiale
Frana fata V-brake
Frana spate V-brake
Manete frana Semi-Al
Suspensie spate Nu
Sa San Marco - DHS
Lant UG Narrow
Jante DHS Double wall 26" 30 mm
Fişiere ataşate
2605C.jpg
EX : FORD FOCUS 2003 1.8 TDCI 74 Kw - ceva caluti acolo
[
Avatar utilizator
johnny25med
Gold Member
 
Mesaje: 688
Membru din: 16 Aug 2008, 15:56
Localitate: VOLDA/NORVEGIA; CONSTANTA/ROMANIA
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDCI 2003 74kw 101CP CT-82-XYZ
VIN: WFOBXXGCDB3K21958

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde MirabelaD » 07 Apr 2011, 11:00

Wow ... pana am terminat de parcurs lista dotarilor deja uitasem ca e vorba despre bicicleta. Asta da piesa.
Bun venit in clubul biciclistilor posesori de masina ford :))
Sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km pedalati ;)
MirabelaD
 

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde johnny25med » 07 Apr 2011, 12:42

Saru' mana, pun si niste poze cu jucaria in cauza
Fişiere ataşate
rsz_1img_3342.jpg
rsz_1img_3340.jpg
IMG_3341.jpg
EX : FORD FOCUS 2003 1.8 TDCI 74 Kw - ceva caluti acolo
[
Avatar utilizator
johnny25med
Gold Member
 
Mesaje: 688
Membru din: 16 Aug 2008, 15:56
Localitate: VOLDA/NORVEGIA; CONSTANTA/ROMANIA
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDCI 2003 74kw 101CP CT-82-XYZ
VIN: WFOBXXGCDB3K21958

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde johnny25med » 07 Apr 2011, 15:54

A incercat sau a auzit careva de portbagajele astea de haion din alumuniu pt biciclete?- ma intereseaza in mod deosebit: sunt mai comode, nu ma pune si la alte cheltuieli gen bare transversale, cui remorcare.
http://www.portbagaje.ro/index.php?port ... icicleta=2
EX : FORD FOCUS 2003 1.8 TDCI 74 Kw - ceva caluti acolo
[
Avatar utilizator
johnny25med
Gold Member
 
Mesaje: 688
Membru din: 16 Aug 2008, 15:56
Localitate: VOLDA/NORVEGIA; CONSTANTA/ROMANIA
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDCI 2003 74kw 101CP CT-82-XYZ
VIN: WFOBXXGCDB3K21958

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde valifocus » 07 Apr 2011, 20:57

Eu am un asemenea suport, este acceptabil, dar sa nu il folosesti prea des, in sensul ca este destul de incomod sa il pui in fiecare zi pe masina.
FOCUS hatch 1.6 16v dec. 2000, zetec-s, motor tip FYDA
Avatar utilizator
valifocus
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Mar 2007, 12:27
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 1.6 100CP

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde johnny25med » 07 Apr 2011, 21:05

Spune-mi si mie te rog de unde il ai si daca a trebuit luat special pt masina ta sau e ceva universal. Il voi folosi ocazional - mers padure sau Cheile/Gura Dobrogei, Adamclisi-Rasova, etc.
EX : FORD FOCUS 2003 1.8 TDCI 74 Kw - ceva caluti acolo
[
Avatar utilizator
johnny25med
Gold Member
 
Mesaje: 688
Membru din: 16 Aug 2008, 15:56
Localitate: VOLDA/NORVEGIA; CONSTANTA/ROMANIA
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDCI 2003 74kw 101CP CT-82-XYZ
VIN: WFOBXXGCDB3K21958

Re: Suporti biciclete Ford Focus 2007

Mesajde kapp1 » 08 Apr 2011, 21:45

Ai carlig de remorca la spate?poti lua un suport de biciclete care vine pe carligul masinii.
Avatar utilizator
kapp1
Ford Freak
 
Mesaje: 119
Membru din: 22 Aug 2008, 20:42
Maşina: Ford focus 1.8 TDci, 2008

Re: Suporti biciclete Ford Focus 2007

Mesajde sanderoalex » 08 Apr 2011, 23:22

@mircea08
cand ai montat suportul,fa si tu o poza,sa ne "minunam" si noi!
"În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te f... aşa cum vrea el."
Imagine
Avatar utilizator
sanderoalex
Gold Member
 
Mesaje: 582
Membru din: 29 Iun 2009, 17:53
Maşina: FORD FOCUS 2 facelift 1.6i 100hp 5DR

Re: Suporti biciclete Ford Focus 2007

Mesajde radu.traistaru » 11 Apr 2011, 13:30

@kapp1: Nu, nu am carlig dar am rezolvat.
Am fost sambata la magazin la portbagaje.net si am luat un suport din asta:
http://www.portbagaje.net/locatie-port. ... ssubcat=49
Are prindere cu chingi, in 6 puncte. Din cate am inteles e printre putinele solutii, cu prindere pe haion, pentru Focus HB datorita dimensiunii mari a lunetei.
Se monteaza usor, maxim 15 minute cu tot cu biciclete.
Avatar utilizator
radu.traistaru
Incepator
 
Mesaje: 44
Membru din: 08 Dec 2009, 11:20
Localitate: Bucuresti (Rm. Vilcea)
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6 TDCi, 90 CP, Trend + optionale
VIN: WF05XXGCD57U70830

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde valifocus » 17 Apr 2011, 22:59

johnny25med,891589 scrie:Spune-mi si mie te rog de unde il ai si daca a trebuit luat special pt masina ta sau e ceva universal. Il voi folosi ocazional - mers padure sau Cheile/Gura Dobrogei, Adamclisi-Rasova, etc.

Scuze, am intarziat cu raspunsul, suportul este Thule pentru trei biciclete, si l-am cumparat tot de pe forum de la utilizatorul Otmar. O poza gasesti in topicul destinat vanzarii: viewtopic.php?f=130&t=54868&p=785523&hilit=suport+biciclete#p785523
FOCUS hatch 1.6 16v dec. 2000, zetec-s, motor tip FYDA
Avatar utilizator
valifocus
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Mar 2007, 12:27
Localitate: Constanta
Maşina: Focus 1.6 100CP

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde johnny25med » 18 Apr 2011, 19:03

am gasit intre-timp de unde ai luat suportul (cam tarziu ca altfel t-il furam :D ). Am primit raspuns de la cei dp portbagaje.ro - ramane sa strang bani si sa-mi iau si eu, poate gasesc pana atunci ceva sh mai ieftin 8-}
EX : FORD FOCUS 2003 1.8 TDCI 74 Kw - ceva caluti acolo
[
Avatar utilizator
johnny25med
Gold Member
 
Mesaje: 688
Membru din: 16 Aug 2008, 15:56
Localitate: VOLDA/NORVEGIA; CONSTANTA/ROMANIA
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDCI 2003 74kw 101CP CT-82-XYZ
VIN: WFOBXXGCDB3K21958

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde link2 » 20 Apr 2011, 10:12

Eu cel mai bun pret am gasit la decathlon varianta automaxi cu prindere pe bare cu 80 lei dar erau si variante pt spate la preturi destul de bune.
http://www.decathlon.ro/RO/suport-bicic ... 149086266/
Avatar utilizator
link2
1nsane Member
 
Mesaje: 1463
Membru din: 07 Ian 2008, 14:36
Localitate: Cluj
Maşina: focus2 hb sport, 1.6 tdci

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde LCD MONDEO » 20 Apr 2011, 13:43

JoeBlack,875522 scrie:Later edit: am reusit sa gasesc dimensiunea M pe stoc la Maros Bike din Cluj-Napoca. Luni o sa dea comanda cei de la Bike XCS, colaboratorii lor, vine prin curier rapid si se pare ca o s-o pot lua marti gata de drum.
Happy happy joy joy, de abia astept sa pedalez! :>

Va urez sa aveti parte de cat mai multe ture misto!

a venit bicicleta????????
credeam ca o sa pui niste poze
"Niciodata nu primesti ceea ce meriti, primesti ce negociezi"


Ford Mondeo Break,an 2015,1560cm,85kw,WF0FXXWPCFEG51177
Avatar utilizator
LCD MONDEO
Member
 
Mesaje: 433
Membru din: 17 Sep 2008, 08:35
Localitate: Sighisoara
Maşina: Ford Mondeo 2015 1560cm 85kw
VIN: WF0FXXWPCFEG51177

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 20 Apr 2011, 21:22

Da, la 2 zile dupa mesajul de mai sus eram instiintat ca o pot receptiona, ceea ce am si facut de mare urgenta. Si deja din prima seara si prima iesire s-a simtit nevoia de un accesoriu ce nu trebuie sa lipseasca nimanui...spray-ul contra cainilor. Bine, ce-i drept era si ora propice..23.00. Haita celor 6-7 patrupede deloc dragalase a fost foarte determinanta pentru aceasta achizitie, chiar din ziua urmatoare :))

Revenind la mesajul tau: chiar vroiam sa postez in acest topic ceva poze, dar nu am apucat inca sa le si fac.

Iesiri cu bicicleta nu am facut decat cateva pana acum, a fost si vremea asta capricioasa si sper sa recuperez cat de curand. Oricum pana in acest moment am totalizat deja 86 km, deci dupa urmatoarea plimbare o sa ma cam duc la acea prima revizie. :)) tare, am ajuns sa fac revizie si la bicicleta ca sa pot beneficia de garantie. Iesirile au fost prin parcurile din Bucuresti si intr-o dimineata am facut un drum pana la birou. A fost interesant, o alta perspectiva, mi-a placut si vreau s-o mai repet.

Sunt destul multumit de alegerea facuta, chiar daca e o bicicleta entry level. Mai mult decat atat nu prea simt nevoia. Inca.

Dupa prima plimbare de testare nu eram multumit de frane, mi se pareau prea moi, trebuia sa apas manetele destul de viguros. Asa ca pana pe la ora 2 noaptea mi-am prins urechile in a le regla, consultand diverse site-uri. Initial ele cred ca erau reglate ca in acea metoda intitulata toe-in, adica partea din fata sa fie mai apropiata de janta decat partea din spate, ceea ce ar putea elimina un eventual scartait si poate ca face si franarea ceva mai maleabila, putand s-o ajustezi in trepte in functie de nevoie. Mie nu mi-a placut astfel, asa ca le-am reglat cum mi s-a parut normal si anume tamburii paraleli cu janta. Spun ca mi-am prins urechile pentru ca desi au acele saibe speciale pentru a potrivi la pozitia optima, mi-a fost destul de greu sa fac in asa fel incat tamburii aceleiasi roti sa fie paraleli si sa calce simultan pe janta. Ba reglaj stanga/dreapta la arcurile franei, ba in cabluri etc. Dar am reusit in final si acum cand pun frana ingheata pe loc de zici ca-i pe discuri. Glumesc, n-o fi chiar asa, dar ca idee zic.
Poate ca aici sa fac mai incolo o schimbare si adica sa iau alte v/brake-uri mai capabile. Astea sunt BlackComp cu tamburi Tektro. Mi se pare ca se uzeaza cam repede acesti tamburi. Cel putin pana la reglajele facute de mine aveam niste santuri..wow..plus uzura frontala foarte pronuntata din cauza calcarii inegale.

In rest, despre schimbatoare etc. nu am ce comenta. Au raspuns ireprosabil pana acum. Ramane de vazut mai departe. Ce tin sa mentionez este ca tipul drept de ghidon pe care il are acest Focus Highland Peak este destul de obositor pentru incheieturile mainilor la drum lung. Dar ma descurc, nu mi-au ramas dureri dupa 'ture'.

Aaa... si de la sumele acelea limitate pe care le dadusem initial, in prezent am ajuns la peste 1.900 lei parca. Stiam eu ce stiam. :D
Am vazut chiar cand am luat bicicleta un set far/stop extrem de fain, ce se potrivea perfect cu tema alb/rosie a acesteia, incat nu am putut sa nu-l cumpar. Este vorba de varianta aceasta pe alb http://www.bikexcs.ro/accesorii-bicicle ... ition.html
Apoi nu se putea sa nu cumpar si un ciclocomputer. Am ramas la acesta, de efect - fara fir si cu o multitudine de functii http://www.decathlon.ro/RO/ciclocompute ... 170508812/ Face toti banii, din punctul meu de vedere.
Cele doua de mai sus fiind cele mai costisitoare, dupa care s-au adunat "nimicurile": geanta, suport bidon, bidon, pompa, kit pana, scula multifunctionala, antifurt. Cric n-am luat desi e util ce-i drept, pentru ca vreau s-o vad cat mai sportiva. De aparatori nici nu incape vorba.
La fel si saua. E tare incomoda, te dor toate cele. Si acum mai simt cat de cat urmarile plimbarii de 30 km de duminica asta, dar inca nu o schimb caci arata asa bineeee. Cred ca mai repede imi iau niste pantaloni din aceia cu bazon, parca asa se numesc, ii imbrac frumos pe sub bermude si gata. Or maybe not.

Hai ca am vorbit destul. Urmeaza sa postez ceva poze in curand. Bafta!
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 25 Apr 2011, 19:57

Si urmare plimbarii din aceasta duminica insorita, iata si pozele promise...

Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 25 Apr 2011, 21:29, modificat 1 dată în total.
Motiv: [IMG]..
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde johnny25med » 25 Apr 2011, 22:07

=P~ fffff frumoasa jucaria. Cat mai multe iesiri frumoase cu ea si cati mai multi km pe macadam ;)
EX : FORD FOCUS 2003 1.8 TDCI 74 Kw - ceva caluti acolo
[
Avatar utilizator
johnny25med
Gold Member
 
Mesaje: 688
Membru din: 16 Aug 2008, 15:56
Localitate: VOLDA/NORVEGIA; CONSTANTA/ROMANIA
Maşina: FORD FOCUS 1.8 TDCI 2003 74kw 101CP CT-82-XYZ
VIN: WFOBXXGCDB3K21958

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 25 Apr 2011, 23:11

Multumesc mult, asemenea!

Dragi colegi din clubul biciclistilor posesori de Ford din Bucuresti (cum zicea Mira): cand facem si noi o intalnire pe doua roti? Sau.... ar fi interesanta participarea la vreun eveniment de gen ori concurs unde sa poata participa si amatorii. Daca aveti cunostinta de asa ceva si sunteti dornici, postati aici detalii.

Godspeed!
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde MirabelaD » 26 Apr 2011, 11:05

incepand de azi oricand :D eu o sa ies cu toxi azi oricum asa ca feel free to join :) probabil or sa mai fie cativa
MirabelaD
 

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde LCD MONDEO » 26 Apr 2011, 11:15

Si eu astept sa treca ziua de azi sa-i pun cauciucurile cele noi (a primit de la iepuras doua noi) si sa incepa pedalatul.


"JoeBlack" frumoasa jucaria, sa o folosesti sanatos
"Niciodata nu primesti ceea ce meriti, primesti ce negociezi"


Ford Mondeo Break,an 2015,1560cm,85kw,WF0FXXWPCFEG51177
Avatar utilizator
LCD MONDEO
Member
 
Mesaje: 433
Membru din: 17 Sep 2008, 08:35
Localitate: Sighisoara
Maşina: Ford Mondeo 2015 1560cm 85kw
VIN: WF0FXXWPCFEG51177

Re: Biciclete, biciclete, biciclete ...

Mesajde JoeBlack » 26 Apr 2011, 11:26

Multumesc!

Cand si unde va intalniti azi, Mira? As veni si eu, in masura in care reusesc sa termin treburile ramase restante, caci zilele trecute am lenevit la greu.
Avatar utilizator
JoeBlack
Ford Freak
 
Mesaje: 127
Membru din: 13 Mai 2007, 15:42
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus II hatchback, 2006, 1.6 TDCi, 90CP, Trend+optionale B90HHA

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login