Timp Liber

Airsoft

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Airsoft

Mesajde Tiry213 » 22 Sep 2008, 12:41

Pe cand ne bagam la un joc ?
Imagine
Tiry213
1nsane Member
 
Mesaje: 2316
Membru din: 31 Iul 2007, 14:12

Re: Airsoft

Mesajde pretorian » 23 Sep 2008, 10:36

sambata se organizeaza un joc... inca nu stiu foarte multe detalii... daca sunt doritori ii asteptam :P

daca sunt doritori de arme pe airsoft romania la vanzari sunt cateva arme (noi) cu preturi bune
Fiesta 1.4 TDCi

HONDA Accord 2.4 i-VTEC
Avatar utilizator
pretorian
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Aug 2006, 23:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda ACCORD, 2.4 i-VTEC, Siver Grey

Re: Airsoft

Mesajde dovlecel » 23 Sep 2008, 19:44

Am si eu o intrebare, va rog foarte mult nu radeti: trebuie sau nu permis pentru jucariile astea? , vreau si eu sa-mi iau deocamdata un pistol si am o colega ce se jura ca-mi trebuie permis (se lauda cu informatii direct de la sursa). si inca o intrebare cum e mai bine cu incarcare manuala sau pe baza de gaz?
FocuS.TDCI.115 CP.hatch.black.leather.2002.
Yamaha.FZ6.black.
http://www.copaculdehartie.ro
Avatar utilizator
dovlecel
Ford Freak
 
Mesaje: 189
Membru din: 16 Iun 2006, 22:42
Localitate: mai mult Bucuresti decat Berindesti (Arges)

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 23 Sep 2008, 21:48

"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Airsoft

Mesajde pretorian » 24 Sep 2008, 08:35

pentru rapiditate in joc... mai bine cu incarcare pe gaz sau electric, oricum nu prea o sa faci fata cu pistolul la un joc de airsoft.
Ca si in realitate pistolul este folosit doar in cazuri de urgenta, ramai fara BB's si "inamicul" este calare pe tine, dar pentru a lua pulsul jocului este bun si un pistol :)
Fiesta 1.4 TDCi

HONDA Accord 2.4 i-VTEC
Avatar utilizator
pretorian
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Aug 2006, 23:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda ACCORD, 2.4 i-VTEC, Siver Grey

Re: Airsoft

Mesajde dovlecel » 24 Sep 2008, 22:20

deocamdata vreau sa vad daca-mi place si apoi probabil am sa fac o investitie intr-un shootgun. Am discutat cu cineva din politie si nu pream-am lamurit in privinta permisului, dar am gasit pe pagina politiei o clasificare a armelor si scrie ca pt armele de paint-ball sau airsoft nu trebuie permis.
Ultima oară modificat de dovlecel pe 24 Sep 2008, 22:35, modificat 1 dată în total.
FocuS.TDCI.115 CP.hatch.black.leather.2002.
Yamaha.FZ6.black.
http://www.copaculdehartie.ro
Avatar utilizator
dovlecel
Ford Freak
 
Mesaje: 189
Membru din: 16 Iun 2006, 22:42
Localitate: mai mult Bucuresti decat Berindesti (Arges)

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 24 Sep 2008, 22:27

Sincer, nu cred... Sa-ti zica numarul actului normativ care prevede asta, atata vreme cat alea sunt considerate jucarii...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Airsoft

Mesajde pretorian » 25 Sep 2008, 08:10

am eu pe undeva prin calc un act oficial de la politie in care este specificat ca nu este necesar permis pentru airsoft....il caut si il postez aici
Fiesta 1.4 TDCi

HONDA Accord 2.4 i-VTEC
Avatar utilizator
pretorian
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Aug 2006, 23:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda ACCORD, 2.4 i-VTEC, Siver Grey

Re: Airsoft

Mesajde pretorian » 25 Sep 2008, 13:59

mai jos am reprodus "scrisoarea" catre un coleg de airsoft:


"MINISTERUL INTERNELOR ŞI REFORMEI ADMINISTRATIVE
INSPECTORATUL GENERAL AL POLIŢIEI ROMÂNE
DIRECŢIA ARME, EXPLOZIVI ŞI SUBSTANŢE TOXICE
Nr. 693.534 din 28.07.2008


Către,
_ _ _ _ _ _


Referitor la solicitarea dvs. de a vă comunica dacă armele de airsoft fac obiectul autorizării şi dacă acestea trebuie înregistrate la structurile competente de poliţie, vă aducem la cunoştinţă următoarele:
Armele tip airsoft nu se circumscriu prevederilor Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor, întrucât din punct de vedere al destinaţiei acestea nu se regăsesc în anexa Legii nr. 295/2004 privind regimul armelor şi al muniţiilor.
Acest tip de arme care folosesc pentru aruncarea proiectilului forţa de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune nu pot fi încadrate în categoria armelor destinate tirului sportiv sau colecţiei, destinaţii prevăzute de legislaţia în materie pentru armele cu aer comprimat, iar în acest context pentru a procura şi folosii arme tip airsoft sau arme de paint-ball nu este necesară obţinerea unei autorizaţii prealabile din partea organelor de poliţie.
De asemenea vă aducem la cunoştinţă faptul că pe pagina de internet http://www.politiaromana.ro în secţiunea Direcţii Centrale / Direcţia Arme, Explozivi, Substanţe Toxice / Arme /Clasificare arme, se află postată precizarea cu privire la acest tip de arme.


Cu stimă,



DIRECTOR
comisar şef de poliţie
Fiesta 1.4 TDCi

HONDA Accord 2.4 i-VTEC
Avatar utilizator
pretorian
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Aug 2006, 23:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda ACCORD, 2.4 i-VTEC, Siver Grey

Re: Airsoft

Mesajde bogdanv » 06 Oct 2008, 14:43

fusei in italia si vazui preturi de preturi la arme: pistoale intre 35 si 80 deeuri si puscoace de la 60 la 200 de euri. cu gaz si cu 300 de bobite fiecare. unde? in tutungerie!!! deci sint jucarii fratilor nu va mai speriati.
alcoolicul de la şuşa... posesor de Bombonica2...asa ii zice masinutei mele...serios
Imagine
http://sfinxstone.blogspot.com/ - aici ma exprim asa cum pot si eu
http://farakapak.blogspot.com/ - turnati aici canale fara de capac intilnite in trafic!

"sa nu presupui niciodata nimic" - don Miguel Ruiz
Avatar utilizator
bogdanv
 
Mesaje: 2846
Membru din: 06 Sep 2006, 20:37
Localitate: Bucuresti, Cartierul Lorzilor...Dr.Taberei
Maşina: Mondeo MK3, 2,0 TDCi, 136CP, Negru, Tiptronic

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 06 Oct 2008, 15:52

Au venit sculele, ma duc diseara (sper) sa le pipai :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Airsoft

Mesajde razvaldinho » 07 Oct 2008, 11:27

@Pretorian: Cu ce echipa joci? TMT = highlanderii :P sau CORE, DRACONIS, URSULETII?
Eu din pacate n-am mai fost de vreo 3 luni :( ...sper sa revin la joc cat de curand.

Arsenalul meu e compus din:
-WGC Custom M4A1 (full metal), cu Guarder ACOG Red Dot Scope ....125m/s direct de la ei :x
a avut si aruncator de grenade M203 dar l-am vandut:P
- HFC Berretta M190 (full metal)
- si multe alte maruntisuri (echipament woodland DPM british, bocanci Milforce, genuchere, cotiere, holster...)
You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

Re: Airsoft

Mesajde pretorian » 08 Oct 2008, 12:59

pai eu joc cu tmt..... ne strangem cam cine vrea sambata (incepatori) si duminica (mai avansati) in fata magazinului gun shop :)
pai si nu iti faci timp sa ajungi si tu :P


m4a1 al tau... e cam nervos asa din fire :), daca ajungi la joc sper sa fi in echipa in care joc :D
Fiesta 1.4 TDCi

HONDA Accord 2.4 i-VTEC
Avatar utilizator
pretorian
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Aug 2006, 23:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda ACCORD, 2.4 i-VTEC, Siver Grey

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 09 Oct 2008, 08:08

Am fost aseara sa pipai "jucariile". Au venit de la modele ieftine, cu carcasa din plastic, pana la cele "pretentioase" din metal care poarta inclusiv sigla producatorului original si chiar si un numar serial (era o frumusete de revolver HECKLER & KOCH de exemplu, mama-mama). Io sunt "incepator", dar ce am vazut mi-a placut. In 2 zile vine site-ul (deci si comenzile), in alte cateva se deschide si magazinul "off-line". Am remarcat tot cu mare placere un MP5 "short", frumos foc, tot metalic. Era chiar si AK-ul romanesc (AKM) cu pat rabatabil :D Ce sa mai, am facut deja wishlist-ul :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Airsoft

Mesajde mauru007 » 09 Oct 2008, 08:33

Fara preturi si poze ne intarati degeaba. :) As fi interesat de revolver pentru colectie mereu am avut o slabiciune pentru revolvere.

Varianta romaneasca a Ak-ului http://en.wikipedia.org/wiki/Pistol_Mitralier%C4%83_model_1963/1965
Ultima oară modificat de mauru007 pe 09 Oct 2008, 08:40, modificat 1 dată în total.
Mazda Miata
Axa Valcea- Bucuresti - Severin
Avatar utilizator
mauru007
Member
 
Mesaje: 252
Membru din: 05 Oct 2006, 18:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mazda Miata

Re: Airsoft

Mesajde razvaldinho » 09 Oct 2008, 08:37

Magazinul cui e, al lui Cristian Mezei? airshop.ro
Zicea ca il deschide duminica.

S-a ajuns la stadiul in care poti sa gasesti aproape orice vrei la un grad de realism care se confunda cu arma reala. Numai bani sa ai....si cum se spune, odata ce te-a prins microbul nu mai scapi. Din fericiere am alte prioritati acum si n-am mai investit nimic de ceva vreme dar continui sa ma uit pe site-uri si sa salivez :-j
You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

Re: Airsoft

Mesajde LooSeR » 09 Oct 2008, 09:54

dar e mai buna acuratetea la airsoft ca la paintball :D ca la paintball e dumnezeu cu mila :D
Portofoliu http://www.vladgrigore.ro
LooSeR
Member
 
Mesaje: 310
Membru din: 20 Apr 2008, 18:23
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Hatchback 2008 1.6 100cp

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 09 Oct 2008, 12:52

Nu este airshop.ro. Cat despre intaratat, io doar am zis ce am vazut, fiecare ia de unde vrea...

P.S. da, ziceam exact de varianta cu pat rabatabil. E si in linkul tau.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Airsoft

Mesajde pretorian » 09 Oct 2008, 12:57

asteptam cu nerabdare :P
Fiesta 1.4 TDCi

HONDA Accord 2.4 i-VTEC
Avatar utilizator
pretorian
Gold Member
 
Mesaje: 721
Membru din: 23 Aug 2006, 23:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Honda ACCORD, 2.4 i-VTEC, Siver Grey

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 15 Oct 2008, 22:33

razvaldinho,305264 scrie:Magazinul cui e, al lui Cristian Mezei? airshop.ro
Zicea ca il deschide duminica.

S-a ajuns la stadiul in care poti sa gasesti aproape orice vrei la un grad de realism care se confunda cu arma reala. Numai bani sa ai....si cum se spune, odata ce te-a prins microbul nu mai scapi. Din fericiere am alte prioritati acum si n-am mai investit nimic de ceva vreme dar continui sa ma uit pe site-uri si sa salivez :-j


Hop, am gresit, e vorba de aceeasi firma si acelasi magazin, doar ca are 2 parteneri, eu stiindu-l pe celalalt :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 11 Noi 2008, 01:37

Gata, site-ul http://www.airshop.ro functioneaza, si ce vedeti pe site este fizic pe stoc. Happy hunting :D
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Airsoft - exista pasionati?

Mesajde david75 » 09 Sep 2009, 22:15

deschid acest topic pentru cei care doresc sa discute despre airsoft
ce arme aveti, unde jucati, ce echipamente aveti etc



sa incep chiar eu
Arma: G36C fabricat sub sigla ASG (de fapt e un JG rebranduit cred eu); trage cu vreo 105 m/s ( e bun si la CQB)
Bile: 0,25 g
Echipament: ochelari speciali (no name), pantaloni kaki (Miltec), tricou verde/hanorac verde (de prin dulap), shemag (esarfa arabeasca), lanterna cu leduri - imi mai trebuie un hanorac special si o vesta in care sa imi tin incarcatoarele
Mai am nevoie de un pistol si un holster de picior
vreau sa imi mai iau o luneta si un laser point (pt jocurile de noapte)
Ultima oară modificat de adicristea pe 09 Sep 2009, 22:30, modificat 1 dată în total.
Motiv: Va rog sa folositi butonul "Modifica" sau "Edit" pentru mesaje consecutive in mai putin de 10 minute.
1,6 TDCi 90 CP
cod culoare 4CWAWWA (Deep Navy)
david75
Member
 
Mesaje: 404
Membru din: 23 Apr 2007, 21:52
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1,6 TDCI 90 CP Hatch GL-08-UBL
VIN: WF05XXWPD55A20591

Re: Airsoft

Mesajde david75 » 11 Sep 2009, 21:08

topicul s-a cam racit, dar poate il revigoram
cred ca deja acum sunt cativa pasionati de joc
postati si voi intamplari haioase, povesti de joc, orice poate fi interesant
sau laudati-va cu achizitiile facute
de exemplu eu aveam o problema cu acumulatorii si cu incarcarea lor; vreau sa imi mai iau un acumulator si mai vreau si un incarcator destept care sa imi protejeze si incarce bine acumulatorii
cautand pe net am gasit un Turnigy Accucel 6 care probabil este mult mai bun decat ce gasim pe site-urile de airsoft, cam la acelasi pret
acum imi caut incarcatoare mid-cap pt G36C; deocamdata am gasit pe mil-sim ceva acceptabil cu 90 de bile
1,6 TDCi 90 CP
cod culoare 4CWAWWA (Deep Navy)
david75
Member
 
Mesaje: 404
Membru din: 23 Apr 2007, 21:52
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1,6 TDCI 90 CP Hatch GL-08-UBL
VIN: WF05XXWPD55A20591

Re: Airsoft

Mesajde razvaldinho » 11 Sep 2009, 23:13

Ne vedem azi la Aim and Fire II :D ...Core Team will kick your ass :-"
vor aparea poze si povestiri dupa event
You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

Re: Airsoft

Mesajde david75 » 12 Sep 2009, 17:34

> deocamdata nu ma bag la eventuri ca abia invat ce inseamna airsoft
azi am fost si mi-am reglat un pic arma
am mers cu un prieten la o hala de-a lui si am tras la tinta; aveam si un aparat de masurat distanta
tirul s-a executat de la circa 47-48 m; la distanta aia eram multumit ca atingeam panoul pe care era tinta (de dimensiunea unei persoane); in centrul tintei nu am nimerit nici eu (cu G36C) si nici colegul (cu AK47)
AK47 avea o cadenta super tare (si-a montat MOSFET si i-a crescut cadenta si durata de viata a bateriei) si tragea cam la fel de precis ca a mea, desi a mea are doar 105 m/s, pe cand AK47 are vreo 130 m/s (initial tragea cu 140 m/s, dar i-a schimbat arcul)
maine avem joc la padure, vad eu cat de bine am reglat catarea :)
1,6 TDCi 90 CP
cod culoare 4CWAWWA (Deep Navy)
david75
Member
 
Mesaje: 404
Membru din: 23 Apr 2007, 21:52
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 1,6 TDCI 90 CP Hatch GL-08-UBL
VIN: WF05XXWPD55A20591

AIRSOFT

Mesajde gabi_fiesta » 19 Oct 2009, 10:04

Salutare,
Deschid acest topic ca am vazut sa suntem destui cei care suntem pasionati de arme si colegi forum-isti care lucreaza cu arme.
Ai-soft-ul a apararut de multicel (2006) insa in ultima perioada a luat amploare acest "trend".
Ce sunt armele airsoft ar fi : http://en.wikipedia.org/wiki/Airsoft

Airsoft este un joc, bazat pe simulare a unui conflict, care are similitudini cu paintball. În majoritatea scenariilor, participanţii au scopul de a elimina adversarii prin atingerea lor cu bile din material plastic cu diametrul de 6mm (sau ocazional 8mm) lansate din replicile de airsoft. Replicile de airsoft sunt de trei tipuri, din punct de vedere al modului de propulsie a bilei:
a) pe baza de gaz (CO 2, “Green Gas” sau “Red Gas” (propan cu cantitati diferite de lubrifiant siliconic in compozitie, gaz “134a” sau un alt tip de gaz);
b) pe baza de arc (aerul este comprimat, printr-o duza, cu ajutorul unui mecanism cu arc si piston actionat manual). Aceste replici sunt cunoscute si ca "springers".
c) cu propulsie electrica (contin sisteme mecanice care folosesc motoare electrice pentru a actiona un piston cu arc (aceste replici sunt cunoscute si ca AEG-uri).
Participanţii utilizează de obicei diferite tipuri de replici de airsoft, ca şi accesorii şi obiecte tactice utilizate de armată şi poliţie.

Istorie
Airsoft a fost dezvoltat in Japonia la inceputul anilor 1970. Fabricanţii au pus un mare accent pe replicarea cat mai exactă a design-ului armelor de foc şi de tir.
În contrast, paintball a fost dezvoltat în Statele Unite în 1981 ca o variaţie a jocurilor “de-a v-aţi ascunselea” si “leapşa”, prin folosirea unor mecanisme devoltate pe baza marcatoarelor cu vopsea industriale.
În interesul dezvoltarii unei imagini mai prietenoase, in cadrul industriei de paintball se evită analogii directe cu elemente ce ar duce cu gandul la forţe militare şi război (tendinţa actuală fiind către speedball cu spectatori, în timp ce Airsoft se concentrează mai mult pe realism sau simulare militară.
Aspecte Juridice
Jocul de airsoft şi replicile de airsoft sunt legale în majoritatea statelor lumii, dar nu în toate. Airsoft armele si joaca airsoft este legală, în cele mai multe părţi ale lumii, dar nu toate. Unele ţări au restricţii specifice, cum ar fi puterea maximă admisă, aka fps (de picioare pe secunda) reguli privind folosirea de mărci comerciale ale armelor reale de foc, şi folosirea de culori "nerealiste" pentru a le deosebi replicile de arme de foc. Replicile sunt legale pe întreg teritoriul SUA, dar există restricţii în anumite oraşe, cum ar fi Camden, NJ, Newark, NJ, Chicago, IL, şi Detroit, MI. Statele din New Jersey, Illinois, New York si Michigan face, totuşi, permit folosirea şi manipularea în public a replicilor airsoft, deoarece legislatia statelor federale reglementează replicile airsoft ca jucării.
În Marea Britanie, replicile airsoft sunt clasificate ca " imitaţie de arme de foc reale " sau IAR. Vânzarea, fabricarea sau importul de IAR sunt limitate la activităţile care sunt destinate, sau au fost autorizate de către biroul apărare de origine în conformitate cu Codul Penal în 2005 care a intrat în vigoare la 1 octombrie 2007. Airsoft a fost considerat o acţiune de aparare si atac, aşa cum sunt definite în conformitate cu legislaţia britanică, şi este permisă să cumpărarea, fabricarea sau importul de replici airsoft. De obicei, singura metodă acceptată este de a dovedi dreptul de a obţine statutul de membru al unui site de luptători, care detine site-ul public de asigurare de răspundere. Un sistem instituit de către comercianţii cu amănuntul din Marea Britanie, numit UKARA, recomandă ca pentru a fi membru al site-ului trebuie ca un jucător să fi jucat cu cel puţin trei jocuri de airsoft, pe o perioadă de nu mai puţin de două luni. Dreptul de a deţine o IAR este rezervat în continuare, persoanelor peste 18 ani care sunt înregistrate site-urilor.
Nu este nevoie pentru să fi un jucator UKARA înregistrat pentru a cumpăra replici airsoft de la comercianţi cu amănuntul; totuşi, pentru a se apăra, mulţi comercianţi cu amănuntul vor vinde doar pentru a UKARA jucãtor înregistrat. De asemenea, pot fi vândute replici airsoft şi jucătorilor care cunosc personal luptători înregistraţi. Acesta, pentru că legea penalizează vânzătorul cât şi cumpărătorul potenţial.
De asemenea, folosirea sau posesia de orice fel de replică, încărcate sau altfel, într-un loc public este considerată o abatere a legii în Marea Britanie. Acest lucru poate fi penalizat prin sancţiuni.
Jucătorii de airsoft sunt însărcinaţi să informeze autorităţile locale despre când şi unde se vor desfăşura jocul de airsoft pentru a nu apărea nenţelegeri.
Datorită unui regim de intrare de replici la prêt mic din străinătate, Poliţia Naţională Filipineză a emis în decembrie 2007 Circulara 11 (Airsoft de punere în aplicare regulile şi reglementările în vigoare). Reglementează de achiziţia, înregistrarea, utilizarea, transportul, transferul de posesie, importul, fabricarea si repararea, marcarea şi mărcile, precum şi comerciale vânzarea de arme de airsoft cetăţenilor filipinezi de vârsta legală. Numai replicile airsoft cu o viteza de 550 de picioare pe secunda (fps) sau mai puţin, folosind bile de 0,2 g pot fi înregistrate. De asemenea, PNP AIRR reglementeaza modul de funcţionare a jocului în spaţiile destinate airsoft-ului, echipelor înregistrate de airsoft, precum şi adoptarea de norme standardizate şi coduri de conduită în rândul jucătorilor de airsoft. Strainiilor le este interzis transportul sau înregistrarea dreptului de posesie a replicilor, dar acest lucru nu îi împiedică să joce cu ele în spaţiile destinate airsoft-ului.
Regulamente Internaţionale
Australia
in Australia airsoftul este ilegal in mare parte din motive practice. Legea austral;iana clasifica replicile air si blow back ca intrand in categoria A a armelor fiind plasate in aceeasi clasa ca si armele de foc, iar pentru a achizitiona o astfel de replica trebuie primesti autorizatie, ceea ce presupune un proces foarte riguros si laborios de obtinere de la politie. Totodata trebuie sa ai un motiv serios si sa poti face aceasta dovada inainte de a primi autorizatia pentru arma de foc, indiferent daca este replica airsoft sau arma reala. Orice persoana in posesia careia se gaseste o replica airsoft fara autorizatie, primeste aceeasi pedeapsa ca in cazul unei arme de foc reale. Airsoftul in Australia tinde sa redefineasca airsoftul ca sport si sa fie permis din punct de vedere legal. Acest lucru va fi posibil doar daca replicile pot fi obtinute (incepand cu varsta de 18 ani, si (se spera) ca persoana sa primeasca un permis specific pentru a putea achizitiona arma), pentru protectia sportului si a celorlalti.
Airsoftul in Australia a dat gres pana in prezent in a face pasi semnificativi in ceea ce priveste autoritatile, si nevand nici un impact semnificativ in procedura de votare, aceasta intarziind astfel cu sase luni (iunie 2007). Site-ul oficial Australia Airsoft a fost atacat dar va fi redeschis in curand; inn sfarsit organizatia isi va muta noul domeniu pe http://www.airsoftaustralia.com.au/.
Austria
Replicile airsoft sunt permise dar sunt restrictionate pana la viteza de 0,08 jouli pentru persoanele sub 18 ani. Toti practicantii care au cel putin 14 ani nu au nevoie de acordul parintilor. Replicile airsoft ce au putere mai mare de 0,08 jouli pot fi achizitionate din magazine specializate de arme si toti practicantii trebuie sa aiba cel putin 18 ani.
Belgia
Replicile airsoft pot fi cumparate de la distribuitori autorizati care detin un certificat pentru arme de aparare care le permite importul si comercializarea armelor de foc.
Bulgaria
Persoanele intre 14 si 18 ani pot juca cu acordul parintilor si nu sunt necesare documente specifice pentru cei peste 18 ani. Legea bulgara le considera arme cu aer si pentru posesia acestora nu este nevoie de autorizatie; oricum folosirea acestora in spatii “protejate” este interzisa. Spatiile protejate includ spatiile publice, scolile, cladirile administrative si alte proprietati publice. Nu exista restrictii in legatura cu transportul, posesia sau folosirea replicilor airsoft in Bulgaria. Nu exista restrictii in legatura cu varsta practicantilor dar in acelasi timp comerciantii nu vand replici minorilor. Nu sunt restrictii in legatura cu folosirea laserului a lanternelor tactice alaturi de replici airsoft. Spre deosebire de jocurile din SUA nu este necesara vopsirea capatului tevii in portocaliu si nu exista restrictii legate de puterea replicii airsoft.
Canada
Armele cu aer sunt impartite in trei categorii: cu aer (sistem pneumatic), actionate cu arc (arc-aer) si cu gaz (CO2 sau nitrogen). Tinand cont de legea care reglementeaza armele de foc si de codul penal, armele cu aer pot fin clasificate in 4 categorii:
1. arme cu aer care sunt considerate arme de foc de catre legea armelor de foc si de codul penal
Aceste arme cu aer atat cu viteza mare (peste 152,4 m * 500 picioare / secunda) cat si cu energie mare (peste 5,7 jouli sau 4,2 picioare/livra). Puterea vitezei este caracterizata de viteza proiectilului atunci cand paraseste gura tevii, de obicei fiind exprimata in metri pe secunda sau picioare pe secunda. Puterea enegetica este energia proiectilului la parasirea gurii tevii exprimata in jouli sau picioare pe livra. Armele cu aer trebuie sa intruneasca cele doua standarde pengtru a fi clasificate ca arme de foc in conformitate cu legea privind armele de foc.
Aceste arme cu putere mare, sunt subordonate aceleiasi autorizatii si proceduri ca in cazul armelor de foc conventionale.
Cerintele privind stocarea, transportul, afisarea si manuirea lor sigura sunt prevazute de regulamentul privind armele de foc. De obicei, prevederile producatorului sunt folosite pentru a determina viteza si energia pentru care arma a fost conceputa. Aceasta informatie poate fi disponibile in manualul posesorului sau pe site-ul producatorului. Daca informatia nu este disponibila, se poate apela la numarul de telefon 1800731-4000 si intreba armurierul daca arma cu aer este clasificata ca arma de foc potrivit prevederilor legii privind armele de foc.
Armele cu aer cu putere mare sunt clasificate ca arme de foc fara restrictie. Pistoalele cu aer cu putere mare sunt clasificate ca si restrictionate sau in cazul in care teava depaseste 105 mm sau sunt interzise daca teava este de 105 mm sau mai putin.
2. armele cu aer care sunt definite de codul penal ca arme de foc, dar sunt considerate a nu fi arme de foc cu adevarat potrivit legii armelor de foc si a codului penal
Acestea sunt arme cu aer cu viteza maxima de 152,4 m sau 500 de picioare pe secunda si/sau o energie maxima de 5,7 jouli sau 4,2 picioare pe secunda. Asemenea arme cu aer sunt excluse de la autorizare, inregistrare sau alte cerinte prevazute de legea privind armele de foc sau a sanctiunilor reglementate de codul penal pentru posesia armelor de foc fara a detine autorizatie sau certificat de inregistrare.
In orice caz, acestea sunt considerate arme de foc conform codului penal daca persoanele care le folosesc comit infractiuni cu acestea. Orice persoana care foloseste o asemenea arma cu aer pentru a comite o infractiune se supune acelorasi sanctiuni ca si o persoana care foloseste o arma de foc. Simpla posesie, achizitie si folosire a acestor arme cu aer in scopuri legale este reglementata in detaliu de actele normative regionale si municipale si de legi federale. De exemplu, anumite regiuni pot reglementa o varsta minima pentru achizitia unei astfel de arme cu aer. Aceste arme cu aer sunt scutite de obligatiile privind depozitarea specifica in siguranta, transportul si manuirea, cerinte care sunt reglementate in afara acelei legi. De asemenea, codul penal impune precautii rezonabile pentru folosire, purtare, manuire, depozitare, transport si incarcare la bord a acestora intr-un mod securizat.
3. arme cu aer care sunt considerate replici ale armelor de foc
acestea sunt arme cu aer care nu sunt puternice astfel incat sa cauzeze serioase vatamari sau moarte dar ele sunt concepute asemeni armelor de foc reale cu o precizie apropiata. Aceste replici cu exceptia replicilor de arme de foc antice, sunt clasificate ca fiind dispozitive interzise.
Anumite arme cu aer in special sunt de obicei numite arme usoare cu aer ce se disting de aceasta categorie. Acestea sunt dispozitive care au o viteza si o energie mai mica, si lanseaza proiectile care sunt din plastic sau cauciuc, fata de cele din metal sau plumb. Desi replicile sunt interzise se pot pastra incepand cu data de 1 decembrie 1998. nu este necesara autorizatie pentru posesia lor si nu este necesara inregistrarea acestora. De asemenea, la nivel de individ nu poti importa sau achizitiona o astfel de replica. Daca o replica de arma de foc este scoasa in afara teritoriului Canadei, nu exista posibilitatea de a o mai aduce inapoi. Codul penal prevede sanctiuni referitoare la utilizarea replicii sau a oricaror imitatii de arme de foc pentru a comite infractiuni. Centrul de arme de foc din Canada primeste foarte multe solicitari de la persoane care doresc sa stie daca armele cu aer de putere mica pot fi considerate replici, daca seamana cu armele reale de foc ca forma si marime dar sunt facute din plastic de culori deschise sau transparent sau mai mici ca dimensiuni. Multe din aceste dispozitive trebuie evaluate fiecare in parte. Ca regula generala, de asemenea, acestea trebuie sa fie din plastic transparent si acestea sunt semnificativ mai mici decat versiunile reale si nu sunt clasificate ca replici. Culoarea deschisa nu le exclude de la a fi considerate dispozitive definite ca replici.
Estonia
Replicile air nu sunt considerate arme dar sunt considerate elemente sportive similare cu markerele de paintball potrivit Institutului Forensic din Estonia si pot fi liber importate, comercializate si folosite.
Pericolul de a fi confundate cu armele reale de foc
Au fost inregistrate situatii nefericite cand replicile au fost confundate cu arme reale de foc. In aceste rare cazuri jucatorii trebuie sa stie cum sa reactioneze, sa clarifice faptul ca nu detin o arma reala, in timp ce comporta ca si cum ar fi o arma reala. Se pot folosi cateva solutii de prevenire pentru a nu lasa loc confuziilor: a nu se scoate sigiliul portocaliu, informand publicul din jur in legatura cu airsoftul si jucand in spatii private. Diferenta majora intre armele de foc reale si replicile airsoft este forma zonei de incarcare care consta intr-o deschidere circulara prin care trec bilele.
Astfel, scoaterea si indepartarea incarcatorului poate sa intareasca diferenta intre o replica si o arma reala.
Sigiliul portocaliu al replicii airsoft
Au existat nenumarate cazuri in care replicile au fost confundate cu arme de foc reale si multe cazuri cand unitatile de interventie au raspuns la informari in legatura cu folosirea ilegala a armelor de foc. Acesta este motivul pentru care legea federala americana impune un minim de 6 mm al sigiliului portocaliu ce trebuie sa fie prezent pe orice arma de jucarie (inclusiv replicile airsoft) importate si transportate pe teritoriul SUA.
Dar eficienta unor astfel de masuri ramane inca in dezbatere deoarece aceste sigilii portocalii pot fi usor scoase, acoperite sau colorate oricand. Un caz ilustrativ a avut loc in Longwood, Florida atunci cand un student a amenintat cu o replica de pistol airsoft colegii de clasa si a fost prin urmare impuscat mortal cand a tintit inspre un politist. Sigiliul portocaliu al replicii impus de lege fusese vopsit in negru. Practicantii de airsoft in general fac tot posibilul pentru a evita folosirea sigiliului portocaliu pe replicile lor deoarece ii face mult mai vizibili la distanta cand joaca. Majoritatea replicilor airsoft nu mai au acum sigiliul portocaliu, chiar daca initial il aveau, chiar si in zonele unde este impus; deci acest tip de reglementare nu ar fi practica in toate cazurile. Aceasta este de obicei regula daca o replica airsfot este folosita doar in locatii private sau jocuri organizate in cadru restrans care nu sunt de obicei accesibile fortelor de ordine. Mai mult decat atat productiile teatrale sau de film pot impune absenta totala a oricaror insemne care sa distinga replica de arma reala, deci acestea sunt exceptii de la regula privind folosirea sigiliului portocaliu. In plus, legislatia prevede ca infractorii au tendinta de a deghiza armele reale in arme de jucarie prin vopsirea tevii in portocaliu sau invers. Pentru departamentele politiei care sunt deja confruntate cu lipa de resurse de a consolida legislatia actuala cu privire la armele de foc, sarcina suplimentara de a depista si monitoriza constant replicile non letale ar putea conduce la o relaxare a regulilor cu privire la sigiliul portocaliu.
Avatar utilizator
gabi_fiesta
1nsane Member
 
Mesaje: 1264
Membru din: 15 Ian 2009, 11:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 1.3 70cp
VIN: WF0HXXGAJH4S20298

Re: Airsoft

Mesajde VIPER » 19 Oct 2009, 10:09

Ti-am mutat postul aici, era deja deschis de ceva vreme... Va rog, folositi "Cautare/Search"... Multumesc.
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Re: Airsoft

Mesajde gabi_fiesta » 19 Oct 2009, 10:19

scuze ...nu am fost atent
Avatar utilizator
gabi_fiesta
1nsane Member
 
Mesaje: 1264
Membru din: 15 Ian 2009, 11:38
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fiesta 1.3 70cp
VIN: WF0HXXGAJH4S20298

Re: Airsoft

Mesajde KomandantuR » 19 Oct 2009, 12:33

Mutat la Timp liber.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Airsoft

Mesajde razvaldinho » 19 Oct 2009, 14:41

Imagini in exclusivitate cu Coreeni :P ...aka Core Team, echipa din care fac parte (apar si eu in poze - cel cu sapca :D ).
Suntem un grup mai exclusivist, nu prea participam la jocurile cu gloata. Frecventam jocurile Draconis, WTF si ne antrenam muuult/joc privat. In Club se intra destul de greu. Trebuie sa fii recomandat de un membru, asisti la jocuri, apoi te antrenezi cu noi aproximativ doua luni dupa care se da verdictul. In acest moment nu mai primim membrii, avem un efectiv suficient :-"

De airsoft m-am apucat la inceputul lui 2008. Joc cu aceeasi pasiune ca si la inceput doar ca acum bugetul e serios restrans din cauza crizei si ma multumesc deocamdata doar sa visez la replicile care mi le doresc 8-|
E un sport destul de scump si daca intra microbul in tine ajungi sa nu te mai opresti din investitii :)) ...eu am bagat pana acum aproape 2000 euro in replici si echipament si n-am decat o replica =)) ...ce-i drept mult modificata

Imagine ImagineImagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine
You're always gonna have problems lifting a body in one piece. Apparently the best thing to do is cut up a corpse into six pieces and pile it all together. Then I hear the best thing to do is feed them to pigs <):)
Avatar utilizator
razvaldinho
Gold Member
 
Mesaje: 525
Membru din: 08 Apr 2008, 09:43
Localitate: Ploiestiori
Maşina: Ford Focus MK2
VIN: Feteasca_Neagraaa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 13 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 13 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login