Timp Liber

Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde Moadib » 21 Mai 2009, 14:06

Salutare .. incepand cu 15.05.2009 sunt MANDRUL posesor al primului meu DSLR: Sony A350
Sincer sunt impresionat de el, l-am luat ca al 2-lea slr in casa si imediat a trecut pe locul 1 :D mentionez ca mai am o babaciune de Praktica Super TL cu 2 obiective super bune ... si asta ramane aparatul de suflet.
Sa trec la DSLR. .. nu sunt singurul din casa care il foloseste ( sotia - primul slr/ dslr cu care lucreaza) - motivul pentru care am luat si a350 - Live View si stabilizator de imagine incorporat in body.
Fotografierea cu el este deja o joaca de copil ... imaginatia mai lipseste...

pana acum am facut aprox 1000 poze :D si sunt dupa cum spuneam mai sus .. incantat pana la ultimul banut..
am mai cumparat in plus la el si un set de filtre HOYA ( polarizare circ, warm si Uv) aaa si nu in ultimul rand, din pacate ca si obiectiv: sony 18-70 de 55mm ( cel livrat standard) dar un obiectiv bunicel si ca memorie de lucru . un CF sony de 4 GB.


Acum vin intrebarile:
1. Ce obiective de la minolta recomandati ( ceva mai ieftine, ca cele de la sony .. :(( ) pentru aparatul ast.
2. mai vreau un card de memorie- O recomandare..
3. unde pot gasi niste inele de prindere de la prindere minolta( prca baioneta- sa nu dati cu pietre daca gresesc) la prindede pentax- M42. Vreau sa folosesc si obiectivele vechi .

Multumesc .. si " Lumina buna ;) "
2000 Ford fOCUS HatchBack 1.6 zetec
Acolo unde toata lumea e nebuna, nimeni nu e nebun.......(Stanislaw Lem)
WFOAXXGCDAYD25352
Avatar utilizator
Moadib
Member
 
Mesaje: 379
Membru din: 27 Sep 2007, 18:19
Localitate: Bucuresti

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 15 Dec 2009, 15:28

Sa ne spui daca ai gasit ceva. Si pe mine me batea gandul la un moment dat, dupa care am colindat dupa obiective si blitzuri SH si nu am gasit ceva multumitor. Asta era anul trecut, am mai discutat si am ramas la Canon. Sunt curios la ce rezolutie maxima poti face decent poze cu el mai ales cu blitz cu minim "bounce". Am vazut poze facute pe Nikon D90 la iso 3200 si sincer sunt putin invidios, eu pe Canon 40D nu urc de 800 iso desi am optica bunuta.... Plus ca e la 300dpi si 24bit aia de la Nikon.. Oricum.. care e ISO maxim bun (nu acceptabil) pe Sony-ul tau?
Ultima oară modificat de alexandrusavu pe 15 Dec 2009, 15:42, modificat 1 dată în total.
Motiv: Nu mai cita integral mesajul anterior.
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde mircea_b » 06 Ian 2010, 12:39

'
Am comparat recent Fujifilm S2100 cu Sony DSC-H20. Pe modul automat Sony se descurcă mult mai bine. [Sunt rare situaţiile în care excesul de inteligenţă din H20 deranjează.]

Iată o fotografie dublă, comparativă. S2100 este un pic superangular.
[În original, înainte de micşorarea impusă pentru a încăpea aici, se observau şi detaliile mai defocalizate ale imaginii luate cu FujiFilm.]
Fişiere ataşate
comparatie_.jpg
Avatar utilizator
mircea_b
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Ian 2009, 13:02
Localitate: Râmnicu-Vâlcea
Maşina: Ford Fusion, 2008, 1,4l 80CP

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 09 Ian 2010, 16:20

Poti sa faci o comparatie mai larga? De ce un aparat si nu celalalt? Sau care sunt avantajele/dezavantajele fiecaruia?
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde mircea_b » 12 Ian 2010, 11:51

tatyflorin,621563 scrie:Poti sa faci o comparatie mai larga? De ce un aparat si nu celalalt? Sau care sunt avantajele/dezavantajele fiecaruia?

O comparaţie efectivă depinde cumva de punctul de vedere.
Deşi ele aparţin aceleiaşi clase (bridge; super-zoom-compacte), aparatele au multe diferenţe (diferenţe ce se pot afla comparând specificaţiile tehnice, aflate pe multe web-site-uri).
Senzorul digital şi obiectivul optic sunt net superioare la Sony (HC-20). Sony este şi mult mai mic decat Fujifilm (S2100). Este însă mai scump (inclusiv cardul de memorie) şi cu baterie-acumulator proprietar(ă). De asemenea, funcţiile de "inteligenţă Sony" - deşi de obicei fac o treabă excelentă - sunt uneori cam prea prezente (de exemplu, la focalizări macro în planuri distincte).
Avatar utilizator
mircea_b
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Ian 2009, 13:02
Localitate: Râmnicu-Vâlcea
Maşina: Ford Fusion, 2008, 1,4l 80CP

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 14 Ian 2010, 14:42

Pai asta si trebuie: parerile subiective care rezida din folosirea efectiva a aparatelor. Daca vrem date seci si tehnice, e plin netul... Poate ar mai trebui sa ne spui parerea ta despre raportul pret/performante al ambelor aparate.
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde mircea_b » 22 Ian 2010, 11:55

tatyflorin,624641 scrie:... Poate ar mai trebui sa ne spui parerea ta despre raportul pret/performante al ambelor aparate.

Cred că raportul preţ/performanţă al celor două aparate (Sony H-20 şi FujiFilm S2100) este aproape egal: dai mai mult (pe Sony), ai mai mult!

În galeria mea de Foto/Grafii: http://a-c-m-b.daportfolio.com/
am folosit cele două aparate, dar şi unul mai vechi (Sony DSC-P72). Oricum suntem încă în liga "compactelor".
Avatar utilizator
mircea_b
Incepator
 
Mesaje: 30
Membru din: 01 Ian 2009, 13:02
Localitate: Râmnicu-Vâlcea
Maşina: Ford Fusion, 2008, 1,4l 80CP

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde zangaby » 17 Feb 2011, 10:35

MiniTutoriale

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!

Respect colegilor care semnalizeaza prezenta echipajelor de politie.
Avatar utilizator
zangaby
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 19 Ian 2009, 10:54
Localitate: Bacau/Frankfurt
Maşina: Ford Mondeo MK4

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde toxicristi » 17 Feb 2011, 11:13

Eu as inclina spre Fujifilm la aparate de genul asta. Diferntele dintre ele sunt foarte mici, si se vor comporta similar (fuji s1800 are zoom un pic mai mare, diafragma un pic mai deschisa la capatul wide si este mai usor - are memoria interna cea mai mica, dar la cat costa un card...). Unele date sunt gresite sau incomplete in specificatii.
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde zangaby » 17 Feb 2011, 11:59

Multumesc pentru sfat !
MiniTutoriale

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!

Respect colegilor care semnalizeaza prezenta echipajelor de politie.
Avatar utilizator
zangaby
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 19 Ian 2009, 10:54
Localitate: Bacau/Frankfurt
Maşina: Ford Mondeo MK4

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde zangaby » 07 Mai 2011, 18:30

Cu ajutorul lui toxicristi caruia ii multumesc am lamurit-o cu aparatul foto, acum urmeaza trepiedul. Ar merita asa ceva ?
MiniTutoriale

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!

Respect colegilor care semnalizeaza prezenta echipajelor de politie.
Avatar utilizator
zangaby
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 19 Ian 2009, 10:54
Localitate: Bacau/Frankfurt
Maşina: Ford Mondeo MK4

Anterior

Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 9 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 9 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login