Timp Liber

Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 05 Ian 2009, 22:13

Deschid acest topic deoarece sunt convins ca multa lume nu stie pe ce da banii.
Adica daca tot cumparam un aparat digital - inevitabil in ziua de azi - macar sa stim ce stie si ce nu poate sa faca... Niciun site nu prea iti spune despre calitatile negative ale unui aparat. Sau despre ce NU FACE. Uneori descoperim prea tarziu, cand deja l-am cumparat. Inainte de a va cumpara un aparat digital, lansati o intrebare aici. Pe cat posibil, eu voi incerca, in limita cunostintelor mele, sa strang niste date. Nu sunt doctor in aparate digitale, dar ma cam invart in lumea lor. Topicul insa nu va avea valoare decat daca se vor implica mai multi.
CA prim pas in alegerea unui aparat este primordiala definirea unui raspuns la intrebarea "Pentru ce imi trebuie un aparat digital?" Apoi -sper - vom discuta pe marginea aspectelor pozitive / negative. Sunt convins ca multi dintre dvs poseda cel putin un aparat digital. Si il nemultumeste un aspect sau mai multe. Spuneti aici.
Asa ca, daca aveti de exemplu 1000 ron, sa vedem ce aparat ar fi mai bun - pentru fiecare - in limita sumei. Sau daca vreti un aparat de minim 15 megapixeli (acum), sa vedem de ce un aparat si nu altul.
Sper sa va fie de folos, deoarece am vazut mai multe discutii despre aparate gen X versus Y. Nu prea pare corect. Pe piata pot fi simultan mai mult de 2 variante. Asa ca... va invit la discutii!
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde alexandrusavu » 05 Ian 2009, 22:57

De ce vrei tu să reinventezi roata ?

http://www.google.ro/search?hl=ro&clien ... tare&meta=

http://www.google.ro/search?q=how+to+bu ... =firefox-a

Și uite unul și în română : http://www.maibun.ro/2008/11/cum-sa-dai ... -dslr.html

Eu personal înainte să achiziționez orice caut review-uri în draci pe internet și mai apoi mă consult cu forumurile de specialitate pe care mai orbitez(gen http://www.diginews.ro/forum/index.php? , etc.).
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 05 Ian 2009, 23:42

[quote="alexandrusavu,352093"]De ce vrei tu să reinventezi roata ?

Roata nu e pentru mine....
Daca nu e nimeni interesat, vom vedea in timp...

Ai putea sa ajuti poate mai mult ca mine. Doar sa te implici.
Subiectul e deschis pentru cei care au nevoie de el.
Nu pentru cei care stiu deja... totul.
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde Mihai L » 06 Ian 2009, 00:13

Si eu zic ca este destul de greu sa faci ceva bun aici, pe un forum auto...
Ce folos ca suntem 30 de oameni cu 40 de aparate diferite? Apropo, nu numai aparatele foto sunt digitale, deci expresia "aparat digital" poate defini si un aparat de masura sau un CD player in aceeasi masura.
Sunt site-uri dedicate, de specialitate, e pacat sa nu le folosim si sa pierdem timpul.
Parerea mea.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 06 Ian 2009, 00:37

Da asa e, nimic nu e usor.
Sunt siteuri specialiate.
Dar parca iti vine mai usor sa arunci o intrebare...
Si din cei 30-40, poate 1-2 iti va spune: aparatul ala are asa si asa, celalalt stie asta in plus dar o sa ai probleme cu.. iar la banii astia am vazut .. la...

Ce zici? Nu cred ca vom rivaliza cu dpreview de ex, dar.... cred ca ne vom descurca. Daca vom fi "noi"...
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde alexandrusavu » 06 Ian 2009, 00:48

Florin, n-am vrut să par superior.
Însă ideea ta are o hibă fundamentală și o problemă de implementare.

Mentalitatea cumpărătorului român s-a schimbat mult în ultima vreme.

Dintr-un consumator care alegea produsele doar pe criterii subiective și păreri de pe forum, s-a ajuns la un consumator român care petrece mult timp până găsește produsul potrivit din mai multe puncte de vedere(calitativ, financiar, vizual).

Asta se traduce în timp dedicat siteurile specializate în review-uri.

Un review specializat sau 2, 3, 4, 5 reviewuri de la diferiți editori acoperă majoritatea avantajelor/dezavantajelor aparatelor foto. Ce vrei tu nu are sens.

Problema de implementare este că ceea ce vrei tu nu se poate comasa într-un singur topic, căci el ar ajunge la sute de pagini practic inutil pt. un nou venit.
Asta înseamnă arii specializate pe categorii de probleme, producători, etc... Lucruri ce pentru un forum auto ... :)

Un forum foarte bun în acest sens este : http://www.fredmiranda.com/forum/ .

Spor!
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 06 Ian 2009, 10:54

alexandrusavu,352192 scrie:Problema de implementare este că ceea ce vrei tu nu se poate comasa într-un singur topic, căci el ar ajunge la sute de pagini practic inutil pt. un nou venit.


Nu m-am suparat deloc. Eu am initiat topicul pe un forum auto, la diverse, timp liber. Tot pe acest site mai sunt discutii despre fotografie, aparate foto, dar nimic de acest gen. Si despre celelate topicuri gasesti info pe net. Dar unde mai e placerea de a "socializa", de a pune intrebari unor persoane, de a impartasi din experienta proprie - decat sa cauti pe siteuri impersonale date tehnice. Date tehnice care nu te prea ajuta daca nu stii ca un aparat profi cum se vroia Canon 20D este batut usor la fund in privinta claritatii de un aparat de clasa inferioara gen Fuji S9000. Ca un Canon 400D are o problema identica, mult laudatul CMOS de pe el fiind mult prea "prafos". Ca pentru hobby gen excursii iti iei aparat cu 4 bateri AA, nu cu Li-Ion care odata descarcata... o mai incarci la hotel sau (cu alte accesorii) in masina. Ca zoom-urile, la aparatele cu obiective incorporate, iti cam tradeaza maximul de megapixeli dupa jumatatea cursei. Ca efectul de ochi rosii nu este scos de niciun artificiu, led sau lumina intermitenta de pe aparat 100%, ci de blitz-urile externe inalte. Ca din nou, Canon 450D are live preview practic degeaba, ecranul nefiind rabatabil. Ca daca dai 22 mil pe Sony A350, mai gasesti cu greu blitz si ala la preturi de plangi...
Si ca cu 1200-1300 ron ai plaja de obiectiv de la 27-400 mm cu un senzor marisor de 10 mega.
Siteurile iti ofera comparatii, dar niciodata nu vor substitui experienta umana. In corpore.

Ma bucur ca multi dintre noi utilizeaza siteuri specializate, insa in perioada in care mi-am cautat primul aparat digital, mi-ar fi prins bine macar o experienta a cuiva. De ghidaj. Si stim prea bine ca experienta cuiva nu este de ajuns in a multumi pe toata lumea. E ca si cum ai privi un obiect dintr-un singur punct. E personala si de cele mai multe ori te incurca. Parerile mai multora insa.. Si mai lasa-ma cu parerile unor americani inculti care habar n-au daca s-a ars televizorul sau siguranta. Deci nu, multam.

De fapt ideea topicului ar fi sa schimbam o vorba cu cineva inainte de achizitionarea unui aparat digital. Nu poti fi atat de destept incat sa stii tot in fiecare moment. De aceea mai exista si aceste forumuri. Sa iti faci o parere si dupa aceea sa tragi linie si sa faci calculul. Adica sa vezi cu mai multi ochi in acelasi timp. Site-urile sunt de obicei aservite comertului, deci in speta unui producator.. sau mai multora. Eu inca merg pe parerile umane. Cand doi iti zic ca esti nebun, te duci sa te controlezi.

Ha! Nici n-am postat bine topicul ca deja mi-a zis lumea ca e degeaba... Sa vedem... Mai navighez pe-aci o vreme...
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde mircea george » 06 Ian 2009, 11:28

Eu cred ca o parere in plus, asa ca la o shueta relaxata, nu strica, chiar daca sint o multitudine de siteuri dedicate ptr review.
Sparg eu gheata si astept parerile voastre (obiective/subiective) despre Canon A650i. Mentionez ca l-am cumparat in iunie 2008 in set cu acumulatori de capacitate mare, card de 2G si card reader cu 1100ron...
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde Alen » 06 Ian 2009, 11:43

sunt de acord ca discutia nu strica nimanui
cine nu are timp/chef poate sa n-o urmareasca, dar eu unul, care nu ma pricep mai deloc la aparate digitale (cel putin la foto) as gasi utila o parere la noi pe forum, inainte de a-mi prinde urechile cautand pe siteuri mult mai specializate
acolo as avea probabil nevoie de "translator" :D
Avatar utilizator
Alen
 
Mesaje: 7364
Membru din: 15 Apr 2007, 20:19
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Fiesta 2007 1.4 TDCi

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde Mihai L » 06 Ian 2009, 21:55

Numai sa nu va surprinda faptul ca nu primiti raspunsuri... Sau daca le primiti sunt citite pe site-uri de specialitate. =))
Daca aruncati o privire numai la noi pe site (cate variante de masini fabrica numai Ford!!!) ar trebui sa realizati ca pentru o opinie cat mai corecta sunt necesare multe pareri (ca sa poti filtra raspunsurile partizane sau accidentele).
Eu nu cred ca avem peste 3-5 aparate de acelasi tip pe tot forumul, asa ca ma abtin.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde Smiley » 06 Ian 2009, 22:09

am modificat titlul, pentru ca "aparate digitale" nu era suficient de sugestiv :)

eu am un Canon A610. sunt destul de multumit de el.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde icarus86 » 07 Ian 2009, 00:02

tatyflorin,352321 scrie:
alexandrusavu,352192 scrie:Problema de implementare este că ceea ce vrei tu nu se poate comasa într-un singur topic, căci el ar ajunge la sute de pagini practic inutil pt. un nou venit.


Nu m-am suparat deloc. Eu am initiat topicul pe un forum auto, la diverse, timp liber. Tot pe acest site mai sunt discutii despre fotografie, aparate foto, dar nimic de acest gen. Si despre celelate topicuri gasesti info pe net. Dar unde mai e placerea de a "socializa", de a pune intrebari unor persoane, de a impartasi din experienta proprie - decat sa cauti pe siteuri impersonale date tehnice. Date tehnice care nu te prea ajuta daca nu stii ca un aparat profi cum se vroia Canon 20D este batut usor la fund in privinta claritatii de un aparat de clasa inferioara gen Fuji S9000. Ca un Canon 400D are o problema identica, mult laudatul CMOS de pe el fiind mult prea "prafos". Ca pentru hobby gen excursii iti iei aparat cu 4 bateri AA, nu cu Li-Ion care odata descarcata... o mai incarci la hotel sau (cu alte accesorii) in masina. Ca zoom-urile, la aparatele cu obiective incorporate, iti cam tradeaza maximul de megapixeli dupa jumatatea cursei. Ca efectul de ochi rosii nu este scos de niciun artificiu, led sau lumina intermitenta de pe aparat 100%, ci de blitz-urile externe inalte. Ca din nou, Canon 450D are live preview practic degeaba, ecranul nefiind rabatabil. Ca daca dai 22 mil pe Sony A350, mai gasesti cu greu blitz si ala la preturi de plangi...
Si ca cu 1200-1300 ron ai plaja de obiectiv de la 27-400 mm cu un senzor marisor de 10 mega.
Siteurile iti ofera comparatii, dar niciodata nu vor substitui experienta umana. In corpore.

Ma bucur ca multi dintre noi utilizeaza siteuri specializate, insa in perioada in care mi-am cautat primul aparat digital, mi-ar fi prins bine macar o experienta a cuiva. De ghidaj. Si stim prea bine ca experienta cuiva nu este de ajuns in a multumi pe toata lumea. E ca si cum ai privi un obiect dintr-un singur punct. E personala si de cele mai multe ori te incurca. Parerile mai multora insa.. Si mai lasa-ma cu parerile unor americani inculti care habar n-au daca s-a ars televizorul sau siguranta. Deci nu, multam.

De fapt ideea topicului ar fi sa schimbam o vorba cu cineva inainte de achizitionarea unui aparat digital. Nu poti fi atat de destept incat sa stii tot in fiecare moment. De aceea mai exista si aceste forumuri. Sa iti faci o parere si dupa aceea sa tragi linie si sa faci calculul. Adica sa vezi cu mai multi ochi in acelasi timp. Site-urile sunt de obicei aservite comertului, deci in speta unui producator.. sau mai multora. Eu inca merg pe parerile umane. Cand doi iti zic ca esti nebun, te duci sa te controlezi.

Ha! Nici n-am postat bine topicul ca deja mi-a zis lumea ca e degeaba... Sa vedem... Mai navighez pe-aci o vreme...


Salut,

E foarte buna initiativa, sa ajutam cu sfaturi si pareri si sa impartasim din experienta noastra personala. Dar totusi sa avem grija putin si ce zicem:

un aparat profi cum se vroia Canon 20D este batut usor la fund in privinta claritatii de un aparat de clasa inferioara gen Fuji S9000
Canon 20D : senzor APS-C (22.5 x 15mm), produs in 2004, 8MP, obiective interschimbabile
Fuji S9000 : senzor 1/1.6" (aprox. 8 x 6mm), produs in 2005, 9MP, obiectiv fix echivalent 28-300mm
In afara de numarul de megapixeli, eu nu vad unde se pot compara cele doua aparate. Au scopuri total diferite. Iar in privinta claritatii, poate daca montezi o prastie de obiectiv pe 20D, atunci ar putea castiga Fuji-ul. Dar din momentul in care pui un obiectiv decent pe 20D, nu exista comparatie.

Ca un Canon 400D are o problema identica, mult laudatul CMOS de pe el fiind mult prea "prafos".
Acum nu stiu la ce te referi prin "prafos". Daca te referi la zgomotul de imagine, atunci pot spune ca 400D are un handicap la zgomot de aproximativ jumatate de treapta fata de Canon 30D. Care Canon 30D este aproape as good as it gets in domeniul Canon APS-C (crop 1.6x). Mai bun decat orice avea concurenta la ora respectiva (Nikon D80 / D200, Pentax / Olympus / Sony etc.). Deci nu m-as lega de cat de prafos e senzorul de pe 400D. Poate cel de pe Nikon D50 / D70 daca chiar vrei sa te iei de un DSLR cat de cat recent ...

Ca din nou, Canon 450D are live preview practic degeaba, ecranul nefiind rabatabil.
Situatia aceasta este intalnita pe foarte multe DSLR-uri (si de la Canon, si de la Nikon, si de la altii), si nu face nicidecum functionalitatea "live-view" inutilizabila. Live-view, chiar si implementat pe un ecran fix, ajuta mult la macro, astrofotografie ... Ecranul rabatabil devine un atu atunci cand fotografiem din unghiuri ciudate (deasupra capului sau aproape de nivelul solului de exemplu).

Ca daca dai 22 mil pe Sony A350, mai gasesti cu greu blitz si ala la preturi de plangi...
Iata un link util : http://f64.ro/catzero.php?id=168&ord=&& ... iteriu=511
Sunt nu mai putin de 6 blitz-uri in oferta actuala Sony de la F64, cu preturi intre 535 si 1753 lei, deci pentru toate gusturile, pretentiile si buzunarele ... Nikon are in oferta 4 blitz-uri (SB-400, SB-600, SB-800 si SB-900), Canon are trei (220EX, 430EX II si 580EX II, asta ca sa facem referire la modelele actuale), deci marii jucatori de pe piata DSLR au in realitate o oferta mai putin variata decat Sony.

Si ca cu 1200-1300 ron ai plaja de obiectiv de la 27-400 mm cu un senzor marisor de 10 mega.
In primul rand, personal nu recomand obiectivele ultrazoom, din cauza marilor sacrificii la care sunt supuse pe partea de calitate optica. Incepand de la rezolutie, contrast, culori, bokeh, nu fac fata nicidecum unui obiectiv cu zoom mai restans (3-4x). O singura exceptie as vedea in acest sens, si anume Canon 28-300 f/3.5-5.6 L, dar are si un pret: 2.200$ in SUA. As spune ca daca iti doresti obiectiv ultrazoom din cauza comoditatii (nu trebuie sa schimbi obiectivul in functie de situatie, ai o plaja larga de focale care sa iti satisfaca nevoile etc.), iesi mai ieftin si mai simplu cu un bridge decent (gen Fuji S9600 / S100FS etc.), decat cu un DSLR.
In al doilea rand, nu stiu la ce te referi prin senzor marisor de 10 mega. Dat fiind ca ai mentionat focalele echivalente pentru un Tamron 18-270mm montat pe un senzor crop 1.5x, ma pot gandi ca faci referire la un senzor crop. Care nu e marisor. Marisor as zice ca e un senzor full-frame 35mm (seriile Canon 5D, 1D, Nikon D700, D3, Sony A900). Apoi vin senzorii cu adevarat mari (medium format). Si nu avem nevoie de 10 mega! 6MP sunt arhisuficienti pentru printuri A4. Si nu stiu cati dintre noi printeaza la ordinea zilei A4.

Sper sa nu te fi suparat pe mine, am vrut doar sa aduc cateva completari pe marginea la ce ai spus, tocmai pentru cei care sunt interesati de cateva informatii tehnice.

Inca o data felicitari pentru initiativa!

Rares
2007 Seat Ibiza 1.2i 70CP + ASUS R700

http://www.flickr.com/photos/icarus86/
Avatar utilizator
icarus86
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 03 Aug 2007, 17:52
Localitate: /dev/null
Maşina: tradator

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 07 Ian 2009, 00:52

Salut si ma bucur ca sunt si pareri pro in privinta acestui subiect. Dar..ma gandesc cu groaza ca multi de aici nu sunt atat de impatimiti ai datelor tehnice, si ca s-au cam plictisit cu lungile posturi despre... general. M-as bucura si as simti pe deplin ca ideea e buna atunci cand se va ajunge la discutii inainte de alegerea unui aparat foto. Adica un caz concret.
Si cum ma cam mananca si mana si limba, hai sa revin cu parerile mele:

Corect:
Iar in privinta claritatii, poate daca montezi o prastie de obiectiv pe 20D, atunci ar putea castiga Fuji-ul.
Asa e, era vorba de obiectivul de kit, altfel lungeam discutia pana dimineata

Dar din momentul in care pui un obiectiv decent pe 20D, nu exista comparatie.
Corect, dar pretul, tata??? La unul decent? Cat e halatul???

Ca un Canon 400D are o problema identica, mult laudatul CMOS de pe el fiind mult prea "prafos".
Da, e vorba de zgomot, e vorba de obiectivul de kit, nu are mai nimic peste 20D. Nici peste fuji.

Canon 450D are live preview practic degeaba, ecranul nefiind rabatabil.

Live-view fara rabatare pentru mine e degeaba. E ca ciorba de burta fara sare.

Ca daca dai 22 mil pe Sony A350, mai gasesti cu greu blitz si ala la preturi de plangi...
La 535 ron nu e un blitz decent, ce trece de 30% din valoarea aparatului nu mai renteaza...

Si ca cu 1200-1300 ron ai plaja de obiectiv de la 27-400 mm cu un senzor marisor de 10 mega
Da. ma refeream la aparatele "bridge" adica obiective incorporate, cu rezerva pierderii de rezolutie/contrast/calitate dupa jumateatea superioara a zoomului.
PS: Cea mai proasta alegere: multizoom 28-200 de ex. Cea mai proasta rezolutie, bani aruncati din comoditate sau din vrajeala de marketing...

Sper sa nu te fi suparat pe mine, am vrut doar sa aduc cateva completari pe marginea la ce ai spus, tocmai pentru cei care sunt interesati de cateva informatii tehnice.

Imi pare f bine sa fie cat mai multi ca tine. Ar fi super, toata lumea are de castigat din asta.
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 07 Ian 2009, 00:56

Smiley,353002 scrie:am modificat titlul, pentru ca "aparate digitale" nu era suficient de sugestiv :)

eu am un Canon A610. sunt destul de multumit de el.


De ce "destul"?
Ce nu e ok?

Eu am vandut pe rand D20 si D400, am pastrat insa Fuji pentru studio si peisaje. Astept acum ceva de la Nikon.
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 07 Ian 2009, 01:16

mircea george,352348 scrie:Eu cred ca o parere in plus, asa ca la o shueta relaxata, nu strica, chiar daca sint o multitudine de siteuri dedicate ptr review.
Sparg eu gheata si astept parerile voastre (obiective/subiective) despre Canon A650i. Mentionez ca l-am cumparat in iunie 2008 in set cu acumulatori de capacitate mare, card de 2G si card reader cu 1100ron...


Aparut 20 Aug 2007 deci destul de nou.
12 megapixeli, senzor CCD, tehnologie mai noua, multi pixeli, dar consumator de curent.
Aparatele care incep cu ISO de la 80 au de obicei un procesor mai slab, sau setat la prea multe operatii consecutive, fapt ce reduce mult din proceselel lui interne. Acest aspect se regaseste si in posibilitatile de filmare, 640x480, acum se tinde spre HD 1920x1080. LCD nou, peste cei 1,8''-2'' de pana acum un an: 2,5 inch

PLUSURI PRACTICE:
- pret mic,
- senzor 12 megapixeli,
- stabilizare de imagine,
- detectie figura (fata)
- LCD rabatabil
- 4 baterii AA
- obiectiv luminos pentru un aparat din categoria lui.

MINUSURI:
- zoom 35 - 210, ar fi mers macar 28-210 si era perfect pentru cine nu vrea sa fotografieze luna....Are 4x zoom digital (cu crop). Din pacate, in interior nu are un unghi prea mare de deschidere. Posibil ca aceasta focala - 35-210 sa fie mai bine echilibrata contrast/luminozitate si/sau pentru sistemul de stabilizare. Deci un singur minus, zoom-ul care nu pleaca de la 28, ci de la 35....
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde popescub » 07 Ian 2009, 11:58

Mie, care nu stiu multe despre aparate foto, mi se pare utila discutia.
Chiar ieri imi venise ideea de a-mi schimba aparatul care este unul slabut (Canon A420) si, recunosc ca nu am avut timp sa incep cautarile. Bugetul ar fi in jur de 500 lei. E clar ca nu ma astept la un aparat supersofisticat ci la unul care sa faca poze decente si pe care sa te poti baza (sa-l schimbi cand vrei tu, nu cand se strica). Daca aveti recomandari in banii astia sunt binevenite, daca nu, ma apuc de sapat si va intreb punctual.

O zi buna! :)
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 07 Ian 2009, 13:37

popescub,353320 scrie:Mie, care nu stiu multe despre aparate foto, mi se pare utila discutia.
Chiar ieri imi venise ideea de a-mi schimba aparatul care este unul slabut (Canon A420) si, recunosc ca nu am avut timp sa incep cautarile. Bugetul ar fi in jur de 500 lei. E clar ca nu ma astept la un aparat supersofisticat ci la unul care sa faca poze decente si pe care sa te poti baza (sa-l schimbi cand vrei tu, nu cand se strica). Daca aveti recomandari in banii astia sunt binevenite, daca nu, ma apuc de sapat si va intreb punctual.

O zi buna! :)


Deci unul compact, mic si usor?
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde adyamg » 07 Ian 2009, 13:56

popescub,353320 scrie:Mie, care nu stiu multe despre aparate foto, mi se pare utila discutia.
Chiar ieri imi venise ideea de a-mi schimba aparatul care este unul slabut (Canon A420) si, recunosc ca nu am avut timp sa incep cautarile. Bugetul ar fi in jur de 500 lei. E clar ca nu ma astept la un aparat supersofisticat ci la unul care sa faca poze decente si pe care sa te poti baza (sa-l schimbi cand vrei tu, nu cand se strica). Daca aveti recomandari in banii astia sunt binevenite, daca nu, ma apuc de sapat si va intreb punctual.

O zi buna! :)


Canon A590IS

http://www.dm.ro/canon-powershot-a590-is-p5781.html

are un pret foarte bun si e o sapuniera care face treaba buna
http://www.dcresource.com/reviews/canon ... 90-review/
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 07 Ian 2009, 14:39

adyamg,353425 scrie:
popescub,353320 scrie:Mie, care nu stiu multe despre aparate foto, mi se pare utila discutia.
Chiar ieri imi venise ideea de a-mi schimba aparatul care este unul slabut (Canon A420) si, recunosc ca nu am avut timp sa incep cautarile. Bugetul ar fi in jur de 500 lei. E clar ca nu ma astept la un aparat supersofisticat ci la unul care sa faca poze decente si pe care sa te poti baza (sa-l schimbi cand vrei tu, nu cand se strica). Daca aveti recomandari in banii astia sunt binevenite, daca nu, ma apuc de sapat si va intreb punctual.

O zi buna! :)


Canon A590IS

http://www.dm.ro/canon-powershot-a590-is-p5781.html

are un pret foarte bun si e o sapuniera care face treaba buna
http://www.dcresource.com/reviews/canon ... 90-review/



Da, e aparat, e firma, dar de ce mama.... nu incep si ei normal de la 28???? Zoom-ul e 35-140 echiv film 135.

Parerea mea: nu voi cumpara NICIODATA un aparat cu zoom mai mare de 28. Pentru ca uneori nu ai loc in camera, sau pt un peisaj mai larg. Si crede-ma, 28 e aur curat. 35 e prea mare... In rest aparat super ok, poate filmarea sa fi fost de calitate mai buna, procesor nou, LCD mare, stabilizare... 2 bateriii AA.... Un alt aspect cu minus e ca luminozitatea obiectivului scade cam brusc de la 2,6 la 5,5!!!! Prea brusc pe plaja mica inseamna sticla proasta sau plastic. In ambele cazuri = probleme de claritate/contrast dupa jumatatea superioara a zoomului, poate si mai devreme. Aberatii cromatice.. etc. NOPE!
Mai cautam!

PAREREA MEA....
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde icarus86 » 07 Ian 2009, 15:28

adyamg,353425 scrie:
popescub,353320 scrie:Mie, care nu stiu multe despre aparate foto, mi se pare utila discutia.
Chiar ieri imi venise ideea de a-mi schimba aparatul care este unul slabut (Canon A420) si, recunosc ca nu am avut timp sa incep cautarile. Bugetul ar fi in jur de 500 lei. E clar ca nu ma astept la un aparat supersofisticat ci la unul care sa faca poze decente si pe care sa te poti baza (sa-l schimbi cand vrei tu, nu cand se strica). Daca aveti recomandari in banii astia sunt binevenite, daca nu, ma apuc de sapat si va intreb punctual.

O zi buna! :)


Canon A590IS

http://www.dm.ro/canon-powershot-a590-is-p5781.html

are un pret foarte bun si e o sapuniera care face treaba buna
http://www.dcresource.com/reviews/canon ... 90-review/


Salut,

Excelenta alegere pentru acest segment de pret as spune!
M-am jucat putin cu asa o camera si mi se pare great value for the money, mai ales ca ofera acees manual la multe setari, si iti permite sa evoluezi. Odata ce stapanesti expunerea (diafragma / ISO / timp de expunere), balansul de alb, profunzimea de camp, focalele etc. si vei te vei simti limitat de acest produs, poti trece oricand pe un DSLR entry-level (like Nikon D40 sau Canon 1000D).

Rares
2007 Seat Ibiza 1.2i 70CP + ASUS R700

http://www.flickr.com/photos/icarus86/
Avatar utilizator
icarus86
Incepator
 
Mesaje: 27
Membru din: 03 Aug 2007, 17:52
Localitate: /dev/null
Maşina: tradator

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 07 Ian 2009, 17:23

uite ceva mai nou dar trece de 500 ron, spre 700 ron :
http://www.dpreview.com/reviews/specs/F ... xj150w.asp

Dezavantaj: baterie li-ion
http://www.mediafun.ro/Aparat-foto-digi ... -10MP-5276

Sau fratele mai mic, are tot 10 mega, LCD doar de 2,7 fata de 3'' la anteriorul
http://www.dpreview.com/reviews/specs/F ... xj110w.asp

Acelasi dezavantaj, doar ca il gasesti de la 559 ron
http://www.shopmag.ro/produse/163-foto- ... 0w-(silver).html
Ultima oară modificat de DGAlexandru pe 07 Ian 2009, 18:20, modificat 1 dată în total.
Motiv: "Modifica" e un buton folositor. Folositi-l cu incredere :)
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde link2 » 07 Ian 2009, 17:58

adyamg,353425 scrie:Canon A590IS

http://www.dm.ro/canon-powershot-a590-is-p5781.html

are un pret foarte bun si e o sapuniera care face treaba buna
http://www.dcresource.com/reviews/canon ... 90-review/


Desi A590Is e un aparat grozav pt banii astia, parerea mea personala e ca nu prea se merita un upgrade de sapuniera de la A420 la A590is. Spun asta pt ca am avut un A520 care mi-a fost furat dupa care mi-am cumparat A710is (care e aproape acelasi lucru cu 590is). Singurele imbunatatiri pe care o sa le simti ar fi la display-ul, stabilizatorul iar datorita noului procesor o sa poti filma mai mult (daca bine imi aduc aminte la A420 filmarea era cam limitata), Vorbind strict de calitatea pozelor chiar as putea spune ca 520 facea poze mai curate iar sensibilatea iso mai mare de 400 la sapuniere e inutila . Cred ca marele minus al sapunierelor e dimensiunea mica a senzorului (aprox 4mm) pe care mai nou (din ratiuni de marketing) sunt inghesuiti pana la 12 mp iar asta se cam resimte negativ in calitatea imaginii.
Avatar utilizator
link2
1nsane Member
 
Mesaje: 1463
Membru din: 07 Ian 2008, 14:36
Localitate: Cluj
Maşina: focus2 hb sport, 1.6 tdci

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde popescub » 07 Ian 2009, 18:45

Oho...Multumesc pentru promptitudine si variante. :)

Am uitat sa precizez ca filmarea nu ma intereseaza. Pentru asta folosesc camera. La A420 filmarea e cu adevarat groaznica si fara sonor. Poate sunt eu un pic fixist, dar am convingerea ca un aparat dedicat unei anume activitati va face treaba mai buna decat unul care incearca sa faca mai multe si pana la urma nu-i iese nimic ca lumea. Asta e si motivul pentru care mi-am luat un PNA atunci cand am vrut navigatie si nu PDA.

De la aparat vreau doar poze cat mai bune posibil in bugetul asta.
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde tatyflorin » 07 Ian 2009, 18:58

Poze cat mai bune inseamna:

- senzor cat mai mare (e vb de bani, an de productie, cele de 10 mega au max 1 an)
- obiectiv cat mai bun (zoom luminos, plecare de la 2,8 - max 5, distanta focala minim 28 ... pana la cat poate)
- stabilizare de imagine
- ISO cat mai mare (sa fie si real, nu 1600 dar doar pentru 2 megapixeli)

Folosire usoara a aparatului inseamna:

- LCD mare (rezolutie/luminos)
- prindere (grip) buna
- butoane ergonomice, fara un meniu stufos - functiile uzuale "la vedere"
- card de memorie usor accesibil si fara limita de marime (adica nu max 2 Giga)

Plusuri:
- putine grame, dimensiuni reduse, baterii AA

Pana acum doar ce am scris mai sus mi-a atras atentia.
Adica Fujifilm FinePix J110W

Dar mai caut...
Focus Futura Turnier TDcI 2002, 85 kW
tatyflorin
Gold Member
 
Mesaje: 562
Membru din: 03 Dec 2008, 00:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: ford focus futura 2002 tdCI

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde popescub » 07 Ian 2009, 21:15

Ma uit si ma tot uit si n-am gasit pana acum nimic care sa se incadreze perfect in cerintele tale.

Am 2 amendamente la ce ai spus:
1. nu cred ca m-ar deranjeaza restrictionarea cardului la 2GB. Acum am unul de 512MB si incap peste 400 de poze.
2. as prefera sa mearga cu baterii AA (am incarcator).
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde Maddogul » 07 Ian 2009, 23:12

Eu sunt fan Sony precum si a modului point and shoot
Am un Sony P93 si un W170 cel din urma cel mai recent
Super multumit de ambele
- pret mare al cardului
Restul nu ma pricep dar pozele sunt ok culorile la fel + accesoriile care merita gen carcasa subacvatica pt P93 :D
Cu Stima
Kuga 2.5 Duratec PHEV 225 CP 2022 St-Line X
Kuga 1.5 Ecoboost 182 CP 2018 Titanium X,
Fiesta 1.7I 16v VCT 125 CP Sport '01,
Scorpio BOB 2.9 24V 207Cp '94,
Mondeo MK2 '98 2.0 130Cp '97

Maddog Garage
Avatar utilizator
Maddogul
 
Mesaje: 5626
Membru din: 23 Iun 2005, 12:06
Localitate: Prin Romania AKA Bucuresti
Maşina: Fiesta Mk5 1.7 VCT
VIN: WF0FXXGAGFRA56025

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde toxicristi » 07 Ian 2009, 23:22

Din pacate, nu doar ce e pe hartie conteaza ca pozele sa fie cat mai bune. Conteaza foarte mult si calitatea obiectivului , logica si adaptabilitatea la varii conditii a calculului expunerii scenelor predefinite (foarte important daca nu are functii manuale - personal nu as concepe sa iau o camera fara asa ceva, dar avand in vedere publicul tinta, nu cred ca o sa fie prezente pe multe modele).

Megapixelii sunt doar o gaselnita de marketing sa te faca sa crezi ca pozele vor iesi mai bune sau ceva. 8MP de pe un senzor de compacta de anul asta nu se pot compara cu 8MP de pe un DSLR de acum 4 ani. Eu am avut o compacta cu zoom mare (megazoom sau bridge, daca vreti) de 3MP, de prin 2004, de pe care am si printat si nu am avut probleme cu calitatea imaginii.

Parerea mea :)
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde gabicosta » 07 Ian 2009, 23:48

popescub,353320 scrie:Mie, care nu stiu multe despre aparate foto, mi se pare utila discutia.
Chiar ieri imi venise ideea de a-mi schimba aparatul care este unul slabut (Canon A420) si, recunosc ca nu am avut timp sa incep cautarile. Bugetul ar fi in jur de 500 lei. E clar ca nu ma astept la un aparat supersofisticat ci la unul care sa faca poze decente si pe care sa te poti baza (sa-l schimbi cand vrei tu, nu cand se strica). Daca aveti recomandari in banii astia sunt binevenite, daca nu, ma apuc de sapat si va intreb punctual.

O zi buna! :)
sony t700 este exact ce vrei,asta in momentul de fata.
este pe undeva pe la 1200 ron dar se merita
gabicosta
Member
 
Mesaje: 292
Membru din: 28 Aug 2007, 01:27
Localitate: prahova
Maşina: ka 2001

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde popescub » 07 Ian 2009, 23:58

Sony W170 si Sony T700 depasesc bugetul actual, asa ca...dupa ceva cautari, adaugari si eliminari din lista, ma gasesc intre:

Canon A590IS
Nikon P60
Panasonic DMC-LZ8E-S/DMC-LZ8E9-S
Pentax Optio M50
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Aparate foto digitale - alegere pret/performante

Mesajde adyamg » 08 Ian 2009, 07:50

popescub,353875 scrie:Sony W170 si Sony T700 depasesc bugetul actual, asa ca...dupa ceva cautari, adaugari si eliminari din lista, ma gasesc intre:

Canon A590IS
Nikon P60
Panasonic DMC-LZ8E-S/DMC-LZ8E9-S
Pentax Optio M50



as ramane intre primele 2 ... nush de ce dar nu prea mai imi plac Panasonic
adyamg
1nsane Member
 
Mesaje: 8305
Membru din: 01 Apr 2008, 23:25
Maşina: Ford Focus 1.6 Zetec

Următorul

Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login