Timp Liber

Alaturi de Cristi Minculescu

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde rad-deva » 24 Mar 2009, 15:12

"Floare de iris....floare de colt, Ne-ai ocrotit , ne-ai dat un rost"... Multa, multa sanatate si sa-i dea Dumnezeu puterea sa cante aceste versuri impreuna cu noi cat mai curand posibil!

Mai sunt si alti fani IRIS printre noi, fordistii?
rad-deva
Gold Member
 
Mesaje: 693
Membru din: 22 Mai 2008, 02:04
Localitate: Deva
Maşina: ford ranger wildtrak
VIN: 6fppxxmj2pgc69708

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde OlafXPC » 24 Mar 2009, 19:09

Inca unul aici!!!

Suntem cu sufletul langa el, eu, sotia si fetita noastra!

Sanatate si putere! Sa-l vedem curand pe scene!

Cu respect, Olaf!
Bafta maxima!
Cu respect, Olaf.

Ford Mondeo TD[color=#FF0000]CI[/color] 2002/1998 cmc/131 HP/
VIN: WF04XXGBB42S43192

Volvo 740 Turbo Diesel Intercooler '88
Avatar utilizator
OlafXPC
Incepator
 
Mesaje: 72
Membru din: 09 Mar 2009, 10:10
Maşina: FORD MONDEO BERLINA 2.0 TDCI 131CP/2002/?
VIN: WF04XXGBB42S43192

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde catser » 24 Mar 2009, 19:22

s-a anuntat la stiri...operatia a reusit
Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita.
Avatar utilizator
catser
Gold Member
 
Mesaje: 851
Membru din: 04 Mai 2007, 10:33
Localitate: Pitesti
Maşina: Ford Fiesta Comfort 2007 1.25i 75CP Tango

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde mircea george » 24 Mar 2009, 22:31

Sintem multi fani care-i dorim sanatate!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde Smiley » 24 Mar 2009, 23:50

multa sanatate, lui si tuturor celorlalti romani pe care ministerul sanatatii ii trimite pentru tratament/operatii in strainatate!
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde bibanu47 » 25 Mar 2009, 00:59

Eeehee,cu topicul asta,ma.ti lovit la punctul sensibil,am avut onoarea de al cunoaste personal pe Cristi,sa.i dea Dumnezeu sanatate.
Am cantat muzica progresiva in 3 trupe din cadrul casei de cultura,intre anii1983/1996 si anume:
1.Formatia Pentagon,condusa de mine,cantam chitara armonie si find pe timpul lui Ceasca am avut mari probleme din cauza numelui trupei si ulterior am redenumit.o Pentaton[5 tonuri],apoi tobosarul a plecat in armata,ne.am destramat si am intrat in urmatoarea trupa.
2.Formatia Torent,cantam chitara bas,seful trupei Catalin Filip[zis Citanul],un mare virtuos al chitarii solo si bun prieten cu Dida Dragan.Aveam sala de repetitie sub scena casei de cultura,alaturi de Marele Liviu Vasilica,Dumnezeu sa.l ierte.
Cred ca era prin 1987,daca nu ma insel si era pe la orele 18.00,cand eram la repetitie si in acea seara,cine trebuia sa aiba concert in Alexandria la orele 20.00? Normal ca IRIS.Ei venisera pe la orele 17.00 si inginerul de sunet,aranja scena cu sculele pentru spectacol.Ce piesa repetam noi? Trenul fara nas.
In timpul repetitiei se deschide usa si cine apare primul? Cristi Minculescu.Nu vreau sa ma laud,dar a ramas surprins cat de bine copiam piesa si nu are rost sa va explic cu cata finete reproducea solistica Catalin si nu mai spun de solistul vocal Liviu Cercel,care vocea o avea leita cu a lui Cristi.Am ramas stupefiati,la intrarea lor,am facut cunostinta si am fost pe scena sa vizionam sculele,la invitatia lor.Atunci am vazut pentru prima data efecte de chitara originale Bosch,deoarece noi aveam toate sculele de conceptie proprie,ne chinuiam noaptea sa facem statii de amplificare de 100W,dupa revista Tehnium si ce pateam pana gaseam tranzistoare de putere 2N3055 si SDT.uri,ca sa fie imperecheate in factorul BETA si tensiuni mari si mixerul de voce era construit pe BA741,pentru cunoscatori in domeniu.
Apoi la un moment dat Catalin a avut niste probleme ne.am destramat si am ajuns la ultima trupa.
3.Formatia Ritmogrif,am cantat tot chitara bas,sef formatie Petrica Culcea,zis Batacul,deoarece avea un picior de lemn,avusese mari probleme in copilarie si din cauza ca se misca foarte greu,intram pe scena cu luminile stinse,el canta voce si armonie.in aceasta trupa am activat foarte mult deoarece toti erau fara probleme si aveam stagiul militar satisfacut.
Am reusit sa ne calificam la faza pe tara si concursul sa desfasurat la Cluj,fiind cazati la Hotelul Tineretului.Aici am avut o saptamana de vis.Deplasarea a fost facuta cu trenul si ce credeti ca am mancat in gara la Cluj,cind am ajuns? Gogosi cu varza.Sa nu va cuprida rasul ca asa este si erau formidabile,intr.o gogoasa destul de mare,era bagata varza calita.Regret ca nu pot sa va povestesc toata cariera mea muzicala,deoarece cred ca ar trebui sa povestesc un an de zile,seara de seara.
Am participat la faza eliminatorie,ne.am calificat in finala si ce credeti ca sa intamplat la ultima faza? Baietii veseli de la Cluj,ne.au sabotat prin taierea cablului de la chitara a chitaristului solo,nu am avut cabluri de rezerva,nu a vrut nimeni sa ne ajute si acesta a dat cu chitara de scena si juriu ne.a descalificat.Cu toate acestea am ramas placut impresionat,de curatenia care exista in Cluj,pe strazi,nu puteai sa arunci un chistoc de tigara pe jos,deoarece iti crapa obrazul de rusine,era o curatenie desavarsita.
La un moment dat a venit revolutia,incepusem sa dam multe spectacole,prin diferite localitati si avand prostul obicei sa raman cuplat,cu diverse "admiratoare" pe acolo pe unde mergeam si asta fiind de ordine a cateva zile,tatal meu,Dumnezeu sa.l ierte,se saturase de aventurile mele,ma obligat sa ma insor[aveam 30 de ani],cu actuala mea sotie,care am crescut.o din liceu si astfel bibanu47,sa "lasat la vatra",pentru cei care au facut armata si stiu ce inseamna.
Noroc ca sotia nu intra pe forum si sper ca nu o sa vada, ce am scris aici. :))
Ce muzica cantam?
1.Repertoriu international:
_ Beatles,Let it bee,Yesterday,etc,
_ Deep purple
_ Smokie
_ Boney M
_ ABBA
_ Queen
_ Eruptione
_ Albano si Romina Power
_ Eagles,Hotel California,
_ muzica disco,tot ce era la moda,muzica anilor 70/80 si.....

2.Repertoriul national:
_ Iris,Trenul fara nas,Noaptea,etc,
_ Phoenix,Nunta,Andri Popa,Negru Voda,etc,
_ Holograf,Umbre pe cer,Balada pescarului amator,etc
_ Semnal M,La fereastra ta,Bal la Apahida,Roata de foc,etc,
_ Compact,Fata din vis
_ prelucrari folk in prostie.

Traiesc cu ideea ca,Cristi se va face bine,e suficient ca l.am pirdut pe Iuliu Merca....mi.au dat lacrimile......................................................jos maneaua.........................................
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde popescub » 25 Mar 2009, 08:37

Am tot respectul pentru oamenii care si-au dedicat viata rock-ului si publicului si, cel mai important, nu au uitat de unde au plecat. Din pacate, par din ce in ce mai putini (nu numai la noi).

Multa sanatate unui adevarat OM: Cristi Minculescu!
Avatar utilizator
popescub
Ford Freak
 
Mesaje: 220
Membru din: 08 Mar 2007, 07:44
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 1.6 L - 2007

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde Maximilian » 27 Mar 2009, 09:13

Inteleg ca operatia a decurs bine, asteptam noi vesti! Multa sanatate ii doresc!

PS: Bibanu, muzician? Unii oameni nu inceteaza sa surprinda! =D> Respect!
Cand ajung prin zona, poate cantam un pic, eu sunt cu pianul si vocea!
Avatar utilizator
Maximilian
Petrol Head
 
Mesaje: 1939
Membru din: 03 Apr 2006, 23:04
Localitate: Bucharest
Maşina: Ford Granada mk II 2,3 V6 GL 1982

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde bibanu47 » 27 Mar 2009, 20:12

Cristi Minculescu,se pare ca a suferit a doua operatie cu succes si se simt bine atat el cat si sotia sa. :)
Max,te astept oricand,mai am si acum o gramada de scule,printre care si o clapa noua nouta,o cumparasem pentru fiul meu,pentru al da la scoala populara de arta,dar a descoperit calculatorul inainte la orga si nu are "poze" cu ea. :-?? :-S
Fara haus si manele,te rog. :D
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde mariusm » 16 Apr 2009, 10:39

Bibanu47, un "artist în mecanică"!!!!!! =D>
Respect!!!
The owls are not what they seem...
Cadouri pentru fete... http://sheepshine.blogspot.com/
Avatar utilizator
mariusm
1nsane Member
 
Mesaje: 1095
Membru din: 15 Oct 2007, 23:50
Localitate: Calarasi
Maşina: Ford Focus Combi Futura 2002 90CP TDDI Polar Silver Metalic

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde Mihai L » 16 Apr 2009, 15:07

mariusm,432463 scrie:Bibanu47, un "artist în mecanică"!!!!!! =D>
Respect!!!

Sa-l vezi cum interpreteaza o pompa de apa originala... =))
@bibanu47: Surprinzator, ca de obicei! :)
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde bibanu47 » 16 Apr 2009, 21:19

Mihaita,vezi ca ai intrat pe 7. :))
Daca nu stii ce inseamna,intreaba.ma,si.ti voi raspunde prompt. ;)

Mariusica,multumesc de compliment,multa sanatate. :)
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde Nic_Bv » 16 Apr 2009, 21:52

Nu pot sa zic ca sunt fan inrait Cristi Minculescu, dar cateva melodii interpretate de el mi-au intrat la casa sufletului... ;)
Se pare ca insanatosirea lui decurge OK, sa-i dea Dumnezeu sanatate si putere de munca, sa-l vedem - si mai ales sa-l auzim - cati mai multi ani de acum inainte.

Offtopic:Ar trebui sa decretam clubul Ford zona libera de manele.
In schimb muzica house ar trebui privita mai cu indulgenta. Nu sunt admirator al ei, dar cateodata ca muzica de atmosfera e OK.

In materie de muzica, am facut recent ceva ce nu ma credeam in stare.
Am cumparat muzica simfonica, CD-uri cu licenta. :-??

Le ascult in C-Max, imi creeaza o stare de liniste super. Sa fie oare intelepciunea care vine odata cu apropierea batranetii, sau pur si simplu o forma interioara de protest impotriva non-culturii care ne invadeaza?
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde shine » 17 Apr 2009, 08:10

sunt alaturi de cristi pentru ca imi place cum canta, dar sa fii atat de josnic si sa ceri bani de la stat pentru operatie mi se pare de-a dreptul de tot rahatul. pentru sute, daca nu mii de copii care nu se stie daca maine vor mai deschide ochii nu sunt bani, dar pentru unul de talia lu` minculescu, pac-pac - bani de la buget. si sa nu imi spuneti mie acum ca nu are bani, ca e sarac lipit.

sa ii fie rusine ca a recurs la treaba asta! cu toate ca il respect ca si artist!
Avatar utilizator
shine
Membru reincarnat
 
Mesaje: 3383
Membru din: 28 Ian 2008, 16:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Fusion 2004, 1.6 / 100 CP + Ford Focus 2012 1.0 / 125 CP
VIN: EuPreferDemisecul

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde mctano » 17 Apr 2009, 09:42

Cristi Minculescu s-a întors în România
minculescu.jpg


BUCUREŞTI / 20:07, 16.04.2009

Cristi Minculescu şi familia sa s-au întors joi în România, după ce, în urmă cu mai puţin de o lună, cântăreţul a fost supus unui transplant hepatic într-o clinică din Germania, donatorul fiind chiar soţia sa, Rodica.

"Este deja acasă", a declarat pentru MEDIAFAX Cosmin Nicoară, managerul trupei Iris. "M-a sunat astăzi de la Munchen să-mi spună că se urcă în avion şi să vin să îl iau de la aeroport", a mai spus el.

Potrivit lui Nicoară, starea de sănătate a soţilor Minculescu este bună, aceştia urmând să-şi petrească Paştele acasă, în familie.

"Acum le trebuie o perioadă de acomodare cu tratamentul", a precizat managerul formaţiei Iris. Acesta a mai spus că, pentru o perioadă, Minculescu "are restricţie la comunitate" - medicii i-au recomandat să nu iasă din casă şi să nu primească vizite. "Deocamdată trebuie să stea în mediul lui şi să ia în greutate", a mai spus Nicoară.

De la transplantul hepatic care a avut loc pe 24 martie, cântăreţul a mai suferit două intervenţii chirurgicale.

În vârstă de 50 de ani, Minculescu suferă de o boală ereditară, polichistică hepato-renală, moştenită de la tatăl său. Această boală se caracterizează prin apariţia în ficat şi rinichi a unor chisturi, care evoluează şi care pot duce la afectarea funcţiilor organelor.

Potrivit lui Florin Minculescu, fiul artistului, solistul Iris şi-ar dori să revină pe scenă în vară.

sursa : http://www.mediafax.ro/life-inedit/cris ... 28;4220216
Mersul la biserica nu te face credincios, asa cum statul într-un garaj nu te face masina ..
Ce cred eu despre lucruri in general gasesti aici
Apple user.
Avatar utilizator
mctano
 
Mesaje: 1226
Membru din: 26 Ian 2009, 15:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: No car. Just 2 wheels.

Re: Alaturi de Cristi Minculescu

Mesajde bibanu47 » 17 Apr 2009, 14:40

shine,433108 scrie: pac-pac - bani de la buget. si sa nu imi spuneti mie acum ca nu are bani, ca e sarac lipit.
sa ii fie rusine ca a recurs la treaba asta! cu toate ca il respect ca si artist!


Respect opinia ta,deoarece fiecare trebuie sa avem acest drept,dar te rog respectuos,sa nu faci confuzie intre trupele de muzica progresiva si manelisti,nu cred ca ai vazut Iris.ul invitat la vreo nunta,sau sa se arunce cu bani pe scena,cate concerte crezi ca au ei pe an si la ce sume.

Maestrul Gica Petrescu,MARELE GICA PETRESCU,a murit in mizerie,izolat intr.o garsoniera.
El a inceput sa cante intr.o trupa studenteasca,de la varsta de 18 ani,oare de ce dupa 60 de ani de cariera nu a avut bani?
De ce statul roman,nu la internat sub supraveghere,intr.un azil de batrani?
Le.a cantat la tot felul de smecheri pe la sindrofii.
Reconditionez motoare,cutii de viteze,chiulase,rectific si pasuiesc supape rezultate din distributii sarite,alternatoare,electromotoare,casete de servo-directie si pompe atat electrice cat si mecanice,pompe de vacuum si frana indiferent de tipul auto sau an.
Pentru reparatii auto vizionati: http://www.youtube.com/results?search_q ... %2047&sm=1
Nr. de tel. la care discut strict numai despre reparatii contra cost: 0766417724 Gabi
Operez in cartea de service a autoturismului.
Avatar utilizator
bibanu47
Director Tehnic
 
Mesaje: 6874
Membru din: 29 Oct 2008, 19:29
Localitate: Alexandria City,la doar 79km de capitala
Maşina: Einstein Sedan Facelift 2014
VIN: IMEDIATCASATEAJUT


Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 12 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 12 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login