Timp Liber

Fumatul ar trebui interzis??

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Fumatul ar trebui interzis?

da
20
37%
nu
34
63%
 
Voturi totale : 54

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde Cornel001 » 03 Mai 2010, 15:22

darkmic,706477 scrie:pot aloca 10mp pentru angajatii fumatori.
daca te referi la spatii numai pt fumat (adica pt o pauza de tigara) de acord.

SISTEME DE VENTILATIE suficient de eficiente ca sa rezolve problema fumatului
de unde stii ?

Si multi fumatori au treaba in ele , nu numai nefumatori. Au si angajati care fumeaza si tre' sa iasa la usa de la intrare sa isi aprinda o tigare.
Tu vezi faptul ca ambele parti incalca dreptul celeilalte, adica faptul ca si nefumatorii "incalca" dreptul fumatorilor de fuma. Te inteleg din punctul tau de vedere, dar... dreptul este acela care iti permite ceva fara sa incalci dreptul altuia. Deci sa faci ceva. Ori, voi fumatorii initiati actiunea, adica faceti ceva, nu nefumatorii. Adica voi iesiti din starea de "status quo", ca nu ne-am nascut cu tigarea in gura.


Cine este egoist, unde vezi tu egoismul ? Nu am zis ca nu ma intereseaza nefumatorii dar atata timp cat fumatul este interzis mi se pare normal sa creezi un spatiu adecvat in care sa fie permis.
Vezi alineatul 1. Eu am inteles ca vrei sa fumezi in birou, pe holuri, etc...

Nu cred ca este o cerere mai egoista decat "da-l dracu p'ala care fumeaza, sa fumeze acasa la el ca mie nu-mi place"
Aici depinde ce inseamna ca nu-i place. In mod normal nu-l deranjeaza decat daca fumul tau ajunge la el, prin urmare... a nu fi egoist inseamna sa accepte sa-l chinui. si ajungem iar la alineatul 3. Adica... lasa-ma sa te afum ca am si eu drepturi, tu nefumatorule esti ala egoist ca nu ma lasi, nu eu ca nu-mi pasa de consecintele actiunilor mele. Cum ziceam, nefumatorul nu initiaza actiunea, eventual reactioneaza.


Acum, ca un fel de concluzii :
- cum zicea si Mihai, s-au impus restrictii mai dure din cauza celor care nu aveau bun simt, si asta ii poate afecta si pe cei care il au, dar asta se intampla in multe alte "domenii" pt ca e greu dpdv practic sa-i tratezi/controlezi diferentiat.
- eu si cred ca si marea majoritate a fumatorilor nu au ceva impotriva fumatului (de fapt unii avem dar in alt sens) daca asta nu ii afecteaza direct, de exemplu daca au spatii separate sau f bine ventilate. Acuma, daca in unele locuri nu sunt, tre vazut de ce : - nu au fost amenajate ca nu se vrea de conducerea acelui loc, sau nu se poate dpdv tehnic, sau nu prevede legea astfel de exceptii (posibil in cazul anumitor locatii s-a constat ca in marea majoritate nu exista sepratie/ventilatie destul de buna, de ex in localuri)

darkmic,706561 scrie: desi si-au asezat dorsala in spatii unde fumatul este permis.

Cumva acel spatiu era special pt fumatori ? Nu... ? Atunci ca loc public, fumatul trebuie interzis. De ce ? Vezi alineatele 3 si 5 din citatul anterior.

Iar cat despre comparatiile cu alte surse de poluare : Poate voi fumatorii nu realizati ca un nefumator care sta in strada unde trec masini in mod normal nu tuseste dar cand apare un fumator langa el si ii baga fumul in fata atmosfera devine clar mai irespirabila, tuseste, etc... Sper ca am terminat aici comparatia cu alte surse. Nu zic ca n-ar trebui sa revolutionam industria auto cu ceva mai curat dar aia e alta discutie.
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde darkmic » 03 Mai 2010, 16:09

Spatiul in cauza era pentru fumatori si AVEAU sectiune si pentru nefumatori dar badaranul si in costum armani tot badaran ramane.
Nu zic sa ma lasi sa fumez pe hol insa intr-o sala de asteptare unde sigur petrec 2-3 ore pune un sistem de ventilatie sa pot sa astept si eu confortabil.
In privinta celorlalte poluari, ne-am obisnuit cu ele in anumite doze si le toleram fara sa fim constienti de asta. Le constientizam numai atunci cind depasesc o anumita doza. Nu poti sa imi spui ca atunci cind trece un animal din 1900 vara care face ceata neagra in urma lui nu te apuca tusea. De asemenea, daca o mare parte din timp ti-ai petrece-o langa un fumator (prezenta fumului chiar in doze minuscule) la fel, te-ai obisnui si nu te-ar mai deranja. Chestiune valabila pentru orice altceva, nu numai fumul de tigareta ;)

Si sa sanctionezi toti fumatorii numai pentru ca unui patron nu i-a convenit sa faca o delimitare intre cele 2 spatii sau sa asigure o ventilatie buna ( am fost in anumite localuri si chiar daca NU exista delimitare fizica, sistemul de ventilatie era suficient de bine gandit incat sa nu permita acumularea si imprastierea fumului in incapere ) la fel mi se pare absurda. La aproape orice cladire exista solutie pentru un sistem de ventilatie decent deci proprietarul spatiului respectiv nu este interesat de investitii cind ii este mai usor sa lipeasca un A4 pe geam cu "local pentru fumatori" .Este o solutie ieftina,intr-adevar insa nu cea mai buna.
Tu si alti 5 prieteni iesiti la o bere in oras. Ce veti face? 3 la fumatori , 3 la nefumatori ? sau cei care fumeaza ies in grup organizat din 10 in 10 minute la usa sa fumeze o tigare pentru ca spatiul respectiv nu este amenajat de asa natura incat sa se poata fuma fara sa deranjeze ?!? Nici acestea nu sunt solutii. In trenuri de asemenea nu se poate fuma. Daca mai pui un vagon-bar , consumul de combustibil creste nesemnificativ in comparatie cu confortul fumatorilor. Dar a fost mai usor sa se interzica fumatul in tren. (nu vorbesc de minunatele "sageti albastre" care sunt niste mijloace de transport in comun pe care romanasul inventiv le-a facut trenuri de lux ca "dau bine".

Si nu noi, fumatorii tre' sa "facem ceva" ci TOTI pentru ca tocmai prin neimplicarea unei parti dam dintr-o extrema in alta si in loc sa ajungem la o solutie acceptabila pentru ambele parti ne trezim ca cerem marea cu sarea. Nici eu nici tu nu cred ca ai accepta sa stai intr-o dugheana de termopan in care incapea FIX o masa si 4 scaune numai pentru ca cealalta parte nu a reactionat si nu s-a implicat( caz real vazut intr-o carciuma mica din zona Amzei - solutia la legea care cerea localurilor sa aiba si spatii pentru nefumatori.
Prezidentul comitetului permanent, comitetului electoral, comitetului scolar, comitetului agricol si al altor comitete si comitii

Diagnoza IDS , reparatii si piese auto , asigurari RCA si CASCO .

Custom Automotive - un alt fel de service

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=33&t=102042
Avatar utilizator
darkmic
 
Mesaje: 2176
Membru din: 20 Iun 2005, 22:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4 Hatch
VIN: WF0EXXGBBE8Yxxxxx

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde Mihai L » 03 Mai 2010, 16:21

Cata vreme eu ca nefumator decid sa intru intr-o zona de fumatori (ca sunt cu rietenii sau nu am gasit loc la nefumatori) nu este nicio problema, mi-am asumat acest risc.
Problema este cand eu ca nefumator sunt silit sa inhalez fum de tigara. Iar aici... am "antecedente" serioase: aveam la munca 3-4 fumatori care fumau zilnic in birou (vorbesc de anii 96-2001), ajungeam acasa mirosind a tutun...

Si ca sa revenim la subiectul principal... la fel de bine am putea spune ca nu sunt necesare restrictii de viteza daca fiecare sofer ar merge cuminte, la fel daca nu ar bea soferii nu s-ar interzice alcoolul la volan, si tot asa...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde Cornel001 » 03 Mai 2010, 16:33

1. daca prietenul ala nu se poate abtine de la fumat cat timp e cu tine in oras 1-2-3 ore, atunci nu e prieten...
2. daca unii din voi fumati tigari des (genu din 10 in 10 min si nu numai), atunci ar trebui sa va orientati catre un job sa lucrati de acasa. sau convingeti-va sefu sa va ofere birouri extra-ventilate.
in rest nu mai comentez.... sau ba da... e viciul vostru, voi sa va luptati cu patronii lenesi, insa pana atunci... fumatul interzis.

Nu poti sa imi spui ca atunci cind trece un animal din 1900 vara care face ceata neagra in urma lui nu te apuca tusea.
.
animalu ala e nasol, dar asta nu e o scuza pt tine.
"daca tot s-a cacat ala pe tine, hai sa ma cac si eu ca nu mai conteaza." felicitari...
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde verga_Cip » 03 Mai 2010, 16:38

Cornel001,706637 scrie:1. daca prietenul ala nu se poate abtine de la fumat cat timp e cu tine in oras 1-2-3 ore, atunci nu e prieten...

Asa cum pui tu problema, poate s-o puna si el: cat timp nu-l lasi sa fumeze, nu esti prieten. Categoric ca in aceasta varianta el tie iti face mult mai rau, din punct de vedere al sanatatii, dar nu stiu daca se poate pune chiar asa problema, cum o pui tu.

PS: eu oricum sunt anti fumat, insa am prieteni care fumeaza, deci va inteleg si pe unii si pe altii :D
Avatar utilizator
verga_Cip
1nsane Member
 
Mesaje: 12705
Membru din: 17 Apr 2006, 11:04
Localitate: Bacau
Maşina: Ford Focus Mk2 2.0 TDCi 100 kw 2005

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde Mihai L » 03 Mai 2010, 16:40

verga_Cip,706640 scrie:...
PS: eu oricum sunt anti fumat, insa am prieteni care fumeaza, deci va inteleg si pe unii si pe altii :D

Asta-i din ciclul: "Si tu ai dreptate!"
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde darkmic » 03 Mai 2010, 16:43

Daca prietenul "ala" nu te accepta asa cum esti cu defecte si calitati , atunci nu cred ca este prieten. Iar treaba cu animalul era parte din explicatia de ce tusesti cind dai de fum , nicidecum treaba cu cacatul....
Daca e sa o luam pe urmele tale, mi se rupe de nefumatori, fumez unde si cind vreau.Nu ma intereseaza. NU eu nu pot sa respir. Lupta-te cu patronii daca te deranjeaza fumul . Asta e solutia ? Nu cred.
Prezidentul comitetului permanent, comitetului electoral, comitetului scolar, comitetului agricol si al altor comitete si comitii

Diagnoza IDS , reparatii si piese auto , asigurari RCA si CASCO .

Custom Automotive - un alt fel de service

http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=33&t=102042
Avatar utilizator
darkmic
 
Mesaje: 2176
Membru din: 20 Iun 2005, 22:18
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo MK4 Hatch
VIN: WF0EXXGBBE8Yxxxxx

Re: Fumatul ar trebui interzis??

Mesajde Cornel001 » 03 Mai 2010, 17:14

Nu, solutia este asa : eu nu ma lupt cu patronii, ci interzic fumatul. Simplu, pac-pac. Eh, si apoi va chinuiti voi sa va luptati cu patronii :D Placerea cere sacrificii :D
Imagine
Mandru cetatean al republicii bananiere romania.
Silvio Berlusconi: Nu am nimic impotriva homosexualilor. Cu cat sunt mai multi in jurul meu, cu atat e concurenta mai mica.
Avatar utilizator
Cornel001
Membru Belit
 
Mesaje: 6779
Membru din: 16 Aug 2005, 16:40
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus2 sedan 1.6 100 28.12.2005
VIN: dealadecotnarisec

Anterior

Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 4 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 4 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login