Timp Liber

Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde mircea george » 09 Oct 2009, 22:07

Dupa cum se vede din titlu - apelez la bunavointa voastra (a se citi PCR - pile/cunostinte/relatii) pentru a-mi recomanda un instalator priceput, intrucit m-am lovit de citiva oameni foarte scumpi zilele astea si mi-am epuizat rezerva de meseriasi in ale renovarilor.
Datele problemei: renovarea unui apartement de 2 camere in care e nevoie de schimbarea completa a tevilor din baie (din coloana principala), montarea aparaturii de baie, bransament nou al masinii de spalat linga baie, schimbarea tevilor in bucatarie si conectarea aparaturii de bucatarie (inclusiv gaze) si in sfirsit schimbarea a 3 calorifere.
Materialele cu care se va face lucrarea se vor decide de comun acord: cupru/pexal/ppl...
Pentru lucrare am nevoie de un om care trebuie sa fie disponibil in timpul zilei (si nu seara dupa orele de program), sa fie priceput, cu experienta si sa aiba scule adecvate (cu care poate sparge nise prin pereti si altele)...
Ofertele respinse de pina acum s-au situat la nivel de 2500 - 2700 ron.
Meseriasul trebuie sa fie din Bucuresti sau imprejurimi, orice oferta din provincie fiind destul de greu de onorat...
Va multumesc anticipat pentru orice informatie in domeniu!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde mircea george » 12 Oct 2009, 06:56

Nu cunoaste nimeni pe aici un instalator bun?!
Dau la "schimb" un electrician (care e de fapt inginer) excelent, a schimbat toata instalatia electrica si a facut modificari majore, totul fiind chirurgical de bine facut si relativ ieftin!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde KomandantuR » 12 Oct 2009, 08:52

viewtopic.php?p=557074#p557074
Si s-ar putea sa mai gasesti in topicul respectiv.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde moijeu » 12 Oct 2009, 10:38

salut! uite un nr. de telefon 0721133566 sau ctln_nastase@yahoo.com
moijeu
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 12 Oct 2009, 10:32

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde mircea george » 12 Oct 2009, 11:53

Multumesc mult dar eu as avea nevoie de RECOMANDARI adica de oameni verificati care au avut lucrari ptr membrii forumului, m-as cam feri sa iau "la plezneala", deci cine a avut experiente directe cu ei si imi poate recomanda e binevenit!
Repet: "dau la schimb" un electrician supertare si ieftin care MIE mi-a lucrat excelent!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde oli_77 » 12 Oct 2009, 19:40

eu
pot sa-ti prezint oricand o lucrare facua de mine
0766 649017 OLIVER
Avatar utilizator
oli_77
Ford Freak
 
Mesaje: 168
Membru din: 10 Sep 2008, 20:28
Localitate: giurgiu
Maşina: focus turnier 2000 1.6 16v ghia cutie automata

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde marian paun » 13 Oct 2009, 21:45

Buna seara,
Am vazut anuntul dvs. Daca mai sunteti interesat de instalator ma puteti contacta la numarul de telefon 0724718862.

Cu stima,
Marian Paun
marian paun
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 13 Oct 2009, 21:16

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde mihaita2806 » 13 Oct 2009, 22:40

salut, taica miu este instalator de meserie, cu zeci de lucrari ;a activ: montat instalatii sanitare, centrale apartament si instalatii, acuma sa te intelegi si la bani cu el......dc te intereseaza da mi un pm si ti dau nr de tel, este disponibil toata ziua,..... cu cat termina mai repede cu atata isi ia banu mai repede.... si pt materiale iti recomanda el ce i mai bun si ietftin, de obicei merge cu pexal... scule de lucru are el...
mihaita2806
Member
 
Mesaje: 306
Membru din: 21 Dec 2008, 16:27
Localitate: bucuresti
Maşina: FORD Mondeo 2008
VIN: WFODXXGBBD8R32753

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde irsido » 30 Oct 2009, 12:00

Salut.
Tocmai ce am terminat de asezat toate chestiile prin baie si bucatarie, lucrare facuta de cineva recomandat de admin. blocului. Eu i-am lasat pana si cheile de la ap sa vina in timpul zilei sa lucreze. A facut o treaba f buna, a lucrat curat, fara alte "victime colaterale". Pretul mi s-a parut rezonabil pt ce am avu eu de facut. daca vrei nr de tel, lasa mp si ti-l comunic.
Personal il recomand.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde gh.alex » 31 Oct 2009, 22:22

Nu exista instalatori si buni si ieftini.

Lucrare simpla: inlocuit 2 robineti si o baterie - 150 Ron - instalator de cartier. Lucrarea a rezistat cam 4 luni - 0727.032.695 (George, Bucuresti)
Lucrare "complexa": robineti, scurgere cu supapa (pentru a nu refula), mentenanta diverse tevi si garnituri - 400 Ron - instalator PRO. Lucrarea va rezista cel putin 10 ani. Ofera si garantie - 0723.423.637 (Viorel, Bucuresti)

Pentru cei care locuiesc cu chirie si isi platesc diverse interventii prima varianta este Ok...pentru locuinta personala exclus.

Ford Edge Limited AWD (3,5 V6 285 CP) 2013
Ford Mondeo Mk5 (2,0 180 CP) 2016
Ford Mondeo Mk4 (2,0 164 CP) 2013
Ford Focus Mk2 (2,0 136 CP) 2007
Ford Focus Mk1 (1,6 101 CP) 2001

Avatar utilizator
gh.alex
Ford Freak
 
Mesaje: 156
Membru din: 01 Iul 2009, 13:19
Localitate: Bacau/Bucuresti/Calgary
Maşina: Ford Edge 2013 Limited AWD 3.5 V6

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde mircea george » 02 Noi 2009, 12:34

Va multumesc tuturor celor care ati scris aici; am cam terminat lucrarea deci pot sa va spun cum au decurs lucrurile: la recomandarea unui coleg am apelat la JEAN ptr instalatii dar pe parcurs am vazut ca e un meserias de nota zece si poate face absolut orice in casa (acum lucreaza la o vila sa o "dea la cheie"), de la instalatii la zugraveli, refacerea instalatiilor electrice, gresie/faianta, absolut tot. E foarte minutios si are rabdare de fier, mie mi-a lasat o impresie f buna...
Pentru lucrarea mea, adica refacerea completa a instalatiilor sanitare in baie, inclusiv montarea obiectelor noi si un racord nou ptr masina de spalat, idem in bucatarie plus gaze si schimbarea a trei calorifere, totul fiind lucrat in cupru, a cerut 620 ron; i-am dat acum 700 ron iar pina la sfirsit cred ca-i mai dau 100 ron ptr ca am fost super multumit de el (mentionez ca nu mi-a cerut nimic in plus si ce i-am dat eu a fost placerea mea).
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde DON GYOVANY » 09 Noi 2009, 01:34

Ia uite domne cum strica unii piata cu preturile lor mici,eu cred ca nu isi apreciaza munca si se multumesc pe putin sau pleaca de acasa doar de gura nevestei,dar sa nu imi spuneti mie ca face tot ca nu se poate.

Zugravu care e zugrav cel mai bine se pricepe la zugravit chiar daca mai stie sa lege si un bec sau sa puna parchet,in afara de zugravit pe care il face bine pe celelalte le face ca orice incepator,cum ar fi o placa de baza la comp de are si placa video integrata dar nu stie sa faca ce face o placa video dedicata,pentru ca zugravul dedicat zugravelii cand pune si parchet si peste catva timp iti vine in vizita un parchetar dedicat parchetului si vede cum a pus ala parchet te intreaba daca e pus de femeie parchetul,deci trebuie sa fii dedicat unei meserii si pe aia sa o practici ca si un medic cu 20 ani de experienta daca ia o foarfeca in mana te tunde dar cand te vede un frizer cu 20 ani de experienta te intreaba daca te-ai tuns singur in oglinda asa ca nu cred in mitul "le face pe toate",da,le-o face pe toate "dar nu la fel de bine" ca meseria lui de baza.

Scuze daca am deranjat pe cineva,e doar o parere care oricum nu conteaza.
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde mircea george » 09 Noi 2009, 22:30

Iata ca totusi mai exista meseriasi cinstiti si seriosi care au simtul realitatii si stiu sa duca o lucrare la capat cu bine si cu bani meritati; Jean al meu deja e la o lucrare trimis de mine si se pregatesc inca vreo doua, la rude si la colegi deci...
Totusi vorbim de amenajari interioare si instalatii, nu de chirurgie pe creier deci faza cu stricatul pietei nu prea tine la mine; in ideea asta daca un meserias cere 2500 ron pe asa o lucrare eu cam cit ar trebui sa cer la serviciu, care fac emisiuni in televiziune de 15 ani si am sub mine o ditamai echipa cu aparatura de citeva mil E?!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde DON GYOVANY » 10 Noi 2009, 00:38

Mircea pai tu daca lucrezi pentru patron nu esti in masura sa ceri in functie de cati oameni ai in spate si aparatura de cate milioane vrei tu ca daca nu iti convine cat iti da patronul esti liber sa pleci,vine altul la rand,nu esti in masura sa negociezi si poti sa ceri cat vrea poola ta dar patronul iti da tot cat vrea el si daca nu iti convine...aplica bancul cu albina...adica "ROIUL" :))

Ala de ti-a cerut 2500 ron inseamna ca atat a apteciat ca face munca lui si daca ti-a cerut banii astia inseamna ca stie ce face si e profesionist,iar daca tie nu ti-a convenit ai aplicat bancul cu albina :)) , dar normal ca un carpaci iti face cu 500 ron,de exemplu tata care a fost toata viata instalator in comert ti-ar fi facut cu 400ron si o tuica :)) dar ar fi durat vreo 4-5 zile ca acum nu mai poate ca in tinerete si a intrat in clasa carpaci =))
Dar avand in vedere ca esti in Bucuresti si ti-a facut pe banii aia,cineva acolo sus te iubeste =D> ,daca locuiam in Bucuresti fara cel putin 1500ron la prima strigare eu nu ma bagam,dar la fata locului mai negociam dar ultimul pret la mine era undeva la 1000ron la ce ai descris tu acolo.Asa se intampla tot timpul,vin unii cu preturi mici si ne strica piata :D
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde KomandantuR » 10 Noi 2009, 09:44

Don Gyovany, nu ai dreptate si stii si tu asta. E o piata libera, fiecare cere cat vrea, fiecare da cat vrea. End of story.
"Beware the lollipop of mediocrity; lick it once and you'll suck forever." -Brian Wilson
Avatar utilizator
KomandantuR
 
Mesaje: 3727
Membru din: 14 Mai 2007, 14:24
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus 2007, 1.6i 100 CP, Trend Collection
VIN: WF05XXGCD57L20779

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde DON GYOVANY » 10 Noi 2009, 21:47

Da sefu,am inteles sa traiti :)

E inteleasa gresit ideea cu "ceri cat vrei" pentru ca nu poti cere cat vrei atata timp cat celelalte firme au stabilit un anumit barem de preturi si daca tu ceri cat vrei si sari de pretul firmelor mori de foame ca nu te ia nimeni sa ii executi lucrarea.
Eu stiu baremul preturilor la serviciile pe care le ofera si niciodata nu as putea cere peste acest barem,cel mult egal cu el.
De exemplu daca firmele cer intre 120 si 150 lei manopera pentru montarea unui radiator,eu automat voi cere intre 80 si 100 lei iar numai in cazuri exceptionale daca mi s-ar cere factura atunci as cere si eu intre 120 si 150 lei.
A,si am intrebat la o firma cam cat ar face ce a descris Georgel,si aproape instantaneu mi-au raspuns 1500 lei iar eu in urma negocierulor ii faceam doar cu 1000 lei,iar Jenel ca a facut in banii aia(desi sincer eu nu cred asa ceva,i-a luat pe putin 1000 lei si acum zice de 620 lei la oha,de fapt si eu as fi zis la fel :D ) practic a dat sub pretul pietei,a scazut pretul pietei.
Dar ai dreptate,e piata libera si face cu cine vrea p*@%$ lui :))

Sefu,imi cer scuze daca v-am suparat :(

Alen ^:)^ ^:)^ ^:)^
Ultima oară modificat de Alen pe 10 Noi 2009, 21:50, modificat 1 dată în total.
Motiv: atentie la limbaj
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde Mihai L » 10 Noi 2009, 23:58

DON GYOVANY,581980 scrie:...E inteleasa gresit ideea cu "ceri cat vrei" pentru ca nu poti cere cat vrei atata timp cat celelalte firme au stabilit un anumit barem de preturi si daca tu ceri cat vrei si sari de pretul firmelor mori de foame ca nu te ia nimeni sa ii executi lucrarea...

Of of of... Asta ne omoara pe noi, capra vecinului.
In loc sa ne gandim: bai frate, pai la experienta si sculele mele, fac treaba in x zile si vreau z bani.
Nuuu, noi trebuie sa vedem daca nu cumva acel z poate tinde catre infinit iar calitatea catre 0; eventual mai aruncam o privire alaturi la firma w si zicem ca ei sau cu q bani mai putin.
Si ajungi sa vezi ca unul care abia a facut o scoala postliceala cere aceiasi bani ca o firma care iti face factura si iti da si garantie, doar pentru ca asa a vazut el ca merge piata.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde mircea george » 11 Noi 2009, 00:45

Multumesc ALEN, atentie la limbaj mai ales pe topicul MEU unde cred eu ca am ridicat o problema de interes "casnic" general (toti trecem prin asta cel putin o data in viata) si nu vreau polemici de 2 lei cu fitecine! Pot dovedi oricind cu poze ce a facut instalatorul dar nu ma obosesc ptr "oricine" sa le descarc... Colegii de buna credinta de aici au inteles despre ce e vorba si de asemenea pot recomanda oricui cu cea mai mare seriozitate pe omul care mi-a lucrat mie, cu precizarea ca astea sint preturile lui in mod normal, nu mi-a facut mie nici o favoare/reducere, deja l-am mai trimis la vreo 2 lucrari si oamenii sint foarte multumiti!
Mondeo break verde inchis, 2004, 2.0 TDCI 130cp TIPTRONIC, GHIA, navigatie touchscreen DVD
"Life is like a box of chocolates. You never know what you're gonna get." F.G.
Avatar utilizator
mircea george
1nsane Member
 
Mesaje: 1283
Membru din: 12 Dec 2006, 18:31
Localitate: Bucuresti

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde DON GYOVANY » 11 Noi 2009, 01:20

Mai Mircea,mai Georgele,nu te supara si iti spun si de ce,eu am zis totul la oha :D ,tachinam doar colega si nu tre' sa o iei de buna,am vrut doar sa vad reactii la cald si atat :D ...dar domnule tu chiar o iei de buna,si pe mine ma bufneste rasul :))
Personal pe mine nu ma afecteaza cu nimic pretul dat de Jane al tau,pentru ca poate sa faca si cu 100 lei sau cu cat vrea el acolo ca eu oricum nu imi schimb preturile mele pentru nimic in lume.
Asa cum a zis si Mihai,eu am scule profesionale numai de la Bosch in valoare de cel putin 8500 lei si cand fac o lucrare o fac in asa fel incat sa ma recomande acea lucrare singura,adica cand un coleg,prieten,var,sef vine pe la tine si vede lucrarea sa intrebe el singur -bai da cine ti-a lucrat aici,ca imi place,dami si mie numarul lui de telefon.!
Ca orice om am si eu anumite defecte sa zic asa,la modul ca daca ma duc la un pensionar sa ii lucrez ceva nu ii cer 100 lei pe radiator de exemplu ci ii fac cu 40-50 lei,iar daca ma duc la unul de e ful de bani si ii face din tras pe card,furat,tepe,tunuri,camatatii etc,atunci nici nu ma apuc de lucru fara cel putin 120 lei/radiator pentru ca ala nu ii munceste cinstit ca mine banii si nu ii pare rau de ei,va spun din experienta mea asta pentru ca imi dau seama la modul ca ei niciodata nu negociaza,ai apucat sa ceri un pret si pe ala t-il da fara negociere :D .

Deci in concluzie Mircea nu trebuie sa te superi ca te-am sicanat si eu putin ^:)^ ,pentru ca indiferent de preturile dintr-un oras eu tot cat consider eu ca merita lucrarea cer,si acum vorbind la modul cel mai serios,in Bucuresti nu pot sa cer niciodata preturile din Craiova,sincer,acolo ma adaptez in functie de nivelul de trai si automat va costa mai mult :D .,in afara de prieteni,cunostinte,rude bineanteles.
Asa ca hai sa fim prieteni si sa nu ne suparam,ca nu are nimeni nimic de castigat.

Iti doresc o zi excelenta.
Vorba nashului meu: de la fiecare "om" inveti cate ceva.
Instalator sanitar,montez centrale termice,cazane pe lemne si carbune,aparate aer conditionat,panouri solare e.t.c.
http://forum.clubford.ro/viewtopic.php?f=17&t=38239
Avatar utilizator
DON GYOVANY
Member
 
Mesaje: 489
Membru din: 13 Feb 2009, 23:26
Localitate: CRAIOVA
Maşina: Ford Scorpio, 1986, 2.0i OHC-EFI, 85kw/115 cp & BMW 330xd,184 hp!
VIN: WF0AXXGAGAGU01536

Re: Caut INSTALATOR iscusit si ieftin

Mesajde stratulat » 21 Noi 2009, 22:47

Va recomand eu instalator foarte priceput, acesta este nr lui 0767074037 il cheama Dan.
stratulat
Incepator
 
Mesaje: 0
Membru din: 21 Noi 2009, 13:26
Maşina: nu am4V


Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 14 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 14 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login