Timp Liber

Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde guinnessbuc » 15 Noi 2009, 15:22

Florin21 ne arati si noua poze cu acvariul tau? Sa cascam si noi gura la un acvariu de 6 ori mai mare decat ale noastre? :)
Avatar utilizator
guinnessbuc
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mar 2006, 01:43
Localitate: bucharest

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde guinnessbuc » 15 Noi 2009, 16:27

Scuze, poate ar trebui mai intai sa va arat si eu acvariul meu care este tot de incepatori. Este acelasi despre care vorbea Zanga, intrucat il "administram" impreuna (64 l, in care inoata guppy, platy, molly si 2 melci).

Pentru CristianIP: Eu sunt de parere ca nu trebuia sa schimbi decorul acvariului doar pentru ca i s-a parut cuiva chicios. Este important cum ingrijesti pestii si mediul in care ii tii, dar un acvariu trebuie sa placa celui care il ingrijeste si se bucura de el zi de zi, nu privitorilor de ocazie. In fond, acesta e un forum al fordistilor, nu un club de acvaristica si aici intra la capitolul pasiuni. Si, oricum, felicitari pentru ca-i faci copilului o bucurie printr-un acvariu, asta e mai important :)

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
guinnessbuc
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mar 2006, 01:43
Localitate: bucharest

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Florin21 » 15 Noi 2009, 20:34

Arata bine acvariul tau dar ar trebui sa renunti la pietrisul acela alb din acvariu - care de fapt din cate vad este mozaic folosit in constructii - si la pietrele acelea care chiar daca dau bine ca aspect in acvariu sunt calcaroase iar calcarul se dizolva in apa si duce la cresterea duritatii apei, aspect care implicit nu face bine sanatatii pestilor. Dintre pestii care ii vad ca ii ai in acvariu si carora le place "atmosfera" sunt Molly, pesti care in mediul in care traiesc necesita o apa mai dura. Acvaristii stiu ca daca vrei sa tii Molly intr-un acvariu este necesar ca la 10L de apa sa adaugi o lingura de sare neiodata pentru a aduce duritatea apei la necesarul lor de viata. Mai sunt cateva specii de pesti carora le place apa mai dura si aici as enumera ciclidele din lacurile africane. In timp daca nu renunti la ce ti-am zis vei observa ca ceilalti pesti vor incepe sa nu se mai simta in "apele" lor iar plantele isi vor incetini cresterea si in timp vor muri. Ca sa intelegi si sa fac o parabola este ca si cum iei un nefumator si il pui intr-un loc unde se fumeaza la greu... :D Decorul din spatele acvariului este autocolant aplicat pe exterior sau din acela din ipsos sau fibra de sticla care se gaseste prin Practiker... Daca este calcaros renunta la el sau daca nu cumpara alti pesti carora le place apa dura... Retine ca nu tine de estetica si de faptul ca nu imi place cum arata acvariul tau - fiecare isi amenajeaza acvariul dupa bunul plac - este vorba ca iti bati joc de pesti ii chinui... Pentru cei care au pietris in acvariu un simplu test pentru a vedea daca este bun sau nu se ia o putin din el, se lasa sa se usuce dupa care se pune putin otet alimentar peste el iar daca sfaraie nu este bun contine calcar...
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 15 Noi 2009, 21:08

@guinnessbuc - am vazut si eu "neajunsurile vizuale" si nu numai ale acvariului ... e clar ca am nevoie de alt nisip/pietris pentru a dezvolta plantele (asta nu e cel mai indicat), dar pentru moment e ok. am 2 prieteni care sunt pasionati si au acvarii uriase cu o gramada de gadgeturi pe ele, tot felul de pesti - ei ma mai ajuta cu sfaturi/plante/mancare/si chiar pesti.

@Florin21 - degeaba cumpar termometru acum, pentru ca imi trebuie incalzitor (daca apa are 18grade vin cu ibricul cu apa calda ?) - urmatorul acvariu va avea clar incalzitor/termometru, dar si alt sistem de iluminare. in camera e suficient de cald, iar becul care merge toata ziua deasupra acvariului are si un rol mic de incalzitor. apa in acvariu e pe la 22 de grade (+/- 2). Cat despre pompa, am cumparat ce am gasit la repezeala, pentru ca cea externa pe care am primit-o era mult prea zgomotoasa. Tinand cont ca acvariul are maxim 15 L, nu am ratat nici o schimbare de apa (30% o data pe saptamana) si ca toata pompa (inclusiv elem filtrant/buretele) e spalata/curatata cam de 2 ori pe saptamana, cred ca pestii se simt destul de bine - sunt foarte vioi, extrem de fomisti, etc - in plus, nu am pierdut nici unul :)
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde guinnessbuc » 16 Noi 2009, 11:27

@Florin21 Apreciez sfaturile sub rezerva ca poate pozele au inselat un pic privirea.. pietrisul este pietris alb special pentru acvarii (desi pare mozaic pt ca l-am amestecat un pic cand am schimbat apa cu stratul de deasupra, unde se formase o mazga maronie, probabil alge brune- si aici cred ca e carenta de lumina, tb sa vedem cum o rezolvam-) si nu este calcaros, iar decorul din spate la fel, este un autocolant -se observa rola -pe care nu l-am lipit , doar sta in spatele acvariului la fel ca pestele din seminte de dovleac din decorul lui CristianIP. Cat despre pietre, tocmai am facut testul cu otet si se pare ca sunt calcaroase... multumesc. Acum ce mai ramane, este sa scoatem pietrele sa ne multumeasca pestisorii sau sa mai facem cu acvariu cu ciclide, ca-s simpatice :).
Avatar utilizator
guinnessbuc
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mar 2006, 01:43
Localitate: bucharest

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde gh.alex » 17 Noi 2009, 16:21

Pe la 17-18 ani imi intrase si mie in sange aceasta pasiune.
Am inceput cu un acvariu de 25-30 de L si am ajuns pana la unul de aprox 200 de litri, facut impreuna cu tatal meu...nu mai retin detalii "tehnice".
Mi-a placut, am investit bani si foarte mult timp ...
Problema a fost ca m-am imbolnavit la plamani iar medicul a spus ca principala cauza ar fi apa care se evapora din acvariu (dormeam in aceeasi incapare)...nu stiu cat este de adevarat, cert este ca apa disparea vizibil de la o zi la alta chiar daca acvariul avea capac iar temperatura apei nu era mai ridicata decat recomandat.
Imediat dupa l-am vandut .... inca visez la unul de dimensiuni mai mici.

@Florin - subscriu si eu pentru poze, m-ai facut foarte curios

Ford Edge Limited AWD (3,5 V6 285 CP) 2013
Ford Mondeo Mk5 (2,0 180 CP) 2016
Ford Mondeo Mk4 (2,0 164 CP) 2013
Ford Focus Mk2 (2,0 136 CP) 2007
Ford Focus Mk1 (1,6 101 CP) 2001

Avatar utilizator
gh.alex
Ford Freak
 
Mesaje: 156
Membru din: 01 Iul 2009, 13:19
Localitate: Bacau/Bucuresti/Calgary
Maşina: Ford Edge 2013 Limited AWD 3.5 V6

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Florin21 » 17 Noi 2009, 21:45

Acvariul meu... =P~
Fişiere ataşate
bigtank - resize.jpg
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 17 Noi 2009, 22:01

no ... cu asa ceva in camera nu mai incape si patul lui Miki, nu mai vorbesc de birou, calculator si altele ...
daca ala e acvariul tau, se inteleg clar mesajele pline de pasiune de mai sus :) asta s-ar incadra foarte bine la un acvariu/aquarium profesional (la Constanta de exemplu, asta ar fi printre cele mai mari :D ), pentru ca a depasit de mult stadiu de hobby.
nu iti mai urez sa te bucuri de el, pentru ca sunt sigur ca o faci :)
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Florin21 » 17 Noi 2009, 22:20

O.k. am glumit... =)) =)) =)) Acum iata si pozele reale, cu specificatia ca sunt de anul trecut. Acum nu mai am Discusi in acvariu, am renuntat, mi-am facut damblaua, adica am reusit de i-am inmultit si dupa aceea i-am vandut. Acum in acvariu am Tetrazona, Conconius, Gurami, Coridoras si cativa Labeo... Am incercat sa prind tot acvariul dar este prea mare... :D Cand am timp revin cu poze de actualitate....

Referitor la superstitia aceea, ca daca ai acvariu in camera te imbolnavesti de plamani, este o mare aberatie... Am acvariu de mult timp in camera unde dorm, are 360L si pana acum in afara de banalele raceli nici eu si nici sotia nu ne-am imbolnavit de plamani.
Asa ca daca va doriti un acvariu cumparati unul. Daca aveti copil mic si viseaza la un acvariu indepliniti-le visul. Veti avea in casa un adevarat colt de rai din natura in locul unui caine sau a unei pisici care face mizerie, distruge mobila, miroase urat si mai trebuie si plimbate... ;)
Fişiere ataşate
DSC00005 - resize.jpg
DSC00006 - resize.jpg
DSC00010 - resize.jpg
DSC00013 - resize.jpg
DSC00988 - resize.jpg
DSC00993 resize.jpg
DSC01041 resize.jpg
DSC01050 resize.jpg
DSC01062 resize.jpg
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Extremero » 18 Noi 2009, 02:33

Acum vreo 20-25 de ani am avut si eu un acvariu, pe care l-am ingrijit timp de vreo catva ani, pana ce ne-am mutat si a trebuit sa renunt la el.

Dar acum 2 ani, a scris juniorul o scrisoare Mosului, iar acesta s-a conformat :) si a pus sub brad un acvariu Cayman 40 de 21 litri.

Cum s-au redeschis magazinele dupa Craciun, am schimbat pietrisul alb cu care a venit acvariul cu unul mai natural, am cumparat plante, un lemn si 2 melci si am lasat acvariul cca o saptamana sa se formeze.

Apoi l-am populat cu 2 Labelo bicolor, 4 xifo, 4 neoni si 4 zebre.
Un labelo a murit dupa cateva luni, celalalt a crescut mare iar xifo s-au inmultit in mai multe randuri, aglomerand destul de mult acvariul.
Anul asta in vara, xifo mai batrani au inceput sa moara, lasand loc pentru inca 2 neoni si 2 zebre portocalii. Impreuna cu astia, am cumparat si 3 sanitari, dar au murit toti trei in 24 de ore. Nu mi-am dat seama de ce....
Zebrele si neonii sunt ok.

Schimb cam 30-40% din apa la fiecare 3-4 saptamani. Filtrul il curat mai des, cand vad ca nu mai trage cum trebuie si mai completez cu apa pe masura ce se evapora.

Desi este cam suprapopulat, acvariul este destul de echilibrat. Am avut scurte perioade cu alge in exces, multi melci mici :) , 'mucegaiul pestilor' dar am scapat de probleme destul de repede.

Momentan starul este labelo cel negru, care face ordine cand iese din ascunzatoare. In rest se agita voios prin acvariu mai multi xifo (n-am reusit sa le tin evidenta :D ) vreo 6 neoni si cam tot atatea zebre cred.

Poze din diverse etape (prima e de acum):

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Si un filmulet:

Mitsubishi Outlander | 2.2 Instyle Navi | 2008| Jeep Cherokee [KJ] | 2.8 CRD | 2004 | Renault Super 5 | 1.4i | 1988
[EX - Ford Focus ST170] | [EX - Ford Focus Futura | 1.8 Zetec 16v | 2003]
Avatar utilizator
Extremero
Gold Member
 
Mesaje: 816
Membru din: 12 Iul 2006, 22:03
Localitate: Bucuresti

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 18 Noi 2009, 08:36

Extremero,587683 scrie:Desi este cam suprapopulat, acvariul este destul de echilibrat. Am avut scurte perioade cu alge in exces, multi melci mici :) , 'mucegaiul pestilor' dar am scapat de probleme destul de repede.


cum ai scapat de melcii mici ? am si eu aceeasi problema - la fiecare schimb de apa (eu schimb 30% saptamanal) scot din ei. Am fiert si pietrisul inainte de a-l pune in acvariu, dar degeaba.
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Florin21 » 18 Noi 2009, 11:33

Cand faci curatenie generala in acvariu, fierbi pietrisul si celelalte elemente de decor cu exceptia plantelor bineinteles, pe care le iei la purecat frunza cu frunza iar peretii acvariului ii cureti bine cu un burete cu Cif dupa care il limpezesti bine... In plus nu stiu daca se mai gaseste in comert cumperi un flacon de tripaflavina, este un dezinfectant ptr. acvarii similar cu albastrul de metil decat ca nu coloreaza apa in albastru ci in verde fosforescent, pui din el doza recomandata direct in apa din acvariu, gasesti instructiuni de folosire si de dozaj pe flacon... Melcii nu agreeaza aceasta substanta si intr-un interval relativ scurt de timp vor da coltu'... Dar vor ramane ouale lor si acestea nu le poti elimina decat daca introduci in acvariu 3-4 ancistrusi este o specie de pesti care se hraneste preponderent cu alge dar le mai place si ce le pica pe la mustati asa ca ptr. ei ouale de melci vor constitui o delicatesa... Cu rabdare vei scapa de ei, in timp...
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde dreaQ » 18 Noi 2009, 12:06

Si la mine mai apar cativa dar bag mana si ii sparg. Ii mananca instant sanitarii (corydoras).
FF3, 1.6 tdci, 115cp, HB White
Avatar utilizator
dreaQ
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 29 Iun 2009, 20:12
Localitate: bucuresti
Maşina: FF3

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Extremero » 18 Noi 2009, 12:46

N-am folosit substante contra melcilor pentru ca am si 4 melci mari la care fac parte "din familie" si care as vrea sa ramana.

Cand schimb apa folosesc un "aspirator" (ca in poza ASTA in stanga) care trage mizeria de pe fund si implicit foarte multi melci mici.
In plus, mai scot plantele din cand in cand si le spal sub jet de apa, verificand sa nu ramana melci sau oua pe ele.
Cand au fost foarte multi i-am mai scos si cu mana sau i-am spart si i-au mancat pestii.

Gafa a fost ca am cumparat niste plante si m-am grabit sa le bag in acvariu fara sa le spal in prealabil. Dupa aceea a inceput invazia melcilor.
Mitsubishi Outlander | 2.2 Instyle Navi | 2008| Jeep Cherokee [KJ] | 2.8 CRD | 2004 | Renault Super 5 | 1.4i | 1988
[EX - Ford Focus ST170] | [EX - Ford Focus Futura | 1.8 Zetec 16v | 2003]
Avatar utilizator
Extremero
Gold Member
 
Mesaje: 816
Membru din: 12 Iul 2006, 22:03
Localitate: Bucuresti

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 18 Noi 2009, 16:33

Acum ma confrunt cu problema limpezirii apei. Inca nu a ajuns "ca lacrima", asa cum se vede prin alte poze ale colegilor. Am un filtru intern Eiheim care merge non-stop si curat buretele din interior regulat. Nu stiu ce se intampla, desi am o temp constanta de 26-27 grade, mai moare cate un guppy. Restul, neoni, molly si xipho sunt bine. Am pus aseara si ceva sare in acvariu, dupa de am fiert-o si decantat-o. Din pacate, o pestoiaca de xipho a facut pui asta noapte, iar de dimineata nu am vazut nimic prin acvariu, o sa ma uit in fltru daca au fost absorbiti de acesta, daca nu au fost mancati....
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde zangaby » 18 Noi 2009, 16:46

Eu zic ca ai temperatura cam mare la apa. Citisem ca atunci cand temperatura e prea mare metabolismul lor devine mai alert si mor mai repede. Eu am cam 22-23grade in acvariu.
Apa nu trebuie fiarta, apa de la chiuveta e foarte buna numai ca trebuie lasata intr-un vas cu gura cat mai larga la declorinat 2-3 zile. Sarea nu cred ca ajuta cu ceva. Se recomanda o solutie de la Tetra la inceput pana se cicleaza acvariul.

L.E. Uite cateva date despre guppy : http://www.acvarist.ro/guppy-poecilia-reticulata.php
Temperatura optima este de 22-24° C.
MiniTutoriale

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!

Respect colegilor care semnalizeaza prezenta echipajelor de politie.
Avatar utilizator
zangaby
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 19 Ian 2009, 10:54
Localitate: Bacau/Frankfurt
Maşina: Ford Mondeo MK4

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 18 Noi 2009, 17:50

A nu se intelege gresit ca am fiert toata apa inainte de a o pune in acavaiu(54 L), ci doar o cana unde am diluat sarea, ca sa nu introduc impuritatile in apa. Cand fac acel schimb de apa, o tin in galeata de 10 L la aerat vreo 3 zile.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde zangaby » 18 Noi 2009, 19:05

Intre timp am aflat si eu cu ce ajuta sarea :).
http://www.acvarist.ro/articole-sarea-in-acvariu.php
MiniTutoriale

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!

Respect colegilor care semnalizeaza prezenta echipajelor de politie.
Avatar utilizator
zangaby
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 19 Ian 2009, 10:54
Localitate: Bacau/Frankfurt
Maşina: Ford Mondeo MK4

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Zanga » 19 Noi 2009, 09:08

Temperatura este cam mare, ar fi ideal sa ai pana in 25 de grade. Filtrul nu trebuie curatat prea des, iar atunci cand se va face operatiunea se va folosi doar apa din acvariu si doar se va clati usor. Rolul principal ar fi sa sustina o colonie de bacterii ce se vor dezvolta in burete. Acele bacterii vor face apa cristal.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 19 Noi 2009, 13:50

Am inteles, de acum incolo, cand o sa schimb o parte din apa, nu mai umblu la filtru. Eu scoteam buretele si il clateam in apa scoasa, nu la chiuveta.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Zanga » 19 Noi 2009, 15:18

Ce debit are filtrul, trebuie sa aibe specificat pe undeva un numar de litri / ora. Pentru un acvariu sanatos se recomanda ca pompa filtrului sa aiba un debit ce perimite circularea volumului de apa din acavriu de 6-10 ori intr-o ora. Trebuie tinut cont si de faptul ca acel rating de pe pompa este debitul in gol al pompei, fara elementul filtrant atasat, astfel debinut nominal va vi semnificativ mai mic.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 19 Noi 2009, 17:16

Da, la acest aspect nu m-am gandit, acvariul este de 54L si a fost luat din Hornbach, complet echipat :Filtru Eheim, incalzitor 50W si neon. O sa ma uit pe specificatiile filtrului si daca e nevoie, il inlocuiesc cu altul mai mare.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde guinnessbuc » 20 Noi 2009, 15:49

Stiti cumva niste magazine care stau mai bine la capitolul plante de acvariu?
Avatar utilizator
guinnessbuc
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mar 2006, 01:43
Localitate: bucharest

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 20 Noi 2009, 16:30

Da, eu recomand magazinul de la Tricodava, se gaseste la intersectia Dr. Taberii cu Brasov si 1 Mai. Este acolo un BRD pe colt si mergi putin pe jos inspre Ghencea, iar la ultimul bloc cu 10 etaje este un Pet Shop. Au o gramada de plate si pretul lor mediu este de 9 lei, iar pesti sunt undevala 3-3.5 lei. Este acelasi pet shop care se gaseste si la Moghioros in piata, dar e mai bine pus la punct. In hornbach sunt mai scumpe, aceleasi plante se gasesc de la 17 lei.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde dreaQ » 20 Noi 2009, 16:31

hornbach. In ultimul timp le-au scumpit.

@irsido: e de preferat un filtru extern. Arata si mai bine acvariul.
FF3, 1.6 tdci, 115cp, HB White
Avatar utilizator
dreaQ
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 29 Iun 2009, 20:12
Localitate: bucuresti
Maşina: FF3

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde guinnessbuc » 21 Noi 2009, 15:10

Am fost la magazinul Coralis de la Tricodava. Ne-am mai luat niste pestisori si o planta...In plus, ne-au facut cadou o piesa care ne lipsea de la filtrul de substrat (cumparat de pe ebay) si nu gaseam nimic sa o inlocuim :)>-. Foarte frumos magazinul, preturi f. bune!
Avatar utilizator
guinnessbuc
Incepator
 
Mesaje: 41
Membru din: 05 Mar 2006, 01:43
Localitate: bucharest

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde zangaby » 24 Noi 2009, 10:24

Pentru plante mai poti urmari comunitatea acvarist.ro . Sunt destul de multe persoane care doneaza sau le vand la preturi mici. Eu am optat pt plante artificiale, mi se pare mai usor de intretinut acvariul cu ele insa trebuie sa recunosc ca arata mai bine cele naturale.
MiniTutoriale

Esti prost si vrei sa te remarci? Aprinde proiectoarele!
Esti cel mai prost? Aprinde si stopul de ceata!

Respect colegilor care semnalizeaza prezenta echipajelor de politie.
Avatar utilizator
zangaby
Gold Member
 
Mesaje: 536
Membru din: 19 Ian 2009, 10:54
Localitate: Bacau/Frankfurt
Maşina: Ford Mondeo MK4

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde alexandrusavu » 24 Noi 2009, 10:56

De curând am ajuns și eu în domeniul ăsta dar cu 2 broscuțe.
Între timp am dotat acvariul corespunzător.
:-"

Plante de acvariu am văzut și la animax.ro(Cotroceni Mall) și la pepika.ro (Armenească)
Imagine
<photo-blog actualizat bianual>
Cars :
Ford Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi ~115cp, 275Nm [90cp, 215Nm stock]
Avatar utilizator
alexandrusavu
 
Mesaje: 4747
Membru din: 23 Aug 2007, 02:11
Localitate: Bucuresti
Maşina: Focus Trend CL '07 Hatch 1.6 TDCi 90CP
VIN: WF05XXWPD57U35570

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 24 Noi 2009, 13:25

Sunt OK plantele artificiale ca design, dar eu ma gandesc ca o sa afecteze fizic pestii. Daca nu sunt bine "finisate" la frunze, acestia se pot taia si apoi apar alte probleme.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Extremero » 24 Noi 2009, 19:09

In plus, plantele vii au si ele rolul lor in echilibrarea microsistemului din acvariu.
Or fi filtrele moderne mai bengoase ca pe vremuri, dar tot nu absorb nitrati, CO2 si altele.

In alta ordine de idei, o sa modific corpul de mobila in care e acum acvariul (Cayman 40 de ~25L) si as vrea unul ceva mai mare (45-75L)
Ar trebui sa aibe lungime intre 55-65cm si latime maxima 36cm.

Ce am vazut pe net si s-ar incadra ca si aspect in ceea-ce-mi doresc ar fi:

Juwel Rekord 60 - 54litri - 61 x 31 x 36 cm - 250-300RON
Ferplast Cayman 60 - 75litri - 62 x 34 x 45 cm - scump ca naiba ~900-950RON (e drept, are inclusiv timer)
Ferplast Cayman 50 - 40litri - 52 x 27 x 38 cm - scump si asta ~750RON - Asta e dublu fata de ce am acum in schimb filtrul pe care il are este de 4 ori mai mare ca la Cayman 40. Deci castigul de spatiu nu e chiar dublu.

Ce acvarii ar mai fi in plaja asta de dimensiuni si la preturi mai normale fata de Cayman?
Mitsubishi Outlander | 2.2 Instyle Navi | 2008| Jeep Cherokee [KJ] | 2.8 CRD | 2004 | Renault Super 5 | 1.4i | 1988
[EX - Ford Focus ST170] | [EX - Ford Focus Futura | 1.8 Zetec 16v | 2003]
Avatar utilizator
Extremero
Gold Member
 
Mesaje: 816
Membru din: 12 Iul 2006, 22:03
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login