Timp Liber

Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 30 Oct 2009, 11:53

Salut. Deschid un subiect referitor la o pasiune de a mea de a avea propriul acvariu cu pesti. Dupa ce am reusit sa ma mut in noul apartament, am cumparat din Hornbach un acvariu de 54L, complet echipat(incalzitor, filtru, termomentru, hrana si solutie pt declorinat si dezinfectat apa)-pret 200 RON. Apoi, am luat 10 kg nisip(42 RON), 2 plante(35 RON) si ceva ornamente(vreo 50 RON). Am asezat totul si am pus apa la "ciclare". Am luat pesti(2 sanitari, 6 guppy masculi si 2 femele si vreo 11 neoni). Dupa ce am populat acvariu, m-am trezit cu apa tulbure, o culoare laptoasa... Am aflat ca inainte trebuia sa spal fff bine pietrisul. Acum pestii mei stau la suprafata si nu sunt in "apele lor". Diseara cand ajung acasa, ii mut intr-un vas mai mic, si ma apuc de curatat acvariul+spalat. Din pacate, a murit un sanitar si 3 neoni.

Daca aveti cateva sfaturi pt o intretinere mai buna a acvariului, sau orice alte informatii, le astept cu interes. Orice sfat este bine venit.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde xetix » 30 Oct 2009, 13:07

Am avut si eu pesti mai precis vreo 4 somotei, 5 carasei si vreo 5 gupi intr-un acvariu de vreo 50l cu pompa de aer si termometru ,acvariu a fost facut home made ,pot sa zic ca era reusit .Cand am fost la mare am louat si cateva scoici pt acvariu si aia o fost o greseala mare, mi-a murit o femala de caras taindu-se pe burta intr-o scoica ascutzita,iar o femela de somotei o murit la nastere :( si care si pui au fost mancati.Mio mai murit inca 2 dupa ce le-am schimbat apa.Dupa aceea m-am acrit si i-am dat pe toti ca mi-am dat seama ca nu-i de mine asta si de cat numa sa-i omor mai bine lipsa.
http://www.helpioana.ro

Binecuvantat este cel care nu asteapta recunostinta, caci acela nu va fi dezamagit.
Avatar utilizator
xetix
Gold Member
 
Mesaje: 803
Membru din: 31 Aug 2008, 10:03
Localitate: Sibiu/Friedrichshafen
Maşina: Ford Mondeo (B5Y) 2004 1.8l 125 cp
VIN: WF05XXGBB54A52019

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 30 Oct 2009, 14:40

Pacat ca s-a intamplat neplacerea, dar din ce stiu eu, cel mai bine este sa incercam sa le facem un mediu cat mai aproape de natura, si mai placut pt ei.
Abia astept sa ajung acasa sa vad daca nu mai murit vreo unul, ca intra in carantina "baietii" pana dimineata, pana curat acvariul mare.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde aliann » 30 Oct 2009, 16:26

salut. eu am un acvariu similar cu al tau ca si capacitate si cred ca si dotari. era mai bine sa lasi la ciclat apa vreo 2 saptamani si dupa aceea sa bagi pestii. acuma... nu ai ce face decat sa muti pestii si sa cureti acvariu. incearca sa pui si niste albastru de metil care sa dezinfecteze. de altfel te poti documenta si despre speciile de pesti care ar fi compatibile. posibil sa se fi stricat apa de la prea multa mancare data pestisorilor. eu am 45 neoni si creveti... nu le stiu numarul cred ca spre 100. luni cred ca o sa iti pun si niste foto
incearca si pe http://www.acvarist.ro au foarte multe detalii despre detinere, intretinerea acvariilor, si au si forum pe care poti pune intrebari. succes cu pestisorii.
aaa si inca ceva... sunt sigur ca stiai asta dar iti reamintesc. incearca sa pui pestii in niste apa statuta nu direct de la robinet... pentru ca contine prea mult clor
aliann
Member
 
Mesaje: 258
Membru din: 27 Iun 2007, 13:26
Localitate: cluj napoca
Maşina: ford mondeo 1997, 1.8 16v, sedan, cutie automata

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 30 Oct 2009, 16:34

Da, de declorinare stiu, e posibil sa fie si de la mancarea pe care le-o dau, am ceva de la Tetra din Hornbach luat. Am pregatita apa la declorinat pt transfer. O sa vedem ce-o sa iasa diseara, ciorba de peste sau o treaba buna....
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 31 Oct 2009, 19:58

Gata, am rezolvat problema. Am spalat nisipul initial, l-am lasat o noapte acvariu la ciclare, pestii au stat fara pb intr-un recipient mic doar cu incalzitorul si a iesit apa clara. Si in plus, o pestoaica a facut pui si acvariu are inca 2 membri in plus, restul au cazut la datorie, morti la nastere.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Zanga » 03 Noi 2009, 10:17

Problema cu apa laptoasa nu este neaparat de la nisip / pietris. Acvariul tau a trecut printru-un soc. Cat ai asteptat sa se faca ciclarea ? In medie dureaza 4 saptamani, in conditiile in care pompa (filtru) va trebui sa mearga nonstop, si odata pe zi sa arunci un pic de mancare in acvariu pentru a forma coloniile de bacterii. De asemenea comportamentul pestilor de a sta la suprafata denota lipsa de oxigen sau prezenta azotului ce nu este convertit in nitrati suficient de repede. Cauta pe net despre ciclul azotului si ciclarea unui acvariu nou.

Si eu mi-am luat tot din Hornbach un Aquapro de 60 de litri, cu filtru intern, incalzitor, capac + neon. Ca imbunatatiri mi-am fabricat un spary bar, am aduagat un cartus suplimentar filtrului (Eheim Aquaball 2208 ). Pentru a reduce si mai mult nevoia de a schimba apa si pentru a pastra o curatenie cat mai buna, am adugat si un undegravel filter alimentat de o pompa de aer Teratec APS300. Ca pestisori am specii mai putin pretentioase, Guppy, Molly si Platy la care se mai aduga 2 melci pomacea.

Din cate stiu acvariul tau are in dotare un filtru Eheim Aquaball 2206. Iti recomand si tie un cartus suplimentar pentru a creste suprafata filtranta si a permite dezvoltarea unor colonii mai mari de bacterii.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 03 Noi 2009, 10:43

Cartusul acesta unde se instaleaza, tot in acvariu?
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Zanga » 03 Noi 2009, 11:59

Filtru Eheim Aquaball are o contructie modulara. Se pot aduga cartuse suplimentare. Uite pe site-ul producatorului si poze suplimentare aici
Acum totusi mai am o intrebare setul tau este Aquapro sau Aquastar, pentru ca daca este Aquastar are un alt filtru in dotare, un Eheim pickup, ce nu permite upgradare.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 03 Noi 2009, 17:16

E aquastart, dar cred ca se pot monta alt filtru complet cu carcasa, pt a face un "upgrade" :)
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 05 Noi 2009, 13:40

Revin cu noutati mai putin placute. Din cauze inca necunoscte, 2 neoni au murit plus 3 masculi de guppy. Ca simptome, la guppy, li s-a ros coada, si au inceput sa se albeasca de la coada spre cap. Astazi am luat un tratament impotriva acestei bacterii si 3 zile intra acvariu in carantina. Mi s-a recomandat sa adaug sare in acvariu, 1 lingura la 10 L de apa si sa cresc temp la 30grade.
O sa vad rezultatul duminica, at cand trebuie sa schimb apa. Inca un lucru mai e de verificat, duritatea apei, ca si aceasta "ataca" corpul pestelui.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Zanga » 05 Noi 2009, 14:15

Exact prin aceiasi poveste am trecut si eu, este o ciuperca sau bacterie. Tratament am facut cu EKTOL de la JBL, se gaseste tot in Hornbach. Variante cu sare, albastru de metil si alte "sfaturi" nu merg. Pestisorii treptat o sa isi piarda si inotatoarele daca nu sunt tratati. Totodata este recomandat si un tratament cu Puntktol tot de la JBL.

Later edit: verifica si pe JBL la sectiunea online hospital (varianta cu poze) ce boala / tratament au pestisorii tai
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 05 Noi 2009, 14:37

asta e acvariul baietelului meu - nu are nimic special, doar o plantutza, niste nisip (2 tipuri - negru si albastru), cateva pietre si o 'ruina' dorita de el, vreo 15 gupii
are vreo 10-13 l
pompa cu filtru am cumparat-o special sa fie submersibila, pentru a nu face zgomot (sunt destul de multi pestisori si merge non stop).

Eu am facut o zama de nisip (am pus nisipul la fiert) inainte de a-l baga in acvariu, in special pentru ca pt cel albastru banuiesc ca s-au folosit substante chimice.

Mai vreau sa bag 1-2 sanitari si vreo 2 beta - iar la 'dotari', inca o planta si un neon mic.

ce ma enerveaza e ca se fac melci - schimb apa cam la 2 saptamani, am fiert nisipul, ii pescuiesc la fiecare schimbare, dar nu au disparut.
Fişiere ataşate
DSCN4229.JPG
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 05 Noi 2009, 15:52

Multumesc Zanga pt sfaturi, stiu de JBL de Ektol, dar acum am de la Tetra Medica General Tonic. Oricum ma duc sa iau si de la Hornbach JBL ca e la 5 min de casa.

Cristian, ai grija mare cu nr de pesti in acvariu. La un peste de 3 cm ii trebuie un volum de apa de 1.5L. In consecinta, la 13 l de apa, maxim 10 pesti sa adaugi, daca nu o sa fie lipsa de oxigen si sa moara.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Zanga » 05 Noi 2009, 16:24

CristianIP,577964 scrie:pompa cu filtru am cumparat-o special sa fie submersibila, pentru a nu face zgomot (sunt destul de multi pestisori si merge non stop).

Indiferent de conditii, pompa trebuie sa mearga non-stop


Asa arata acvariul meu la 18.09.2009, o sa revin cu ceva mai nou.
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 05 Noi 2009, 16:27

da, am uitat sa mentionez ca mai am un acvariu echivalent pe care intentinez sa-l donez unor prieteni (bineinteles cu cativa pestisori in el).
'Babeste', am calculat un peste la 1 litru, mai ales ca pestii actuali sunt bebelusi (cred ca au ~ 1.5 cm si vreo 3 luni cred). Din acest motiv merge pompa nonstop (pompa este pentru acvarii ceva mai mari, dar am luat-o acoperitor) si folosesc pe langa miscarea apei si 'imbulbucirea' ei (adica pompez si un pic de aer), dupa cum se vede in poza :)

later edit: zanga - merge ;)
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde dreaQ » 10 Noi 2009, 08:07

Cel de sus mi pare cel mai kitchos acvariu pe care l-am vazut. Cu seminte de bostan, cu pietris albastru si monumente grecesti...un acvariu trebuie sa reprezinte cat mai fidel un colt adevarat de natura (de lac, mare, ocean, etc etc). In fine tine de gusturi nu se pot impune dar fiind un forum se pot discuta. Poate chiar indrepta.
FF3, 1.6 tdci, 115cp, HB White
Avatar utilizator
dreaQ
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 29 Iun 2009, 20:12
Localitate: bucuresti
Maşina: FF3

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 10 Noi 2009, 08:34

poate ai dreptate - dar sunt sigur ca nici un profesionist care amenajeaza acvarii la 10 ani nu se descurca mai bine (spuneam ca e al baiatului meu - el se ocupa de amenajare, hranit pestii, eu doar il ajut la schimbat apa si curatat pompa).
semintele de bostan sunt lipite pe un A4 si reprezinta un peste facut la lucru manual de baiatul meu acum vreo 2 ani - oricat de kitch ar parea, mie imi place ;)
monumentul ala nici nu stiu de unde a aparut :D
pietrisul - asta a fost in acvariu - eu l-am spalat/fiert si am pus cateva pietre de rau.

incet incet gusturile se cultiva si se invata, dar trebuie sa vad ce trebuie indreptat - este la primul lui acvariu, poate la al doilea se va descurca mai bine.
bineinteles ca astept idei pentru a-l imbunatati (care sa poata fi implementate fara a-mi jigni baiatul - de exemplu, in momentul in care mai pun plante, monumentul dispare din lipsa de spatiu ;) )
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde dreaQ » 10 Noi 2009, 09:35

Nu am intentionat sa jignesc pe nimeni.
Ca regula ar fi schimbul de apa saptamanal. Cam 30% din volum (niciodata toata apa). Iar acea apa trebuie sa stea in sticle sau ceva cu gat mai larg ca sa iasa clorul...sa stea 24-48h. Poti lua plante numai ca acel pietris nu e f indicat pentru plante Incearca sa-l schimbi daca se poate. Cu cat este mai mic acvariul cu atat e mia greu de intretinut ca e mai greu sa se "stabilizeze" apa.
Si ai dreptate gusturile se corecteaza. Sper ca nu te-ai suparat.
Succes :)
FF3, 1.6 tdci, 115cp, HB White
Avatar utilizator
dreaQ
Gold Member
 
Mesaje: 706
Membru din: 29 Iun 2009, 20:12
Localitate: bucuresti
Maşina: FF3

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 10 Noi 2009, 10:01

acvariul asta e "cresa" - l-am adus cu niste pestisori in el (vreo 15 pesti guppy) - il educam pe Mihai sa le dea de mancare, sa aiba grija de ei, etc ... sa crestem niste plante in el ... probabil la anul o sa luam altul ceva mai mare (30-40 l) si o sa-l donam pe asta.

schimbatul apei la mine e simplu, pentru ca un bidon de 5l e supersuficient pt 30% :)
planta este mai mare acum - i-au dat frunze noi - doar ca trebuie sa iau si un neon (acum lumina e data de o lampa de birou - care are becul plasat foarte aproape de capac - care da si caldura).
intre timp, am mai primit un betta albastru si frumos

o intrebare acum - cam la ce varsta incep sa se coloreze guppies ? ai mei inca sunt toti argintii - au cativa ceva tente portocalii, dar aproape insesizabile.

(@dreaQ - nu te stresa, n-am de ce sa ma supar)
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Zanga » 10 Noi 2009, 11:11

Guppy se vor maturiza in aproximativ doua luni. Cat despre lumina se gasesc prin petshopuri ceva nano-lumini ce functioneaza cu becuri economice standard (7,11,15W) vezi poza de mai jos.
Fişiere ataşate
light.jpg
light.jpg (5.92 KiB) Vizualizat de 14699 ori
Scorpio II 2.0 16V Ultima // Scorpio II 2.3 16V Ghia // Scorpio II 2.9 24V Ghia Cosworth
Avatar utilizator
Zanga
Gas Guzzler
 
Mesaje: 2871
Membru din: 11 Iun 2005, 18:41
Localitate: Printre gropile si craterele Bucurestiului

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 10 Noi 2009, 17:27

Asa este, am 5 pui de guppy care sambata au facut o saptmana si au aproape 0.5 cm lungime. I-am separat intr-o "maternitate", cutie luata de la un Pet shop care sta prinsa cu ventuze de marginea acvariului si primesc mancare Tetra Baby. Cand fac o luna, sau depasesct lugimea de 1 cm, intra in acvariul mare. Cred ca in perioada urmatoarea astept cativa xipho mici, o femela este cam "bortoasa" :).
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 10 Noi 2009, 21:28

noi am primit ceva fulgi ca mancare de la cel care ne-a dat si pestii - probabil trebuie sa trecem si la ceva mancare mai sanatoasa, pentru ca au devenit foarte agitati cand se hranesc.
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Florin21 » 10 Noi 2009, 22:46

Va recomand sa lecturati doua carti: prima dintre ele se intituleaza "Acvaristica Practica" autor ing. Mircea Oprea, eu personal o consider cartea de capatai a acvaristicii romanesti si gasesti ea in detaliu de la construirea, amenajarea si intretinerea unui acvariu pana la toate speciile de pesti de acvariu si de plante, inmultirea acestora, conditii de viata, boli, tipuri de hrana etc. si "Marele Ghid al Acvaristului'' este bogata in ilustratii si poze este tiparita pe hartie de calitate sub forma unui "atlas" ca sa zic asa..., iar daca combini ce ai citit in prima carte cu ce ai vazut aici reprezentat in imagini mai exista si pasiune in ceea ce faci nu ai cum sa dai gres in ceea ce faci... Am citit tot ce s-a postat pana acum aici si am trecut si eu prin ce treceti voi acum in urma cu cca. 20ani si atunci nu existau atatea "scule"... acvariile se construiau pe cornier din fier lipite cu chit de geamuri, nu prea aparuse pe la noi magicul mastic siliconic, nu existau filtre atat de performante, etc. dar cu pasiune si daruire daca aveai in sange "microbul" aveai in camera un colt adevarat de natura iar cand primeai in vizita pe cineva ramanea cu gura cascata la acvariu... Am inmultit si reprodus cam tot ce se putea in materie de pesti de acvariu, am inceput si eu cu guppy si xipho am trecut putin mai tarziu la scalari si am ajuns intr-un final la "batranete" si la discusi, visul oricarui acvarist... Am ''imbolnavit'' pe o multime de prieteni de acest hobby si nu mai stiu cate acvarii am construit... Cam suna a lauda nu...?! :P In prezent detin un acvariu de 360L construit de mana mea in colaborare cu inca un prieten si cred ca era si mai mare dar in 2002 cand l-am construit se gasea mai greu sticla mai groasa de 10mm, nu prea intrasera pe piata cele importate din afara, oricum erau si sunt si acum prea scumpe si pe deasupra va spun ca adevarata bucurie ca acvarist adevarat o simti dupa ce faci cu mana ta un acvariu, il populezi cu plante si pesti si observi cum de la o zi la alta se intampla cate ceva in acvariu cum totul se transforma, creste, se dezvolta... Cititi cele doua carti de mai sus si pentru ajutor suplimentar exista mai multe forum-uri unde veti gasi oameni de buna credinta, pasionati de ceea ce fac care va vor ajuta cu sfaturi.

http://www.acvarist.ro/
http://www.acvaristica.com/
http://www.aquarium.ro/page.php?25
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 11 Noi 2009, 01:53

incet-incet ne punem si noi "cu burta pe carte". E bine de stiut ca sunt oameni pasionati de la care poti primi sfaturi.
noi am luat acvariul asta pentru ca prima reactie a baiatului meu cand a vazut un acvariu la niste prieteni a fost: "wooow oamenii astia sunt foarte bogati daca isi pot permite un acvariu cu pesti". Pe langa asta, vreau sa fiu si eu "bogat" in felul asta de ceva vreme - si era foarte potrivit sa incepem incet, cu unul mic, sa invatam ce se intampla acolo, sa fim responsabili, etc.
Astazi, dupa cum spui, sunt in comert o gramada de solutii. Nu este nevoie de o suma incredibila sa cumperi un acvariu complet dotat, cu pesti, plante, pompe, lumini, bulbuci, etc, dar asa nu invatam nimic.
Este la varsta la care se plictiseste destul de repede de orice, dar vad ca ii place si este foarte atent la ce se intampla acolo - a mai crescut o frunza la planta ... parca au mai crescut un pic pestii ... este foarte atent daca se imprieteneste betta cel "nou" cu restul, etc.
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde irsido » 11 Noi 2009, 13:04

Ma bucur nespus pt colegul Florin care a resusit sa "viruseze" alti prieteni cu tainele acvaristicii. Eu personal am inceput din dorinta de a avea grija de niste animale, nu am vrut caini, pisici, soricei sau alte pasari. M-am oprit la pesti, deoarece nu implica un efort sustinut in ingrijirea lor(plimbat, deparazitat, curatat balan etc). La inceput, sotia nu prea a fost de acord, si mi-a "sugerat" ca nu se va ocupa de ei, iar acum nu o mai dezlipesc de langa acestia. Ma simt relaxat cand ajung acasa de la serviciu, si le dau de mancare, sa ii privesc pret de 10-15 min cat mananca si apoi incep sa se fugareasca prin acvariu(mascul guppy-femela guppy).
Referitor la acavariu de 360 L, intradevar, este o mare realizare, poti sa cresti specii de pesti cu dimensiuni mai mari si este mult mai "stabil" la schimbari.
Cristian, varsta frageda a copilului tau il face sa fie atras de lucruri adevarat interesante, din care are ce invata, si il tine departe de alte "prostii" ale lumii moderne.
Mondeo Mk4 2.0i
Avatar utilizator
irsido
1nsane Member
 
Mesaje: 1159
Membru din: 24 Mar 2007, 16:45
Localitate: Bucuresti
Maşina: Mondeo Mk4 2.0i

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 15 Noi 2009, 10:03

un mic update ... @dreaQ - am mai primit cateva plante si am scapat de monument, iar pestele din seminte de dovleac l-am afisat pe perete impreuna cu alte opere de arta :)

inca nu am gasit un acvariu acceptabil de vreo 30-40-50 L (pe la petshopuri nu prea sunt) - atunci vom pune si nisip pentru plante, incalzitor cu termomentru (am vazut ca sunt unele acceptabile ca pret) si lumina.

pompa pe care o am, face si filtrare si oxigeneaza, dar cand o sa iau acvariu mai mare, vreau si o pompa de aer - astea sunt externe si fac mult zgomot. mi-a probat o tanti la magazin vreo 3 pompe si toate faceau zgomot, chiar daca scria pe cutie mare si frumos "silent" - aveti o solutie aici ? pt ca, la celevazute, sigur nu se poate relaxa nimeni langa acvariu.
Fişiere ataşate
DSCN4373.jpg
acvariu update
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Florin21 » 15 Noi 2009, 10:23

Ce ai tu in acvariu nu se poate numi filtru... Este filtru..., dar este dedicat pentru acvaterarii. Daca vrei sa cumperi ceva bun, silentios, acceptabil ca pret, care intr-adevar filtreaza, nu face zgomot si sa nu mai dai banii aiurea la samsarii care detin pet-shopuri si vand la suprapret toate porcariile pe care le au ramase prin magazin urmeaza link-ul de mai jos si vei gasi acolo tot ce vrei de la acvarii pana la filtre, incalzitoare (apropo, cumpara neaparat un incalzitor si un termometru, pentru conditii optime de viata temperatura intr-un acvariu trebuie sa se incadreze intre +18 si +26, mai este si Ph-ul care nu trebuie sa scada sub 5 si nu trebuie sa treaca de 7.5...), diverse tipuri de hrana, solutii pentru plante si pentru apa, pentru combaterea algelor, tratamente ptr. pesti in functie de diversele boli pe care le trateaza, etc. Baietii sunt seriosi si trimit oriunde in tara cu Posta Romana sau prin curier rapid, de preferat Posta ca este mai ieftin... :D Bafta!

http://www.urbanpets.ro/product_info.ph ... ts_id/2476
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde CristianIP » 15 Noi 2009, 13:24

foarte interesant site-ul ala - cand voi schimba acvariu, probabil voi face o comanda la ei pentru ca vad ca au cam de toate. mersi
Avatar utilizator
CristianIP
Ford Freak
 
Mesaje: 224
Membru din: 22 Apr 2009, 09:04
Localitate: Timisoara
Maşina: Ford Fiesta 2008+ 1.4 96CP Trend

Re: Acvarii si pesti : intamplari si sfaturi

Mesajde Florin21 » 15 Noi 2009, 14:05

Pana atunci cumpara un termometru - nu din acela care se aplica pe geamul acvariului sub forma de autocolant ci din cel care se pune in interiorul acvariului - te va ajuta sa vezi ce temperatura ai in apa din acvariu. Nu lasa ca temperatura apei sa scada sub +22 de grade, merge si sub dar pentru scurt timp si fara sa scada sub +18 dar pestii vor fi anemici, isi vor pierde din colorit si vor fi mai predispusi la imbolnaviri. Nu costa mai mult de 6.5lei unul bun. Cand il cumperi pune-l pe vanzator sa-ti puna unul langa altul mai multe termometre, 4-5, si alege unul dintre cele care indica aceeasi temperatura - adica, daca 4 termometre din 5 indica, sa zicem, +19, alege unul dintre ele.
Indicat ar fi ca in scurt timp sa schimbi si filtrul acela intern.
Avatar utilizator
Florin21
1nsane Member
 
Mesaje: 7898
Membru din: 10 Iun 2007, 13:47
Localitate: Rm. Valcea
Maşina: Ford Mondeo Mk5, 2.0 TDCi

Următorul

Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login