Timp Liber

Ford V3000S

Include si Hobby :D

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Ford V3000S

Mesajde fastbackGT » 09 Ian 2011, 22:30

Salut!
Deschid acest topic depre un Ford ... la scara 1/35! Dar este totusi un Ford!
Hobby-ul meu este modelismul static! Am inceput acum 20 de ani cu marea mea pasiune, avioanele (in mod special cele din WW2) dar de 3-4 ani am inceput sa lucrez si vehicule la scara 1/35 (mai rar la 1/48)! Mai mult blindate dar si "softskin"-uri ca cel pe care vreau sa-l prezint in randurile de mai jos. Nu stiu daca mai sunt si altii cu acest "viciu" pe aici dar poate...cine stie!

Scurt istoric:
La sfarsitul anilor '30 imperiul lui taica Henry se intindea cam pe toate continentele. Forduri se fabricau in Germania, Franta, Uniunea Sovietica (GaZ), Olanda, Belgia si Romania, UK, Australia si Japonia! (...si poate am mai omis eu cateva!). Practic, pana la intrarea SUA in razboi, Henry Ford facea o gramada de banet furnizand tehnica tuturor partilor implicate in conflict. Plus ca ideile sale politice si comentariile pe care le facea adesea erau privite de multi cam...prea indraznete! Dupa ocuparea Frantei, Belgiei si Olandei, fabricile Ford din aceste tari au fost subordonate Ford-Werke AG iar productia acestora se livra Whermacht-ului. Modelul prezentat este camionul de 3 tone V3000S,(G198T in nomenclatorul fabricii), model ce s-a produs ( cu mici diferente) si in Franta, USA, Australia si UK. Intersant sa vezi pe front practic acelasi model folosit si de germani,si de Aliati!

Kitul este produs de firma ucraineana ICM si este lansat de curand (cam de 3 luni!). In cutie gasim 4 rame cu piese dintre care una din plastic transparent ce contine parbrizul, geamurile laterale, geamurile pt faruri, etc. Foaia cu decaluri este cam saracuta, doar placute de inmatriculare si ceva insemne tactice, suficiente pentru 4 vehicule.
Fişiere ataşate
ICMcover.jpg
Ford V3000S_1.jpg
V3000S early
forV3000Slate.jpg
V3000S late
1940FordUK.jpg
Avatar utilizator
fastbackGT
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 14 Sep 2010, 20:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Mk3 hatchback, Duratorq DI 2.0 (115PS),Stardust Silver

Re: Ford V3000S

Mesajde fastbackGT » 10 Ian 2011, 20:52

Poze cu ramele pieselor si cu inmatricularile date in cutie. Sunt 190 de piese in total, deci nu este un kit complicat. (Pozele ramelor nu sunt facute de mine. Sunt ale lui Mikko Heikkinen, de pe Missing-Lynx http://www.network54.com/Forum/47207/message/1292420117/ICM+1-35+Ford+V3000S+sprue+pics)
Fişiere ataşate
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
Avatar utilizator
fastbackGT
Incepator
 
Mesaje: 50
Membru din: 14 Sep 2010, 20:17
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Mondeo Mk3 hatchback, Duratorq DI 2.0 (115PS),Stardust Silver


Înapoi la Timp Liber

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login