Proiecte

Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Mesajde alexaltdar40 » 21 Feb 2008, 11:51

As dori sa stiu cat mai multe despre acest subiect. Intr-un timp ma tenta o astfel de afacere, si acum ma gandesc serios la ea.
Adica mi-ar fi foarte de folos informatii de genul ce mi-ar trebui si cat ma costa, aici ma refer la scule, aparatura, materiale. Va sunt foarte recunoscator daca m-ati ajuta cu niste sugestii si informatii. Va multumesc anticipat!
Ford Sierra 2,0 OHC 1986 / 29 de ani, si mai merge 29 ... :D
Ford Cortina 1,6 OHC / 1973 , are 42 de ani si e o masina de poveste ... :D
Audi A4 1.8 TURBO / 2002 , multitronic, 150 de cai ... :D
Lada 1500 / 1980 , in curand doar o amintire ... :D
.... in curand si altele ....
Avatar utilizator
alexaltdar40
1nsane Member
 
Mesaje: 3713
Membru din: 17 Mai 2005, 20:32
Localitate: Buzau - Cotorca
Maşina: Ford Sierra 1986 + Ford Cortina 1973 + Audi A4 2002

Re: Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Mesajde Officer » 21 Feb 2008, 13:11

Te pot ajuta cu informatia ca un astfel de atelier exista deja. E pe undeva prin jurul Bucurestiului si a fst o emisiune la televizor despre asta.
Obsedat de ordine si disciplina.
Avatar utilizator
Officer
Elodia
 
Mesaje: 5942
Membru din: 21 Mai 2006, 14:38
Localitate: Ilfov
Maşina: Nu mai am ford :(

Re: Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Mesajde alexaltdar40 » 21 Feb 2008, 17:46

Pai eu nu vreau sa deschid asa ceva in Bucuresti, ci in provincie si la dimensiuni mai mici. Ideea e ca vroiam sa stiu cam ce mi-ar trebui.
Ford Sierra 2,0 OHC 1986 / 29 de ani, si mai merge 29 ... :D
Ford Cortina 1,6 OHC / 1973 , are 42 de ani si e o masina de poveste ... :D
Audi A4 1.8 TURBO / 2002 , multitronic, 150 de cai ... :D
Lada 1500 / 1980 , in curand doar o amintire ... :D
.... in curand si altele ....
Avatar utilizator
alexaltdar40
1nsane Member
 
Mesaje: 3713
Membru din: 17 Mai 2005, 20:32
Localitate: Buzau - Cotorca
Maşina: Ford Sierra 1986 + Ford Cortina 1973 + Audi A4 2002

Re: Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Mesajde Cosmin. » 25 Feb 2008, 23:07

Ce ti-ar trebui? In primul rand spatiu. Un spatiu decent.

Eu unul ma gandesc la ceva de genul:
- body shop - tinichigerie si vopsitorie - aici o cabina de vopsit costa imens, dar iti scoti si banii cu ea;
- o zona pt asamblat/dezasamblat motoarele;
- o zona pentru asamblat/dezasamblat masina propriu-zisa - scos/pus motor, lucrat la instalatiile electrice, etc;
- o gramada de scule, si aici nu glumesc, iti trebuie scripete pt scos/suspendat motorul, o chestie pe care se prinde blocul motor la asamblat/dezasamblat care permite miscarea blocului in jurul axelor sale, chei (si nu ma refer la genul pe care-l cumperi din benzinarii - ai nevoie de toate tipurile posibile si imposibile, nu stii cand dai de o piulita de dimensiune ciudata), chei de tip Alen (imbusuri, imbusuri cu cap stelat - is de vreo 2-3 tipuri din cate stiu), surubelnite mai lungi, mai scurte, etc, musai o surubelnita electrica cu un adaptor articulat - sunt suruburi in pozitii imposibil de scos pentru o surubelnita normala, ciocane de mai multe tipuri, puii mei, you name it :D. A, si aparat de sudura musai.
- cel putin un elevator.

Totusi, si mai important este sa ai oamenii cu care sa lucrezi. Sa stii ca nu pleaca cu sculele acasa, ca incuie tot cand pleaca, ca nu fura, ca nu conditioneaza manopere pentru bacsisuri (aici tre si platiti bine). A, si terenul sa fie al tau, cu tot ce construiesti pe el. Pentru ca daca nu e, e cam dificil sa iei atelierul cu o macara si sa-l muti prin oras daca ii vin idei ciudate proprietarului.

Cam atat, daca imi mai vin idei mai postez. Chestia e ca ar fi o treaba buna, dar nu stiu ce procent de oameni din provincie ar vrea sa cumpere masini busite si sa le reconditioneze. Peste tot prin Romania am observat ca se poarta Loganul nou, nu Sierra Cosworth reconditionata :(
Guns make the news. Science doesn't.
2015 Mondeo mk5, Christine mk2
Avatar utilizator
Cosmin.
Gold Member
 
Mesaje: 780
Membru din: 03 Apr 2007, 12:48
Localitate: UK
Maşina: 2015 Ford Mondeo mkV Titanium X 2.0D 210PS [240BHP@Superchips Bluefin]

Re: Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Mesajde zaboss » 25 Feb 2008, 23:52

Cosmin. scrie: Peste tot prin Romania am observat ca se poarta Loganul nou, nu Sierra Cosworth reconditionata :(

Dacă ai prieteni pe la revistele de trendinezi (şi dacă n-ai, cu un cico şi-o brânzoaică ţi-i faci), cu vreo 2-3 pictoriale ţi-ai creat o nişă de piaţă...
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Mesajde Maftei Alexandru » 14 Dec 2009, 18:12

Buna seara ,
va rog daca ma poate ajuta cineva cu restaurarea unui Ford Taunus din 68' ..pm va rog. Multumesc!
Maftei Alexandru
Ford Freak
 
Mesaje: 234
Membru din: 15 Iun 2009, 12:50
Localitate: Bucuresti
Maşina: Kia, Cee'd,2009,1,4l,109cp,Best
VIN: U5YFF24129L141218

Re: Atelier reconditionari - restaurari auto, Proiect

Mesajde ihrive » 15 Mar 2010, 21:15

Eu am vizitat acel service de restaurari, si am balosit toata ziua, unul din asociatii lor sta la mine pe strada.
Am vazut un Ford T care a fost taxi in New York, inca mai avea casuta de lemn copsita pe capota,
Un Jeep din razboi cu lonjeroane de lemn, si scrumiera originala de aluminiu cu US AIRFORCE stantat pe ea.
In rest cateva sute sau mii de tone de fiare, pentru mine a fost frumos dar trebuie sa iubesti fiarele:)


Referitor la un atelier de restaurat sa stii ca si eu si cred ca multi s-au gandit dupa ce au vazut serialele alea de la americani insa noi nu suntem in State, iar Bucurestiul nu este ORANGE COUNTY, asa ca doar daca ai foarte multi bani si vrei sa faci asta din hobby atunci da, insa sa traiesti din asta......

Vb si tu cu cineva de pe forum care are service si vezi cum o duce cu banii si o sa te razgandesti, sunt chiar meseriasi foarte buni care lucreaza pe nimik astazi
Avatar utilizator
ihrive
Gold Member
 
Mesaje: 556
Membru din: 28 Iul 2008, 15:48
Localitate: BUCURESTI
Maşina: Ford sierra
VIN: WF0BXXGBBBHE43076


Înapoi la Proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 7 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 7 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login