Proiecte

Investitii in imobiliare pe timp de criza

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Re: Ce mica afacere ar mai renta in Romania ?

Mesajde zaboss » 03 Mai 2010, 17:54

Nic_Bv,706678 scrie:
Sunt mai multe categorii de clienti pentru proiecte rezidentiale; eu de exemplu, visez la o casuta mai la periferia orasului, la care sa ma retrag cand o sa am copiii la liceu. Te asigur ca nu sunt singurul care are astfel de vise!

Păi şi eu, când voi ieşi la pensie am de gând să mă mut undeva mai verde. Oscilez între Sibiu şi Braşov ;)
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Nic_Bv » 03 Mai 2010, 18:27

@Zaboss: am observat ca oscilezi intre Sibiu si Brasov. :D

Smiley, multumim de split. Ne facem latifundiari acilea.

Deocamdata se pare ca guvernul Boc a reusit sa ma uimeasca din nou, tocmai cand ziceam ca mai incompetenti de atata nu pot fi. Evident, m-am inselat. Incasarile bugetare pe primul trimestru sunt atat de slabe, incat ma ia cu fiori.

FMI-ul e pe la noi zilele astea; sunt curios ce schimbari vor fi dupa ce pleaca baietii in negru.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Ce mica afacere ar mai renta in Romania ?

Mesajde Smiley » 03 Mai 2010, 18:30

Nic_Bv,706678 scrie:..........
Dar nici nu vor ramane preturile la nivelul de acum, cand cererea e practic inghetata.
.................
Si o intrebare pentru tine: ce intelegi prin terenuri agricole? Din cate stiu eu, pentru un teren intravilan destinatia agricola dispare din clipa in care ai pus fundatia casei. ;)
.............


teren agricol = teren a carui singura utilitate este practicarea agriculturii :).
in general este vorba de terenuri "in camp", relativ departe de localitati, inconjurate de alte terenuri agricole. de obicei utilitatile lipsesc cu desavarsire (totusi, e posibil sa existe un put).


legat de preturi, eu unul cred ca mai avem destul pana la terminarea crizei. mai mult, criza nu si-a manifestat pe deplin efectele la noi. sunt destui "investitori imobiliari" care au de platit credite si care raman fara serviciu sau se trezesc cu veniturile reduse. mai devreme sau mai tarziu vor fi fortati sa-si vanda proprietatile imobiliare pe care le-au cumparat in speranta ca le vor putea vinde in X ani cu y00% profit. si cand o vor face, se va ajunge la preturi foarte mici. iar ceilalti proprietari vor fi si ei fortati sa se alinieze la aceste preturi "de criza adevarata".
uita-te la numarul de executari silite, este in crestere. deocamdata bancile incearca sa evite solutia asta, pentru a nu devaloriza si mai mult garantiile pe care le au in portofolii, dar asta nu o sa tina prea mult.


legat strict de intentia ta, suma pe care vrei sa o investesti este relativ mica si, indiferent de evolutia viitoare a preturilor, nu cred ca o sa regreti pasul facut.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Ce mica afacere ar mai renta in Romania ?

Mesajde zaboss » 03 Mai 2010, 19:39

Smiley,706712 scrie:
legat de preturi, eu unul cred ca mai avem destul pana la terminarea crizei. mai mult, criza nu si-a manifestat pe deplin efectele la noi. sunt destui "investitori imobiliari" care au de platit credite si care raman fara serviciu sau se trezesc cu veniturile reduse. mai devreme sau mai tarziu vor fi fortati sa-si vanda proprietatile imobiliare pe care le-au cumparat in speranta ca le vor putea vinde in X ani cu y00% profit. si cand o vor face, se va ajunge la preturi foarte mici. iar ceilalti proprietari vor fi si ei fortati sa se alinieze la aceste preturi "de criza adevarata".
uita-te la numarul de executari silite, este in crestere. deocamdata bancile incearca sa evite solutia asta, pentru a nu devaloriza si mai mult garantiile pe care le au in portofolii, dar asta nu o sa tina prea mult.

Preşul la imobiliare este ţinut sus deoarece băncile nu au nici un interes să execute silit la preţuri mici. Aici nu este vorba numai de creditele acordate deja şi care au intrat deja în default, ci şi de cele care vor veni. Dacă preţul scade foarte mult, vor da mai puţini bani pentru credite în viitor, deci încasări mai mici. De asemenea, 99,99% dintre politicieni au "investit" în imobiliare. Şi uite aşa apare "Prima casă", "A doua casă"...
Atâta timp cât lucrurile rămân sub control, nimeni nu are vreun interes. Anul trecut economia a scăzut cu 7,1%, anul acesta va scădea cu maxim 3%, în 2011 poate vom fi pe 0 sau ceva creştere. Deci, nu ar fi motive de scădere masivă în continuare. Totuşi, preţurile au scăzut cu 40-50% faţă de vârf de bulă. De-acum încolo vor oscila +/- 10%.
Sectorul privat s-a ajustat, mai rămâne sectorul de stat, dar are FMI grijă de asta. vezi mai jos.

Nic_Bv,706707 scrie:FMI-ul e pe la noi zilele astea; sunt curios ce schimbari vor fi dupa ce pleaca baietii in negru.

Eu zică:
Pasul 1: Moţiune de cenzură.
Pasul 2: Cu ajutorul oamenilor "jucătorului", moţiunea trece.
Pasul 3: Se lungeşte circul până la congresul PD.
Pasul 4: Jucătorul aranjează treburile la congres şi oamenii lui primesc ce trebuie.
Pasul 5: A, guvern. Mai trebuie un guvern. Da. Se va ocupa FMI de asta. Că, vorba aia, cine plăteşte, comandă muzica la lăutari. Cel mai probabil, vom avea un guvern Croitoru II, cu ceva tehnocraţi agreaţi de FMI, ceva politicieni low profile, care să fie acceptaţi de toate partidele, că nimeni nu are curaj (şi soluţii) să facă altceva, şi vor fi bucuroşi că altcineva va scoate castanele fierbinţi.
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Nic_Bv » 03 Mai 2010, 20:52

zaboss, din nou gandim asemanator. Pacat ca nu vrei sa te faci vecin cu mine, sa bem un vin fiert la umbra autostrazii.... =))

Eu as inlocui doar pct.1 si 2 din lista ta. Cred ca Boc va pleca (sau mai corect, va fi "sfatuit" sa plece) prin demisie, pentru a arata ca are demnitate si ca partidul "nu se agata de functii".
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Smiley » 03 Mai 2010, 20:55

ce motive ai sa crezi ca economia isi va diminua scaderea?
eu ma uit in jur si vad doar discutii despre disponibilizari, preturi mai mari, salarii mai mici, somaj in crestere (si se preconizeaza ca si bugetarii or sa-l mareasca mai devreme sau mai tarziu), falimente si inchideri de firme, taxe din ce in ce mai mari.
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde toxicristi » 03 Mai 2010, 21:06

Eu cred ca pretul terenurilor tot va creste - nu asa de exploziv ca pana acum (sunt terenuri IN satele de langa Brasov pe care in 98 le luai cam cu 2$/mp, 8-9 ani mai tarziu le dadeai cu 30$/mp).
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde zaboss » 03 Mai 2010, 22:16

Smiley,706835 scrie:ce motive ai sa crezi ca economia isi va diminua scaderea?
eu ma uit in jur si vad doar discutii despre disponibilizari, preturi mai mari, salarii mai mici, somaj in crestere (si se preconizeaza ca si bugetarii or sa-l mareasca mai devreme sau mai tarziu), falimente si inchideri de firme, taxe din ce in ce mai mari.

Păi deja şi-a diminuat-o, faţă de 7,1% anul trecut, anul acesta nu va fi mai mare de 3%. Economia SUA este pe creştere, China este pe creştere, sunt două motoare importante ale economiei mondiale. La noi ajustările cele mai importante s-au făcut în sectorul privat. Unele firme au început să facă angajări.
Factori care ajută creşterea:
- creşterea productivităţii muncii;
- creşterea exporturilor;
- evoluţia pozitivă a monedei naţionale;
- evoluţia negativă din Grecia (poate deturna către noi şi bulgari investiţiile planificate în zonă);
- grad redus ca pondere în PIB a datoriei publice;
- grad ridicat al economiei "negre".

Din păcate, evoluţia pozitivă a economiei nu va împiedica cea de-a doua criză. Prima criză a fost a datoriilor private, acum începe criza datoriilor naţionale. Aici, din fericire, România r fi mai bine plasată. Dar, era la fel de bine plasată şi în faţa primei crizei, dar guvernanţii s-au străduit şi au reuşit să ne vâre şi mai tare.

Taxele vor creşte peste tot în lume din cauza datoriei publice. La noi, cred că mai degrabă se va merge către fiscalizarea economiei negre prin eliminarea "haiduciei" fiscale.

@Nic
păi nu zici că peste 2-3 ani vinzi terenul de sub autostradă? :D
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde isotech_ro » 03 Mai 2010, 23:15

@zaboss

nu exagerez absolut deloc, si stii ca sotia mea lucreza in domeniu ... trendul in imobiliare, poate ca inca nu la noi nu este asa pregnant, insa in tarile care sunt deja in criza de ceva mai mult timp este deja evident (USA, Canada, Europa de Vest etc.) ... adio "vise" ( a se citi "basini de strutz" ) de locuinte fistichii de min 500 - 1000mp locuibili, cu dotari interioare de castele princiare, adio terenuri si parcuri adiacente de 15000 - 2000 mp, cu fintini arteziene si turme de strutzi si lame tarcate import direct din Peru ( ca asa are si vecinu' :D ) .... se revine la NORMALITATE... esti din Bucuresti si te rog spune-mi si mie cite apartamente sunt vindute in complexul Strabag de la Piata Sudului ??? acum o luna batea viscolul pe acolo .... daca vreiai lumina, iti bagai 2 degete in ochi si vedeai o lumina albaaaaaaaaa stralucitoare =))
Bineinteles ca se va construi in continuare, insa avind "caietele de sarcini" si "teme de proiectare" schimbate in mod dramatic, iar regula cu "pi" si cu "e" NU A FOST O EXAGERARE DE A MEA

LE mediile informate de analiza economica tot reitereaza faptul ca structura de preturi din anii 1999 - 2001 era relativ corecta la nivel mondial, iar atunci se discuta de pretul mediu la mp de teren intravilan in jur de 5 - 10USD/mp si mp construit cu finisaje medii de 300-350USD/mp

LE LE Doamne fereste sa se "lumineze" guvernantii nostrii si sa introduca supra-taxarea proprietatilor imobiliare ... se tot vehiculeaza ca ceeace depaseste 250mp/familie suprafata locuibila si 750 mp suprafata teren, aferenta tuturor propreitatiilor .... sa vezi atunci vinzari disperate si strigate de durere ... parerea mea este ca nu este departe momentul acela
Avatar utilizator
isotech_ro
1nsane Member
 
Mesaje: 2296
Membru din: 04 Mai 2008, 08:59
Localitate: Galati
Maşina: Ford S-max Titanium 2.0TDCI Powershift
VIN: WF0JXXWPCJGE25511

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde zaboss » 04 Mai 2010, 00:08

@Iso
Într-adevăr, construcţiile noi sunt foarte vulnerabile, fiindcă puţine sunt în locaţii bune (acelea au rămas scumpe). Cele construite pe coclauri or să aibă probleme. La fel şi cel din complexuri rămase nefinalizate... Oricum, având drept clienţi atâtea firme de construcţii, eu unul n-aş cumpăra ;)
Light travel faster than sound, that's why some people seem brighter until you hear them speak.
Avatar utilizator
zaboss
Gold Member
 
Mesaje: 964
Membru din: 14 Apr 2006, 00:21
Localitate: http eror 404: zaboss not found
Maşina: Waiting
VIN: rosusecrecesimult

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Nic_Bv » 04 Mai 2010, 08:00

@zaboss: am zis ca ii creste valoarea, nu neaparat ca il vand. Daca am cu cine sa beau o cana de vin fiert, la ceas de seara dupa ce am deszapezit aleile, atunci chiar nu mai vand. :D

Cat despre situatia macroeconomica, avem parte de o premiera: FMI se intalneste cu sindicatele. Nu-mi aduc aminte ca FMI sa mai fi discutat vreodata cu sindicatele, aici sau aiurea. Ceea ce ma face sa cred ca piesa de opera se apropie de sfarsit, mai canta doamna cea grasa si gata! vine transa salvatoare si am trecut cu bine peste criza.

Evident, din punct de vedere politic. Ca si intrarile noastre in diverse cercuri selecte. Ca daca ne ia cineva la bani marunti, suntem crizati de vreo doua mii de ani si numai eutanasia ne poate scapa.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Nic_Bv » 04 Mai 2010, 08:18

@zaboss: am zis ca ii creste valoarea, nu neaparat ca il vand. Daca am cu cine sa beau o cana de vin fiert, la ceas de seara dupa ce am deszapezit aleile, atunci chiar nu mai vand. :D

Cat despre situatia macroeconomica, avem parte de o premiera: FMI se intalneste cu sindicatele. Nu-mi aduc aminte ca FMI sa mai fi discutat vreodata cu sindicatele, aici sau aiurea. Ceea ce ma face sa cred ca piesa de opera se apropie de sfarsit, mai canta doamna cea grasa si gata! vine transa salvatoare si am trecut cu bine peste criza.

Evident, din punct de vedere politic. Ca si intrarile noastre in diverse cercuri selecte. Ca daca ne ia cineva la bani marunti, suntem crizati de vreo doua mii de ani si numai eutanasia ne poate scapa.
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Smiley » 04 Mai 2010, 12:26

Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Mihai L » 04 Mai 2010, 12:29

Pare un apropo finut??? :D
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Nic_Bv » 04 Mai 2010, 13:08

Este un articol bine scris, l-am auzit si aseara la Badea.
Multi au dat banii aiurea, nici ei nu stiu pe ce. Stiu terenuri vandute in zona Brasovului, exact ca la ziar, in mijlocul campului. Dorinta de a fi proprietar a fost pentu unii mai puternica decat ratiunea.

Nu are de ce sa fie un apropo, nu putem compara mere cu pere. O repet pentru a mia oara, terenul de care vorbesc NU este in mijlocul campului. Ai la 3-400 metri racord de curent, gaz, chiar si canalizare.

Acu' evident, e de preferat un teren in buricul targului. Dar la ce preturi...

Si mai e un aspect: chiar si cei care si-au facut case in mijlocul campului, au facut pe banii lor. Sau pe credite pe care ei trebuie sa le plateasca. Nu noi sau ziaristii. Ce vrea omu' sa faca cu banii lui il priveste direct si personal, nu e nimeni in masura sa-i judece pe respectivii "izolati".
Ford C-Max Ghia 2008, 1.6 TDCi 110 CP.
Blog personal: Îmblânzitorul de fantasme

"Cred cu fermitate că există o singură formă de educație, autoeducația" - Isaac Asimov
Avatar utilizator
Nic_Bv
1nsane Member
 
Mesaje: 1675
Membru din: 11 Sep 2007, 22:53
Localitate: Braşov
VIN: WF0EXXGCDE8Y55186

Re: Investitii in imobiliare pe timp de criza

Mesajde Smiley » 04 Mai 2010, 14:29

nu era un apropo, doar o situatie relativ asemanatoare.
cei din reportaj s-au apucat sa-si construiasca acolo locuinte din acelasi motiv: au crezut ca orasul se va extinde repede si ca in jurul lor vor rasari case si cartiere.

cei 3-400m se vor umple destul de greu. cred ca vor trece cel putin 5-6 ani pana cand utilitatile or sa ajunga singure in apropierea terenului.

apropo, cum e parcelat terenul? din poza google maps pare a fi destul de lung. cat e deschiderea la strada?
Focus C-Max Ghia 2.0 TDCI
Imagine
Smiley
 
Mesaje: 5457
Membru din: 04 Mar 2005, 21:30
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la Proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 6 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 6 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login