Proiecte

Proiectul meu...Ford

Moderatori: KomandantuR, adicristea

Proiectul meu...Ford

Mesajde alexandru_uaic » 03 Aug 2011, 20:10

Buna seara/ziua si bine v-am gasit. Tinand cont ca nu este nicio cumparare/vanzare de masina ci mai mult o mica istorioara a viitorului meu proiect, am considerat ca cel mai bine ar fi sa postez topicul aici. Daca unul dintre admini considera ca ar trebui alocat unei alte rubrici, rog sa-l mute!
Iar povestea (proiectului) incepe in felul urmator:
-era intr-o seara de vara de prin luna iulie 2011 cand stateam cu prietena de vorba in casa la ceea ce am realizat noi pana acum. Rezultatul e ca nu prea am realizat multe :)). De fiecare data cand era in calcul un plan mai maret, in secunda urmatoare se stingea de la sine pentru ca intervenea realitatea (cateodata cam dura). Realitatea ca totul costa, ca inca stam in chirie si ca normal ar fi o investitie intr-o casa si nu poate intr-o ... masina :-/ . Insa dupa mai multe ganduri (recunosc ca dorinta de a avea o masina e mai mare la mine decat la ea si mai mult eu ma gandesc la asta) am zis sa incercam sa vedem daca o masina ar putea fi cumparata. Fondurile disponibile sunt 3000 E, suma care ar trebui sa acopere masina + eventuala inmatriculare + mici acte. Urmatorul pas a fost sa intru pe siteurile auto care vindeau masini si sa ma uit in jurul acestei sume ce as putea gasi. Si asa m-am orientat spre un ford focus, spre skoda octavia, spre vw polo, toate bineinteles de prin 2001-2002 pana in 125.000 km.
Trebuie sa recunosc ca va fi prima mea masina pe numele meu (pana acum cativa ani aveam un Citroen Oltcit pe numele lu`tata-miu). Iar daca masina va trebui inmatriculata in Romania, nu am habar de nimic hartogaraie ce ar trebui completate, ce sume ar trebui platite pe la stat si smd.
Concluzie:
- suma de 3000 E
- hai in calcul si varianta ca masina sa fie recent adusa din afara si apoi sa o inmatriculam in Ro
- as prefera sa fie in maxim 125.000km
- bineinteles ca voi dori sa i se faca un test pe un tester autorizat

Orice sfat de achizite vehicul sau orice sfat in vederea cumpararii (sau nu ) a masinii este bine venit.

Multumesc,
Alexandru
alexandru_uaic
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Aug 2011, 19:46
Maşina: Viitor Fordist
VIN: 00000000000000000

Re: Proiectul meu...Ford

Mesajde mitbc » 16 Aug 2011, 12:37

salut... ceva din semnatura ta, m-a facut sa "te ajut" cu ceva detalii (uaic - am trecut si eu pe acolo .. :D)

asadar:
- bugetul pentru o masina (chiar si adusa de afara) e mic; costul + taxa, sare de 3000
- in al doilea rand, masinile aduse de afara, cam toate au peste 125 000 de km (in realitate vorbesc, nu dupa ceasul de bord)
- in al treilea rand, o masina de prin 2000 - 2002, deja are ceva "experienta" ca sa nu-i zic vechime

sfaturile mele:
- nu te grabi sa cumperi masina; alege cu grija, nu cu ochii (frumusetea-i trecatoare, chiar si la masini)
- cauta o masina al carui istoric il poti afla cu usurinta
- testeaz-o inainte; daca ai dubii, mai testeaz-o odata

eu am trecut prin ce vrei tu sa faci; prima masina pe numele meu; e o experienta placuta, dar al naibii de ingrijoratoare ...

colegi de-ai mei, spuneau ca nici macar minereul din care sa fie facuta masina pentru gusturile mele, nu e extras ... dar uite ca s-au inselat...

am vazut-o, mi-a placut (toate imi placeau), am testat-o, i-am cautat chichitele, am negociat si acum suntem o familie ..

succes!
Intelligence is after me, but I'm running faster ...
mai nou, mai "repar" si GPS-uri...
Avatar utilizator
mitbc
Incepator
 
Mesaje: 97
Membru din: 23 Iun 2011, 14:31
Localitate: Bacau
Maşina: ford fiesta 1.4 tdci
VIN: WF0HXXGAJH4T74198

Re: Proiectul meu...Ford

Mesajde ciprianborbei » 22 Aug 2011, 21:46

Salut. E criza. Parerea mea e sa tii de banii aia si cand mai strangi ceva ia-ti o casa, un apartament chiar daca e modest ai un acoperis deasupra capului. Nu se stie niciodata ce aduce ziua de maine. Masina e o necesitate intradevar insa in niciun caz nu e prioritara locuintei. Pe langa faptul ca dai bani pentru ea o sa mai pierzi iar pentru intretinerea ei de la combustibil la revizii + asigurari, ITP, etc. Sfatul meu e sa iti cumperi o casa/ apartament si cand ai achitat locuinta poti sa faci ce vrei cu banii. Succes.
ciprianborbei
Ford Freak
 
Mesaje: 152
Membru din: 10 Iul 2011, 21:57
Localitate: Oradea
Maşina: Ford Mondeo

Re: Proiectul meu...Ford

Mesajde doru3160 » 26 Aug 2011, 21:18

E bine cunoscuta utilitatea unei masini de familie...banii nu vor fi suficienti niciodata intr-o familie "normala"(adica fara fonduri obtinute usor,din diverse "invarteli"...ma refer la fonduri obtinute din job,si atat).
E foarte adevarat ca masina, daca o ai,mananca din farfurie cu tine,si de multe ori,tu mai sari cate o masa,masina nu iarta nimic(din pacate)...daca nu-i dai ce-i trebuie,te lasa cu ochii in soare cand ti-e lumea mai draga.
Sunt proaspat proprietar de Fiesta(dar nu la prima masina ci la a IV-a),si de curand am facut prin tara vreo 2000Km,deh,eram curios ce investitie am facut.Pot spune ca nu-mi pare rau,dar numai cheltuielile initiale au fost in jur de 500 lei(110lei RAR,40 lei certificat de inmatriculare,300 lei RCA,si ceva maruntisuri).
Inteleg dorinta de achizitie a unei masini,dar daca imi e permis,as da un sfat...ori majorezi plafonul,ori te pregatesti dupa cumparare sa mai bagi cate ceva ca sa ajungi la o forma in care poti avea baza in masina,si vei putea circula fara evenimente nedorite.
Masinile aduse de afara,in mai toate cazurile,daca le adaugi la cifra de pe bord,inca 120-150 mii Km,afli cu aproximatie cam cat au fost rulate.
O "pleasca" la 125000 km,la banii astia(3000E) am curaj sa bag mana in foc,n-o sa prinzi decat daca ti-o aduce fratele,si nici atunci nu poti fi sigur(si el poate fi pacalit...).In concluzie,ori bagi o suma initiala mai mare,si cumperi o masina care cu mici investitii ulterioare,o aduci intr-o forma in care sa te poti folosi de ea,ori pregateste-te ca diferenta de bani s-o lasi pe la service,in primul an,dupa care vei obtine o masina veche care merge bine,dar valoarea de revanzare nu va avea nici o legatura cu banii bagati pana la final...vorba aia,doua bucurii are omul in viata,una cand cumpara masina si alta cand (reuseste) s-o vanda...succes.
Avatar utilizator
doru3160
Gold Member
 
Mesaje: 914
Membru din: 20 Iun 2011, 07:54
Localitate: Iasi
Maşina: fiesta 1,4 tdci,2007


Înapoi la Proiecte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 2 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 2 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login