Arhiva

FIA GT in Bucuresti

Subiecte si Liste care nu mai sunt in actualitate

Moderator: Automatistul

Mesajde Mihai L » 24 Mai 2007, 12:55

Tarile dezvoltate europene au circuite :wink:
Corect, dar nu in centrul orasului. Asa-i? Si daca tot e circuit, s-a facut un proiect, etc, s-au prevazut drumuri ocolitoare...
La noi a cam lipsit partea asta.

Acuma asa offtopic nici unul dintre voi n-ar fi renuntat la masina.
Probabil daca ai fi distribuitor de apa (sa zicem) ti-ar fi simplu sa livrezi la un client 30 de bidoane de 20l cu bicicletele... :mrgreen:

Am citit pe topic ca facut 2 ore pana la munca cei 7 km. pai pe jos ajungea mai repede sa nu spun de bicicleta, trotineta, scuter si alte cele ce se folosesc in orase europene pentru evitarea traficului si mentinerea sanatati :D
Acele orase europene au drumuri speciale pentru asa ceva; la noi in zilele cu pricina abia ai fi avut loc pe strada ca pieton

Un eveniment care a mai ridicat un pic Bucurestiul in vest trebuia anulat pentru simplu motiv ca e trafic f. aglomerat ? eu cred ca a facut mai mult bine decat cele cateva neplaceri, dar ma rog e parerea mea.
Poate se putea organiza intr-un oras mai putin circulat? De ex. un oras de munte, care ar mai fi crescut atractivitatea?

PS.
Modul absolut necivilizat in care se circula in bucuresti face ca traficul sa para de 2 ori mai mare decat in realitate :evil:
Este oarecum necivilizat, dar fiecare are limitele lui... Cand vezi ca stai 30 min la un semafor fara sa inaintezi deloc probabil este greu sa te abtii de la gesturi reprobabile.
In plus reparatiile anuale si constructiile in curs (cea de la pasajul Basarab) "imbunatatesc" circulatia...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde @tt@ck » 24 Mai 2007, 13:00

Sediul firmei pentru care lucrez este chiar pe marginea traseului. A trebuit sa indur zilnic calvarul provocat de lucrarile de amenajare a circuitului dar vreau sa spun ca pe durata celor 3 zile in care s-au desfasurat cursele nu am plecat de aici.
Am avut rezervare la terasa Hotelului Parliament de unde vedeam exact cum coborau dinspre Marriot si cum se faceau zob pe curba de stanga, vedeam linia dreapta de dupa acest viraj, vedeam sicana de la parcul Izvor si depasirile care se faceau pe franare.

Sunetul acestor masini si senzatia de masinute teleghidate pe care ti-o lasau monoposturile de f3000 sunt unice si senzatia pe care am simtit-o nu o pot descrie.
Avatar utilizator
@tt@ck
Member
 
Mesaje: 325
Membru din: 03 Mai 2007, 12:10
Localitate: Bucuresti
Maşina: Fiesta ST White&Blue

Mesajde ciocrosu » 24 Mai 2007, 13:12

Nu gesturile ma deranjeaza, din partea mea poate sa si sara din mers cu degetul intins, dar stai la stop civilizat si hop vine smecherul si se baga in fata ta si inca unul si inca unul si hop s-a blocat intersectia ( mama ce trafic :lol: ).Si ce sa mai spun daca ai alt numar decat B sunt in stare sa intre in tine.

Probabil daca ai fi distribuitor de apa (sa zicem) ti-ar fi simplu sa livrezi la un client 30 de bidoane de 20l cu bicicletele... Mr. Green

da da, sa sti ca la ei m-am referit :wink: nu la cei 60% care se plimba singuri cu masina ca-i mai comod.
Avatar utilizator
ciocrosu
Member
 
Mesaje: 469
Membru din: 23 Noi 2006, 20:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Mesajde toxicristi » 24 Mai 2007, 13:12

Mihai L scrie:pai pe jos ajungea mai repede sa nu spun de bicicleta, trotineta, scuter si alte cele ce se folosesc in orase europene pentru evitarea traficului si mentinerea sanatati


In general ai dreptate, dar aici te contrazic :)

Parca capitalei Romaniei ii lipseste ceva comparativ cu celelalte capitale europene. Iar cand vor aparea, atunci iti voi da dreptate :) Pana atunci...
Imagine "Aici, pe forum, eşti ceea ce scrii!"
Avatar utilizator
toxicristi
 
Mesaje: 7689
Membru din: 02 Ian 2007, 23:53
Localitate: Bucuresti / Brasov
Maşina: Focus 2002 1.8TDDi 90CP Bouvagon

Mesajde ciocrosu » 24 Mai 2007, 13:18

toxicristi scrie:
Mihai L scrie:Parca capitalei Romaniei ii lipseste ceva comparativ cu celelalte capitale europene. Iar cand vor aparea, atunci iti voi da dreptate :) Pana atunci...


Da stiu dar in Viena cea mai cea cu piste si ale ale sa sti ca am vazut fffff. biciclete, scutere si trotinete ( misto de altfel ) si pe strada deci se poate :wink:
Avatar utilizator
ciocrosu
Member
 
Mesaje: 469
Membru din: 23 Noi 2006, 20:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Mesajde Mihai L » 24 Mai 2007, 14:31

toxicristi scrie:
Mihai L scrie:pai pe jos ajungea mai repede sa nu spun de bicicleta, trotineta, scuter si alte cele ce se folosesc in orase europene pentru evitarea traficului si mentinerea sanatati


In general ai dreptate, dar aici te contrazic :)

Parca capitalei Romaniei ii lipseste ceva comparativ cu celelalte capitale europene. Iar cand vor aparea, atunci iti voi da dreptate :) Pana atunci...



Enuntul nu-mi apartine... Eu l-am preluat de mai sus si am raspuns.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde Mihai L » 24 Mai 2007, 14:31

Se prea poate ca si traficul din Viena sa fie "putin" diferit fata de cel din Bucuresti??? :twisted:
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde ciocrosu » 24 Mai 2007, 14:39

" pai pe jos ajungea mai repede sa nu spun de bicicleta, trotineta, scuter si alte cele ce se folosesc in orase europene pentru evitarea traficului si mentinerea sanatati "
enuntul este al meu .

Se prea poate ca si traficul din Viena sa fie "putin" diferit fata de cel din Bucuresti??? Twisted Evil

Corect !! este CIVILIZAT.

Acu sa nu credeti ca am ceva cu bucuresteni. ( si eu sunt la fel de comod. 4 km. pana la munca dar ...cu masina deci....) dar nu sunt asa de inversunat impotriva evenimentelor din centrul orasului :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
ciocrosu
Member
 
Mesaje: 469
Membru din: 23 Noi 2006, 20:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Mesajde Mihai L » 24 Mai 2007, 14:52

Este civilizat, dar din ambele parti... Nici soferii nu merg aiurea, dar nici autoritatile nu fac ce se face in Bucuresti.
Numai daca te uiti cum au inceput in Bucuresti toate actiunile, fara sa prevada absolut nimic, si iti dai seama de diferente.

Iar inversunarea mea nu este impotriva evenimentului in sine, sa nu fiu gresit inteles. Eu am ce am cu organizarea si cu calcatul peste ceilalti doar ca sa ne mandrim ca noi am facut ceva...
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde VIPER » 24 Mai 2007, 15:02

OK, si faptul ca aseara am facut 1 ora pana la aeroport dintr-un loc de unde faceam maxim 30 de minute, tine tot de circuit?

Ca idee, in Viena cand se pune verde, toti, dar toti, pleaca de zici ca sunt la curse. Asta pana la viteza legala. Nu doarme nimeni, nu vorbeste nimeni la telefon, nu se scobeste nimeni in nas, nu mai zic de bagat in fata!

Multi amici straini m-au intrebat de ce la noi pe strazi in Bucuresti sunt atatea masini cu doar 1 om in masina, soferul. Au zis ca ei nu inteleg moda asta. Cum zicea si colegul mai sus, la noi se merge cu masina doar de dragul de a merge cu masina. Iar nu intru in detalii, ca iese cu scantei...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Mesajde oxigenbog » 24 Mai 2007, 15:07

viper nu esti singur, si din punctul meu de vedere puteau sa blocheze cate strazi doreau, ca oricum e varza bucurestiul la capitolul trafic.
dar il inteleg si pe mihaiL...ce doreste el este un fel de compromis in situatii de genul asta - eveniment bine organizat dar fara sa-i chinue pe participantii la trafic care trec prin zona in fiecare zi - lucru care, parerea mea, cam imposibil la noi, mai ales in buc si pentru prima data.
eu merg cu masina la munca doar cand am treaba de fff dimineata si plec pe la 7 (militari, apusului - b-dul daciei pe langa institutul francez), ca altfel fac la fel de mult ca si cu metroul si nu se justifica.
sa speram ca dc se va organiza la anul acest circuit se vor gandi si la traficul din zona.
Ford Focus 2014 1.5T 150CP Titanium
Avatar utilizator
oxigenbog
Romcar
 
Mesaje: 437
Membru din: 25 Sep 2006, 12:33
Localitate: Chitila
Maşina: Ford Focus 2014 1.5T 150CP

Mesajde Mihai L » 24 Mai 2007, 16:13

1) Cand vom avea strazile lor, fara gropi in mijloc ca la noi si fara sute de masini lasate unde vrea muschiul soferului, probabil si la noi se va pleca in tromba...
2) Exceptii si probleme sunt si la ei, mai auzi de cate un accident pe autostrada care a tinut toata ziua blocaj - dar la ei tine cont ca se si anunta si se muta traficul din timp
3) Numarul de persoane din masina mi se pare total irelevant... Daca plec azi la Cluj ar trebui sa mai iau cativa colegi doar ca sa nu merg cu masina goala?? Sau sa tin toti colegii din zona sa ma astepte ca ii duc eu acasa cand termin treaba??
Nu zic nu, este o chestie foarte buna dar in special la cei care nu stau in acelasi oras si au zeci de km...

In final, parerea mea este ca pana nu aranjeaza cat de cat traficul prin Bucuresti, evenimentele de acest gen care blocheaza cateva zile traficul nu-si au rostul... Si asta din pacate, pentru ca un concurs de asemenea nivel cum a fost asta si masinile prezente nu le vezi oricand.
Focus. Ford Focus. Sea Grey.
2006 Ford Focus Wagon TDCi, 1.6/109 CP
Imagine
Imagine
My pictures on Flikr
Avatar utilizator
Mihai L
 
Mesaje: 10794
Membru din: 25 Apr 2006, 17:53
Localitate: Bucuresti
Maşina: Ford Focus Wagon Trend CL 2006, 1.6l/109CP, Sea Grey

Mesajde Cosmin. » 24 Mai 2007, 16:24

Bogdane, tu cum de ai ajuns in zona standurilor? Eu si cand cautam iesirea era sa fiu luat pe sus ca-s "prea aproape" :?
Guns make the news. Science doesn't.
2015 Mondeo mk5, Christine mk2
Avatar utilizator
Cosmin.
Gold Member
 
Mesaje: 780
Membru din: 03 Apr 2007, 12:48
Localitate: UK
Maşina: 2015 Ford Mondeo mkV Titanium X 2.0D 210PS [240BHP@Superchips Bluefin]

Mesajde VIPER » 24 Mai 2007, 16:44

Inteleg ca pozele mele nu le-a vazut nimeni, de la linia boxelor... Am tot pus linkuri...

@MihaiL: "...parerea mea este ca pana nu aranjeaza cat de cat traficul prin Bucuresti..."
Cine sa aranjeze traficul, atata vreme cat principalii vinovati sunt soferii? Sa fim seriosi, nu lucrarile sunt de vina ci lipsa bunului-simt in trafic...
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Mesajde mihai2k1 » 24 Mai 2007, 17:05

Eu sunt unul din aia vazuti singuri in masina. Dar, daca mi-as putea potrivi ceasul dupa mersul mijloacelor de transport in comun, as renunta la masina. Cu masina, comparativ cu transportul in comun, castig minim o ora zilnic. Si am numai 8 km pana la serviciu.

In plus, nu cred ca in vreo capitala europeana aglomerata si civilizata circula TIR-urile, basculantele, automacaralele prin buricul ei, blocand traficul si umpland orasul de fum. Nu cred nici ca serviciile lor publice de intretinere a spatiilor verzi nu se apuca la ora 8 dimineata (cand toata lumea merge la serviciu), sa stropeasca gardurile vii, sau sa le tunda. Ca sa nu mai vorbesc de autobuzele sudate care vin din localitatile limitrofe orasului si se rup in mijlocul strazii, blocand doua benzi.

Ce impiedica autoritatile sa ia astfel de masuri? Simplul fapt ca giganti industriali (gen Coca Cola) si diverse societati de transport marfa, se pun de-a curmezisul (nu mai zic nimic de "cascavalul" care e la mijloc in astfel de treburi). Stiu ca a vrut Basescu acum catva timp (cand era primar) sa rezolve problema TIRurilor. Si totul a tinut numai o saptamana. Dar stiu ca in saptamana aia nu am intarziat la serviciu.

Ce efort ar implica postarea zilnica a unui singur echipaj de politie insotit de ingineri RAR la cateva intrari importante in oras? S-ar evita situatiile in care te uita sfintii in spatele unei rapciugi pline de fum cu pretentii de autobuz sau microbuz sau camion...

Si ca sa nu mai zic ca reprogramarea activitatii echipelor de intretinere a spatiilor verzi ar fi floare la ureche. Pur si simplu ar putea stropi gardurile vii noaptea, cand nu e trafic. Cred ca in felul asta ar ramane mai multa apa in sol, comparativ cu ziua, cand se evapora din cauza caldurii.

PS: Sa mai zic ca acum ceva timp am depasit o spalatoare d-aia de strazi, care spala strada desi ploua?
ex-Ford Fiesta 1.4 2003
Ford Mondeo break 2.0 TDCI 2003
Hyundai i20 Active 2016
Just me.
mihai2k1
Gold Member
 
Mesaje: 791
Membru din: 04 Iun 2006, 12:32
Localitate: Otopeni

Mesajde ciocrosu » 25 Mai 2007, 08:16

Mihai L scrie:1)
3) Numarul de persoane din masina mi se pare total irelevant... Daca plec azi la Cluj ar trebui sa mai iau cativa colegi doar ca sa nu merg cu masina goala?? Sau sa tin toti colegii din zona sa ma astepte ca ii duc eu acasa cand termin treaba??
Nu zic nu, este o chestie foarte buna dar in special la cei care nu stau in acelasi oras si au zeci de km...


Problema se pune asa, in vest costul plimbari la servici si acasa cu masina nu se justifica, costuri prea mari, la noi nu conteaza cat castiga are masina merge cu ea.
Daca ar fi un RAR ca la ei probabil peste noapte Bucurestiul ar rasufla usurat, si cine are un bolid de 2-3000 cmc mai detine si un auto. mic pentru oras, nu prea merg cu masini care consuma 15-20 litri la munca.( sa nu uitam de fumul de 2-3000 de metri :lol: :lol: )
Avatar utilizator
ciocrosu
Member
 
Mesaje: 469
Membru din: 23 Noi 2006, 20:38
Localitate: Sf. Gheorghe

Mesajde oxigenbog » 25 Mai 2007, 08:26

Cosmin. scrie:Bogdane, tu cum de ai ajuns in zona standurilor? Eu si cand cautam iesirea era sa fiu luat pe sus ca-s "prea aproape" :?

pai am avut acces la padocuri si zona gold, asa ca m-am plimbat cam pe unde am vrut.
Ford Focus 2014 1.5T 150CP Titanium
Avatar utilizator
oxigenbog
Romcar
 
Mesaje: 437
Membru din: 25 Sep 2006, 12:33
Localitate: Chitila
Maşina: Ford Focus 2014 1.5T 150CP

Mesajde VIPER » 25 Mai 2007, 09:15

Poze din prima zi:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine Imagine

restul IN ALBUM
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Mesajde VIPER » 25 Mai 2007, 09:17

Poze ziua 2:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

restul IN ALBUM
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Mesajde VIPER » 25 Mai 2007, 09:19

Poze ziua 3:

Imagine Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine Imagine

restul IN ALBUM
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Mondeo Mk3 2.0TDCi 2002 Superchipped
Focus Mk3.5 1.5TDCi 120CP PowerShift 2017
Imagine
Avatar utilizator
VIPER
 
Mesaje: 7388
Membru din: 01 Mar 2007, 23:41
Localitate: Bucuresti, RO
Maşina: Ford Focus Mk3.5, 1.5 TDCi, Titanium

Anterior

Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 8 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 8 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1283 pe 23 Apr 2024, 16:22

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login