Arhiva

.

Subiecte si Liste care nu mai sunt in actualitate

Moderator: Automatistul

.

Mesajde Albert abt » 30 Ian 2017, 11:20

Salut cum pot afla si eu codul radioului series v034996 6000 cd va multumesc
Albert abt
Incepator
 
Mesaje: 1
Membru din: 30 Ian 2017, 11:10
Maşina: Ford
VIN: Wfopxxgcdp8g31077

Re: .

Mesajde Automatistul » 30 Ian 2017, 11:29

Exista topic dedicat; repeta mesajul aici:
viewtopic.php?f=20&t=10919&start=8520
Focus mk4, ST-Line 1.0 ecoboost Hybrid 155CP race red - WF0NXXGCHNLK12123
Focus mk3, 1.6 TDCi-DV econetic 95CP moondust silver metallic - WF0LXXGCBLBU56436
ex. Fiesta mk7, 1.6 TDCi 90CP avalon - WF0JXXGAJJ9P28295
ex. Focus mk1, 1.4 Zetec 75CP pacific green - WF0NXXGCDNXS05089

Imagine >>> REGULAMENT FORUM
Avatar utilizator
Automatistul
 
Mesaje: 3741
Membru din: 11 Iun 2015, 10:29
Localitate: Bistrița
Maşina: FOCUS mk4 ST-Line 1.0 Ecoboost Hybrid 155 HP race red
VIN: WF0NXXGCHNLK12123

Re: Ce tip de ulei folositi la Fiesta din 2010 - Motor 1.25

Mesajde morari leontin » 10 Aug 2017, 11:36

Purtroppo in Italia gli oli lavorati con l'Hydrocracking possono essere venduti con la scritta totalmente sintetici oppure full sint eccetera.
Bella fregatura direi.
Comunque solo gli oli di categoria/gruppo IV (4) sono i veri 100% sintetici, gli altri sono solo dei falsi ma legalizzati.
Consultate nella lista quali sono del gruppo 5, 4 e quali del gruppo 3. Credo che il più serio sia sempre la Mobil 1, Valvoline, Amsoil e Red Line (Red Line appartiene alla categoria superiore)
OGNI olio sintetico sul mercato oggi è convertito verso quest’olio di gruppo III, con l'eccezione della maggior parte della linea Amsoil, Mobil 1, e un paio di oli speciali, di solito più difficili da trovare (Red Line, SynLube).
Eppure ci sono delle differenze tra le qualità dell'olio di Gruppo III. Molti produttori acquistano uno stock di base che è raffinato quanto basta per passare da una classificazione del gruppo II a classificazione del gruppo III , dove possono chiamarlo un sintetico e caricare il prezzo più alto. In molti casi, questi oli non sono molto meglio di un olio di qualità del gruppo II.
Cinque gruppi di oli .
Gruppo I - olio base, usato raramente;
Gruppo II - minerali : sono le basi ottenute dalla raffinazione del petrolio;
Gruppo III - Hydrocracked Realizzate partendo da una base minerale attraverso appunto il processo di Hydrocraked.
Sono considerati sintetici ma NON in Germania. (XVHI, LHC, NHC, MC etc)
Gruppo III+ - Visom della Mobil
Gruppo IV - Sintetici : ottenuti per sintesi chimica e non dal petrolio, possono essere di vario tipo: PAO/SHC (PoliAlfaOlefine, Synthetic Hydro-Carbon), Poli glicoli, ed altri;
Gruppo V - Estere. Utilizzate all’inizio solo per motori aeronautici per la loro altissima stabilità alle alte temperature e la loro composizione molecolare che produce un effetto antiattrito (Red Line)

Perché comprare in Germania? Perché l'olio dichiarato Fully Synthetic (Vollsynthetisch) è 100% Gruppo IV (PAO.)
L'olio Hydrocracked può essere legalmente definito come sintetico (in tutto il mondo), ma non in Germania.

In Germania
Fully Synthetic (Vollsynthetisch) = 100% PAO/SHC
Synthetic Technology (HC Synthetic) = Hydrocracked
Part Synthetic = Semisintetico
Mineral Based = Minerale
morari leontin
1nsane Member
 
Mesaje: 3141
Membru din: 11 Iul 2009, 09:53
Localitate: Milano-East Coast-Italy
Maşina: Ford Focus SW. Ghia din 2001 1800tdci 85kw 115cv,Ford Fiesta Plus din 2009 1.2 benzina 60kw 82cv
VIN: WFONXXWPDN1C39817

Re: Mi se aprinde martorul de baterie; Discutii baterii;

Mesajde ender laur » 11 Ian 2018, 13:06

ptr cine e din Iasi si vrea sa isi restaureze bateria/desulfatare profesional
https://forum.softpedia.com/user/534363-robylup/
0764947430 dl Lupu Robert
https://www.olx.ro/oferta/regenerare-re ... 463dfae8dd
omul vinde si baterii noi.
https://www.olx.ro/oferta/baterii-auto- ... 463dfae8dd
https://www.olx.ro/oferta/reprezentanta ... 463dfae8dd
Se da atotcunoscator pe softpedia in domeniul acumulatorilor
ender laur
 

Re: Probleme la relanti,moare motorul la rece

Mesajde ender laur » 11 Ian 2018, 15:16

vezi la Eexcalade , e meserias super ok are si tester
cdcatalin77@gmail.com Telefon 0756.260.608
ender laur
 

Re: Prețuri Focus Mk 4 nou

Mesajde aleku83 » 22 Dec 2018, 23:43

Baronul Rosu scrie:Mai ușor, cocoșel! Nici nu ți-ai făcut bine cont pe clubford și deja îi tragi de urechi pe vechii posesori de ford, useri vechi de asemenea. Încercă să îți vezi lungul nasului!
Ca altfel ce ?!

Invata sa folosesti un limbaj mai civilizat in loc de cel folosit la chioscu de la colt si dupa poti sa te bagi in seama din nou.

PS:
Sa nu-mi spui ca ma banezi ca nu ma intereseaza.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
aleku83
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Noi 2018, 19:37
Maşina: Ford

Re: Prețuri Focus Mk 4 nou

Mesajde Baronul Rosu » 23 Dec 2018, 00:04

Înainte să le ceri altora să folosească un limbaj civilizat, folosește tu limbajul civilizat! Când îi spui unei persoane pe care nu o cunoști că debitează inepții poți fi lesne etichetat drept nesimțit. Faptul că nu ești de acord cu părerea colegului nu îți justifică grosolănia exprimării. Eu am fost posesor de Logan și sunt posesor de Focus, ambele conduse cât nu au condus unii cocoșei de când au permis și sunt 99% de acord cu părerea colegului.
Ford Focus 3 1.6 TDCi 95 CP Imagine
Avatar utilizator
Baronul Rosu
Member
 
Mesaje: 414
Membru din: 19 Iun 2014, 23:07
Maşina: Ford Focus 3 1.6 TDCi 95 CP

Re: Prețuri Focus Mk 4 nou

Mesajde aleku83 » 23 Dec 2018, 00:10

Baronul Rosu scrie:Înainte să le ceri altora să folosească un limbaj civilizat, folosește tu limbajul civilizat! Când îi spui unei persoane pe care nu o cunoști că debitează inepții poți fi lesne etichetat drept nesimțit. Faptul că nu ești de acord cu părerea colegului nu îți justifică grosolănia exprimării. Eu am fost posesor de Logan și sunt posesor de Focus, ambele conduse cât nu au condus unii cocoșei de când au permis și sunt 99% de acord cu părerea colegului.
Atunci aberati amandoi.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
aleku83
Incepator
 
Mesaje: 16
Membru din: 19 Noi 2018, 19:37
Maşina: Ford

Re: Prețuri Focus Mk 4 nou

Mesajde Baronul Rosu » 23 Dec 2018, 00:12

Lasă-o mai ușor cu mitocănia! Să le spui că aberează celor care nu ți-au dat cei șapte ani de acasă și te-au lăsat să ți-i faci pe maidan!
Ford Focus 3 1.6 TDCi 95 CP Imagine
Avatar utilizator
Baronul Rosu
Member
 
Mesaje: 414
Membru din: 19 Iun 2014, 23:07
Maşina: Ford Focus 3 1.6 TDCi 95 CP

Re: Prețuri Focus Mk 4 nou

Mesajde 71doru » 23 Dec 2018, 01:14

Mulțumesc Baronul Roșu!

Alekule, reacția ta... cum să spun eu....și dacă ai fi acționar majoritar la Ford, ar fi nepotrivită! Este suspectă totuși bașicarea, dar nu ai decât!
Cineva ne-a cerut părerea, eu am răspuns, pentru că ce să vezi, eu sunt de partea potențialilor clienți, nu de partea Ford, nici de partea Dacia !
Raspunde-i tu că merită 18000 și argumentează!
Oricum nu este în regulă nici să ceri un sfat, apoi să nu mai dai niciun semn iar eu să pierd vremea cu tine!
Apoi chiar sunt sigur că nu am debitat nicio inepție!
Cât despre banuiala ta că nu aș avea Ford, ca să nu zic convingerea, pentru că astfel ar însemna că eu sunt un mincinos și tu nu vrei nu-i așa să mă ofensezi,
uite te provoc cu următoarea chestie, îți trimit o poza cu rahatul de furtun pe unde pierd acum antigel la doar 68000km deoarece marinimoșii de la Ford nu au pus acolo un colier, ci un inel metalic,este într-o zonă inaccesibila, nu pot să-l tai, nici să pun un colier peste și dacă mașina este a mea, te duci tu cu ea (pentru a patra oara ar fi anul acesta) în service ca să rezolvi această problemă pe banii tăi și pe timpul tău?
71doru
Gold Member
 
Mesaje: 661
Membru din: 01 Aug 2009, 13:51
Maşina: Ford Focus Sedan 1,6 Ecoboost 150 CP
VIN: gdyryiuhrthtuyuyu

Re: senzor presiune supraalimentare

Mesajde dumitruionut1987 » 27 Apr 2020, 22:12

Senzor MAP este pe furtunul mare care este legat de filtru de aer, are bagat o mufa in senzor cum deschizi capota in dreapta ai bateria si filtru de aer vezi ca e pe un furtun mare ila e map
Senzorul de presiune supralimentare este senzor turbo il gasesti pe un furtun lafel ca si la filtru de aer este langa un radiator intelcular se numeste el intra o mufa in el il gasesti sub bara fata stanga cum te uiti la masina din fata daca ai mondeo daca ai focus cum deschizi capota este chiar in fata ta intre faruri un radiator vezi ca are o mufa scoate mufa si ila e senzorul supralimentare. daca va mai pot ajuta cu ceva la ford ma gasiti pe WhatsApp 0740806405
dumitruionut1987
Incepator
 
Mesaje: 5
Membru din: 22 Noi 2017, 21:02
Maşina: Ford


Înapoi la Arhiva

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Cine este conectat

În total sunt 5 utilizatori conectaţi :: 0 înregistraţi, 0 invizibili şi 5 vizitatori (date care se bazează pe utilizatorii activi în ultimele 5 minute)
Cei mai mulţi utilizatori conectaţi au fost 1197 pe 04 Aug 2014, 15:23

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

Zile de naştere

Nicio zi de naştere astăzi

Site Login